Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 28.08.2008, 23:00:11
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Ca diacon(ierodiacon)nu putea fi parinte duhovnicesc!nu poti sa fii Visarionist si crestin!o fi fost acest Visarion ceva. dar nu mantuieste el Sunt crestin pt ca astept mantuire de la ,,Cristos" iar daca esti ..visarionist'astepti mantuirea de la Visarion!Nu este nimic in asta decat un mic amanunt:Visarion nu poate mantui ci trebuie sa implore si el pe ,,Cristos'pt mantuire!Asa ca mi se pare o scranteala sau ratacire sa afirmi ,,sunt visarionist'/Iar daca spui ca mai esti si mandru stiu sigur ca nu de la Hristos vii ci de la cel necurat caci mandria vine de la el!de la Hristos vine smerenia!poate Visarion a fost un bun crestin ,dar ,,visarionistii' nu pot fi crestini pt ca se declara singuri a fi ,,visarionisti'si nu crestini!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 28.08.2008, 23:09:29
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

am gasit acea binecuvantare si postez un fragment din ea:

,, Socotim că în cuprinsul ei se găsesc, prin selecție, învățături ce pot alcătui un îndreptar în păzirea dreptei credințe, în apărarea acesteia în fața iureșului sectant, în liniștea ei stabilitatea firească a credincioșilor noștri.'

deci se spune ca prin selectie se gasesc invataturi ce pot alcatui un indreptar...etc.deci daca trebuie selectie inseamna ca sunt si invataturi rele acolo,si de aceea este nevoie de selectie. ca atare inseamna ca nu toate predicile sale sunt ortodoxe ci mai cuprind si heterodoxie sau metadoxie.Deci binecuvantarea ne avertizeaza ca din acele predici trebuie selectate numai invataturile corecte si selectate de cele bnecorecte.Deci exista in acelev predici invataturi gresite,caci altfel nu ar fi necesara selectia!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 29.08.2008, 00:00:42
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Frate vsovi, daca te-ai uitat bine si cu luare aminte, ti-ai fi putut da seama ca "Cuvantul Dlui catre Ierod.Visarion Iugulescu", NU E AUTENTIC!!! Astfel de treburi s-au pus si pe seama a numerosi parinti ai BOR (ex. Rugaciunea de dimineata a Pr.Arsenie Boca - aberatie totala)! Astea chiar sunt de neluat in seama!!! Nu crede tot ce se scrie pe internet, ca aici numai cei "razvratiti" si "marii teologi si critici ai BOR" se semneaza, mai ales in acest forum! Fii cu luare-aminte!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 29.08.2008, 00:10:43
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Frate C-tin, nu ma separ de Biserica-Mama, ca as fi "visarionist"! Ai vazut ca am pus ghilimele! Accept aceasta porecla cu toata dragostea pt ca "mama" care m-a "nascut" in Ortodoxie este Ierodiaconul Visarion Iugulescu! Da, a fost mila lui Dzeu si a Maicii Domnului sa nu ma duc la sectari (iehovisti) ci a lucrat prin acest parinte! Eu pe lumea asta sunt al nimanui, gol am venit gol plec! Nimeni nu raspunde de sufletul meu, decat EU insumi! Apoi daca am fost invatat sa urmez Calea Domnului si nu am ascultat, iar sunt judecat de XC!!! Aici este "miezul": tot ce am invatat duhovniceste, este de la Pr.Visarion si tre sa fiu recunoscator fata de dansul, asa se cuvine! Apoi ca am dat la Teologie si am invatat si de aici, si din multele carti de Teologie si nu numai, din cele de Spiritualitate, asta e partea a 2a!!! Dar imi asum toata responsabilitatea in fata lui XC daca nu "fac ascultare" de "mama"!!! Sa fii binecuvantat! Bucurii multe!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 29.08.2008, 00:26:10
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Iubite frate dorstor, vreau sa te intreb un lucru: Cv.Paisie Agioritul era PREOT? Avea si hirotesia intru duhovnic? Nu tre sa fii in mod obligatoriu hirotonit sau hirotesit ca sa poti fi "indrumator"! Asta e din experienta vietii, mai ales cand o impletesti cu rugaciunea neincetata si dobandesti o multime de virtuti si te umpli de harul Sf.Duh! Citeste-l pe Pr.Paisie Agioritul si vei vedea o multime de sfaturi duhovnicesti, el nefiind nici macar diacon! Fii cu trezvie si discernamant in toate si fii cu capul plecat inaintea lui XC, ca multi "judecatori" sunt astazi ca sa conteste chiar si sfintenia, asa cum astazi mai multi greci contesta sfintenia vietii Sf.Nectarie de Eghina! Deci dupa ce a fost canonizat si au vazut si citit multe din minunile facute de Sf.Nectarie, au ajuns sa se lase intunecati de satana si sa nu mai vada sfintenia Sf.Nectarie! Astazi multi se cred "mari" indrumatori, ce arata greselile altora chiar pe internet (mai ales pe acest forum", dar ei nu isi vad "barna din ochiul lor"! Roaga-te mai mult cu "Dne Iisuse.." si vei vedea lucrarea ei in inima ta! Atunci vei simti pe XC prezent in tine si iti vezi gresalele si nu mai poti vedea greselile altora, ca a taloe sunt mai mari decat ale lor! Sa ajungem la curatia inimii ca asta e scopul fiecarui crestin - ortodox!!! Fii binecuvantat!!!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 29.08.2008, 00:31:21
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Frate dorstor, stiu ca nimeni nu ppoate mantui, nici ingerii dar oamenii! Pr.Visarion este "nescatorul" meu in ortodoxie! Daca Xc nu lucra prin acest parinte, eu azi eram sectar de-a binelea - la iehovisti! Si cine stie in ce situatie as mai fi fost... poate nu mai traiam... as fi murit inecat de betie sau desfranari! Dar mila Dlui XC e mare si El lucreaza cu fiecare asa cum STIE ca ne ESTE DE FOLOS!!!
Iarta-ma de te-am suparat!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 29.08.2008, 00:52:49
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

<< Vad ca se strang destui ucenici care-si apara mentorul. Daca-ar fi ortodoxie curata as subscrie,dar nu este asa.Si iadul este pavat cu bune intentii.Din invatatura parintelui Visarion(asa cum a explicat-o el ucenicilor)reies multe invataturi gresite pe care nu numai parintele David{pe care fara modestie il reduceti la zero)le semnaleaza,ci si alti preoti.De exemplu preotul Simeon Adrian in cartea "Biserica,sectele si fratii mincinosi" >>

Iubite frate Negroponte, tu ai lasa ca mama ta sa fie batjocorita de cineva? ti-ar placea sa o vezi injurata? nu cred, ca daca ti-ar placea nu ai ai evea pe XC in tine si ai fi un demonizat, nu "fara de minte"!!! Uite, asa fac si eu: imi apar mama!!! pt ca o iubesc!! De ce crezi ca il numesc pe Pr.Visarion "mama"? Ai citit tot ce am scris pana acum, textele acelea mari? citeste cu atentie ca acolo am explicat mai multe! Mama aceasta m-a nascut in sanul ORTODOXIEI, altfel eram la iehovisti! A lucrat Dz prin acest parinte ca sa nu imi pierd sufletul in ratacire! De cand sunt "nascut ortodox" am avut numai pace si eu si parintii mei si numai asa am ajuns sa studiez Theologia, sa invat muzica bizantina, sa traiesc in duhul autentic al invataturii Sf.Printi si al Evangheliei!!! Cum sa "tac" vazand-o pe "mama" mea batjocorita? as fi un tradator daca nu as apara-o!!! Un las ca Petru cand s-a lepadat de Dl XC dintr-o teama demonica, de a nu fi prins si el sa moara impreuna cu Xc! De as fi murit si eu impreuna cu "mama" mea... Dar acum ma asteapta sa merg lanaga ea!

Fii cu trezvie frate in toate si nu mai citi pe toti "marii teologi" care nu stiu cu ce sa se mai deosebeasca de ceilalti in aceasta lume! Fii pastrator al traditiei crestine primare, citeste pe Sf.Parinti care iti explica atat de frumos cum sa te mantuiesti, nu-ti mai chinui mintea cu atatea prostii ce debiteaza mintile bolnave chiar ale unor preoti!!! Nu mai sunt cei de azi pastratori ai Sf.Traditii, pt ca e "pt vremea aceea" nu pt acum... ce zice Dl XC? "cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece!"!!! Citeste "Canonul Ortodoxiei" vol.I al Pr.Diacon Ioan Ica Jr, marele profesor de la facultatea din SB si sa inveti de acolo duhul autentic ortodox!!! si mai citeste pe Pr.Paisie Agioritul vol.V "patimi si virtuti" sa vezi cum iti schimba gandirea si te face sa te vezi pe TINE INSUTI nu pe altii, efectiv iti schimba viata!!! Fii sincer cu tine si lasa-L pe XC sa lucreze in viata ta!!! tu numa roaga-te si "tine-te de pravila ca sa nu te indracesti"! (pr.Serafim Popescu)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 29.08.2008, 01:26:00
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

PENTRU TOTI FORUM-ISTII:

De ce nu poate omul sa taca? De ce trebuie ca el sa caute sa vada cu de-amanuntul "greselile" aproapelui sau? de ce nu ia aminte de sine sa isi planga pacatele? de ce se arata el a fi critic si judecator al vorbelor unora, sau al faptelor? de ce nu poate fi intelegere si iubire intre toti oamenii? de ce tre sa fim atat de rai si invidiosi? de ce sa nu-l acceptam asa cum este el pe aproapele nostru? de ce nu cautam sa fim cu "duhul blandetii"? Degeaba ne rugam sau mai degraba irosim energia buzelor de a rosti rugaciunea din Postul Mare a sf.Efrem Sirul!!! "ASA DOAMNE DA SA-MI VAD PACATELE MELE SI SA NU OSANDESC PE APROAPELE MEU!" ce este aceasta oare? o minciuna ce o rostim direct in fata lui XC si adresta direct Lui? degeaba mai rostim "si ne iarta pacatele noastre precum si noi iertam celor ce ne-au gresit" (dupa traducerea din greaca veche la Tatal nostru)!!! ce zice Xc fariseilor: "fata cerului stiti sa o cititi, dar pacatele voastre nu!"
Fratilor, nu fiti ca femeia cu scurgere de sange din Evanghelie ca sa mergeti si sa "furati" vindecarea "de la spate"! oricum Xc ne stie pe fiecare! dar aveti curajul sa mergeti inaintea Lui si sa va spuneti "neputinta" voastra! "Doamne ajuta-ma sa imi vad pacatele si sa nu osandesc pa semenul meu!" Cine zice asa la rugaciune? cine are curajul sa isi marturiseasca lui Xc, chiar de ii este rusine, toate pacatele? De ce tre sa se spele omul pe maini ca Pilat ca este "nevinovat"?
AVEM JUDECATA GREA FRATILOR!!! Mai ales, cei care, se intelege, ca ati "studiat" Teologia! Teologii care tre sa fie LUMINILE SOCIETATII!!! Daca va credeti voi MARI predicatori, iesiti la "interval"!!! Artat-va comoara credintei voastre, DIN TRAIRA PERSONALA!!! nu din carti!!! De batut gura toti suntem buni, dar de rugaciune sau iertare si ingaduinta, NO ONE!!!

UN OM DUHOVNICESC NICIODATA NU SE INTERESEAZA DE ALTA PERSOANA DECAT DE A SA PROPRIE!
Se pare ca "induhovnicitii" de pe acest forum, au muuuuulta experienta duhovniceasca! ar trebui sa fiti voi episcopi si sa indrepti voi greselile si erorile dogmatice!!!
Dar daca mandria nu poate face gura sa taca, atunci vorbesc mainile, batandu-se cu pumnii in piept: "eu-s ortodox si uite ce face ala...!!!!

Miaca Domnului ai mila de toti "fiii oamenilor"!!!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 29.08.2008, 09:16:03
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios
Iubite frate dorstor, vreau sa te intreb un lucru: Cv.Paisie Agioritul era PREOT? Avea si hirotesia intru duhovnic? Nu tre sa fii in mod obligatoriu hirotonit sau hirotesit ca sa poti fi "indrumator"! Asta e din experienta vietii, mai ales cand o impletesti cu rugaciunea neincetata si dobandesti o multime de virtuti si te umpli de harul Sf.Duh! Citeste-l pe Pr.Paisie Agioritul si vei vedea o multime de sfaturi duhovnicesti, el nefiind nici macar diacon! Fii cu trezvie si discernamant in toate si fii cu capul plecat inaintea lui XC, ca multi "judecatori" sunt astazi ca sa conteste chiar si sfintenia, asa cum astazi mai multi greci contesta sfintenia vietii Sf.Nectarie de Eghina! Deci dupa ce a fost canonizat si au vazut si citit multe din minunile facute de Sf.Nectarie, au ajuns sa se lase intunecati de satana si sa nu mai vada sfintenia Sf.Nectarie! Astazi multi se cred "mari" indrumatori, ce arata greselile altora chiar pe internet (mai ales pe acest forum", dar ei nu isi vad "barna din ochiul lor"! Roaga-te mai mult cu "Dne Iisuse.." si vei vedea lucrarea ei in inima ta! Atunci vei simti pe XC prezent in tine si iti vezi gresalele si nu mai poti vedea greselile altora, ca a taloe sunt mai mari decat ale lor! Sa ajungem la curatia inimii ca asta e scopul fiecarui crestin - ortodox!!! Fii binecuvantat!!!
In biserica ortodoxa exista canoane care interzic oricui sa fie indrumator!Deci fie iti permiti sa nu tii seama de aceste caoane si atunci esti in afara ortodoxiei fie te supui canoanelor si ramai in ortodoxie.Iisus spune ca vor vorbi multi in numele Lui dar va nefiind trimisi de El nu ii cva cunoaste!se pare ca mereu trebuie sa explic principii de baza ale crestinismului!!!Voi exemplifica cu Origen!Trei sinoade ecumenice l-au considerat in drepta credinta si sfant parinte al crestinismului.Dar pe baza invataturii lui ,dupa sute de ani.s-a dezvoltat o miscare sectara luindu-l pe Origen(scrierile lui)drept indrumator si s-a incercat o departare de autoritatea sinodala>Drept care dupa aproape 300 de ani de cinstire ,Origen si adeptii acestuia au fost anatematizati!Te vei mira si nu vei intelege poate!Dar nu uita ca s-a spus ca pomul se cunoaste dupa roade si ca tot pomul care nu face roada buna se va taia si arunca in foc!Deci pt ca roadele indrumarii lui Origen au fost rele s-a dovedit ca indrumarea sa a fost rea si ca atare biserica a curatit corpul ei de un camcer!
asa si cu voi visarionistii:Incercand singularizatre trufasa in biserica nu puteti sfarsi decat prin condamnare sinodala si il tarati in asa ceva si pe cel pe care il venerati!Daca indrumarea sa a fost buna veti fi una cu biserica ortodoxa .iar de nu, inseamna ca a fost rea!Prin ceea ce faceti voi se cunoaste roada,iar noi nu trebuie decat sa constatam ce faceti si sustineti, pt a avea dovada ca acel ierodiacon a fost bun sau rau!Trebuie insa spus ca comportamentul si mandria ..visarionistilor'arata o indrumare rea!de fapt voi ne obligati sa constatam asa1Singura vina pe care o avem noi crestinii ortodocsi este aceea ca nu suntem fraieri ca sa inghitim tot felul de speculatii bazate pe viata unor sfinti!
Pe de alta parte se pare ca nu mai este nici o binecuvantare canonica acum pt ca Scrierilr lui Visarion sunt editate in ultimul timp fara binecuvantarea cuiva!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 29.08.2008, 09:20:46
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Intrebare pt geo.nektarios:
Ce este sfintenia dupa parerea d-tale1 vad ca vorbesti de ea dar parca nu stii ce este!
eu aici nu atac pe nimeni ci discut niste subiecte,deci nimeni sa nu ia postarile mele ca atac la persoana ,ci ca argumentatie si contraargumentatie(Tactici admise de crestinism intr-o discutie).
Cei care consider ca nu merita nu le raspund!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Visarion Iugulescu mihele_m Intrebari utilizatori 12 21.05.2014 12:12:17
Parintele Visarion MIHAELA095 Generalitati 15 12.05.2014 17:11:12
Ierodiacon Visarion Iugulescu geo.nektarios Generalitati 97 02.06.2012 16:26:27
Visarion Iugulescu vylyca84 Stiri, actualitati, anunturi 10 01.06.2012 15:56:59