Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.02.2011, 00:18:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am sperat sa primesc raspunsuri serioase la intrebarile mele.

@Mihnea - vad ca-ti arde de glume

@Nicole-Alma - da, cam asa vreau sa fac si eu, ca bunica ta. Ma intereseaza mai mult partea bisericeasca. Nu-mi trebuie cadouri, masa, petrecere etc. Ma supara traditiile astea ciudate, ne-religioase.

Repet: de la preot am sa aflu eu despre ceremonia din biserica. Unele lucruri le-am aflat deja. Dar in rest unde sa aflu despre traditiile extra-bisericesti?
Ramane sa vad ce spun parintii copilului, cum isi imagineaza.
La fel si cu relatiile de dupa botez, depinde ce mi se va permite sa fac.
Am ajuns sa cam am teama de parinti...(in general).

@glykys - nu stiu inca, sa vedem daca ne putem permite.

Chiar n-a botezat nimeni pe aici?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.02.2011, 14:48:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Chiar nu poate nimeni sa-mi raspunda?
Ati botezat, sau vi s-au botezat copii? Cum ati facut?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.02.2011, 15:40:09
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Obligatoriu trebuie respectată rânduiala bisericii pe care preotul dvs. sigur o cunoaște și vă poate îndruma în acest sens.

Restul, bănuți, băut, chefuit, dansat, jucat, picat sub masă și alte drăcisme, nu au nimic de a face cu ortodoxia.

O nașă trebuie să fie bogată duhovnicește, iar un rând de hăinuțe pentru copilaș nu-i chiar așa un mare sacrificiu.

Și apoi, naș nu ești neapărat prin nășirea la botez a copilului, ci prin creșterea duhovnicească ulterioară a celui nășit. Ehei, și asta e la fel de frumos ca datoria de părinte.

"Și apoi, naș nu ești neapărat prin nășirea la botez a copilului, ci prin creșterea duhovnicească ulterioară a celui nășit. Ehei, și asta e la fel de frumos ca datoria de părinte."

Imi ingadui sa spun ca nasul de botez devine parintele spiritual al copilului.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.02.2011, 15:57:49
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Chiar nu poate nimeni sa-mi raspunda?
Ati botezat, sau vi s-au botezat copii? Cum ati facut?

Sophia, ca nas de botez te incearca o mare bucurie. Tot ce faci pentru copil sa fie din suflet. Cumperi hainute potrivite , chiar mai maricele. Trebuie sa cumperi crajma- o bucata de panza alba de o anumita dimensiune, din care, ulterior, mama va confectiona un articol chiar pentru uzul copilului. Cumperi lumanarea de botez care se ornamenteaza ,fasa. La biserica trebuie sa ai un rand de imbracaminte- deci il imbraci tu pe copil, din cap pana in picioare.Trebuie sa cumperi haine folositoare pentru copil, scutece, pleduri...La cantarea "Cati in Hristos v-ati botezat, In Hristos v-ati si-mbracat" Preotul, nasii-sotul,sotia si copiii nasului se tin de mana pentru dansul care are loc.Trebuie sa stii Crezul si sa-l rostesti. La intoarcerea de la biserica, faci urarea"Primiti de la Dumnezeu crestin iar de la noi fin!". Se participa la masa copilului, in functie de posibilitatile cumatrilor- faci un dar in bani.
A doua zi are loc scaldarea copilului.Sunt multe persoane care cunosc traditiile si te vor lamuri.Ai nevoie din nou de haine si il imbraci pe fin cu tot ce e frumos. Evident, va trebui sa cumperi si alte hainute, dupa posibilitati si darnicia ta.Exista obiceiul sa oferi daruri pentru lauza, pentru persoana care te ajuta sa scalzi copilul.Se face un dar in bani si toate femeile prezente iti urmeaza exemplul.
Sa ai noroc la fini si sa-i inmultesti!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

Last edited by Rodica50; 12.02.2011 at 18:15:57.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.02.2011, 21:51:32
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cereți lucruri prea grele. Mai ușor e de pe net.



E frumos d-le Mihnea sa fiti ironic?Ce sa intelegem din raspunsul acesta cu substrat?
Si apoi, in Biserica catolica asa se procedeaza? se bea si se mananca pe socoteala nasei?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.02.2011, 14:47:51
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Sophia, ca nas de botez te incearca o mare bucurie. Tot ce faci pentru copil sa fie din suflet. Cumperi hainute potrivite , chiar mai maricele. Trebuie sa cumperi crajma- o bucata de panza alba de o anumita dimensiune, din care, ulterior, mama va confectiona un articol chiar pentru uzul copilului. Cumperi lumanarea de botez care se ornamenteaza ,fasa. La biserica trebuie sa ai un rand de imbracaminte- deci il imbraci tu pe copil, din cap pana in picioare.Trebuie sa cumperi haine folositoare pentru copil, scutece, pleduri...La cantarea "Cati in Hristos v-ati botezat, In Hristos v-ati si-mbracat" Preotul, nasii-sotul,sotia si copiii nasului se tin de mana pentru dansul care are loc.Trebuie sa stii Crezul si sa-l rostesti. La intoarcerea de la biserica, faci urarea"Primiti de la Dumnezeu crestin iar de la noi fin!". Se participa la masa copilului, in functie de posibilitatile cumatrilor- faci un dar in bani.
A doua zi are loc scaldarea copilului.Sunt multe persoane care cunosc traditiile si te vor lamuri.Ai nevoie din nou de haine si il imbraci pe fin cu tot ce e frumos. Evident, va trebui sa cumperi si alte hainute, dupa posibilitati si darnicia ta.Exista obiceiul sa oferi daruri pentru lauza, pentru persoana care te ajuta sa scalzi copilul.Se face un dar in bani si toate femeile prezente iti urmeaza exemplul.
Sa ai noroc la fini si sa-i inmultesti!
Nasii de botez ai fetitei mele nu si-au permis decat 2 randuri de hainute pt fetita: unul la biserica si unul dupa scaldatoare si nu a fost nicio problema. Bineinteles ca au avut si crajma si un pled gros in care au pus-o dupa ce a scos-o preotul din cristelnita. Eu cred ca fiecare face dupa posibilitati.
Noi i-am inteles pt ca stim ca sunt oameni cu suflet care ar fi vrut sa faca mai mult, dar n-au putut. Ulterior, dupa ce si-au revenit cu banii, i-au luat mai multe fetitei, dar la botez atata si-au permis si a fost de ajuns.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.03.2011, 19:22:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, ai nasit fetita? Ce nume i-ai dat?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.03.2011, 23:07:10
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Obligatoriu trebuie respectată rânduiala bisericii pe care preotul dvs. sigur o cunoaște și vă poate îndruma în acest sens.

Restul, bănuți, băut, chefuit, dansat, jucat, picat sub masă și alte drăcisme, nu au nimic de a face cu ortodoxia.

O nașă trebuie să fie bogată duhovnicește, iar un rând de hăinuțe pentru copilaș nu-i chiar așa un mare sacrificiu.

Și apoi, naș nu ești neapărat prin nășirea la botez a copilului, ci prin creșterea duhovnicească ulterioară a celui nășit. Ehei, și asta e la fel de frumos ca datoria de părinte.

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
"Și apoi, naș nu ești neapărat prin nășirea la botez a copilului, ci prin creșterea duhovnicească ulterioară a celui nășit. Ehei, și asta e la fel de frumos ca datoria de părinte."

Imi ingadui sa spun ca nasul de botez devine parintele spiritual al copilului.
Bravo Caline si Rodica!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.03.2011, 23:48:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mi s-a oferit posibilitatea sa botez un copil si am intrebari:
1. Inteleg ca suntem amandoi nasi, dar numai nasa are un rol?
2. Am citit pe interent traditiile si m-am ingrozit. Ma intreb daca pot acepta, daca nu am resursele financiare.
Exista pareri si pareri. Care este adevarul?
Ce au de platit nasii, ce trebuie sa cumparam pentru copil?
Cadouri si la parinti?
Trebuie toate traditiile alea cu toate prostiile (monezi si alte obiecte) in baita si mai nu stiu ce?
Vezi ce oameni sunt viitorii cumetri si incearca sa-ti dai seama cam ce asteptari au, vezi tu, discutii mai ocolitoare, etc..

Daca v-au ales pentru bani sau vor musai toate aiurelile alea, refuzati si gata.
Eventual spuneti de la bun inceput ce si cum si vedeti daca va mai vor :D
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.03.2011, 00:08:47
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mi s-a oferit posibilitatea sa botez un copil si am intrebari:
1. Inteleg ca suntem amandoi nasi, dar numai nasa are un rol?
2. Am citit pe interent traditiile si m-am ingrozit. Ma intreb daca pot acepta, daca nu am resursele financiare.
Exista pareri si pareri. Care este adevarul?
Ce au de platit nasii, ce trebuie sa cumparam pentru copil?
Cadouri si la parinti?
Trebuie toate traditiile alea cu toate prostiile (monezi si alte obiecte) in baita si mai nu stiu ce?
Nasul in principal trebuie sa fie un garant al credintei noului botezat si sa-i fie si un indrumator in urcusul sau spiritual...restul detalii...cati bani si ce cadouri...cati poti si cati vrei
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa faca crestinul zilelor noastre cand toate merg prost? mela me Pocainta 54 19.03.2013 03:51:49
La nunta trebuie neaparat nasi? belciuge Nunta 23 13.08.2012 00:03:06
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 20:23:54
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 11:19:34