Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1141  
Vechi 22.11.2008, 18:54:03
madycriz madycriz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2008
Mesaje: 2
Talking

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Mady,cred ca ai intervenit rapid si neavizat,mai ales pentru faptul ca nu ai cercetat topicul destul de bine ca sa mai si tragi o asa concluzie.
Luly spunea ca fac botezurile prin afundare,absolut toate,doar BOSVR(Biserica Ortodoxa de stil vechi),iar BOR(Biserica Ortodoxa Romana),intr-adevar,cum ai spus tu,savarseste botezurile mai mult prin stropire si nu prin cufundare(5%).
Mai 1. is Angela
2. eu stau la Chisinau si la botezurile la care am mers au fost la biserici din cadrul Mitropoliei Molodvei care e de rit vechi...crede-ma ca am fost si la botez de copil de preot (de rit vechi), si n-am vazut cufundare....
  #1142  
Vechi 22.11.2008, 20:23:43
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Deci,tot este vorba de alta situatie.Este cu totul altceva preot de rit vechi si altceva preot de stil vechi....Un preot de stil vechi ce apartine Mitropoliei Slatioara,de la Suceava,nu va savarsi niciodata,in mod categoric,un botez prin stropire.Iar Luly,despre aceasta mitropolie si confesiune pomenea.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #1143  
Vechi 23.11.2008, 01:50:16
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Implicit

Ce nu mi s-a parut mie in regula in BOR este faptul ca nu fac afundarile complete, ci punand putzina apa, il afunda pe copil doar cat incape, restul ia cu mainile sii ii toarna pe cap. Acest botez este tot din comoditate, ori din vointza de a nu pazi Canonul care zice clar: trei afundari complete!!
In BOSVR se savarseste Botezul conform Sfintelor Canoane, in toate Parohiile si Manastirile.
  #1144  
Vechi 23.11.2008, 07:45:24
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

fiti mai seriosi..
il afunda cat de mult poate ca cine stie ce se poate intampla..si daca de cand nu poate afunda total afunda cat poate si ii toarna peste cap apa din belsug,tot botez e.
  #1145  
Vechi 24.11.2008, 12:34:30
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Implicit

Cuvintele "nu poate" se rezuma doar in caz de prigoana si de posibilitati reduse, nicidecum nu poate atribui COMODITATII!!! Sa fim si mai seriosi: cat costa un KG de apa in plus, in zilele noastre? Dar, daca voim sa calcam randuiala, MOTIVE SA NE INDREPTATIM, GASIM DESTULE. Pana la urma, motive gasesc si ereticii si asa se indreptatesc. Eu consider -si nu numai eu- ca Botezul trebuie facut conform Sfintelor Canonane. Pai, daca acum cand este "pace!" savarsesc botezul in "cum o fi, numai sa fie" cand va fi perioada de prigonire si stramtorare, vor gasi motiv sa nu mai boteze deloc??? Ori cum trebuie, ori deloc....
  #1146  
Vechi 28.11.2008, 17:38:27
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit Atentie mare

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
fiti mai seriosi..
il afunda cat de mult poate ca cine stie ce se poate intampla..si daca de cand nu poate afunda total afunda cat poate si ii toarna peste cap apa din belsug,tot botez e.

Dupa o buna perioada in care nu am mai zis nimic pe acest topic cred ca trebuie sa evidentiez anumite idei ce se infiripa in mintea noastra "din grija" diavolului...de-a lungul timpului omul a fost inselat de diavol...in vremea noastra, neacceptarea ideii ca diavolul poate ispiti si poate nascoci idei in mintile oamenilor(indiferent ca sunt mireni sau clerici) e o adevarata inconstienta. De ce zic aceste lucruri? Pai...citind cuvintele spuse de ioanhodean am realizat ca vrajmasul a reusit sa mai faca un pas in stricarea dogmelor si a regulilor bisericesti puse drept hotar de Sf Parinti. Cand spun acest lucru ma refer la Sf. Taina a Botezului. Biserica Ortodoxa Romana aplica botezul prin stopire ca fiind unul valid, aceasta modalitate de botezare nefiind precizata in Sf Canoane si nicaieri in alta parte. Ba din contra, Sf Canoane spun cat se poate de clar ca botezul sa fie savarsit pronuntand persoanele Sf Treimi si facand cele trei afundari(deci nu stropiri), cate una pentru fiecare persoana a Sf Treimi. Aceasta este regula(nu regulile) dupa care trebuie savarsit Sf Botez. Alta modalitate de savarsire a botezului(exceptand cazurile extraordinare-moarte iminenta etc) este nula, fara valoare...lasand la o parte putin teoria, care e foarte importanta,revin la idee...vrajmasul a reusit sa introduca usor o modalitate de savarsire a botezului in BOR fara sa aiba vreo baza dogmatica, teologica reala. Astfel, in momentul de fata, dupa ce s-a pus in aplicare regula gresita din pct de vedere teologic, dogmatic si ortodox, vrajmasul pus la zid da niste explicatii copilaresti. Explicatia lui ioanhodean este una auzita de mine de foarte multe ori....dar nu are sustinere. Ca sa fiu mai explicit voi scrie cuvintele acestuia:"il afunda cat de mult poate ca cine stie ce se poate intampla". Sincer, pe mine ma amuza cand aud aceste cuvinte...stiti de ce? De cand se savarseste Taina Sf Botez prin afundare, nu am auzit, si nici nu am gasit scris undeva ca cineva ar fi patit ceva. Din contra, am auzit cazuri in care copilul, bolnav fiind, s-a facut sanatos dupa Sf Botez.

Aceasta idee nu ii apartine lui ioanhodean, ea fiind raspandita prin viu grai de la om la om de o buna bucata de vreme...de vina suntem noi toti pentru ca luam aceste idei fara sa le trecem prin filtrul mintii, prin filtrul ortodoxiei...asa lucreaza vrajmasul in ziua de astazi...ne face sa credem ca "tot ce zboara se manaca".


Cealalta explicatie (de asemenea copilareasca) de a-l lua pe "NU POT" in brate a fost explicata clar de praxis si nu mai trebuie completari.


Asadar, datori suntem noi in aceasta vreme sa lasam urmasilor nostri o marturie buna si dreapta(ortodoxa) si nu una stramba care duce la pierzare.


Ca sa adeveresc ca in BOR de aplica botezul prin stopire voi da un link in care un episcop oficiaza Taina Sf Botez gresit, acesta fiind nevalid. Cand spun ca e gresit nu am luat in vedere criterii nascocite de mine, ci criteriile/regulile Sf Parinti. Deci nu eu zic ca e gresit, ci Sf Parinti prin regulile lasate de ei.

http://www.episcopiaseverinului.ro/m...-mazili-a.html



Incepand de astazi urez POST USOR tuturor celor ce sunt in Postul Nasterii Domnului. Sa ne lumineze Dumnezeu, sa facem fapte bune, sa ne rugam pentru mantuirea sufletelor noastre si a celorlalti.

Doamne ajuta!
  #1147  
Vechi 28.11.2008, 18:35:20
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Ca sa vedeti cum se savarseste Sf Taina a Botezului corect urmariti urmatoarele filmulete...

Prin aceasta metoda de a savarsi Taina Sf Botez, adica prin respectarea canoanelor ce fac referire la aceasta, i se da fiecarui om sansa de a se mantui.



http://www.youtube.com/watch?v=LwSrRe6UfcU

http://www.trilulilu.ro/nick_sor/0f065d20c3b766

Doamne ajuta!
  #1148  
Vechi 29.11.2008, 01:23:34
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Implicit

M-am umplut de dragoste cand am vazut aceste filmuletze. Iata, preotzi simpli, nu foarte cunoscutzi, nu foarte stiutori, nu teologi mari, ci simpli parintzi ortodocsi traditionali. Intrebarea mea este: cum acestia pot sa boteze in acest fel, respectand Sfintele Canonane si intreaga randuiala, cei ce au imbratzisat modernismele, de ce nu pot?????
  #1149  
Vechi 29.11.2008, 01:28:31
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Implicit

Doamne, am ramas rece!!
Am vazut botezul acelei fice de parinte.. Ce inconstientza! Au scufundat copilul acela de 3 ori doar pana la genunchi, apoi i-au turnat apa in cap de inca vreo cinci ori!!! Ce fel de TREI AFUNDARI AU VAZUT EI IN RANDUIALA???? De ce se batjocoreste randuiala???? De ce nu se tine Predania? de ce care cum vrea face, nu dupa randuiala?
  #1150  
Vechi 29.11.2008, 01:42:59
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Implicit

In acest filmuletz pe care l-am gasit pe youtube, se vede cum un preot "ortodox" boteaza prin stropire. Daca suntetzi atentzi, din comoditate (cred eu) nici nu s-a aplecat macar sa preinchipuie afundarile, ci pur si simplu a turnat apa in capul copilului.

http://www.youtube.com/watch?v=h_2kiLN7-Qg
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07