Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #691  
Vechi 16.05.2008, 13:31:29
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu as vrea sa imi spuneti si mie frate dorstor ce minune va facut sa treceti in BOR , deci puteti sa faceti aceasta ... eu sunt un om care crede in minuni si voi citi cu placere ceea ce veti scrie ...
vreau sa zic ca din mila lui Dumnezeu am avut si eu parte de semne de la El , si de minuni , in viata mea ... si cred ca acestea se intampla si astazi ca si mai inainte , chiar si viata simplilor credinciosi ... poate am sa va povestesc si eu despre acestea prin mesaje personale spre slava lui Dumnezeu ...
imi plac oamenii evlaviosi asa ca dumneavoastra , frate dorstor
si poate ca aveti un mesaj important despre toate aceste probleme de transmis celorlalti ...
  #692  
Vechi 16.05.2008, 13:50:23
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

de interpretarea gresita a canoanelor se fac vinovati catolicii , cei din BOr care adopta ecumenismul , dar nu parintele Serafim Rose , sau sfantul Ioan Maximovici , care au fost de stil vechi ...
vedem ca chiar si la intrunirile panortodoxe care sa fac de atatia ani in sanul BOR , niciodata nu s-a spus ca ecumenismul a fost benefic
nu ma refer la intrunirile ecumeniste , unde au ajuns budistii sa aseze statuia lui buda pe " sfanta masa " dintro biserica catolica si sa savarseasca o ceremonie dea lor in fata acelei statui , cu fum si alte chestii ... nu mai stiu daca au facut aceasta si pe vreo sfanta masa ortodoxa , dar stiu ca ierarhi din BOR au ajuns sa fie curatiti de duhuri rele de catre nu stiu ce popor de salbatici ; aceia au invocat pe zeii lor si au cerut ca acei ierarhi ortodoxi sa fie curatiti de duhuri rele , cu ajutorul fumului prin care respectivii ierarhi au acceptat sa treaca ... haha haha ... ce mai dreapta credinta ??!!
dar ma rog nu toti din BOR sunt asa ... precum spuneam , la toate intrunirile dintre episcopii ortodoxi din toata lumea , vreme de 100 de ani nu spune decat aceasta :ca ecumenismul este o scorneala a masoneriei , care nu face altceva decat sa intoxice biserica ortodoxa ... chiar sa afirmat de multe ori la acele intruniri , ca biserile ortodoxe din toata lumea au gresit ca nu sau despartit de acei ierarhi ecumenisti si ca nu iau anatemizat ... din nefericire aceste concluzii ale acelor intruniri ortodoxe , nu au avut pana acuma o finalitate faptica , insa acea finalitate este , asa cum si ei au recunoscut , inevitabila ... ea se va produce la cel deal optulea sinod ecumenic ...
  #693  
Vechi 16.05.2008, 13:57:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai fratzilor mie mi s-a intamplat urmatoarea chestie:
Din neatentzie am uitat o bucata de litie in buzunarul unei haine.
Acea bucata de litie - facuta cu destul vin - nu a mucegait deloc cand am gasit-o dupa o saptamana.
Acea bucata de litie era sfintita de un ieromonah din BOR.
Acum cum s-ar fi putut sa nu mucegaiasca daca nu ar fi fost sfintzita chiar de Duhul Sfant?
Ca sa nu mai zic ca am vazut aghiasma mare sfintzita in BOR care a tzinut ani buni pana a fi consumata toata.
  #694  
Vechi 16.05.2008, 14:24:20
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

al asta are dreptate razvan , ca interpretarea canoanelor trebuie sa se faca insa cu mare prudenta ; si chiar daca te sfatuiesti cu anumiti clerici , care pentru moment ti se par ( tot prin prisma interpretarii canoanelor pe care ai facuto pana acuma ) a fi corecti din punct de vedere canonic , chiar si asa trebuie sa ramai in continuare vigilent din punct de vedere canonic si sa studiezi serios si parerea altora care , poate fac parte din alta biserica ; la cate confesiuni exista in ziua de azi , adevarul se poate afla foarte bine intrun loc indeparta de cel de unde ai inceput tu sa il cauti ... si numai daca vei fi sincer cu tine insuti , si vei accepta cu barbatie sa fii umilit atunci cand vei vedea ca nu ai dreptate in fata altora , care iti vor demonstra cu canoanele ca tu nu ai dreptate , numai asa vei ajunge la adevar ...
sfintii parinti ne-au spus cum trebuie sa procedam in aceste vremuri de incercare , cand au spus ca sporirea , chiar si in manastire nu mai este acuma prin ascultare in primul rand , asa cum era mai demult , cand existau acei parinti facatori de minuni , pe care ii proslavea Dumnezeu inca din timpul vietii ca fiind adevartii purtatori ai Duhului Sfant ; deci sfintii parinti au spus ca in vremurile noastre trebuie sa primim numai ceea ce este in conformitate cu ceea ce a fost in vremurile dinaintea noastra , si sa fim prudenti fata de cine ascultam chiar si manastiri ... astea leau spus chiar sfintii cu cuvintele lor ... asa ca astai treaba in vremea noastra , nai cei face ...

de aceeea si vor fi proslaviti in imparatia cerurilor cei care se vor mantui in aceste vremuri , mai mult chiar decat cei din vechime care au facut minuni , caci noi suntem incercati mai mult decat aceia ... deci spor la toata lumea in studierea cartilor sfintilor parinti , caci aceasta este singura cale prin care in ziua de azi se mai poate recunoaste adevarul si minciuna ... acuma mai importanta este aceasta studiere decat sa te supui mai stiu eu caror rataciri promovate de catre masoni prin intermediul celor pusi de ei in fruntea bisericii la conducere ... multi prooroci mincinosi vor aparea , dar dupa faptele lor ii veti cunoaste , caci nu poate pom bun sa faca roade rele si pom rau sa faca roade bune ... dar faptele nu le poti judeca dupa mintea ta ci numai dupa cartile sfintilor parinti ... insa pentru a intelege aceste carti ale sfintilor parinti in mpd corect trebuie neaparat sa studiezi mult si sa citesti multe astfel de carti ; caci o anumita problema tio calrifica o anumita carte , o alta o alta carte , si pentru a ajunge sa intelegi totul ca pe un tot unitar trebuie sa citesti foarte multe carti ... calea noastra de mantuire este mult mai grea decat cea a celor dinaintea noastra , si presarata cu ispite mai grele si mai multe decat chiar si a celor de demult care au stat in pustuietati si sau luptat cu demonii ; spre deosebire de ei , care isi cunosteau dusmanii , caci erau demoni , pentru noi este mai greu sai identificam , deoarece ei " sunt ortodoxi mincinosi care se dau drept ortodoxi curati " spun proorociile ... iar ispita pe care o avem noi de infruntat este mai subtila decat a celor de demult , care se luptau cu demonii , caci noi ne luptam cu cei care se numesc fratii si parintii si invatatorii nostri , fara sa merite aceste denumiri ... si stim ca Mantuitorul a certat nu pe curve si pe vamesi care sau pocait , ci pe fariseii si invatatorii lui israel , care invatau gresit si inchideau imparatia cerurilor si celorlati ; pe aceia ia considerat mai periculosi , cu atat mai mult cu cat ei nici nu voiau sa se pocaiasca de minciuna lor ... asa va fi si la judecata de apoi ...
  #695  
Vechi 16.05.2008, 14:46:58
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mihailt , spunemi si mie o persoana din cei care participa la aceasta discutie , care sa afirme ca in BOR nu lucreaza Duhul Sfant ... eu unul , in virtutea faptului ca fac parte din BOSV moderata consider ca Duhul Sfant lucreaza si in BOr , numa ca ea are o problema inca neclarificata despre cum trebuie sa tina slujbele : pe vechi sau pe nou ... nu se afirma ca BIR nu are har , intelegi ? deci schisma care exista acuma intre BOR si BOSv este numai duhovniceasca sau simbolica , nu are valoare de anatema deplina ... de aceea harul lucreaza deplin in ambele biserici , chiar daca cele doua ierarhii sunt aparent in schisma ; este inca o schisma duhovniceasca , interna , in interiorul aceleasi biserici unice a lui Hristos , intelegi acuma ?
atata doar ca BOSV vrea sa arate dinainte ceea ce urmeaza sa se intample la acel sinod ecumenic al optulea , cand schisma si anatema va deveni definitiva si BOR nu va mai avea har ; de aceea s-a produs aceast aschisma simbolica intre BOR si BOSV , pentru a se trage un semnal de alarma pentru BOr de ceea ce se va intampla in curand , la cel deal optulea sinod a toata lumea ;
de aceea nici nu ramas BOSV la atitudinea acelor biserici din cadrul BOR care fara sa faca nici o schisma de sinodul de la bucuresti , pastreaza si astazi cal iulian ... BOSV a luatr o atitudine mai zelota pentru a preveni asupra a ceea ce se va intampla la cel deal optulea sinod , si anume pentru ai preveni pe clericii din BOR ca ii paste o anatema definitiva prin care vor deveni asemenea catolicilor , adica fara har ... deci aceasta pozitiezelota a BOSV era necesara pentru ai face pe cei din BOR sasi puna mai serios problema canonicitatii schimbarii cal iulian si a ecumenismului , adica sa nu ia in gluma canoanele si anatemele sfintilor parinti asa cum a facut la sinodul talharesc din 1924 ... este un semnal de alarma pentru BOR ca ii paste o anatema cu mult mai serioasa decat cea de acuma , si care va fi data chiar de catre toate bisericile din toata lumea ortodoxa , cum spun proorociile ; daci daca acele biserici care in sanul BOR au pastrat si azi cal iulian si impotrivirea fata de ecumenism , au luat o atitudine canonica , totusi ele nau avetizat inca in mod serios asupra anatemei care se va abate asupra BOR daca nu se va pocai de pacatele ei pana la sinodul al optulea ... acest lucru la facut numai BOSV fara a exagera cu nimic ...
  #696  
Vechi 16.05.2008, 15:37:20
tonylee tonylee is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2008
Mesaje: 22
Implicit

Conteaza ca toti "calugarii Bosv" zic ca Bor nu mai are Har nu ce zic cei de pe forum.
Miruiti a 2a oara cu o imputiciune de Mir.Ce conteaza ca stiti exact cand este ziua Sfintei Paraschiva daca nu va ajuta nici in ziua aceea din cauza mirosului iar unora din Bor le ajuta in fiecare zi?

Daca vi se pare ca cineva este Vrajitor(cum parea Argatu in fata unor Preoti)voi sunteti vrajitori.Calugarilor Bsv care au parerea ca Bor nu mai are Har li se poate spune ca nu mai au har. Castigul este foarte mare : n-au rastignit pe Hristos cand S-au impartasit deoarece au mancat doar paine cu vin, se pot duce linistiti, caci puicute sunt pe toate drumurile(nefiind calugari).
  #697  
Vechi 16.05.2008, 21:14:56
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Inca o precizare d-le Pintilie pt a nu crede ca eu acuz fara nici un temei.Acea manastire a primit sponsorizare de la patronii Combnatului de la Galati care sunt budisti,iar daca nu ma insel era vorba despre niste clopote,Dar presupunand ca nu are chiar asa de mare insemnatate asta eu zic sa continuam a discuta despre dogme si canonicitate pt ca pe noi ne intereseaza mai mult cultul deca tniste situatii irelevante ,multumesc pt salutari si tare as mai veni pe acolo, dar cei ce erau de seama mea fie nu mai sunt fie au plecat spre alte zari ca si mine.cat despre ce am afirmat intrebati pe staret si vedeti daca am drepate.as mai canta pe vioara cea veche a lui Dobreanu ,dar cred ca s-a pierdut.cand eram eu copil fusese estimata la peste 150 ani vechime.Se mai dau unii cu schiurile pe ulita acum?(evident iarna0
  #698  
Vechi 16.05.2008, 21:36:32
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Am o rugaminte pt cei din Bor pe acest topic:Trebuie sa intelegeti ca mirenii stilisti au o vina foarte mica;ei sunt dusi in eroare de asa zisul cler ierosilnic din Bosv.In multe privinte ale practicii vietii crestine sunt multi mireni din BOSV care ar putea sa fie exemplu de traire crestina.Atat timp cat Bor este in comuniune cu Ierusalimul si celelalte BO autocefale exista HAr in BOr.Harul lipseste cu desavarsire in BOSV pt ca nu au preoti adevarati.Bosv este o asociatie culturala si nu un cult.Pai o asociatie culturala prezinta spectacole cu actori cu interpreti a diferitelor roluri.Asa si la Bosv unii interpreteaza ca si actoii roluri de clerici dar ca si actorii nu sunt cu adevarat personajele pe care le interpreteaza.Acum acei asa zisi clerici trebuie si ei sa traiasca si dau din gura ce pot ca sa primeasca unele foloase materiale.Si aici ei nu sunt de vina ci acei care sunt naivi si ii cred fara a verifica canoanele.Deci rugamintea mea este sa ne concentram pe metadoxia BOSV pt ca desi se pretinde ortodoxa BOSV este de fapt metadoxa!Si mai de folos ar fi ca sa cerem la liturghie sa lumineze mintea celor din BOSV Stapanul nostru Iisus Hristos.Asa ca va rog ca atunci cand dati pomelnice pt vii la SF Liturghie scrieti la urma asa:,,Doamne Iisuse Hristoase lumineaza mintea celor din BOSV!'Ar fi mai de folos sa ne rugam pt ei pt a iesi din ratacirea lor.incercati si se va ucura Mantuitorul!
  #699  
Vechi 16.05.2008, 21:48:40
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Domnule Emanuel 2007,calculele pe care le postati ar fi valabile daca ati avea ischimeria pe 21martie,dar cum Bosv u mai are temelia calculelor pe o ischimeria adevarta pe 21 martie ci pe 8 martie, calculele d-voastra devin inutile si ridicole.D-voatra sfidand ceea ce arata Dumnezeu pe cer mutati in calcule ischimeria acolo unde nu se afla.Numai in calendarul indreptat ischimeria se afla asa cum o arata Dumnezeu si cum s-a fixat la Niceea pe 21 martie,iar Dumnezeu nu este la porunca stilistilor pt a astepta pana se ajunge si pe calendarul BOSV la data de 21 martie.NU-L PUTETI OBLIGA PE DUMNEZEU SA INTARZIA ISCHIMRIA DUPA CUM ATI VOI!
Iar pana nu respectati ce arata Dumnezeu pe cer nu puteti s fiti ortodocsi chiar de aveti tupreul de a pretinde o asemenea onoare!
  #700  
Vechi 17.05.2008, 09:21:45
silviu.pintilie silviu.pintilie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Inca o precizare d-le Pintilie pt a nu crede ca eu acuz fara nici un temei.Acea manastire a primit sponsorizare de la patronii Combinatului de la Galati care sunt budisti,iar daca nu ma insel era vorba despre niste clopote,
aaaaaaa!!! despre clopote spuneti. nu am stiut ca patronii sunt budisti. este adevarat ca acele clopote au fost donate de combinatul de la galati. acuma poate a intervenit pe langa ei cineva din combinat cu functie inalta si care este ortodox. cred????????? oricum am sa-l intreb pe staret cand voi mai merge pe la suceava si va v-oi spune imprejurarile exacte in care s-au intamplat aceste evenimente.

P.S. acuma nu se mai da nimeni cu schiurile pe acolo ca s-a asfaltat drumul si este trafic mai intens. dar ne ducem pe calna.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07