Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 31.03.2010, 14:17:16
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit Pr. Antoni0

Antoni0, nu mi-ai rapsuns la intrebare. La voi in BOSV mai exista strofa asta in Prohodul Domnului?

"Îngâmfat Israil,
Ucigașe popor !
Pentru ce pe Varava, pătimaș, slobozi,
Iar pe Domnul pentru ce Îl răstignești?"

Bogdan.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.03.2010, 16:29:36
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Cu cat ii urati mai tare pe evrei, cu atat eu ii admir mai tare.
Cred ca asa face si Dumnezeu. Cel care e urat de oameni, atrage milostivirea lui Dumnezeu.
Deci voi nu le faceti decat un bine urandu-i
Ura? Unde vezi tu ura...

Din admiratia asta vezi sa nu ajungi printr-o sinagoga jidoveasca...

Si episcopii nestorieni ziceau de Sfantul Chiril ca e un fanatic si ca sunt persecutati... nimic nou!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.03.2010, 16:32:34
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Antoni0, nu mi-ai rapsuns la intrebare. La voi in BOSV mai exista strofa asta in Prohodul Domnului?

"Îngâmfat Israil,
Ucigașe popor !
Pentru ce pe Varava, pătimaș, slobozi,
Iar pe Domnul pentru ce Îl răstignești?"

Bogdan.
Iarta-ma, dar n'am zarit intrebarea ta!

Sincer, nu'mi aduc aminte! Il voi intreba pe Parinte!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.03.2010, 16:49:44
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Din admiratia asta vezi sa nu ajungi printr-o sinagoga jidoveasca...
Neah, eu sunt mult prea indragostita de credinta mea.
Si cred cu toata taria ca de-ndata ce evreii vor crede in Hristos, vor fi printre primii Lui prieteni.
"Si cei de pe urma, vor fi cei dintai"
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.03.2010, 17:37:02
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ma intreb daca pe vremea Sfantului Simeon Noul Teolog exista Prohodul Domnului?
(adica la anii 1000 in BO).
Da pe vremea Sfantului Grigorie Palama?
(adica pe la anii 1250 in BO).
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.03.2010, 18:04:33
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Este bine sa adoptam o pozitie echilibrata cand vorbim de poporul Israel. E drept ca l-au rastignit pe Mesia, dar au platit scump pentru asta cum poate nici un alt popor nu a platit.

In ce-i priveste Dumnezeu a rostit peste ei o binecuvantare:

Facerea 27:29
"cel ce te va blestema să fie blestemat și binecuvântat să fie cel ce te va binecuvânta!”

Aceasta fagaduinta mai este facuta o data si stramosului lor Avraam, iar , dupa cum i-a spus Iosif evreul lui faraon, lucrurile pe care Dumnezeu le spune de doua ori sunt hotarate sa se implineasca.

Ca si crestini suntem datori sa ne rugam pentru toate popoarele si sa nu dispretuim pe nimeni.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.03.2010, 19:10:31
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Este bine sa adoptam o pozitie echilibrata cand vorbim de poporul Israel. E drept ca l-au rastignit pe Mesia, dar au platit scump pentru asta cum poate nici un alt popor nu a platit.

In ce-i priveste Dumnezeu a rostit peste ei o binecuvantare:

Facerea 27:29
"cel ce te va blestema să fie blestemat și binecuvântat să fie cel ce te va binecuvânta!”

Aceasta fagaduinta mai este facuta o data si stramosului lor Avraam, iar , dupa cum i-a spus Iosif evreul lui faraon, lucrurile pe care Dumnezeu le spune de doua ori sunt hotarate sa se implineasca.

Ca si crestini suntem datori sa ne rugam pentru toate popoarele si sa nu dispretuim pe nimeni.
Pai nu avem nimic cu ei, Dumnezeu sa-i miluiasca si sa-i lumineze si sa-i aduca la mantuire. Totusi, sa avem grija. Unii oameni, spunea Pr. Iustin, trebuie iubiti de la distanta.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 31.03.2010, 22:48:01
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu as fi de acord si nu cred ca are vreo legatura cu ecumenismul.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 31.03.2010, 23:39:58
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Numai un ortodox care a trait in spatiul vestic mai multi ani poate sa spuna cat de benefica ar fi sarbatorirea Invierii impreuna cu ceilalti crestini. Este tare greu cand vezi ca toti cei din jurul tau se pregatesc de Pasti (sigur, unii mai secular, dar asta e), si tu poate mai ai o luna pana sa sarbatoresti. Si cand in sfarsit sarbatoresti si tu, nu este pe nicaieri in jurul tau acel entuziasm si bucurie. Parca esti in exil. Sau cand tu intri in Saptamana Mare, ei sarbatoresc Invierea.

Daca tot am trecut pe calendarul nou, daca stim ca cel vechi e gresit, mai bine sa facem ce stim ca e corect.

Stiu, stiu, este vorba de unitatea bisericii ortodoxe, si de aceea toti ortodocsii sarbatoresc Invierea in aceeasi zi. Dar la cate disensiuni sunt intre bisericile ortodoxe locale, nu stiu, asta e mai mult asa, de suprafata.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.04.2010, 08:28:47
marius_x
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E cumva mai important, Noesisaa, "entuziasmul" din jurul tau pe care-l manifesta ereticii occidentali atunci cand se pregatesc sa serbeze "pastile" lui mamona (adica serbarea pastilor dupa pascalia anathemizata, gregoriana), decat respectarea intru totul a Sfintei Traditii lasata noua de Sfintii Parinti? Caci nerespectarea unei parti oricat de mici din Sfanta Traditie are ca efect caderea noastra sub anathemele peste anatheme puse de Sfintii Parinti ai Sinoadelor Ecumenice si Sinoadelor Pan-Ortodoxe (si acestea din urma fiind tot Sinoade Ecumenice ale intregii Ortodoxii, dar pe care modernistii masoni actuali nu vor sa le recunoasca drept Ecumenice, deoarece, vezi, Doamne, biserica romana (catolicii cu al lor "infailibil" de la Vatican) nu a participat la ele) pe capul "bisericilor" cat si "crestinilor" care o incalca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul ar trebui sa schimbe oamenii in bine - voi simtiti asta? sophia Biserica Ortodoxa Romana 32 12.06.2013 23:36:18
De asta ce ziceti? Din vest ne vin "bunatatile"!!! Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 79 12.07.2012 08:27:10
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54
Ce ziceti de asta? kiralina Generalitati 121 06.06.2010 22:29:47
ce ziceti de luca 19:27 jezisovi_pivo_nelej Din Noul Testament 10 28.01.2007 01:29:22