Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 29.04.2012, 22:11:10
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
În principiu și din câte știu, nu; nici nu te primește, nici nu ai voie, pentru că, prin cununie, deja te-ai dedicat soțului.
Dar cel mai bun răspuns ți-l poate da numai starețul mănăstirii.
Ba da, cu diferenta ca nu depui votul fecioriei, ci pe cel al castitatii.
Cele mai de folos informatii, cat si indrumarea necesara le poti afla de la duhovnic.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #82  
Vechi 30.04.2012, 01:10:20
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Mult timp am crezut ca un om simte chemarea de a se calugari doar atunci cand nu poate sa mai traiasca in alt mediu decat cel din manastrire, cand nu mai doreste decat sa traiasca pentru Hristos. Citind cartea Parintelui Paulin Lecca De la moarte la viata, am vazut ca Parintele a ales viata monahala intr-un mod rational, fara sa simta acea dragoste si acel dor mistuitor dupa Dumnezeu. Cu toate acestea, a fost un monah desavarsit; citind cartea veti intelege cum a reusit.

Este interesant si cuvantul Părintele Teofil Părăianu despre călugări.
Calugaria este o viata mai presus de viata obisnuita. Nimeni nu este obligat sa se calugareasca insa, daca se face calugar, este obligat sa fie calugar! Parintele Arsenie Boca, Dumnezeu sa-l odihneasca, avea o vorba: "Unii dintre calugari nu sunt calugari, ci cuiere de haine calugaresti". In cazul acesta, un calugar este sub nivelul omului obisnuit si nu numai ca este un improvizat, ci este un ratat. Si sunt destul de multi calugari ratati! De ce? Pentru ca au inceput altfel decat ar fi trebuit sa inceapa, pentru ca au trait altfel decat ar fi trebuit sa traiasca, iar cineva care traieste oricum, ajunge orice si oricum.

Calugaria este o chestiune foarte, foarte serioasa! Viata la nivelul obisnuit, viata de familie adica, o duc cei mai multi (bineinteles, sunt si acolo nedesavarsiri, insuficiente); este sigur suta la suta ca Dumnezeu l-a facut pe om ca acesta sa nu fie singur pe pamant, ca Dumnezeu l-a facut pe om barbat si femeie, ca Dumnezeu i-a binecuvantat pe oameni sa fie cu familie, chiar daca exista si alta posibilitate. Si exista... insa numai pentru oameni de exceptie sau pentru oameni care pot face niste lucruri care cer un efort deosebit.

Calugaria este elita Bisericii. Se stiu si multe insuficiente, se stiu si multe devieri, se stiu si multe nepotriviri in viata calugarilor, se stiu si multe caderi ale calugarilor. Acestea nu scad calugaria in sine, ci arata ca oamenii care s-au incadrat in calugarie – nu au fost de calugarie.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 30.04.2012, 10:09:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius;
În principiu și din câte știu, nu; nici nu te primește, nici nu ai voie, pentru că, prin cununie, deja te-ai dedicat soțului.
Dar cel mai bun răspuns ți-l poate da numai starețul mănăstirii.
Ba da, cu diferenta ca nu depui votul fecioriei, ci pe cel al castitatii.
Cele mai de folos informatii, cat si indrumarea necesara le poti afla de la duhovnic.
Duhovnicul nu poate hotărî primirea în mănăstire.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 30.04.2012, 11:04:44
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Wink

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Duhovnicul nu poate hotărî primirea în mănăstire.
Dar Domnul da!
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 30.04.2012, 11:13:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Tot parintele Teofil:

- Dar nu putem privi alegerea casatoriei cu buna stiinta ca ar fi o osandire la nedesavarsire?

- Nu, nu este, pentru ca exista si o desavarsire in casatorie, nu exista o exclusivitate cand e vorba de desavarsire. Se desavarsesc si calugarii si mirenii, fiecare in calea lui, numai ca unii au mai multe obstacole si altii au o cale mai lina in urcusul duhovnicesc. Dar adevarat este ca in viata calugareasca exista foarte multi improvizati. De ce? Pentru ca multi nici nu stiu ce fac atunci cand se fac calugari, ci incearca un amestec intre calugarie si mirenie. Ei cred ca pot sasi completeze lipsurile duhovnicesti - cu impliniri materiale, ca pot sa gaseasca modalitatea - fiind in manastire - sa mai caute si ceva din lumea asta si, in cazul acesta, este o improvizatie, iar improvizatiile nu duc unde trebuie, asa ca raman improvizati toata viata si numai Dumnezeu stie cum, in cele din urma, va hotari asupra unora ca acestia.

In afara de asta, sunt oameni care se duc de la casatorie la manastire pe motivul ca nu s-au implinit in casatorie, ca si-au pierdut linistea prin casatorie, casatorindu-se cu persoane care nu i-au odihnit, care nu i-au ridicat, ci i-au scazut. Sunt cazuri in care elementele sot si sotie nu reusesc sa ajunga la un numitor comun, se cearta, se bruscheaza, se bat si atunci zice: Da-o incolo de lume, ma duc la manastire si va las pe toti. Unul ca acesta a realizat ceva pentru Dumnezeu? Nu a realizat nimic pentru Dumnezeu, a realizat ceva pentru sine. Aici, la noi la manastire, au fost cazuri din acestea si sunt si acum cazuri de oameni care s-au plictisit de lumea aceasta si au venit la manastire. Ei, ce i-a dat unul ca acela lui Dumnezeu?

- Revenind la alt subiect, parinte, spuneti ca in calugarie sunt cei mai multi ratati si ca in calugarie trebuie sa intre oameni de exceptie. Ce inseamna om de exceptie?

-Inseamna un om care nu se joaca cu viata lui, un om care stie ce-i calugaria, stie ceea ce a lasat si ceea a gasit si care nu mai poate fi clintit din calea calugariei. Adica, nu oameni cu lipsuri, pentru ca in manastiri sunt foarte multi oameni cu lipsuri, lipsuri fizice, psihice, oameni fara cultura, oameni care nu s-ar fi descurcat in viata comuna. Or, acestia niciodata nu vor fi niste calugari buni, vor fi niste domiciliati si niste improvizati la manastire. Daca te duci prin manastiri si cercetezi, poti constata multi din acestia, care nu sunt nici de casatorie, nici de calugarie. Acestia nu inainteaza, nu fac parte din randul oamenilor de exceptie. Un om de exceptie este un om care ar fi putut face fata si in casatorie si care nu e refugiat la manastire.

Deci, parinte, ca o concluzie, exista vocatie monahala?

- Exista, sigur ca da! Asa cum exista vocatie pentru casatorie, pentru studiu, asa exista si o vocatie monahala.

- Cum s-ar putea descoperi?

- Mai intai de toate o poti descoperi in faptul ca te simti bine in preajma calugarilor, te simti bine pe la manastiri, te simti bine acolo unde se duce o viata superioara, ai o inclinatie spre asta. Eu, de exemplu, din copilarie am simtit ca asta mie calea mea, mi-am dorit totdeauna, ma bucuram de un calugar; cand ma intalneam cu un calugar era o chestiune exceptionala pentru mine, o bucurie. Asta inseamna ca am avut o vocatie monahala.

- Parinte, in legatura cu motivele care l-ar duce pe om la calugarie. Poti veni la calugarie din dorinta de a fi desavarsit?

- Poti, daca stii cei desavarsirea. Unii zic ca vin la calugarie pentru a se mantui, ca si cand mantuirea nu ar fi si in alta parte. Unul a zis aici, la manastire, cand a fost intrebat, "de ce-ai venit sa te faci calugar?", ca el vrea sa duca viata curata, iar celalalt l-a intrebat: "dar ce, eu duc viata spurcata?".

E adevarat, fiecare are motivele lui. Poate ca unii vin la calugarie fara sa stie de ce vin, dar dupa aceea se valideaza, daca se valideaza. La manastire e nevoie de oameni. Sunt unii care vin la manastire si care-s primiti pentru a fi oameni la manastire. Si atunci, daca-ti vine unul la manastire, zici: "hai sa-l incercam, poate ramane la noi". Cei mai multi, de fapt, daca sunt oameni simpli si fara o inteligenta deosebita, nu stiu ce fac - atunci cand se fac calugari. As putea zice ca, intr-un fel, nici eu n-am stiut ce fac atunci cand m-am facut calugar, desi eram absolvent de Teologie.
- E corect sa te calugaresti din dorinta de a urma exemplul Sfintilor, avand in vedere ce spune Sfantul Apostol Pavel, "urmati exemplul mai marilor vostri "?

- Da, numai ca mai marii pot pot fi si oameni cu familie!


Tot interviul aici:http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...rie-68441.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 30.04.2012 at 11:17:15.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 30.04.2012, 11:48:10
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit un articol foarte interesant!

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ire-68492.html
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 03.05.2012, 18:42:44
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/biseric...ala-71001.html
Reply With Quote
  #88  
Vechi 03.05.2012, 20:38:45
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit

Am avut o colega in facultate care mi-a povestit ca a vrut sa se calugareasca si nu au primit-o pentru ca nu era virgina. Stareta i-a spus ca pentru ca este fata tanara nu o poate primi daca si-a inceput viata sexuala. I-a cerut sa aduca dovada de la ginecolog.
Citat:
În prealabil postat de Ioanna Vezi mesajul
As vrea sa siu si eu care sunt conditiile pt a te calugari...te poti duca asa pur si simplu la o manastire si sa te calugaresti?Ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri?Va rog...
Reply With Quote
  #89  
Vechi 03.05.2012, 22:55:51
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
Am avut o colega in facultate care mi-a povestit ca a vrut sa se calugareasca si nu au primit-o pentru ca nu era virgina. Stareta i-a spus ca pentru ca este fata tanara nu o poate primi daca si-a inceput viata sexuala. I-a cerut sa aduca dovada de la ginecolog.
Stareta nu cunostea invatatura si canoanele Bisericii. Daca colega respectiva a avut cu adevarat chemare mai mult ca sigur ca a insistat pana a gasit o stareta care sa fie vrednica de chemarea staretiei.

„II este ingaduit crestinului sa-si aleaga viata ascetica si, parasind viforul cel prea tulburat al treburilor vietii, sa intre in manastire si sa se tunda dupa chipul cel monahal, chiar daca ar fi fost prins in orice cadere in greseala. Caci Mantuitorul a zis: Pe cel ce vine la Mine nu-l scot afara (Ioan 6,37). Asadar vietuirea monahiceasca, zugravindu-ne nouă viata cea intru pocainta, o incuviintam celui ce cu adevarat i se harazeste; si in nici un chip (fapta vietii lui de mai inainte) nu-l impiedica de la implinirea tintei sale” (Canonul 43, Sinodul Trulan sau V-VI Ecumenice)

Last edited by VladCat; 03.05.2012 at 23:03:33.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 04.05.2012, 13:37:48
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ianna, ce-ai facut, pana la urma te-ai lamurit, te-ai calugarit ?
Sper ca nu !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt fobiile voastre? Bast-et Intrebari utilizatori 69 27.03.2017 21:23:33
Care sunt sarbatorile imparatesti? sophia Sfanta Liturghie 8 21.04.2012 11:14:44
cati copii ati vrea in conditiile actuale ? Mirela0110 Generalitati 143 13.10.2011 16:28:56