Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 09.05.2012, 00:29:28
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Model de rugăciune pentru toate femeile

La parintele Paisie Olaru a venit o femeie sa se spovedeasca. Ea l-a intrebat: „Parinte, cum o fi cu mantuirea mea? Eu nu stiu multe rugaciuni pe de rost pentru ca nu am fost data la scoala si nu stiu sa citesc". Parintele a intrebat-o: „Si nu te rogi?" la care ea a spus: „Ma rog, cum sa nu ma rog". „Si cum te rogi?" „Uite cum ma rog. Atunci cand matur prin casa zic in mintea mea: «Doamne, curateste sufletul meu, cum curat eu gunoiul din casa». Atunci cand spal rufe spun din nou: «Spala, Doamne, negreala pacatelor din inima mea, ca sa fie frumoasa asa cum e o rufa curata si spalata». Cand fac orice alt lucru spun aceleasi cuvinte". Femeia l-a intrebat in final: „Parinte, o fi buna rugaciunea asta?", iar parintele Paisie i-a spus asa: „Numai asa sa te rogi toata viata de acum inainte!
Reply With Quote
  #182  
Vechi 09.05.2012, 10:46:30
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Doamne Dumnezeul meu, în dorința mea de primenire sufletească, pleacă-te cu bunătatea și iubire și-mi înțelege neputințele și puțina-mi credință. Coboară Tu, cu Duhul Tău cel Sfânt peste inima mea și o încălzește cu dragostea Ta, cu pace și cu limpezime.

Doamne, învață-mă să-Ți cunosc mărirea și bunătatea. Dă-mi inimă curată și lesne iertătoare și căință pentru supărările ce am făcut altora. Fă să am dragoste creștinească și să pot răbda cu pace toate necazurile ce-mi vin din partea lor, făcând porunca Ta.

Mă făgăduiesc să nu mai fac rău celor ce-mi fac rău; pe cel ce mă blestemă îl voi binecuvânta. De va flămânzi vrăjmașul, îi voi da pâine, iar de va înseta îl voi adăpa. De va cădea îl voi ridica și de se va rătăci îl voi povățui.

Doamne, eu nu sunt decât un om neputincios. De aceea, ajută-mă cu darul Tău să fiu statornic în poruncile Tale. Trimite binecuvântările Tale peste vrăjmașii mei și întoarce inima lor cu dragoste asupra mea.
Alungă suferințele și neodihna ce-mi vin de la ei și ne împacă pe noi. Dă-mi pacea Ta, Doamne, ca să putem să viețuim pe pământ cu pace, cu bucurie și să-Ți zicem în unire, cu față senină și cu inimă curată: ”Și ne iartă nouă greșalele noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri”.

Că Ție se cuvine cinstea și închinăciunea în veci! Amin
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #183  
Vechi 12.06.2012, 14:12:57
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaciune catre Dumnezeu Duhul Sfant

Imparate ceresc, preabunule Mangaietorule, Duhule al adevarului, Cel ce din Tatal mai inainte de veci purcezi, si intru Fiul pururea Te odihnesti; nepartinitorule Izvor al darurilor celor dumnezeiesti, pe care le imparti precum voiesti; prin care si noi nemernicii ne-am sfintit si ne-am uns in ziua botezului nostru.

Cauta spre rugaciunea robilor Tai, vino la noi si Te salasluieste intru noi si curateste sufletele noastre, ca sa putem a ne face locas Preasfintei Treimi.

Asa, o Preabunule, nu Te scarbi de necuratia noastra nici de ranile pacatelor; ci le tamaduieste pe ele cu ungerea Ta cea atot-vindecatoare. Lumineaza mintea noastra, ca sa cunoastem desertaciunea lumii si a celor ce sunt in lume; inviaza stiinta noastra, ca neincetat sa vesteasca noua ceea ce se cuvine, a face si ce se cuvine a lepada; indeparteaza si innoieste inima ca sa nu izvorasca mai mult ziua si noaptea ganduri rele si pofte necuvioase.

Imblanzeste trupul si stinge cu insuflarea Ta cea datatoare de roua vapaia patimilor, prin care se intuneca in noi chipul cel prea-scump al lui Dumnezeu.

Iar duhul lenevirii, al mahnirii, al iubirii de stapanire si al grairii in desert, goneste-l de la noi; si ne da noua duhul dragostei si al rabdarii, duhul blandetii si al dreptatii, ca indreptand inimile cele slabite si genunchii, fara de lenevire sa calatorim pe calea sfintelor porunci; si asa, ferindu-ne de tot pacatul si implinind toata dreptatea, sa ne invrednicim a primi sfarsit crestinesc si nerusinat, si a intra in Ierusalimul cel ceresc; iar acolo a ne inchina Tie, impreuna cu Tatal si cu Fiul, cantand in vecii vecilor: Treime Sfanta, slava Tie!
Reply With Quote
  #184  
Vechi 13.01.2013, 16:22:57
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaciune de lasare in voia domnului

In mainile milostivirii Tale celei mari,o,Dumnezeul meu,incredintez sufletul si trupul meu,simtirile si graiurile mele,sfaturile si gandurile mele,lucrurile si toate cele trbuincioase ale trupului si sufletului meu.
Iar Tu,deci,binecuvinteaza-ma,miluieste-ma si ma izbaveste de tot raul,ca petrecand viata fara de pacat,in toate zilele vietii mele,sa ajung la viata cea vesnica cu Sfintii Tai,in Imparatia Ta si cu dansii sa Te slavesc in veci.Amin
Reply With Quote
  #185  
Vechi 13.01.2013, 16:51:07
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Din Rugăciunea la Acatistul Sfintei Cruci

O, Răstignitorul meu Hristoase, câte ai pătimit pentru noi, câte răni, câte scuitări, câte batjocori și necinste ai răbdat pentru păcatele noastre, pentru ca să ne dai pildă de adevărată răbdare! De aceia cum pot să fug de Cruce, vazând pe Hristos că este ridicat pe ea? Cum să-mi pară grele chinurile vazând pe stăpânul meu că le iubește și le cere și le socotește Lui de mare cinste? Rușine-mi este, cu adevărat, de mă voi întrista de relele ce-mi pricinuesc oamenii, sau de ispitele ce-mi aduc diavolii, trupul și gândul meu cel rău, sau pentru sărăcia și bolile ce-mi vin din voia lui Dumnezeu pentru păcatele mele, deoarece acestea toate le trimite pentru ca să mă apropii mai mult de El, pentru ca să-l slăvesc și să mă pedepsesc în această viață pentru binele meu, pentru ca să mă odihnesc cu mai multă mărire întru împărăția Lui cea veșnică. Și devreme ce este așa, înmulțește-mi Doamne, ostenlile, ispitele și durerile, dar să-mi înmulțești împreună și să-mi prisosești și răbdarea și puterea , ca să pot răbda toate câte mi s-ar întâmpla.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 09.02.2013, 15:56:08
fiorrand fiorrand is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2012
Mesaje: 5
Implicit Rugaciune de multumire

Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Dumnezeule a toată milostivirea și îndurarea, Care ai nemăsurată milă, nespusă și neajunsă iubire de oameni, căzând acum către a Ta slavă, cu frică și cu cutremur, aduc Ție mulțumire pentru binefacerile de care m-ai învrednicit pe mine nevrednicul robul Tău. Te slăvesc, Te laud și Te cânt ca pe un Domn, Stăpân și Făcător de bine. Și iarăși căzând înaintea Ta, îți mulțumesc și cu smerenie mă rog nemăsuratei și negrăitei Tale milostiviri, ca și de acum înainte să-mi dăruiești faceri de bine, ca să sporesc în dragostea de Tine și de aproapele meu. lzbăvește-mă de tot răul și necazul. Dăruiește-mi liniște și mă învrednicește ca în toate zilele vieții mele totdeauna mulțumire să-Ți aduc și să grăiesc și să cânt cele preabune Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 07.05.2013, 09:48:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am urmarit de curand filmul Capela ingerului:
http://www.youtube.com/watch?v=CwSomcFFfaM

Mi-a placut in mod deosebit rugaciunea pe care in acest film un parinte o recomada celor aflati in necazuri:

,,Iti multumim, Doamne Dumnezeule,
Vesnicule Imparat,
Milostiv si indurat,
Ajutorul nevoiasilor.''

Aceasta rugaciune se repeta de mai multe ori, ca si Ruagaciunea lui Iisus.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 28.06.2013, 01:53:05
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Cred ca fiecare om ar trebui sa isi aleaga rugaciunile lui care ii fac cel mai mult bine dintre rugaciunile ortodoxe, sau chiar si rugaciuni spuse din inima cu cuvintele lui.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 28.06.2013, 10:28:45
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Am citit din cartea "Sfantul Serafim de Sarov" ca Sfantul Serafim povatuia pe calugari, dar mai ales pe mireni sa se roage neincetat, dupa urmatoarea randuiala, extrasa de el din predaniile Sfintilor Parinti:
"Sculandu-se din somn, orice crestin sa se ingradeasca de indata cu semnul Sfintei Cruci si stand in genunchi in fata icoanelor, sa zica aceasta mantuitoare rugaciune, pe care Insusi Domnul Dumnezeu si Mantuitorul nostru Iisus Hristos a dat-o Sfintilor Sai ucenici: Tatal nostru..., de trei ori pana la sfarsit si in cinstea Maicii Domnului sa zica "Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara, bucura-te! Ceea ce esti plina de har, Marie, Domnul este cu Tine, Binecuvantata esti Tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui Tau, caci ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre" (tot de trei ori). Apoi Simbolul credintei- "Cred intru Unul Dumnezeu..."(o data)."
Aceasta pravila de rugaciune sfatuia Cuviosul Serafim sa o savarseasca orice crestin, calugarii presupunandu-se ca o depasesc pe aceasta, repetand-o de trei ori pe zi: dimineata, inainte de pranz si seara, inainte de culcare.
In timpul zilei, Sfantul Serafim sfatuia de dimineata pana la pranz, la lucru sau pe drum, sa se spuna mereu (cat mai des) in gand rugaciunea "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!"(Rugaciunea lui Iisus). Daca se intampla sa nu fie linistea necesara pentru rugaciune, doar "Doamne miluieste". Dupa pranz, Preacuviosul Serafim sfatuia la fel, sa se spuna rugaciunea "Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul" pana la vremea somnului, iar cand cineva ramane singur, in mai multa liniste, Sfantul spunea ca poate sa se zica: "Doamne, Iisuse Hristoase, pentru rugaciunile Preacuratei Maicii Tale, miluieste-ma pe mine, pacatosul", si seara inainte de somn, aceeasi randuiala de dimineata si dinainte de pranz, incheiata cu semnul Sfintei Cruci.

In carte mai spune ca crestinul care are mai multa ravna poate sa adauge si alte rugaciuni si citiri mantuitoare, daca are mai mult timp liber: acatiste, paraclise, canoane, psalmi, citiri din Sfanta Evanghelie, scrierile Sfintilor Apostoli si ale Sfintilor Parinti, s. a., multumind lui Dumnezeu. Mai scrie in carte ca, daca cineva nu are timp sau din cauza prea multor ocupatii insemnate, sa spuna acea scurta randuiala, atunci poate, invatand pe de rost cele trei rugaciuni, sa le spuna in timul lucrului sau in pat, dupa cuvantul Scripturii, ca "tot cel ce cheama numele Domnului se va mantui".
Sfantul Serafim invata pe toti, mai mult ca orice, sa spuna neincetat rugaciunea lui Iisus: "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul", dupa cum a fost povatuit si el de Cuviosul Dositei, pentru linistea si curatia sufleteasca si trupeasca.

Despre Psaltire, Sfantul Ioan Gura de Aur spunea: "Mai bine sa inceteze soarele din caldura sa, decat sa inceteze citirea Psaltirei". Psalmul 50 este cunoscut a se spune pentru iertarea pacatelor.

Iertati-ma ca am scris atat de mult. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #190  
Vechi 24.11.2013, 21:11:28
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Rugăciunea fiilor pentru părinții lor

Doamne, Dumnezeule cel atotbun, care mi-ai dăruit părinți buni, ca prin ei să mă împărtășesc de multe binefaceri: Cel ce voiești să le fiu moștenitor pentru viața ce prin ei mi-ai dat-o și pentru toate îngrijirile ce au avut și au față de mine. Ție ma rog cu umilință pentru sănătatea și mîntuirea lor. Dumnezeule, Cel ce ești atotîndurat, dar și atotdrept, care binecuvîntezi pe fii pentru părinții lor și adeseori, în dreapta Ta mînie, îi pedepsești pentru păcatele lor; primește umila mea mulțumire pentru binefacerile ce le reverși neîncetat asupra părinților mei.

Trimite-le, Stăpîne cel atotbun, și în viitor binecuvîntarile Tale și le iartă lor toate greșelile pe care, ca niște oameni le-au făcut. Invață-mă ca să cinstesc în ei puterea Ta și să le fiu recunoscător și mulțumitor pentru viața ce prin ei mi-ai dat-o și pentru toate îngrijirile ce au avut și au față de mine. Ajută-mi ca să urmez poruncile Tale cele Sfinte, să le fiu supus, ascultător și să nu fac nimic care să-i amărască și să-i întristeze. Răsplatește-le, Preabunule, cu facerile Tale de bine, pentru dragostea și îngrijirea neadormită, ce totdeauna o au pentru mine. Apără-i de toate nefericirile și întristările. Dă-le viață lungă, fericită, liniștită și pașnică. Fă-i părtași de binecuvîntarea Sfinților Tăi, înmulțeste roadele ostenelilor lor, fă să prisosească peste ei binefacerile Tale și să sporească în virtuți și în îndestulare, ca să Te binecuvîntăm în toate zilele vieții noastre. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 14:08:21
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 01:01:51
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Poze pentru sufletul nostru cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 08.01.2010 06:35:38
Despre sufletul nostru patinina34 Generalitati 31 10.03.2009 21:32:57