Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2010, 12:00:50
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Parintele Galeriu - prinos de ganduri si experiente

Astazi se implinesc 7 ani de la moartea dupa trup a parintelui Constantin Galeriu. Regret faptul ca nu am avut ocazia sa-l intalnesc fata catre fata. Nu am avut sansa sa-mi vorbeasca de la catedra, de pe solee sau chiar din scaunul spovedaniei. Cu toate acestea, pot spune ca mi-e drag, ba chiar familiar deoarece el nu inceteaza sa ne vorbeasca prin pilda vietii sale si prin mostenirea sa teologica.

Mi-as fi dorit sa va pot impartasi experiente, clipe de lumina petrecute in apropierea binecuvantata a parintelui. Rog pe toti cei care l-au cunoscut, intr-un fel sau altul, sa faca din acest topic un sirag de ganduri si experiente din care toti sa ne folosim.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.08.2010, 12:21:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

A fost bun, bland. A iubit oamenii si animalele. A indurat multe.
Nimeni n-a plecat neajutat de la el.
A citit mult si a fost f.invatat si nu s-a limitat numai la Cei de Sus, ci mai ales la oameni, sa le ajute lor. Si nu tipa, si nu certa, dojenea bland daca era cazul.
Un bun duhovnic,...un sfant.
Dumnezeu sa-l odihneasca.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.08.2010, 13:41:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Un mare și foarte fin păstor. A fost elevul eminent al bunicului meu, cu drepții să-l odihnească Dumnezeu, la seminarul din Roman. Predica lui avea mult farmec și știa să prezinte adevăruri profunde cu cele mai simple cuvinte, artă pe care o întâlnim și la Sfinții Părinț, când citim omiliile lor. Chipul lui era parcă străluminat, fenomen adesea observat la "sfinți în viață" și îmi amintesc că și atingerea lui avea parcă ceva special, îți transmitea un "ceva" care nu se poate descrie întocmai.
Acuma, eu cred că antiecumeniștii nu-l au de loc la rânză. Ca și în cazul pr. Teofil Părăian, era din acel soi de adevărați preoți foarte ortodocși, care nu consideră că a fi ortodox înseamnă a fi anticatolic. Cel puțin eu, în cele câteva convorbiri cu el, nu am auzit un cuvânt rău despre catolici. Dimpotrivă.

În afară de faptul că era, cu adevărat, un preot charismatic am mai observat:
-a fost un excelent gospodar. Biserica Sf Silvestru și spațiile adiacente îi datorează mult
-își pregătea slujbele în mod minuțios, lucru pe care nu toți preoții îl fac, probabil din cauza rutinei care se instalează. Slujba duminicală la el era printre puținele slujbe ortodoxe la care am văzut ministranți, precum în ritul apusean. Respecta tipicul cu strictețe, lucru la care bunicul meu, preot profesor de liturgică și tipic ținea mult (acum era, la rândul lui, profesor). Sunt detalii care de multe ori scapă, dar la el nu scăpa nimic. Spre exemplu, când dvera trebuia ridicată, era întotdeauna ridicată, iar când trebuia coborâtă, era întotdeauna coborâtă. Dacă se poate vorbi de o "regie" a slujbelor, părintele era un desăvârșit regizor.

Din cărțile scrise de cucernicia sa, cea care mi-a plăcut cel mai mult era despre Euharistie. Din câte îmi amintesc, se numea "Jertfă și Răscumpărare".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.08.2010, 16:26:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am participat la o conferinta tinuta in Aula Facultatii de Drept din Bucuresti. A raspuns la toate intrebarile plin de caldura si bucurie ca sunt oameni care vor sa se impartaseasca de Cuvantul vesnic prin cuvintele sale. Iar dupa ce s-au terminat intrebarile, ne-a spus zambind: "nu aveti voi intrebari, pentru cate raspunsuri am eu". Atunci am inteles cu adevarat cata bogatie se afla in omul care Il traieste pe Dumnezeu.

Astept cu mare drag sa se faca pasi si spre canonizarea parintelui Galeriu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.08.2010, 16:50:48
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Imi placeau foarte mult conferintele tinute de parintele! Era asa traitor incat mult timp nici nu am stiut ca este preot de mir, pana intr-o zi cand a vorbit foarte frumos de sotia dumnealui...
Dumnezeu sa il odihneasca in randul celor drepti!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.08.2010, 16:55:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Câți își mai amintesc de faptul că părintele a fost prezent în Piața Universității ? Instaurase obiceiul spunerii în cor a Rugăciunii Domnești în genunchi. De atunci nu prea am mai văzut manifestații politice la care toți manifestanții să îngenuncheze și să spună "Tatăl nostru". Există și două discuri (dintre mai multe, poate) cu muzica Pieței Universității, ambele încep cu Pr. Galeriu. Într-unul, părintele coordonează un "Tatăl nostru"; în celălalt este Troparul Nașterii ("Răsărit-a lumii.."). Aceasta este vocația adevăratului preot de mir: credința nu trebuie să se refugieze, timorată și rușinată de numele Lui în spații de clauzură, ci trebuie să erupă în cetate, trebuie să îndumnezeiască lumea. Această lume. Prin Cristos, în Cristos și cu Cristos cuvine-se să trăim în apartamentele noastre, la școală și la servici și nimic de seamă să nu plecăm a face fără El.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.08.2010, 17:55:19
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Parintele Galeriu a fost un OM luminos, bland si plin de iubire.
Ii port o mare recunostinta pentru formarea mea, ca si parintelui
Teofil Paraianu. Avea vocatie, avea talanti, avea har. Parintele
Galeriu te inalta duhovniceste. Punea mare accent pe jertfa, si nu
numai in vorba, ci era primul care se jertfea pe sine.
Dumnezeu sa-l aibe in paza Sa cu dreptii.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.07.2013, 16:53:49
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Părintele Galeriu, în atenția studenților de azi

În perioada 19 - 28 iulie, la Mănăstirea Oașa din județul Alba va fi organizată Tabăra națională studențească „Pr. Teofil Părăian“. Ediția din această vară este organizată de Biserica „Sfântul Silvestru“ din București, Mănăstirea Oașa, Asociația „Părintele Galeriu“, ASCOR - filialele Timișoara, Oradea, Alba Iulia și Craiova, Liga Studenților - Timișoara, Cluj și Oradea, Asociația „Pro Tinerețe“ din Alba și Organizația Tinerilor din Sibiu.

Anul acesta, tabăra de la Oașa va avea o ediție specială. Deoarece se împlinesc 10 ani de la mutarea la Domnul a pr. Constantin Galeriu, tema propusă în cadrul taberei se va intitula „Părintele Galeriu, astăzi“. Vor fi 7 zile de conferințe în cadrul cărora vor fi abordate teme care l-au preocupat pe părintele profesor Galeriu în mod special, dar și teme de interes larg pentru studenți. Printre invitații care vor conferenția se numără: Înaltpreasfințitul Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, pr. conf. dr. Constantin Necula, pictorul acad. Sorin Dumitrescu, scriitorul și etnologul Costion Nicolescu, editorul și scriitorul Răzvan Codrescu, dr. Pavel Chirilă, monahia Siluana Vlad, monahul Moise și mulți alții.

Se propun următoarele teme: „Viața, lucrarea, personalitatea și opera pr. Constantin Galeriu. Evocări și mărturii ale celor care l-au cunoscut personal“; „Părintele Galeriu privit ca preot, paroh, predicator și catehet. Omiletica – predicile ținute în biserică, mărturii. Stadiul publicării operei omiletice“; „Dimensiunea teologică: aspecte dogmatice și de teologie fundamentală. Opera teologică publicată în volume, reviste teologice, periodice și în cadrul conferințelor naționale și internaționale“; „Activitatea pedagogică, universitară, educativ-formativă, ca profesor al generațiilor de studenți teologi și nu numai. Cursurile la facultățile de teologie din București și Târgoviște, Universitatea Ecologică etc.“; „Misionaris-mul, slujirea în viața publică, ca mărturisitor al credinței, conferințele și prezența în mass-media. Relația dintre Biserică și Stat, Biserică și societate. Crez național și credință ortodoxă. Biserica și sănătatea morală a societății“; „Dialogul știință-teologie: întâlnirea dintre credință și știință“; „Lupta și rezistența anticomunistă prin credință și operă misionară. Pr. Galeriu ca deținut politic la Canalul Dunăre-Marea Neagră în anii ’50, suferințele românilor ortodocși în închisorile comuniste“. (Sursa: Ziarul Lumina)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.07.2013, 22:33:58
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Parintele Galeriu era o icoana vie a Ortodoxiei care nu convinge, ci .. seduce.
L-am vazut doar prin intermediul micului ecran: iradia iubire, bunatate, pace.
Bucurii!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
constantin galeriu, galeriu

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In Memoriam- Parintele Constantin Galeriu georgeval Stiri, actualitati, anunturi 20 09.08.2013 10:30:42
Un articol superb - Parintele Constantin Galeriu sophia Stiri, actualitati, anunturi 0 05.11.2012 12:41:39
Parintele Galeriu N.Priceputu Mari Duhovnici si predicile lor 13 04.06.2011 14:39:03
Parintele Galeriu - duhovnicul ideal sophia Mari Duhovnici si predicile lor 13 12.05.2010 17:30:51
Parintele Galeriu MARIUS_DANIEL Mari Duhovnici si predicile lor 5 06.07.2009 20:47:51