Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.04.2009, 22:20:47
Alin75 Alin75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Mesaje: 4
Implicit despre inselatoarea muzica si idoli !!

Anna 21

Sper ca, cu ajutorul Bunului Dumnezeu, sa iti risipesc dezamagirea ..de a nu cunoaste suficiente lucruri despre muzica.

Muzica …este in directa legatură cu enigmaticul cuvânt MUZĂ, sau inspirație.

Muzica în principiu este tulburătoare. Unele piese te duc la melancolie și tristețe, iar aceste sunt mari păcate înaintea Domnului, pentru că îți arată DEZNĂDEJDEA în Hristos. Altfel spus, lipsa speranței.


Lenin, Stalin, Marx, Hitler …și alți tirani ai secolelor trecute spuneau așa despre muzică: „ Nimic nu-i mai ușor decât să corupem generațiile tinere decât prin muzică. Astfel vrăjite, le vom conduce și influența după interesele noastre. ”

Există studii precise, asupra efectelor muzicii asupra psihicului uman. Părintele Dan Bădulescu are un articol pe internet, despre începuturile, apariția și contemporaneitatea muzicii.

Nimic nu este așa precum pare. Undeva, ascuns …se dă Războiul Nevăzut. E incredibil de fin, de imperceptibil. Fără de Dumnezeu, nu poate fi sesizat.

Mărturisesc că am trecut prin toate genurile de muzică, exceptând manelele. Manelele nu sunt de fapt decât întruchiparea desăvârșită a cuvântului CURVIE.
Nu mai vorbesc de celelate zeci de genuri, ci vreau să vorbesc despre muzica clasică …zis și cultă. Am avut vaste colecții de muzică, compozitori și interpreți alfabetizați până la ultimul. Dacă ar fi să vorbesc în cifre, nu v-ați mai opri din uimire.
Însă, și eu am căzut în înșelare …așa cum și „genii” precum Mozart sau Beethoven, au fost racolați de lojele masonice , care și-au pus influența malefică asupra lor și a muzicii lor.

Cât de nevinovate par unele lucruri, și totuși …ochiul este păcălit .
De ce ?
Pentru că …Fericitul Augustin ne avertizează în felul următor : „ Păcatul înșeală cu o falsă dulceață. ”

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel …ne spune și mai exact … „De aceea, ori de mâncați, ori de beți, ori altceva de faceți, toate spre slava lui Dumnezeu să le faceți. „ (cap 10, vers. 31)

Dacă ceea ce facem în fiecare nu are în noi Duhul Sfânt și nu sunt făcute spre slava milostivului Dumnezeu, nu este primit !

Pentru Achimov Jan, userul de la pagina 8 a subiectului ….trebuie să îți spun că Bon Jovi a declarat, că pentru rock & roll, și-ar ucide mama !

Recomand celor tari de inimă …documentarele Cross TV - They Sold Their Souls For Rock N Roll. Sunt pe internet, le puteți viziona online.
Veți vedea cum mulți interpreți …mielușei la înfățișare, sunt de fapt uneltele lui antihrist.

Se lucrează fărădelegea peste tot în lume, la scară mondială. Se împlinesc profețiile.
BINELUI i se spune RĂU …iar …RĂULUI i se spune BINE.

Virtuțile sunt acum rușinoase …iar păcatele sunt la mare prețuire.

Auzim la tot pasul, expresia aceasta …
- …dă-te după lume !! Intră în rândul lumii.
Însă nimeni nu spune … - Dă-te după sfinți. Rabdă, iartă, trăiește curat în familia ta, intră sub acoperământul cuvintelor lui Hristos …nu ale bârfitorilor de la TV.

Ne vom opri cu toții la cea dintâi vamă a clevetirii . Cum vom trece mai departe de acolo, dacă nu ne putem ține limbile ? Judecând.
Cum vom da răspuns bun ?

Vom pieri întru totul, frați creștini.
Va fi plângere mare, dar va fi în zadar. Doar faptele noastre vor vorbi acolo.
Un singur „Curriculum Vitae” avem de scris în viața aceasta … acela de mărturisire aa dragostei întru Hristos. În tot ceea ce facem.

Mersul, glasul, râsul, privirea, îndeletnicirile, discuțiile cu prietenii, felul cum te așezi la masă, felul cum aduci mângâiere fratelui aflat în încercare, totul să fie o jertfă și o frumoasă lucrare pentru Dumnezeu.

Dacă El s-a făcut Totul pentru noi, și noi trebuie să ne facem Totul pentru El.

Un alt cuvânt al Sfinților Părinți, spune că …dacă noi facem un pas către Dumnezeu, El face 10 pași către noi.

Sfântul Siluan Athonitul, conchide cel mai frumos …despre rostul vieții noastre : „ Tot războiul se duce pentru smerenie. ”

Tot ceea ce avem bun, să nu punem pe seama noastră …pt a nu cădea cumva în mândrie.

Avva Dorotei spune așa .. „ Smerenie, este a pune pe seama lui Dumnezeu tot ceea ce avem bun în noi și tot binele pe care îl facem. ”
Faptele noastre bune, sunt ale lui Dumnezeu …El lucrează prin noi, prin copiii Săi. El dă Harul !
A spune că ceva îți aparține, sau că ai făcut ….este o mare îndrăzneală înaintea Domnului.

Avva Teodor ne spune : „ Cine n-are smerenie, n-a împlinit nici o poruncă. Căci fără umilință nici o virtute nu este bine plăcută înaintea lui Hristos, Primitorul Lor.”

Țineți deci minte …că ÎNĂLȚAREA sinelui …înseamnă mândrie, și deci cădere în prăpastie.
Iar …UMILINȚA în fața Domnului …înseamnă înălțarea binecuvântată a Bunului Dumnezeu.

Petre Țuțea spune așa : „ Rugăciunea, ne arată că umilința înalță, iar nu coboară pe om. „

Cine este acela care vrea să rămână aici pe pământ , unde își va lăsa trupul rece într-o ladă obscură ?

Și ..cine este acela, care nu dorește mângâierea divină a Mântuitorului. ??

Nu este decât întoarcere la origini, a sufletului . Din plăsmuirea Bunului Dumnezeu a plecat …și prin poarta numită HRISTOS …se va întoarce !

Dacă muzica noastră nu este întru Hristos, cui oare slujim noi ?
Nu cumva lumii acesteia ? Care va pieri.
Star-urile …trupele, formațiile, actorii, etc .…nu sunt ele oare idoli pământești ? …la care noi ne închinăm cu plăcere.
Pop, rock, hip hop, rap, jazz, punk, dance, trance, techno, rave, ….totul este VĂTĂMAT.

Viețile actorilor știm să le cercetăm, dar pe ale noastre le cercetăm ?
Știm să le îndreptăm ?
Sau ne preocupă numai bârfa, intriga, stricăciunea din telenovele și din emisiunile de divertisment, unde dracii îi joacă pe degete pe toți aflați acolo.
Iar pe telepectator ...îl rupe de lumea lui, și în transpune ..în visele hollywoodiene ...și la balamucul de la televizor.
Iată cum creștinul, absoarbe toate mizeriile lumii ...și devine nefericit.
Pentru că își vinde sufletul dracului.

V-ați întrebat de ce nu putem stam 15 minute la rugăciune, stăruind în fața Maicii Domnului ....dar la televizor 5 ore le putem sta cu ușurință ???
Iată cum vrăjmașul ne îndoapă cu prostiile lui, și ne depărtează de Duhul Sfânt al lui Dumnezeu .

V-ați întrebat ...de ce familiile, seara după lucru, nu se strâng la rugăciune ? ....ci se dedau la desfrânări la TV ...unde totul ia înfățișarea unui bordel.
Sunt aceste familii creștine ?
Arată ele aceasta ?

Cum să fie înțelegere și armonie în casă, dacă fiecare intră în camera sa ...și slujește la dumnezeul lui? La idol.

De ce nu se adună părinții și copiii la rugăciune ?
De ce se lasă împrăștiați de satana ?
De ce părinții sunt atât de nerecunoscători lui Dumnezeu ?
De ce ne vindem copiii pe un preț de nimic ?
De ce nu rostesc cu toții, măcar rugăciunea de mulțumire după masă ?

Unde sunt familiile creștine ? PENTRU DUMNEZEU ...unde sunt ?
Cui slujim ?
Poftelor, patimilor, păcatelor, toanelor de tot felul ?

CUI ?
Necuratului !!!!! Cat de trist.

Suntem de plans ! Cu adevarat suntem.

Abia când ne vom curăți inimile de patimi, ne vom putea bucura întru Hristos.
El ne așteaptă. Bunul !


Pe un stadion , unde cântă o trupă rock …70 000 de oameni, își pleacă capetele …într-un delir de nedescris. Nu este aceasta subjugare ?
Toți, dau la comandă din mâini …din cap …din picioare. Toți vrăjiți. Toți cu tricouri funebre, cu rockeri pictați pe ele . Iată idolii !

Generațiile noastre tinere sunt măcelărite de flagelul numit ….MODĂ, MODERNISM, VOGĂ, TREND, FAIMĂ, TRUFIE, PRESTIGIU !
Acestea sunt cuvinte satanicești !

Scris este că vom da socoteală pentru orice vorbă zadarnică !

Vă rog, să mă iertați pentru îndrăzneală … dar …Sfânta Scriptură nu mă lasă să tac.
Iată ce spune Mântuitorul …
" Dar unii farisei din mulțime au zis către El: Învățătorule, ceartă-ți ucenicii. . Și El, răspunzând, a zis: Zic vouă: Dacă vor tăcea aceștia, pietrele vor striga. "
(Sfânta Evanghelie după Luca, cap 19, vers 39, 40)

Avem pilda și cuvânt de folos, de la Însuși Mântuitorul.
Asemenea să facem și noi.


Cine nu e cu Mine e împotriva Mea, și cine nu adună cu Mine, risipește !

Adunăm noi oare cu Mântuitorul ?
Îi putem arăta aceasta cu faptele noastre ?
Îi slujim sau e doar sfruntată fățărnicie ?

Întrebați-vă …la câți dumnezei, slujim ?

CREZUL …spune așa, " Cred întru unul Dumnezeu "

…dar cu faptele îi arătăm că de fapt rostim mincinos această sfântă rugăciune, căci nu trăim în duhul Crezului.
Suntem trădători. Ne-am vândut pentru arginți.

Nu suntem vrednici a ne numi ucenici ai Mântuitorului.

Sf Ioan Scărarul spune : Creștin este acela ce Îl imită pe HRISTOS : în cuvinte, în fapte, în gândire.

Suntem deci noi oare vrednici să ne numim creștini ?

Mimăm viața nu o trăim. Păcat că s-a ajuns la utopie !
Ne furăm singuri căciula, mințindu-ne frumos cu vorbe dulci ….cum că am fi pe drumul mântuirii.

Sfântul Isaac Sirul ..completează foarte frumos .. “ Calea lui Hristos este Crucea de fiecare zi. Nimeni nu s-a urcat vreodată la cer prin comoditate. "

Urmăm noi calea lui Hristos ?
Cea a purtării crucii ?
Cum sunt viețile noastre ?
Nu-i așa că sunt murdare ?

De ce ?

Pentru că nu știm să întoarcem și obrazul celălalt. Pentru orice palmă primită, ni se urcă sângele la cap, fugim pe la tribunale pt despăgubiri și bani.
Am fost defăimați, ocărâți și rușinați …

Dar HRISTOS cum a fost ?
Nu tot la fel ?

Ne-a lăsat nouă pilde …de acest fel …spunându-ne de atâtea ori … " Mergi și fă și tu asemenea !

Dar, am urmat noi aceste cuvinte ? Nu , nu le-am urmat.
De ce ?
Din PURĂ MÂNDRIE !
Nu putem suporta să nu avem dreptate, cumva. Să ni se știrbească din demnitate.
Nu ! Nu vom întoarce obrazul …ci ne vom revolta !
Vom urma duhul necreștin și antihristic …de a pune mâna pe piatră și a arunca.


Frați, dechideți Sfânta Scriptură …și citiți din nou, de data aceasta, cu atenție ! Ca să înțelegeți și să făptuiți.

Doamne ajută ! și iertare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.04.2009, 22:28:23
Alin75 Alin75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Mesaje: 4
Implicit muzica întru Adevăr

Singură muzica PSALTICĂ, este cea eliberatoare a sufletului din caznele întunericului și neștiinței. Cine poate să meargă la mănăstiri, să meargă și să se bucure întru Hristos …prin vocile îngerești care scutură porțile Raiului.
Nici un alt gen de muzică nu poate fi mântuitor.

Recomand ansamblurile Anghelos, Schitul Lacu, corul de la Putna, Lycourgos Anghelopulos, monahul Marian Moise de la Athos, Laurentiu Iacob, grupul psaltic Stavropoleos, corul Roman Melodul, Psalmodia, Athos Group și multe altele.

Le găsiți pe site-urile ortodoxe sau pe huburi.

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.05.2009, 14:56:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Alin, multumesc mult ca mi-ai raspuns!

Chiar despre muzica clasica ma intreb.. asta ascult, dar unele compozitii, ca Recviemul lui Mozart, ma pun pe ganduri: ce mesaj imi transmite? Ce stia Mozart despre patimile lui Hristos? A fost el luminat de duh sa compuna ceva spre folosul crestinilor sau e o doar amagire sofisticata...etc..
Cand citeam ca ascultarea muzicii rock este slujire la idoli.. intelegeam de ce. Dar cand ma gandesc la muzica clasica.. mi-e greu inca sa accept aceasta idee. Bach, Mozart, Handel, Beethoven.. au slujit idolilor chiar cand au compus muzica religioasa??. Greu este sa iei toate lucrurile si sa le cantaresti din nou daca sunt bune sau nu!!

Dar cred ca ai dreptate, doar muzica psaltica nu e vatamatoare..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.05.2009, 15:26:11
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Alin, multumesc mult ca mi-ai raspuns!

Chiar despre muzica clasica ma intreb.. asta ascult, dar unele compozitii, ca Recviemul lui Mozart, ma pun pe ganduri: ce mesaj imi transmite? Ce stia Mozart despre patimile lui Hristos? A fost el luminat de duh sa compuna ceva spre folosul crestinilor sau e o doar amagire sofisticata...etc..
Cand citeam ca ascultarea muzicii rock este slujire la idoli.. intelegeam de ce. Dar cand ma gandesc la muzica clasica.. mi-e greu inca sa accept aceasta idee. Bach, Mozart, Handel, Beethoven.. au slujit idolilor chiar cand au compus muzica religioasa??. Greu este sa iei toate lucrurile si sa le cantaresti din nou daca sunt bune sau nu!!

Dar cred ca ai dreptate, doar muzica psaltica nu e vatamatoare..
Draga Anne, si eu m-am intrebat adesea daca muzica acestor giganti ai muzicii clasice si mai ales cea religioasa este inspirata de duhurile rele?Oare starea da inaltare sufleteasca traita in timpul audierii sa fie de fapt o prabusire in neant?! E greu, intradevar sa faci distinctie intre ce este sfant si profan.Eu una,nu ma pot pronunta.Nu sunt o cunoscatoare in materie de muzica, dar ce este placut auzului si imi da linistea dupa care ravnesc 24 de ore din 24,nu cred ca este o inselare.Si muzica psaltica si corul Madrigal si alte formatiuni de muzica bisericeasca imi sunt pe gusturile mele.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.05.2009, 17:28:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Eu unul sunt convins, si nu AM NICI UN DUBIU, ca prin muzica lasata de marii titani ai muzicii clasice UNIVERSALE am avansat foarte mult in intelegerea crestinismului.

Trebuie "ciulita bine urechea" cind vine vorba despre cei care s-au facut intelesi de intreaga umanitate, pe VECI...si mai incet cu judecatile de valoare
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.10.2010, 22:33:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit numai pentru cei foarte curiosi

http://knowledgefiles.com/categories...t-and-masonry/
(se poate descarca aceasta carte)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.10.2010, 09:25:36
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

mozart intr-adevar a fost mason si a compus muzica de inspiratie masonica ,parca si haydn e ra mason si inca cativa dar restul compozitorilor de muzica clasica nu au fost masoni; au fost oameni obisnuiti,poate profani unii iar altii chiar s-au inspirat din muzica religioasa (bach,vivaldi ...)

nu cred ca ne dauneaza muzica simfonica care bineinteles nu e masonica
Chopin Nocturne Op. 9 No. 2:
http://www.youtube.com/watch?v=EvxS_bJ0yOU

Vivaldi Four Seasons:

http://www.youtube.com/watch?v=pe-MIDDfckw

Bach - Brandenburg Concertos No.3:

http://www.youtube.com/watch?v=hZ9qWpa2rIg

pachelbel's Canon in D:

http://www.youtube.com/watch?v=hOA-2hl1Vbc
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.10.2010, 10:30:11
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit trezirea

Citat:
În prealabil postat de Alin75 Vezi mesajul
...

Muzica …este in directa legatură cu enigmaticul cuvânt MUZĂ, sau inspirație.

Muzica în principiu este tulburătoare. Unele piese te duc la melancolie și tristețe, iar aceste sunt mari păcate înaintea Domnului, pentru că îți arată DEZNĂDEJDEA în Hristos. Altfel spus, lipsa speranței.


Lenin, Stalin, Marx, Hitler …și alți tirani ai secolelor trecute spuneau așa despre muzică: „ Nimic nu-i mai ușor decât să corupem generațiile tinere decât prin muzică. Astfel vrăjite, le vom conduce și influența după interesele noastre. ”

Există studii precise, asupra efectelor muzicii asupra psihicului uman. Părintele Dan Bădulescu are un articol pe internet, despre începuturile, apariția și contemporaneitatea muzicii.

Nimic nu este așa precum pare. Undeva, ascuns …se dă Războiul Nevăzut. E incredibil de fin, de imperceptibil. Fără de Dumnezeu, nu poate fi sesizat.

...
Asta-i adevarul adevarat...Asta-i esenta Antihristului. Antihristul este pretutindenti unde Hristos este denaturat cat de putin: in filozofie, in arta, in viata sociala sau in starea unui individ luat izolat. Orice negare istorica a Fiului lui Dumnezeu, nu este in fond altceva decat o continuare si o evolutie a acelei negari primare care s-a infaptuit in ceruri.

Indem si eu la trezire, fratilor, ca asa nu mai merge...Sa starpim patimile din sufletul nostru mai intai.

Inchei si eu cu un citat din Fericitul Filotei Zervakos: "Avem mare nevoie sa ne trezim si sa apucam cu mare dorire armele luminii, armele credintei si iubirii, si cu ele sa lovim pe vrasmas. Si cand acesta ne va vedea inarmati cu armele credintei si iubirii, cu armele smereniei si Sfintei Cruci, se va inspaimanta si va fugi tremurand si nesuferind a cauta spre puterea ei. E necesar insa, ca inainte de a incepe razboiul cu vrasmasul din afara, sa avem grija sa-i razboim mai intai pe vrasmasii din launtrul nostru si dupa ce ii vom birui pe de-a-intregul, atunci ii lovim si pe cei din afara. Pentru ca daca nu-i invingem pe vrasmasii launtrici si avem de gand sa-i lovim pe cei din afara, e cu neputinta sa-i invingem. Vrasmasii launtrici sunt patimile care se aduna impotriva sufletutlui nostru si ne razboiesc."
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.10.2010, 11:00:14
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit Despre Mozart

Muzica buna...muzica clasica , indiferent de epoca ce o consacra este categoric una de calitate , chiar daca nu toti o savureaza...ca doar nu tot poporul e meloman in sensul bun al cuvantului...
Inainte de toate , Mozart a fost un copil minune cu un talent inascut (ce nu are cum proveni din masonerie)...

Un articol interesant despre Mozart...


"Trebuie să mă întorc încă o dată la Wolfgang Amadeus Mozart. De ce este omul acesta incomparabil? De ce, pentru cineva gata să îl asculte, el a produs, în aproape fiecare portativ pe care l-a conceput și l-a compus, un tip de muzică pentru care „frumos” nu este un epitet adecvat, o muzică care nu este, pentru creștinul adevărat, simplu di*vertisment, bucurie sau edificare, ci hrană și băutură, o muzică reconfortantă și care oferă călăuzire pentru nevoile sale, o muzică ce nu este niciodată sclava tehnicii sale de compozitor, ce nu este nici sentimentală, ci una care se „mișcă” liber și eliberator, fiindcă este înțeleaptă, puternică și suverană? De ce se poate susține că Mozart are un loc în teologie, mai ales în doctrina creației și în escatologie, deși el nu a fost un părinte al Bisericii și, pare-se, nici măcar un creștin foarte fervent, fiind un romano-catolic ce a dus o viață ce ni s-ar putea părea mai degrabă frivolă atunci când nu era ocupat cu munca lui?

Este posibil să i se acorde această poziție fiindcă el a știut despre creație ceva ce nici adevărații părinți ai Biseri*cii, nici Reformatorii noștri, nici ortodocșii, nici liberalii, nici exponenții teologiei naturale, nici cei înarmați din greu cu „Cuvântul Domnului”, și, cu siguranță, nici existențialiș*tii, nici alți mari muzicieni dinaintea lui sau de după el, nu au știut sau nu au putut să exprime și să susțină acel lucru așa cum a făcut-o el. In această privință el a avut o puritate a inimii prin care i-a depășit cu mult atât pe optimiști cât și pe pesimiști. 1756-1791! O perioadă în care Dumnezeu era ținta atacurilor, fiind făcut responsabil pentru cutremurul de la Lisabona, iar teologii și alți oameni bine intenționați întâmpinau mari dificultăți în a-L apăra. In fața probleme*lor puse de teodicee, Mozart avea de partea lui pacea lui Dumnezeu, care transcende de departe toate raționamente*le critice sau speculative care laudă sau blamează. El lăsase în urmă toate aceste probleme. Și atunci de ce să se mai preocupe de ele? El auzise, și îi face și pe cei ce au urechi de auzit să audă, chiar și în zilele noastre, că noi, până când se vor împlini vremurile, nu vom putea să percepem întregul context al lucrărilor providenței. In lumina acestei finalități a auzit el armonia creației, din care face parte și umbra, dar o umbră care nu este întuneric; aici deficiența nu este în*frângere, tristețea nu poate să devină disperare, necazurile nu pot degenera în tragedie, iar melancolia infinită nu are în final câștig de cauză. Astfel că în această armonie buna dispoziție nu este fără limite, dar lumina este cu atât mai strălucitoare cu cât izbucnește din umbră. Dulceața este în același timp și amară și tocmai de aceea nu poate să îngrețoșeze. Viața nu se teme de moarte, ci o cunoaște foarte bine. Iar lumina este întotdeauna strălucitoare (Et lux perpetua lucet (sic!) eis), chiar și în moartea ce a cuprins Lisabona.

Mozart nu a văzut lumina aceasta mai mult decât o ve*dem noi, în schimb el a perceput întreaga lume creată ca fiind învăluită în ea. A fost așadar întru totul normal ca el să nu audă o notă mijlocie sau neutră și să audă pozitivul cu o intensitate mult mai mare decât negativul. El a auzit negativul numai în pozitiv și împreună cu acesta. Dar, cu toată opoziția dintre cele două, el le-a auzit împreună, ca de pildă în Simfonia în G-minor din 1788. El nu a auzit nicio*dată doar pe unul dintre acestea, izolat într-un mod ab*stract. El a auzit ceea ce există în mod concret și de aceea compozițiile sale au fost și sunt muzică totală. Auzind crea*ția fără resentimente și imparțial, el a produs nu numai propria lui muzică, ci și pe cea a creației, o dublă, dar cu toate acestea armonioasă, preamărire a lui Dumnezeu.

El nu a avut nevoie și nici nu a dorit să se reprezinte pe sine, vitalitatea lui, regretele sale, pietatea sa, sau orice altă intenție de-a sa. Este remarcabil modul în care el a reușit să evite să cadă în mania exprimării de sine. El s-a oferit pur și simplu să fie unealta care să facă astfel încât niște bucățele de corn, metal și catgut să servească drept voci ale creației, uneori fiind în prim plan, uneori acompaniind și alteori în armonie. El a făcut uz de o gamă de instrumente, începând cu pianul și vioara, cornul și clarinetul, și terminând cu venerabilul fagot, vocea umană având și ea un loc între ele și distingându-se tocmai prin lipsa oricărei pretenții de distincție. Din toate acestea el a extras o anumită muzică, punând în serviciul ei până și emoțiile omenești, și nu in*vers. El însuși nu a fost decât o ureche pentru muzica aceasta și mijlocitorul ei către alte urechi. A murit atunci când, potrivit înțelepciunii lumești, viața lui activă era abia în pragul adevăratei împliniri. Dar cine poate spune că, după „Flautul Fermecat”, „Concertul pentru Clarinet” din octombrie 1791 și „Requiem”, ea nu fusese deja împlinită? Și oare toate realizările acestea nu erau deja implicite în lucrările sale de la 16 sau 18 ani? Nu se aud ele deja în ceea ce ne-a parvenit de la foarte tânărul Mozart? El a murit în mizerie ca un „soldat necunoscut” și, alături de Calvin sau de biblicul Moise, mormântul său nu e cunoscut. Dar ce mai contează aceasta? Ce contează un mormânt atunci când se permite ca o viață să exprime, simplu și fără pretenții, și prin urmare, într-un mod senin, autentic și impresionant, creația cea bună a Iui Dumnezeu, care cuprinde în ea atât limitele cât și sfârșitul omului.
Fac aici paranteza aceasta, înainte de a începe să discut despre haos, fiindcă în muzica lui Mozart – și mă întreb dacă același lucru mai poate fi spus despre orice altă lucra*re înainte sau după el – avem dovada clară și convingătoare că este o insultă adusă creației s-o acuzi de a fi ceva cu totul haotic pe motiv că include și un „Da” și un „Nu”, ca și cum ar fi orientată cu o parte către Dumnezeu, iar cu cealaltă către nimicnicie. Mozart ne face să auzim că și în acest din urmă aspect, și deci în totalitatea ei, creația își slăvește Creatorul și, ca atare, este perfectă. Aici, în miezul proble*mei, iar aceasta nu poate fi considerată o realizare neîn*semnată, Mozart a creat ordine pentru cei care au urechi de auzit și a făcut-o mai bine decât ar putea s-o facă vreo deductie stiintifica. Acesta este aspectul pe care am vrut sa-l subliniez." de Karl Barth
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.10.2010, 11:03:55
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit Steinhardt si Mozart

Sufletul urcă mereu mai sus, curățându-se, până la stația terminus: locul de lumină și verdeață, pajiștea inflorată, mișunând de căței mici și dolofani și de pisicuțe albe cu fundă, acolo unde răsună acordurile divertismentelor lui Mozart și se ostenesc îngerii cu aripi ai lui Liliom să ofere necontenit dulcețuri și șerbet, acolo unde se află Dumnezeul cel adevărat, al pruncilor lăsați — în sfârșit — să vină, oricât de bătrâni de ani sau de împovărați de grele amintiri, să vadă pe Tatăl cu barba albă, la mijloc, pe Hristos purtător de stigmate și cruce în dreapta, pe Duhul curățitor și alinător în stânga. ( N. Steinhardt, Jurnalul Fericirii)-Despre Mozart si Rai

http://www.youtube.com/watch?v=lKfz7...layer_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=l45DA...layer_embedded
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 11:36:24
Cu si despre muzica... sfaturi, pareri, orice, sa vedem xanixade Generalitati 86 10.02.2015 08:14:02
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
Despre muzica...o intrebare. tigerAvalo9 Generalitati 17 30.04.2010 12:04:16
Despre muzica psaltica dupa 1990 vladsergiu Generalitati 0 13.02.2009 10:39:52