Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.03.2011, 16:41:08
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Nick Vujicic: Viata fara membre

"Daca Nick Vujicic, un om fara maini si fara picioare, poate sa ajunga presedintele unei corporatii internationale pana la varsta de 25 de ani, sa scrie o carte, sa inoate si sa joace golf, atunci oricine, indiferent de limitarile pe care crede ca le are, poate reusi in viata."

Uneori avem nevoie de astfel de exemple ca sa ne dam seama cat de superficial ne raportam fata de multe aspecte esentiale ale vietii. Nu stiu carei religii sau confesiuni crestine apartine Nick Vujicic, insa mesajul sau cred ca se adreseaza fiecarui om, fie ca se afla sub povara neputintelor si a incercarilor, fie ca nu. Nick Vujicic va sustine o conferinta in Bucuresti pe 11 aprilie, la Universitatea Romano-Americana.

http://www.crestinortodox.ro/comunit...n&video_id=168
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2011, 00:22:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Uneori avem nevoie de astfel de exemple ca sa ne dam seama cat de superficial ne raportam fata de multe aspecte esentiale ale vietii.
Am citit de un caz asemanator, nu stiu sigur daca era un indian (hindu) sau un chinez, care ramasese fara picioare.
Cinste lor acestor oameni care nu se lasa invinsi de vicisitudinile vietii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2011, 20:44:44
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Ati uitat sa mentionati ca Vujicic se foloseste de conditia sa pentru a face prozelitism pentru cultul neo-protestant din care face parte. El este, practic, un predicator neo-protestant. Discursul religios incepe imediat dupa giumbuslucurile cu raspunsul la telefon si jongleriile cu mingea de tenis.

Parintii sai sunt ambii nascuti in fosta Iugoslavie, emigranti in Australia, unde l-au nascut pe Nick. Este foarte posibil ca ambii sa fi fost ortodocsi, dar sa fi trecut in bloc la neo-protestanti.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2011, 21:20:02
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Vujicic este (și) un predicator neo-protestant.
Face prozelitism în sensul că îi cheamă pe oameni la împăcarea cu Dumnezeu.

Probabil că el va vorbi și despre Dumnezeu, orice neoprotestant care se respectă va vorbi despre Hristos ori de câte ori va avea ocazia. Privește la fotbalistul Kaka, de exemplu.

Dar nu pentru o predică neoprotestantă fost chemat în Romania. Nick Vujicic este un vorbitor motivațional de succes. După „jongleriile cu mingea de tenis” el le va vorbi oamenilor despre cum poți avea succes în ciuda obstacolelor, barierelor, circumstanțelor potrivnice.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.04.2011, 23:00:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Orice s-ar spune, este un om chinuit. Poate voi nu va dati seama.
Nu vreau sa stiu in ce stare este coloana lui (la cat o rasuceste), maxilarele, etc.
El insusi a spus (l-am auzit scurt la TV), ca a vrut sa se sinucida.
Si-a gasit o credinta, un Dumnezeu care ii da curaj si sprijin. E bine asa.
Mie mi-e mila de astfel de oameni pentru ca imi dau seama cat se chinuie.
Ca ajung sa se obisnuiasca si sa fie tari, este altceva. Ce sa faca?
Ceea ce nu-mi place este afisarea asta in public si ca incearca sa convinga ca sunt bine si fericiti.
Majoritatea acestor cazuri deosebite ajung din pacate la circ.
Astazi, cu ajutorul descoperirilor stiintei pot insa sa faca si altceva. Exista PC-uri cu voice, unde pot sa scrie prin comanda vorbita, exista masini echipate special si alte lucruri.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.04.2011, 23:16:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da, a vrut sa se sinucida in copilarie, crezand ca nu poate face nimic bun cu viata sa, pana cand mama sa i-a aratat exemplul altuia ca el, care in ciuda handicapului de care sufera incerca si reusea sa faca ceva pentru altii iar asta l-a motivat sa-si schimbe abodarea fatza de propriile probleme.

Da Sophia, e foarte greu sa crezi ca sunt oameni care isi pot gasi fericirea cu astfel de handicapuri fizice severe, cand vezi oameni care au maini, picioare, un cap pe umeri si multe multe alte lucruri si in loc de fericire nu reusesc sa-si construiasca si sa intretine o atmosfera de frustrare, invidie, dispret, etc.

Daca ne-am pune niste ochelari cu niste raze X duhovnicesti, si am reusi sa vedem dincolo de aparente, am vedea care sunt adevaratii oameni intregi si care sunt de fapt handicapatii (sever!)..

Last edited by AlinB; 07.04.2011 at 23:19:33.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.04.2011, 23:30:24
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, a vrut sa se sinucida in copilarie, crezand ca nu poate face nimic bun cu viata sa, pana cand mama sa i-a aratat exemplul altuia ca el, care in ciuda handicapului de care sufera incerca si reusea sa faca ceva pentru altii iar asta l-a motivat sa-si schimbe abodarea fatza de propriile probleme.

Da Sophia, e foarte greu sa crezi ca sunt oameni care isi pot gasi fericirea cu astfel de handicapuri fizice severe, cand vezi oameni care au maini, picioare, un cap pe umeri si multe multe alte lucruri si in loc de fericire nu reusesc sa-si construiasca si sa intretine o atmosfera de frustrare, invidie, dispret, etc.

Daca ne-am pune niste ochelari cu niste raze X duhovnicesti, si am reusi sa vedem dincolo de aparente, am vedea care sunt adevaratii oameni intregi si care sunt de fapt handicapatii (sever!)..
Buna chestia cu...ochelarii, poate ar trebui ca tu pe ai tai sa-i dai jos , pt nu sunt cu infrarosii si incepi sa ma convingi tot mai mult ca esti din cei ce paveaza drumul spre iad...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.04.2011, 11:32:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Buna chestia cu...ochelarii, poate ar trebui ca tu pe ai tai sa-i dai jos , pt nu sunt cu infrarosii si incepi sa ma convingi tot mai mult ca esti din cei ce paveaza drumul spre iad...
Calatoare, te-am mai rugat sa nu ii mai critici pe cei ce nu au aceleasi pareri cu tine (ca sa nu zic jignesti). Incearca sa comentezi ideile si nu pe omul respectiv, sa il judeci. Un sfat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.04.2011, 12:10:22
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ceea ce nu-mi place este afisarea asta in public si ca incearca sa convinga ca sunt bine si fericiti.
Nu cred ca vrea sa conviga de faptul ca este fericit, etc.
Cred mai degraba ca vrea sa spuna ceva de genul "daca eu pot rezista si nu clachez psihic, cum poti tu sa te plangi ?!".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.04.2011, 12:59:46
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Chiar ieri a fost un caz la televizor, ca s-a nascut o fetita fara maini si fara un picoior, si cel de al doilea picior dezvoltat pe jumtate. si cica va ajunge pe mana statului pentru ca parintii nici nu vor sa auda de ea. mi se pare ingrozitor dupa ce ca saracuta e asa cum e, sa o refuze proprii parinti. va fi un suflet extrem de chinuit. si cel mai grav mi se pare ca au abandonat-o proprii parinti. ca va avea foarte mult de suferit, din cauza handicapului fizic, asta e partea a doua, dar pe langa asta sa stie ca a fost si abandonata .

oare daca mama stia din timpul sarcinii de problemele fetitei, oare renunta la sarcina ? ca stia ca aduce pe lume un copil cu asa mari probleme? sa fereasca Dumnezeu pe toata lumea de asa ceva, e ingrozitor, dar cred ca o cruce trebuie dusa pana la capat ... lucruri de astea cred ca lasa Dumnezeu sa se intample ca sa scoata in evidenta mila, indurarea si iubirea celorlalti pentru un suflet chinuit, plin de suferinta si de amaraciune. doar prin iubire multa din partea celor din jur, un asemenea om poate sa isi croiasca un drum in viata.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
fara, membre, nick vujicic, viata



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele sapte membre sau arte florin.oltean75 Alte Religii 2 05.12.2011 10:28:40
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Viata fara bani coralina Generalitati 19 26.05.2010 18:25:51
Nick Vujicic alexdu Generalitati 1 18.12.2009 14:09:13