Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.05.2011, 22:00:15
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit tocmai am citit ceva...e adevarat?

Am citit ca cica pe Pamant,demonii stau in locuri intunecateesteri,cladiri abandonate,case parasite...asa e?merci!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2011, 22:38:16
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Am citit ca cica pe Pamant,demonii stau in locuri intunecateesteri,cladiri abandonate,case parasite...asa e?merci!
pe pamint demoni stau pe unde ii trimit preotii vezi moliftele sf.Vasile Cel Mare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.05.2011, 22:59:14
elizabeth elizabeth is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2011
Locație: Cluj
Religia: Catolic
Mesaje: 4
Implicit demonii?

Exista asa ceva? hai sa fim seriosi? si vampirii nu ies la soare...? stau ca liliecii?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.05.2011, 23:03:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Am citit ca cica pe Pamant,demonii stau in locuri intunecateesteri,cladiri abandonate,case parasite...asa e?merci!
Victortiti, daca vrei sa afli cu adevarat ceva, fa-ti un duhovnic si intreaba-l pe acesta...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.05.2011, 23:11:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Am citit ca cica pe Pamant,demonii stau in locuri intunecateesteri,cladiri abandonate,case parasite...asa e?merci!
Nu atât întunericul din spații îi atrage pe demoni, cât întunericul din suflete. Dimpotrivă, lumina îi alungă îndată. Iar lumina de acolo, noi o primim de la Soarele nostru. Despre acest lucru vorbește Sf Ioan Teologul, aici:

Întru El era viață și viața era lumina oamenilor.
Și lumina luminează în întuneric și întunericul nu a cuprins-o.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.05.2011, 07:40:30
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Am citit ca cica pe Pamant,demonii stau in locuri intunecateesteri,cladiri abandonate,case parasite...asa e?merci!
pot să-ți spun unde nu sunt...unde e făcut semnul Sfintei Cruci și pronunțat numele Mântuitorului nostru Iisus Hristos sau Maici Domnului.

Last edited by CelMandru; 24.05.2011 at 08:20:00.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.05.2011, 09:31:19
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

La apa rece, acolo le place sa stea.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.05.2011, 10:53:45
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit

..un parinte duhovnic spunea din invataturile sfintilor parinti ca' : intr-un sat pot fi cativa demoni ,deajuns sa' controleze slabiciunile oamenilor...dar, langa' o manastire demonii stau cu legiunile,ca sa' impiedice sufletele noastre sa' se apropie de Biserica' lui Hristos,pt. ca acolo lupta e mai mare...iar parintele Cleopa(Domnul sa'-l odihneasca' intre sfinti) spunea unuia care nu credea ca' exista' demoni : " du-te in padure noaptea si apucate de citit la psaltire,si vei vedea tu cum te scutura' ei ".
...bine a spus, "pot spune unde nu sunt: unde este sfanta cruce ,credinta si osteneala ta"...dar si acolo sunt,asteapta' momentul in care vei fi slab in credinta' ,ca sa se intoarca in "casa maturata' si curata' ",,iar atunci cel care a fost al tau (ca demon) va lua cu el alti 2-3. Cine nu crede ca' nu exista' demoni,este deja "cucerit" de el,pt. ca' asta e si interesul..sa' ne faca' pe noi sa' credem ca' ei nu exista'. imi pare rau pt. cei care sunt pe acest site, si pun intrebarea : exista' demoni!!?, si consider ca' datoria noastra' a celorlalti sa' le explicam pe cat putem celor care nu stiu,dar cu judecata', despre existenta demonilor ,"razboiul nevazut".....Doamne ajuta'


''Fii adunat cu mintea si neiubitor a te arata, pentru a iesi cu totul dintru inima ta. Demonii se tem de omul nerisipit cu mintea, ca si hotii de caini.''

Last edited by machho; 24.05.2011 at 10:57:44. Motiv: ''Fii adunat cu mintea si neiubitor a te arata, pentru a iesi cu totul dintru inima ta. Demonii se tem de omul nerisipit cu
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.05.2011, 11:00:57
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Am citit ca cica pe Pamant,demonii stau in locuri intunecateesteri,cladiri abandonate,case parasite...asa e?merci!
eu zic ca pe Pamant, demonii stau langa noi, vorbim cu ei, mancam cu ei, ii vedem zi de zi trecand pe langa noi, si nu ii recunoastem pentru ca iau chip de oameni ...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.06.2011, 18:57:05
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Mai, parca demonii astia sunt ca politicienii, vor sa ne faca sa credem ca ei nu exista, la fel cum politicienii vor sa ne faca sa credem ca nu fura sau nu mint. Oare cine a determinat pe cine, demonul pe om sau omul pe demon? Ca exemplificare vedeti replica "asa a vrut Dumnezeu sa fie" atunci cand se intampla ceva rau. Adica omul simte nevoia de consolare, impacare, acceptare a unei intamplari, ca sa poate trece peste ea si merge mai departe...
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati citit... timeea89 Generalitati 11 23.01.2015 11:36:59
Ierarh adevarat- mai exista la noi asa ceva aurel1211 Mari Duhovnici si predicile lor 24 04.03.2013 19:26:09
tocmai am citit ceva.... victortiti89 Teologie si Stiinta 2 02.06.2011 10:26:09
neliniste si indoiala => tocmai am facut un pacat? cred_cu_adevarat Generalitati 16 02.06.2011 01:30:41
Am si eu o intrebare nu tocmai clasica ama1986 Nunta 14 05.03.2010 11:50:29