Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.03.2007, 16:44:16
andreea_teo andreea_teo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2007
Mesaje: 28
Implicit

Cu privire la raportul dintre doi soti in momentul invierii, Mantuitorul spune ca acestia vor fi:"ca ingerii lui Dumnezeu in cer"(Matei 22,30)
Pe de alta parte, Sf. Traditie ne invata ca odata savarsita Taina Cununiei, cei doi soti vor fi "legati",unul de celalalt, pe vesnicie.

In ce consta aceasta legatura?
Mai poate fi vorba de asa ceva in cazul in care unul dintre soti ajunge in rai, iar celalalt in iad?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.03.2007, 23:57:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea_teo
In ce consta aceasta legatura?
Mai poate fi vorba de asa ceva in cazul in care unul dintre soti ajunge in rai, iar celalalt in iad?
n-am aprofundat aspectul asta dpdv teologic, dar eu cred ca nu se poate ca unul sa ajunga in rai si altul in iad. ori una, ori alta. asa si cu cei dintr-un neam cu noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.03.2007, 17:31:09
mathly24 mathly24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 15
Implicit

DACA D-ZEU A SPUS CA FEMEIA SE SFINTESTE PRIN BARBAT,IAR BARBATUL PRIN FEMEIE, PRESUPUN CA SI RECIPROCA ESTE VALABILA.TINAND CONT CA D-ZEU ESTE MILOSTIV, DACA UNUL AR MERITA SA CASTIGE IMPARATIA LUI D-ZEU ATUNCI,TIND SA CRED CA D-ZEU L-AR LUA SI PE CELALALT LANGA PARTENERUL SAU
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.03.2007, 14:39:02
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea_teo
Cu privire la raportul dintre doi soti in momentul invierii, Mantuitorul spune ca acestia vor fi:"ca ingerii lui Dumnezeu in cer"(Matei 22,30)
Pe de alta parte, Sf. Traditie ne invata ca odata savarsita Taina Cununiei, cei doi soti vor fi "legati",unul de celalalt, pe vesnicie.

In ce consta aceasta legatura?
Mai poate fi vorba de asa ceva in cazul in care unul dintre soti ajunge in rai, iar celalalt in iad?
Aici e ceva interesant de vorbit. Si nu ma refer la faza ca unul ajunge in iad si altul in rai ( desi nu sunt adept al New Age-ului totusi as recomanda la oricine un film cu Robin Wiliams in care sotul ajunge in rai, sotia in iad iar sotul se duce in iad si isi scoate sotia de acolo ). Este interesant de vorbit despre dragostea ce va fi in tre cei doi. In imparatia lui Dumnezeu cei doi se vor iubi mai tare decat ar iubi pe altii? Ar fi frumos sa fie asa ... si drept. Sa ne gandim pentru cei care mor ca sa-si salveze persoana iubita. Oare dupa moarte nu vor simti dragostea pentru cel pt. care a murit? Sau exista cupluri care se iubesc din ce in ce mai mult dupa casatorie. Aceia ar trebui sa creasca si mai mult in dragostea dintre ei. Dar ce se intampla cu cei care nu au o tanara pe care sa o iubeasca? Ce se intampla cu pustnicii? Sunt oare mai saraci in dragoste? Dar au fost mai aproape de Dumnezeu... Asa ca ce va fi?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.03.2007, 15:41:24
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Andreea,legatura dintre mire si mireasa este legatura dragostei curate,daca exista,si tine o vesnicie; pana-n rai.Daca sotii pastreaza legatura dragostei intre ei,vor merge impreuna in rai,altfel nu.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.03.2007, 20:04:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea_teo
Cu privire la raportul dintre doi soti in momentul invierii, Mantuitorul spune ca acestia vor fi:"ca ingerii lui Dumnezeu in cer"(Matei 22,30)
Pe de alta parte, Sf. Traditie ne invata ca odata savarsita Taina Cununiei, cei doi soti vor fi "legati",unul de celalalt, pe vesnicie.

In ce consta aceasta legatura?
Mai poate fi vorba de asa ceva in cazul in care unul dintre soti ajunge in rai, iar celalalt in iad?
Prin aceasta taina a cununiei, pacatele unuia vor fi si a celuilalt, pentru ca ei formeaza un tot si judecata lor nu se face separat, tocmai prin savirsirea tainelor sfintei cununi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.03.2007, 21:37:16
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Prin aceasta taina a cununiei, pacatele unuia vor fi si a celuilalt, pentru ca ei formeaza un tot si judecata lor nu se face separat, tocmai prin savirsirea tainelor sfintei cununi.
Eu n-am auzit pana acum de asa ceva si nici n-am gasit scris ceva in sensul acesta...din contra...Judecata atat cea personala cat si cea de Apoi este absolut individuala...nu va fi comuna si nici impreuna cu X sau Y...ca Judecata de Apoi va fi publica este altceva...dar nu exista ca cineva sa dea socoteala in fata lui Hristos pt faptele altcuiva,chiar si casatoriti fiind...suntem absolut raspunzatori pt faptele noastre.

AAAA...ca sotii se sprijina unul pe celalalt in traseul vietii lor,ca se ridica unul prin celalalt,ca poarta sarcina reciproc unul pe a celuilalt este altceva...dar este absolut exclus sa fie judecat unul pt faptele celuilalt si invers.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.03.2007, 21:34:45
dayana_18 dayana_18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Mesaje: 11
Implicit

Judecata va fi individuala. Consider ca pacatul in sine nu poate fi preluat de la partenerul de viata, insa prin faptul ca asisti la greselile sale fara sa il ajuti sa se ridice este un pacat, ceea ce e cu totul altceva.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.03.2007, 21:03:55
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea_teo
Cu privire la raportul dintre doi soti in momentul invierii, Mantuitorul spune ca acestia vor fi:"ca ingerii lui Dumnezeu in cer"(Matei 22,30)
Pe de alta parte, Sf. Traditie ne invata ca odata savarsita Taina Cununiei, cei doi soti vor fi "legati",unul de celalalt, pe vesnicie.

In ce consta aceasta legatura?
Mai poate fi vorba de asa ceva in cazul in care unul dintre soti ajunge in rai, iar celalalt in iad?
of of andreea..ce preocupare mai ai si tu, ma faci sa zambesc, parca ai fi fetita mea care mereu intreaba tot felul de lucruri...lasa tu framantarile de ggenul asta ai tu grija sa respecti aici pe pamant juramantul casniciei si veti fi amandoi in rai!! nu te mai gandi ce va fi dupa ca nu stim noi judecatile Lui D-zeu..de multe ori ce pare bun in fata nostra Lui D-zeu nu ii prea place...nu te inrijora de unde veti fi dupa..ingrijeste-te sa fii sotie buna aici si prin dragostea ta il vei mantui si pe sotul tau..cum?? prin rabdare si smerenie..cu dragoste jenica
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.03.2007, 13:35:28
mikiuasa mikiuasa is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Am si eu o intrebare.Oare daca l-a spovedanie spui pacatele comune cu sotul si-l amintesti si pe el ca partas, dar sotul l-a spovedania lui nu zice nimic ,ii sint si lui iertate pacatele?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Floarea mea care infloreste totdeauna la Pasti Adriana Cluj Generalitati 33 18.05.2013 10:27:25
Voi va rugati impreuna in familie? glykys Morala Crestina 56 21.04.2012 18:22:01
"Taticule, de ce mor totdeauna oamenii buni? Bast-et Generalitati 12 04.05.2011 09:12:00
sa ne rugam impreuna! icamilin Umanitare 62 07.06.2009 01:20:31
Veszprem - plangand impreuna laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 15 16.02.2009 11:43:22