Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.12.2013, 15:33:45
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Cine a facut sistemul solar si de ce?

Va rog nu radeti prea tare de mine! Aceasta intrebare mi s-a pus si mie, intr-o noapte tarziu, (si nu de catre vreun copil ), si anume daca eu cred ca l-a facut Dumnezeu, si daca da, de ce asa si nu alminteri, atat de multe planete nelocuite, etc, sau daca a aparut din intamplare. Si care ar fii explicatia bisericii. Am protestat eu cum ca acest subiect nu face obiectul de studiu al bisericii, pentru asta exista stiinta, ca sa explica dpdv fizic aceste fenomene. Cu toate ca la intrebarea "de ce" nu va gasi nimeni niciodata raspunsul . Daca Dumnezeu le-a facut, toate aceste planete, cu un anume scop, sau ele sunt rezultatul unor interactiuni (s-au ciocnit intre ele, au explodat, s-au reasezat, etc) ce au avut loc in procesul de creatie, care a durat cele "7 zile" cosmice, pana cand "a vazut Dumnezeu ca este bine". La aceasta replica mi s-a spus ca de ce nu a facut Dumnezeu totul perfect de la inceput. Concluzia la care s-a ajuns a fost ca Dumnezeu a initiat procesul, dar acum l-a alsat in voia intamplarii, sa se ciocneasca planetele intre ele, sa dispara unele si sa se nasca altele, iar viat ape Pamant a inceput tot din intamplare, si asa va si disparea, si nimanui nu-i pasa de noi, suntem doar niste molecule intr-un ocean. Iar biserica nu face altceva deact sa ne tina in ignoranta, sa nu ne lase sa ne punem intrebari, ci sa acceptam totul ca pe "voia Domnului".
Astept opinii!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.12.2013, 16:04:41
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Indraznesc eu sa dau un raspuns, care mi-a trecut prin cap, citind acest mesaj.
Doua furnici de pe ogorul lui badea Ion, se intalnesc in carare, isi pun povara jos sa-si mai traga sufletul, iar una prinde a intreba: "Auzi, soro, eu nu cred ca Dumnezeu a facut America!... E atat de inutila incat e chiar o rusine sa pui crearea ei pe seama lui Dumnezeu!" "Da de unde stii tu de America, soro?" "Pai am vazut-o la televeizor, ca mi-am pus parabolica!!!"
Dupa parerea mea, nu exista intrebare la care Sfanta Scriptura sa nu aiba raspuns in cuprinsul ei. Doar ca aceste raspunsuri nu sunt accesate din telecomanda!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.12.2013, 16:57:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Din câte știu eu, Biserica nu-si propune să ne explice care-i treaba cu sistemul solar.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.12.2013, 17:02:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Din câte știu eu, Biserica nu-si propune să ne explice care-i treaba cu sistemul solar.
Da, frate, asta am zis si eu, insa carcotasul a zis ca biserica nu ne lasa sa cautam raspunsuri la intrebari existentiale ca sa nu cumva sa ne smintim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.12.2013, 17:29:57
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Va rog nu radeti prea tare de mine! Aceasta intrebare mi s-a pus si mie, intr-o noapte tarziu, (si nu de catre vreun copil ), si anume daca eu cred ca l-a facut Dumnezeu, si daca da, de ce asa si nu alminteri, atat de multe planete nelocuite, etc, sau daca a aparut din intamplare. Si care ar fii explicatia bisericii. Am protestat eu cum ca acest subiect nu face obiectul de studiu al bisericii, pentru asta exista stiinta, ca sa explica dpdv fizic aceste fenomene. Cu toate ca la intrebarea "de ce" nu va gasi nimeni niciodata raspunsul . Daca Dumnezeu le-a facut, toate aceste planete, cu un anume scop, sau ele sunt rezultatul unor interactiuni (s-au ciocnit intre ele, au explodat, s-au reasezat, etc) ce au avut loc in procesul de creatie, care a durat cele "7 zile" cosmice, pana cand "a vazut Dumnezeu ca este bine". La aceasta replica mi s-a spus ca de ce nu a facut Dumnezeu totul perfect de la inceput. Concluzia la care s-a ajuns a fost ca Dumnezeu a initiat procesul, dar acum l-a alsat in voia intamplarii, sa se ciocneasca planetele intre ele, sa dispara unele si sa se nasca altele, iar viat ape Pamant a inceput tot din intamplare, si asa va si disparea, si nimanui nu-i pasa de noi, suntem doar niste molecule intr-un ocean. Iar biserica nu face altceva deact sa ne tina in ignoranta, sa nu ne lase sa ne punem intrebari, ci sa acceptam totul ca pe "voia Domnului".
Astept opinii!
Pui întrebări greșite, știința nu o să îți răspundă niciodată la cine a făcut și de ce a făcut, astea sunt întrebări pentru ora de filozofie.
Întrebarea corectă este cum a apărut sistemul solar.
În interiorul unei stele sunt temperaturi și presiuni foarte mari, în astfel de condiții elementele ușoare se transformă în elemente grele. Când acea stea devine instabilă pentru că a rămas fără combustibil ea explodează și împrăștie acele elemente în nori, acei nori sub acțiunea gravitației dau naștere la alte stele și planete.
Când faci un bulgăre de zăpadă și îl împingi el adună zăpada și crește, cam aceași chestie face gravitația, împinge acele elemente din nori la un loc dar din mai multe direcții nu doar una.

Last edited by Alin.D.Zaharia; 28.12.2013 at 17:32:13.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.12.2013, 17:46:50
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Pui întrebări greșite, știința nu o să îți răspundă niciodată la cine a făcut și de ce a făcut, astea sunt întrebări pentru ora de filozofie.
Întrebarea corectă este cum a apărut sistemul solar.
În interiorul unei stele sunt temperaturi și presiuni foarte mari, în astfel de condiții elementele ușoare se transformă în elemente grele. Când acea stea devine instabilă pentru că a rămas fără combustibil ea explodează și împrăștie acele elemente în nori, acei nori sub acțiunea gravitației dau naștere la alte stele și planete.
Când faci un bulgăre de zăpadă și îl împingi el adună zăpada și crește, cam aceași chestie face gravitația, împinge acele elemente din nori la un loc dar din mai multe direcții nu doar una.
Nimic din ce ai scris aici si din ce bate campii Niel deGrasse in filmul ala nu a depasit stadiul de ipoteza. Asa ca e tot filozofie, indiferent daca oamenii de stiinta cred ca asa s-a intamplat, mai e mult pana sa devina stiinta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.12.2013, 17:56:39
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nimic din ce ai scris aici si din ce bate campii Niel deGrasse in filmul ala nu a depasit stadiul de ipoteza. Asa ca e tot filozofie, indiferent daca oamenii de stiinta cred ca asa s-a intamplat, mai e mult pana sa devina stiinta.
Cel putin explicatia are o ratiune.

In acelasi fel cum se formeaza o balta cand ploua.

Nu spunem ca este "o filosofie".

Nu intrebam "Cine a facut balta?"
__________________

Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.12.2013, 18:09:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cel putin explicatia are o ratiune.

In acelasi fel cum se formeaza o balta cand ploua.

Nu spunem ca este "o filosofie".

Nu intrebam "Cine a facut balta?"
Nu este acelasi lucru, de exemplu o balta poate fi creata artificial, un minisistem solar nu a fost creat inca...poate doar pe computer, dar pe computer tot oamenii sunt cei care introduc datele pentru ca un computer este surd si orb deci te joci cu parametrii pana iti iese cat de cat ceva. Problema e ca si in teorie, se ascund o gramada de lucruri pentru ca deGrasse si altii ca el se cred prea destepti sa spuna simplu : NU STIM INCA ! Si nu iti spun nici ca nu orice explicatie posibila este dovada ca asa s-a petrecut.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.12.2013, 18:17:11
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nimic din ce ai scris aici si din ce bate campii Niel deGrasse in filmul ala nu a depasit stadiul de ipoteza. Asa ca e tot filozofie, indiferent daca oamenii de stiinta cred ca asa s-a intamplat, mai e mult pana sa devina stiinta.
Ești așa rupt de realitate că probabil trăiești în basme.
Nu este nici o filozofie, este știință exactă, poți să observi procesul dacă mergi la un observator, sunt stele în curs de formare pe care le poți observa cu ochii tăi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.12.2013, 18:19:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Da, frate, asta am zis si eu, insa carcotasul a zis ca biserica nu ne lasa sa cautam raspunsuri la intrebari existentiale ca sa nu cumva sa ne smintim.
"Bună ziua și la revedere! " Și-ți vezi de treabă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare