Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.01.2014, 17:34:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Indepartarea de Dumnezeu prin pacat 8cu sau fara posibilitate de indreptare se numeste cadere in pacat. Si atat. Eu asa stiu.
De ce o numesti moarte?
Nu si atat. "Plata pacatului este moartea." Rom 6.23
Deci fiecare pacat savarsit reprezinta "o moarte". Si nu este o metafora. Gresit este sa se inteleaga moartea doar ca moarte fizica. Moartea de fapt este o despartire. Cea fizica este despartirea trupului de suflet. Si dupa cum am zis aceasta este urmarea pacatului primordial. Dar ea, desi inevitabila, este cea mai mica forma a mortii.
Cea de-a doua moarte care reprezinta o despartire de Dumnezeu, poate fi doar temporara. Este reversibila. Este nevoie doar de pocainta.
Si cea de-a treia, cea mai grava este despartirea definitiva Dumnezeu, constienta si asumata prin propriile fapte, moarte si suferinta vesnica.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Moratea fizica este numai una. Plecarea din lumea aceasta.
Da. Dar moartea fizica este doar o etapa, un tip de moarte.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Deci eu nu vad/inteleg decat o singura moarte.
Biserica invata altceva.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Repet, nu vorbim aici in metafore, ca asa mai exista o gramada de morti.
Nu este vorba despre o metafora, este o realitate concreta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.01.2014, 18:03:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Un articol de psihologie - http://www.la-psiholog.ro/info/cosmarul
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.01.2014, 21:40:09
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Frate "fallen" (căzut), cu dragoste jertfelnică îți scriu:

Ar trebui să adormi cu Hristos în minte, cu rugăciune, nu cu Aura. Și coșmaruri nu vor mai fi, crede-mă.

Dar pentru că nu te judec, și pentru că nu e greșit să adormi și cu Aura în minte, dacă Hristos e în întreagă ființa ta, sau cel puțin te străduiești mereu să fie așa, îndrăznesc, astfel, cu sfială, să te sfătuiesc:

Citește și iar citește.
Citește din Noul Testament măcar cîte un capitol pe zi, și apoi din scrierile unor sfinți, care îți plac ție, măcar cîte 5 pagini pe zi.

Fă-ți un canon de rugăciune, care să îl poți duce cu rîvnă zilnic, și caută să te îmbunătățești mereu în viața duhovnicească.
Luptă cu gîndurile, striveștele de piatra cea din capul unghiului, Hristos.

Și cu ajutorul unui duhovnic minunat, îți va fi de mult folos și încununare cele spre mîntuire ce le faci.

Caută și vei găsi, cere și ți se va da. - Matei 7, 7.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 25.01.2014 at 22:05:09.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.01.2014, 22:59:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Un articol de psihologie - http://www.la-psiholog.ro/info/cosmarul
Alt link nu gaseai ?
A saracit intra tat biserica noastra ortodoxa si au disparut scrierila Sfintilor Parinti ?
Urmeaza calea indicata de Daniel_Ortodox si va fi bine si pentru tine si pentru noi toti !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.01.2014, 23:44:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Alt link nu gaseai ?
A saracit intra tat biserica noastra ortodoxa si au disparut scrierila Sfintilor Parinti ?
Urmeaza calea indicata de Daniel_Ortodox si va fi bine si pentru tine si pentru noi toti !
In linkul oferit de mine nu exista nimic neconform cu credinta ortodoxa.
De aia suntem aici mai multi useri, cu pareri si cu recomandari diferite, ca sa postam fiecare ce credem, iar Fallen va alege cu discernamant ce se potriveste.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.01.2014, 00:57:44
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Prea mult spus, frate Cristi. E calea indicată de Hristos, nu de mine, cel vrednic de iad. Dar mulțumesc lui Dumnezeu.
Nimic al meu, de la Dumnezeu Treime avem toate, să le înmulțim, să ne slujim. "Ale Tale, dintru ale Tale".

Cînd vrei să ajuți, să îndrumi, iubitul meu frate, chiar dacă asta înseamnă să și mustri, trebuie să se simtă iubirea, care să o ai în suflet, neprefăcută.
Altfel, vei sminti, și în loc să ajuți, depărtezi.

Dumnezeu nu poate lucra -spun Sfinții Părinți- decît printro inimă iubitoare.
Noi nu avem așa inimi, dar ne străduim înspre asta, zi și noapte. (pt. protestanți: spunem și credem, conform Bibliei -că facem doar cele ce suntem datori să facem-, și că n-avem nimic bun, asta ca să ne smerim)


Surioară "Glykys", "iar adevărul vă va face liberi." - Ioan 8, 32.

Am tăcut, la postul tău cu siteul psiholog. Credeam că te-ai înțelepțit și ai văzut greșeala.

Dar pentru îndrăzneala ta necugetată și sminteala mare ce ai adus, susținînd acel site, nu mai pot să tac ! Nu trebuie să tac !
Nu există nimic neconform cu credința creștină, spui ? Na, hai să-ți arăt cîte există.
Pentru că pe lîngă că îți pierzi tu sufletul, văd că îl mai pierzi și la alții. Nu pot să las așa, mă doare.

Da, sunt mai multe căi, însă doar una e bună.

Știm că există o cale largă și ușoară, și mulți sunt cei care o află. Dar duce la pieire.
Și o cale strîmtă și îngustă. Și e grea. Dar duce la Viață.

Și mai știm că există și hristoși mincinoși, care oferă o cale. Care pentru ei, și pentru cei ce le urmează e bună! Vai! Și vor face chiar semne și minuni! Dar Domnul le va spune: "Plecați de la Mine, căci Eu nu vă cunosc pe voi".

Articolul care-l susții prin postarea ta deci, are o imagine cu demonul din interiorul celui ce a creat imaginea, ca cei ce crează filme horror.
Iar pentru că știu că nu mă crezi, citește despre demonii din mințile pictorilor, în Patericul de mai jos, dacă vrei să-l cumperi.

Apoi la dreapta articolului, apare rubrica "cuplu și sex", ceea ce pentru un creștin e cădere curată.
Nici gînd de îndumnezeire, sfințire, despătimire, dobîndirea Duhului Sfînt, prin acel site "la psiholog", cu simboluri și învățături pierzătoare de mîntuire.

"Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă." - Matei 6, 33.
Oare caută acel articol, mai întîi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui?
Oare ai căutat tu măcar, mai întîi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui, înainte să-i dai să citească la fratele căzut (traducere "fallen") blestemăția aia de articol ? Cred că nu, că altul era rezultatul.

E atît de dulce să fi creștin, surioară "Glykys". Să fi simplu, inocent, nevinovat. Copil și bărbat în același timp. Ca și Sfîntul Arhidiacon și întîiul Mucenic Ștefan.

Deci da, fiecare alege cu discernămînt. Însă atunci cînd îi pui și otravă în față, el o poate alege, neștiind, și îl vei omorî. Da! Tu! Te faci responsabilă pentru căderea lui și a altora, care la recomandarea și insistențele tale, citesc articolul și se mai plimbă și prin împrejurimi, pe-acolo.
Sau poate gusta otrava, și îl vei îmbolnăvi crunt.
Dacă știm că ce oferim nu e o cale bună, nici noi să nu umblăm pe calea aia și nici altuia nu o arătăm.

Acestea fiind zise, îți mai spun un lucru, surioară Glykys: să nu te miri dacă nu te vei căsători curînd și îți va merge rău în viață.
E pentru indiferența și depărtarea și răcirea inimii tale de iubire. De Hristos.
Drumul spre iad e pavat cu intenții bune, asta ca să o țin în tonul psihologiei tale.
Dar nu te teme ! Dă prioritate la Matei 6, 33. Trezește-te !



Iar ca să călcăm peste șerpii și balaurii acestui topic, sau să-i strivim de piatra cea din capul unghului, Hristos, iată ce mai trebuie citit:



Pateric despre visuri și vedenii.

Sau pentru cei mai leneși, sărăcuții, este și articolul cel bun, nu de pe siteul psiholog, ci de la noi, articol ce ajută la mîntuire:

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...nii-68461.html

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 26.01.2014 at 02:12:51.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.01.2014, 13:55:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu stiu ce v-a apucat de sariti asa pe Glykys.
Cristi - parca intelesesem ca sunteti si prieteni. Voi acolo v-oti cunoaste si personal.
Si nu va stitit credinta unul altuia.

"Acestea fiind zise, îți mai spun un lucru, surioară Glykys: să nu te miri dacă nu te vei căsători curînd și îți va merge rău în viață.
E pentru indiferența și depărtarea și răcirea inimii tale de iubire. De Hristos.
Drumul spre iad e pavat cu intenții bune, asta ca să o țin în tonul psihologiei tale.
Dar nu te teme ! Dă prioritate la Matei 6, 33. Trezește-te !"

Daniel_Ortodox - in aceeasi postare mustri pe alt user despre mustrare cu iubire. Si tu poti sa scrii asa o fraza nenorocita la adresa unei fete? Cum iti permiti?
Nici o ortodoxie din lume nu-ti da acest drept!!!

Fata a dat un link catre explicatii de natura medicala. Atat tot. Voua vi se pare tot ce este medical a fi neortodox.

Imi doresc cel mai mult ca tpti oamenii sa nu mai aibe nevoie de medici si spitale, ci sa se vindece doar in biserica. Dar nu este asa. Dumnezeu ne-a dat si medici. Exista in ortodoxie medicii fara de arginti.
Si pana si monahi si preoti se duc la medici.

Trebuie sa stim sa imbinam cele doua mari ajutoare date de Dumnezeu, nu sa le calcam in picioare.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.01.2014, 15:28:09
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu sunt 7 feluri. Sunt 3. Toate sunt urmarea pacatului, dar in feluri diferite.
Una este moartea fizica. Si este urmarea pacatului neascultarii al protoparintilor.
Al doilea fel de moarte este reprezentat de savarsirea pacatelor si prin care te indepartezi de Dumnezeu. Doar ca exista sansa indreptarii prin pocainta.
Si al treilea, cel mai inspaimantator si ireversibil, il reprezinta moartea vesnica si existenta fara Dumnezeu. Eternitatea in iad.
Va multumesc pentru aceste explicatii, invat mult din ele si imi sunt de folos. Dumnezeu sa va binecuvinteze!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.01.2014, 16:07:10
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Sophia, te-ai speriat? Foarte bine !

În articolul ăsta am să fiu foarte aspru !

Rar scriu acest tip de răspuns, dar aici, acum, trebuie ! "cel ce urăște certarea este nebun" - Pilde 12, 1.

Dacă s-a speriat și Glykys e și mai bine. Asta am și vrut. Pentru că o iubesc ! Cum te iubesc și pe tine și pe toți, după puțina mea iubire. Dar acum trebuie asprime, nerușinatelor !

Frază nenorocită la adresa unei fete, zici ? Cum îmi permit spui ? Copilă neroadă, ca tine multe sunt și vor mai fi. Ca "Glykys" iarăși. E plină lumea de voi, guralivelor ! Și vă mirați apoi, tot voi, de tot necazul ce îl aveți, mai dați vina și pe alții, sau mai grav, pe Dumnezeu !

Găsiți voi, în aroganța voastră, marele echilibru între cele din lume și creștinism, psihologie și alte ciudățenii și iubirea creștină cu care ar trebui să-l ajutați pe "fallen" (trad. căzut), mai rău îl afundați le recomandați ca fiind bune și mai grav, le recomandați înaintea Iubirii și mai și credeți că faceți bine, surioare nerușinate ce sunteți, dar contraziceți prin atitudinea voastră bolnavă, Cuvîntul: "Cei ce se folosesc de lumea aceasta, ca și cum nu s-ar folosi deplin de ea. Căci chipul acestei lumi trece." I Corinteni 7, 31
Veți spune poate, cum adică? Uite și mai explicat: Nu se poate să slujiți și lui Dumnezeu și lui mamona. (Matei 6, 24 și Luca 16, 13) Adică punînd psihologia ca recomandare principală, puneți pe mamona prioritar. Atunci nu faceți asta pe un forum creștin, pentru că aici îl ajuți creștinește, dacă știi și dacă poți. Dacă nu, măcar nu îl afunda ! Dacă nu poți face cuiva un bine, măcar nu-i fă rău. Și mai spune: "Nu puteți să beți paharul Domnului și paharul demonilor" (I Corinteni 10, 21) Adică ori, ori ! Trecînd peste imaginea diabolică a articolului, oare putem spune că ce este scris în acel articol este din paharul Domnului? Comuniunea Domnului cu noi? Nu putem spune. Și-atunci unde-i îndrăzneala ta, nerușinată fată Sophia ?

Problemă mare nu e că citiți prostii de pe internet, dacă va-ți și putea da seama că sunt stricatoare de suflet, de mîntuire și greșite! Dar ce mai cu atîta mîntuire, nu? Problema mare apare atunci cînd le mai și credeți bune, și mai grav, le mai și dați și la alții de bune! Mai și susțineți întunericul unui articol, înconjurat de alt întuneric diavolesc, îl îmbrăcați în cuvinte "medicale" și vă da-ți de ceasul morții apoi, culmea tot voi, că vai! ce bine a-ți spus voi și ce greșit spun alții.

Vrei să fiți a lumii ? Mergeți nebunelor ce sunteți și fiți ale lumii ! Dar cu Hristos nu mai aveți treabă. Dacă vreți însă cu Hristos, bine-ați venit, dar lumea o să vă urască. "Dacă vă urăște pe voi lumea, să stiți că pe Mine, mai înainte decît pe voi M-a urît. Dacă a-ți fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște." Ioan 15, 18-19.

Fată! Ce i-am spus eu, e mîngîiere, față de ce spune Scriptura! Dacă smintește cineva pe aceștia mai mici (în credință), mai de folos i-ar fi dacă i s-ar lega de gât o piatră de moară și ar fi aruncat în mare (Luca 17, 2) Deci trebuia să-i spun să-și lege o piatră de moară de gît și să se arunce în mare? Putem fi ispitiți în prostia noastră, să spunem că suntem învățați la sinucidere. Vai nouă! Nu! Scriptura e plină simbolism, cu înțeles mult mai adînc față de înțelesul care se citește. Nu se referă la piatra propriu-zisă legată de gîtul unui om ce se aruncă în mare, ci că pentru cel care smintește pe altul, sminteala îi este ca o piatră, ce și-o leagă singur de gît, și în apă fiind, nepotrivit pentru oameni, este lipsa aerului, lipsa vieții, deci moartea sufletului, duhovnicească, pierderea Împărăției Cerurilor. De ce zice că mai bine asta decît sminteala? Adică mai bine să-ți pierzi tu sufletul dacă asta vrei, dar să nu îl pierzi pe lîngă al tău și pe-al altora, cu smintelile ce le spui. Asta-i un aspect.

Nicio ortodoxie din lume nu-mi dă dreptul să mustru? Fată fără minte ! Numai gură mare ai, dar ce grăiești cu ea, nu zidește, ci dărîmă. În primul rînd Îl avem exemplu pe Hristos, care a numit pe unii, care meritau, pe bună dreptate, "pui de vipere", de năpîrci, șerpi, morminte văruite pe dinafară. Dar tot cu iubire a spuso, El fiind Iubire, ca să-i îndrepte. Pe unii i-a îndreptat, pe unii nu. La alții a luat zbiciul, și i-a dat afară din templu, că făceau bișniță acolo. Dar tot îi iubea, și pentru ei, avea să moară mai tîrziu, răstignit pe Sfînta Cruce. Și tu? Mucoasă încă, ca și mine, dar te ridici cu prostii să pierzi sufletele mai multora care citesc "bijuteria" de articol al psihologiei. Și dacă eu o avertizez că dacă tot așa o ține, nu-și va găsi liniștea, nuși va găsi perechea, nu va rămîne însărcinată din cauza blestemățiilor ce le citește, și o va duce rău în viață, pentru depărtarea ei de Iubire, tot eu greșesc, așa-i ? Desigur, am greșit că n-am scris articolul ăsta de la început, decînd am văzut articolul de psihologie al surioarei "Glykys", echilibrata.

Pentru "Glykys", Sophia si "Fallen", Sfîntul Ignatie Brianceaninov - Despre înșelare :




"Bucurați-vă pururea" - I Tesaloniceni 5, 16.

Last edited by Daniel_Ortodox; 26.01.2014 at 16:23:39.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.01.2014, 17:27:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cred ca aseara am adormit cu gandul la Aura, si la scurt timp m-am trezit gandindu-ma daca moartea e la fel ca somnul; mai exact, daca se intampla si dupa ce mori cum mi se intampla mie in somn: sa adorm cu nadejdea la Dumnezeu, si sa ma trezesc fara ea! Desigur că nu știe nimeni ce se întâmplă în timp ce sau după ce mori, însă dacă e să treci prin aceleasi stadii ca între veghe și somn, de ce te părăsește credința odată cu scaderea nivelului de conștiență??? Să fii pățit și Mantuitorul pe cruce treaba asta, când a strigat "Doamne, de ce mă părăsești?" Teologii spun că moartea presupune și despărțirea de Dzeu, pe care a experimentat-o chiar Însuși Măntuitorul, ba chiar a fost și în iad pt o zi; însă cum a reușit să mai scape de acolo? Prin forțele proprii sau doar prin bunăvoința Tatălui? Oare ispitele și lupta noastră pt a nu rămane în iad nu încetează nici după ce murim, sau din acel moment nu mai putem face nimic???
Nu e bine sa adormi cu gandul la nimic pamantesc. Ia un verset dintr-o rugaciune si repeta-l pana adormi. E mai de folos. Cugetarea la moarte e recomandata de Sfantul Antonie cel Mare ca antidot impotriva faptuirii pacatelor. ,,Aminteste-ti ca vei muri si nu vei mai pacatui.'', spune el. Cugetarea la iad e de folos impotriva mandriei, dar in stare de veghe, nu dupa ce am pus capul pe perna.
Reply With Quote
Răspunde