Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.08.2010, 03:15:35
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit A mai trecut un an!

Sfantul Mucenic Fanurie sa va umple inimile de bucurie si impliniri!
Condacul al 9-lea:

" Facatorule de minuni, Sfinte Fanurie, dupa cum in vremea vietii tale pe pamant, ai izbavit poporul credincios de primejdii si de foamete prin sfintele tale rugaciuni, asa si acum trimite mila ta poporului ce locuieste in aceasta tara, daruindu-ne timp roditor si imbelsugat pentru cresterea si ajutorul pruncilor sugari si al sarmanilor, cu care vom canta lui Dumnezeu: Aliluia! "
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.08.2010, 15:38:13
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Smile

Ma bucur mult ca ai o biserica cu acest Sfant , in oras. Sincer mi-as fi dorit si eu una prin preajma orasului meu..."poate este ...si inca nu am aflat ".....o sa ma interesez.Va doresc multe bucurii duhovnicesti si nu numai.... DOAMNE AJUTA.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.02.2011, 13:15:21
euanonim euanonim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Mesaje: 1
Implicit Miracol pentru mine

Am avut parte de un MIRACOL si simt ca n-am multumit deajuns pu EL.Deaceea am hotarat sa postez aici povestea mea.In martie 2010 a inceput cosmarul.M-am trezit dimineata cu ochii umflati,apoi mi-au aparut niste pete roz pe corp,ici -colo,dupa care mi s-a umplut tot corpul de ele.M-am speriat,am ajuns la urgenta.Diagnosticul doctorilor:alergie.Nimic periculos,parea.Am facut tratament cu cortizon,am tinut dieta,am facut analize in cele mai bune laboratoare din tara,am trimis analize si in Germania.Rezultatele loracient sanatos!!Nu prezinta nicio reactie alergica la nici-un produs,nici alimentar ,nici la detergenti,nici la ceva din aer,la nimic nu ieseam alergica si disperarea crestea.Cauzele aparitiei alergiei nu erau depistate,iar alergia se transformase in ceva ce mie mi se parea ca seamana cu ciuma,boala care aparea demult prin razboaie si timpuri grele.Si nu mi se parea doar.Acele pete care initial erau de culoare roz se umflau si se uneau una de alta si deveneau rosii..Disperare!Acest cuvant ii caracteriza pe doctorii care ma consultau,dar mai ales pe mine.Acele pete rosii s-au transformat in bube mari,care ma mancau foarte tare si cu cat ma mancau cu atat cresteau mai tare.Incepuse-ra sa-mi apara si pe fata si pe talpi si in cap,cand ,in sfarsit am ajuns la o manastire ,la care ma pregateam de mult sa merg,dar nu reusisem pana atunci.MANASTIREA GIURGENI,JUD.NEAMT,CU ICOANA FACATOARE DE MINUNI A MAICII DOMNULUI CU 5 OCHI SI MANTUITORUL CU 3 URECHI.Acolo l-am intalnit pe parintele Antonie(un preot special)care mi-a dat sa citesc acatiste ale mai multor mucenici,printre care:PANTELIMON,HARALAMBIE,IOAN RUSUL,SPIRIDON,MINA,NECTARIE,PARTENIE,SI ACTISTE/PARACLISE ALE MAICII DOMNLUI,AL SFINTEI TREIMI SI AI SFINTILOR ARHANGHELI MIHAIL SI GAVRIIL.Le-am citit cate 2 in zile de luni,miercuri si vineri,zile in care posteam.Toate aceste acatiste au fost impartite in 3 canoane:fiecare cuprinzand cate 6 acatiste pe saptamana(doua lunea,2 miercurea ,doua vinerea).Acum sunt la al treilea canon,care cuprinde pe langa alti mucenici,acatistul MAICII DOMNULUI SI AL SFINTEI TREIMI si acatistul sfantului mucenic FANURIE.Au trecut 9 luni de cand am pus prima data piciorul pe locul SFANT de la GIURGENI.Si au trecut 8 luni jumate de cand mi-au trecut bubele.Continui sa ma rog,ca sa nu revina,ca sa nu ma imbolnavesc de altceva,nici eu ,nici cei din familia mea.Ma rog lui D-zeu prin mucenicii lui,dar mai ales prin MAICA DOMNULUI,care este grabnica ajutatoare.Ce mi s-a intamplat a fost oribil,dar m-a facut sa ma apropii de D-ZEU,asa cum n-am fost niciodata.Ganditi-va putin.Era oribil.Diferenta dintre ciuma si ce am avut eu : nu era contagioasa si poate si alte diferente.Dar petele alea care s-au transformat in bube si mancarimea care-mi lasa semne pe corp,erau de domeniul filmelor de groaza..Oribil!Cert este ca din momentul in care am inceput sa citesc acatistele si postul si-am asistat la slujbe de sfantul maslu,totul a disparut,initial partial si in doua saptamani au disparut total!SLAVA TIE DUMNEZEULE!!!MULTUMESC IISUSE HRISTOASE,MULTUMESC MAICA DOMNULUI (ICOANA FACATOARE DE MINUNI M-A AJUTAT ENORM,M-A CURATAT),MULTUMESC TUTUROR SFINTILOR,ARHANGHELILOR SI MUCENICILOR ,DRAGI MIE SI MULTOR ALTORA,MULTUMESC MAICUTEI PARASCHEVA si tuturor CELORLALTI,care-l iubesc pe D-zeu!!Si-i multumesc parintelui ANTONIE(un SFANT pe pamant)!!
Toti cei disperati,rugativa lui D-zeu,prin intermediul oricarui mucenic sau mucenite si mai ales prin FECIOARA MARIA,si boala va disparea.DOAMNE-AJUTA!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.08.2011, 06:00:53
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit Sfantul Fanurie

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Sfantul Mucenic Fanurie, a carui pomenire se apropie (27 august), a savarsit si savarseste numeroase minuni, indeosebi pentru descoperirea obiectelor si animalelor disparute. Potrivit traditiei, mama sfantului era o mare pacatoasa si cu toate eforturile lui Fanurie, n-a putut s-o intoarca la pocainta. Insa el n-a el n-a incetat sa se roage cu staruinta pentru mantuirea mamei sale.

Pe cand paganii il ucideau cu pietre pe Sfantul Fanurie, el striga: "Pentru aceste osteneli, Doamne, ajuta-le tuturor celor care se vor ruga pentru mantuirea mamei lui Fanurie". Pentru acest motiv, cand credinciosii pierd unele obiecte, ei au obiceiul de a face placinte pe care le impart ca milostenie pentru iertarea mamei Sfantului Fanurie.

In randul credinciosilor se vorbeste si de alte minuni savarsite de Sfantul Fanurie, pentru care se bucura de o deosebita evlavie in toate tarile ortodoxe.In acest sens, as dori, ca cei care cunosc intamplari minunate din viata sfantului sau pot da marturie despre minunile sale, sa ni le impartaseasca.

Bucura-te, Sfinte Fanurie, mare facator de minuni!
Astazi e ziua de pomenire, de rugaciune.....
Bucura-te, Sfinte Fanurie, mare facator de minuni!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.08.2011, 23:35:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Acum ceva timp cand am citit viata Sfantului Fanurie,am ramas f impresionata de bunatatea sa,mai ales de felul cum trata si purta de grija pana si dobitoacelor necuvantatoare!
Cineva chiar de pe forum,m-a sfatuit sa fac acatistul acestui minunat Sfant,insa problema mea ramane legata de placintele sau turtele care se impart...
Cui sa impart eu turte simple de faina si ulei?Cine ar fi interesat de asa ceva?Saracii din State au mese bogate care se termina cu deserturi la fel de apetisante...
Pot sa modific compozitia acestor turte/placinte? Pot sa servesc altceva saracilor,ca de pilda placinte cu fructe sau fursecuri???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.08.2011, 00:19:27
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Smile

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Acum ceva timp cand am citit viata Sfantului Fanurie,am ramas f impresionata de bunatatea sa,mai ales de felul cum trata si purta de grija pana si dobitoacelor necuvantatoare!
Cineva chiar de pe forum,m-a sfatuit sa fac acatistul acestui minunat Sfant,insa problema mea ramane legata de placintele sau turtele care se impart...
Cui sa impart eu turte simple de faina si ulei?Cine ar fi interesat de asa ceva?Saracii din State au mese bogate care se termina cu deserturi la fel de apetisante...
Pot sa modific compozitia acestor turte/placinte? Pot sa servesc altceva saracilor,ca de pilda placinte cu fructe sau fursecuri???
Si pentru mine, draga Yasmina, acest lucru m-a pus pe ganduri..chit ca traiesc inca in Romania...si poate lumea s-ar multumi doar cu niste turte simple....dar...
Din punctul meu de vedere, eu zik ca merg si niste fursecuri sau tarte cu fructe..dar sa fie facute..musai de persoana care cere ajutor...asa simt...
Si poate, ar fi bine sa ne intrebam mai intai duhovnicii.....Doamne-Ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.08.2011, 00:55:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Si pentru mine, draga Yasmina, acest lucru m-a pus pe ganduri..chit ca traiesc inca in Romania...si poate lumea s-ar multumi doar cu niste turte simple....dar...
Din punctul meu de vedere, eu zik ca merg si niste fursecuri sau tarte cu fructe..dar sa fie facute..musai de persoana care cere ajutor...asa simt...
Si poate, ar fi bine sa ne intrebam mai intai duhovnicii.....Doamne-Ajuta!
Eu le voi face,desigur! Insa gandul ca sunt simple turte din faina si ulei m-a facut pana acum sa ma abtin de la inceperea acatistului deoarece stiu ca niciun sarac de pe aici nu le va dori...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.08.2011, 13:02:46
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Si inca unul!

A mai trecut un an si inca unul...
Ma bucur nespus ca m-am intors de la biserica fericita, dupa ce parintele a sfintit " fanuropita " pe care fiica mea a copt-o ieri in amintirea mamei Sfantului Fanurie si am impartit-o la oameni simpli din biserica noastra ( sambata nu se tin slujbe de pomenire la noi in biserica decat duminica dupa terminarea Sfintei Liturghii ).
Ne-am rugat Sfantului Fanurie si i-am multumit pentru tot ajutorul si grija ce o are asupra familiei noastre de multi ani. Doamne ajuta-ne pe toti sa simtim puterea binefacatoare a sfintilor pe care-i strigam in ajutor!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "

Last edited by icamilin; 28.08.2011 at 13:09:03.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.09.2011, 18:00:33
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Buna ziua

Am si eu niste nelamuriri legate de turtele acestea care se impart cand facem Acatistul Sfantului Fanurie. Eu vreau sa incep maine sa-l citesc si nu am nici o idee cum anume se fac acele turtite, trebuie musai sfintite in biserica inainte de a fi impartite ? Trebuie neaparat sa fie facute de noi ? Ma tot da inapoi acest lucru de la a ma apuca de citit acatistul, nu am nici o idee de gatit ce sa mai zic de framantat, copt etc. Oare daca in timp ce citesc acatisul cumpar in fiecare zi de mancare si dau la saraci este ok ? Bine eu cand pot le dau bani dar nu ma deranjeaza sa ma duc sa le cumpar si de mancare.

LE. Am gasit o reteta care nu necesita coptul. http://marilena-blog.blogspot.com/20...a-giurgiu.html Oare este buna reteta pentru ce vreau eu ?

De pe prima pagina:
"Turta se face de noua ori si se imparte numai saracilor, iar dupa ajutorul primit, se face pentru sfantul, o placinta mai mare, cel in nevoie, ostenindu-se cu maniile sale - si tot la saraci sa fie impartita cu multumita, sfantului.

Pomenirea acestui sfant mare Mucenic Fanurie, se savarseste la 27 august, iar turtele se pot face, in afara de Duminica, in orice zi. "
Sa inteleg ca aceste turte trebuiesc pregatite zilnic timp de 9 zile ? Daca Duminica nu se fac, se pot face de sambata si pentru luni ?

Multumesc

Last edited by inspiron; 20.09.2011 at 18:45:14.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.10.2011, 21:30:43
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Pana la urma m-am descurcat cu turtele, nu este asa greu cum parea la inceput.
Intrebare pentru cei care au facut aceste turte si s-au rugat Sfantului Fanurie. Dupa cele 9 zile daca nu apare nici o rezolvare la problema respectiva se continua cu turtele sau doar se citeste acatistul in continuare sau ce se face mai departe ? Va rog sa nu-mi spuneti ca sunt grabit ca vreau in 9 zile sa primesc ajutor ca de fapt ma rog de cateva luni pentru ceva, aceste turte si acatisul sunt ultima incercare .
Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Mina, ocrotitorul celor pagubiti hadji Intrebari utilizatori 0 11.11.2010 04:11:46
Manastirea Sfantul Fanurie - Silistea Gumesti dumtras Intrebari utilizatori 1 01.11.2010 18:04:40
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Sfantul Fanurie - viata si patimirea magdatimofte Intrebari utilizatori 10 04.07.2010 12:13:42
Sfantul Fanurie- ely1974 Intamplari adevarate 4 20.05.2007 04:11:25