Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.06.2012, 23:01:47
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Luati aminte cei care va aratati cu totul agresivi fata de cei din alte confesiuni! Luati aminte la cuvintele voastre, la ton, la injurii... Nu suntem altceva decat mascatii ucigasi din scena de mai sus, cand osindim.
Asa cum am vazut in afara, vazut, asa ucidem si inauntru, tainic, cu vorbele.
Si nu ucidem doar sensibilitatea semenului, ci pecetea lui Hristos dinlauntrul sufletelor noastre. cand lezam pe semen, pe noi ne intunecam, ne ucidem.
Sa luam aminte !
Crima este una singura, formele sunt nesfarsite...
Oare de ce scena uciderii lui Abel de catre Cain este prima / imediat dupa izgonirea din Rai a protoparintilor?.......

Dumnezeu sa ne miluiasca.
Atit de adevarat! Imi amintesc despre ceea ce sfinta Fecioara Maria i-a spus sfintei Lucia (parca, sper sa nu ma insel). Acea sfinta ii spunea Fecioarei despre un razboi si o intreba cum poate sa opreasca razboiul. Iar sfinta Fecioara Maria i-a spus ca razboiul nu e altceva decit exteriorizarea razboiului din sufletul nostru. Daca in sufletul nostru e liniste si pace atunci vom fi capabili sa raspindim noi insine linistea si pacea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.06.2012, 00:12:44
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Daca in sufletul nostru e liniste si pace atunci vom fi capabili sa raspindim noi insine linistea si pacea.
Da surioara, da. Asa spune si Sfantul Serafim.
Asa sa ne ajute Bunul Dumnezeu si Maicuta Pruncului Sfant sa ne ocroteasca! AMIN+
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.06.2012, 01:25:09
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.008
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Întrebare: presupunând că tânărul nu a trecut la ortodoxie, ci la catolicism, sau, poate, la baptiști sau lutherani, l-ați mai considera un "martir al lui Hristos" ?

Dumnezeu să-l odihnească cu sfinții Săi.
În veci, Amin!

Totuși, dacă tăceai filozof rămâneai.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.06.2012, 02:07:03
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
În veci, Amin!

Totuși, dacă tăceai filozof rămâneai.

nu-mi vine să cred....
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.06.2012, 02:38:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu înțeleg asemenea absurdități și orori.

Pe de altă parte, deși sunt un admirator și un iubitor al limbii lui Cicero și lui Thomas Aquinas, nu înțeleg nici pe cei care folosesc latinisme pe post de barbarisme, supliciind limba noastră. O, tu, inauguratorule de topic, cu anima umplută de caritate fraternă, îți transmit vocația de renons la verbul "a suplicia-supliciere". Per a contrario, ancestorii noștri din ardeleana școală, ai căror erezi mitigați ne aflăm, ar muri a doua oară de invidie văzând magnifica lui folosire nu în forumul traian, ci în acela ortodox.

Urechile mele sunt vexatizate și ochii-mi aflictați destul de lecturarea barbarismelor anglilor, sunt persuadat că evitarea suprasuplicierii cu latinobarbarisme sextilpușcărești este plusquamnecesară.

Păi, nu ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 14.06.2012 at 02:52:51.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.06.2012, 02:53:23
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu înțeleg asemenea absurdități și orori.

Pe de altă parte, deși sunt un admirator și un iubitor al limbii lui Cicero și lui Thomas Aquinas, nu înțeleg nici pe cei care folosesc latinisme pe post de barbarisme, supliciind limba noastră.

Urechile mele sunt vexatizate și ochii-mi aflictați destul de lecturarea barbarismelor anglilor, sunt persuadat că evitarea suprasuplicierii cu latinobarbarisme sextilpușcărești este plusquamnecesară.

Păi, nu ?
fiți puțin mai explicit...
"sunt persuadat că evitarea suprasuplicierii cu latinobarbarisme sextilpușcărești este plusquamnecesară"
n-am facultatea de limbi în propriul curriculum...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.06.2012, 02:58:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
fiți puțin mai explicit...
"sunt persuadat că evitarea suprasuplicierii cu latinobarbarisme sextilpușcărești este plusquamnecesară"
n-am facultatea de limbi în propriul curriculum...
Ăăăă, cum să spun io, adică să zicem cum știm noi, bre !

"îs convins că ocolirea punerii [limbii] la încă alte munci, cu schimonoseli străinești de la Râm, precum ale dumisale Sextil a lui Pușcaru, îi musai !"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 14.06.2012 at 03:02:18.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.06.2012, 03:21:08
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ăăăă, cum să spun io, adică să zicem cum știm noi, bre !

"îs convins că ocolirea punerii [limbii] la încă alte munci, cu schimonoseli străinești de la Râm, precum ale dumisale Sextil a lui Pușcaru, îi musai !"
ar fi fost mai bine, dacă nu mi-ați fi răspuns...ca să nu spun mai mult...
mulțumesc pentru raționamentul acordat...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.06.2012, 12:17:37
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu înțeleg asemenea absurdități și orori.

Pe de altă parte, deși sunt un admirator și un iubitor al limbii lui Cicero și lui Thomas Aquinas, nu înțeleg nici pe cei care folosesc latinisme pe post de barbarisme, supliciind limba noastră. O, tu, inauguratorule de topic, cu anima umplută de caritate fraternă, îți transmit vocația de renons la verbul "a suplicia-supliciere". Per a contrario, ancestorii noștri din ardeleana școală, ai căror erezi mitigați ne aflăm, ar muri a doua oară de invidie văzând magnifica lui folosire nu în forumul traian, ci în acela ortodox.

Urechile mele sunt vexatizate și ochii-mi aflictați destul de lecturarea barbarismelor anglilor, sunt persuadat că evitarea suprasuplicierii cu latinobarbarisme sextilpușcărești este plusquamnecesară.

Păi, nu ?

Ridendo castigat mores, insa nu cred ca era cazul pe topicul de fata, dat fiind tragicul situatiei. Ut humiliter opinor.
@myself – Domnul Dragomir ii sugera initiatorului topicului, intr-o maniera foarte originala sa nu faca abuz (abnormal use) de termeni latini. Pe scurt, ii sugera pe ocolite in stil debonair, sa foloseasca alt termen (e.g. torturat, chinuit, supus unui supliciu etc.) in locul lui „supliciat”, nu de alta, dar in romana, nu prea exista acest cuvant, iar inventarea lui suna a „latinobarbarism”.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.06.2012, 12:19:03
nothing1000 nothing1000 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2012
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Mai bine ai fi postat pe sectiunea "religie musulmana" si sa dezbatem acolo apostazia in Islam, ca e ceva foarte controversat si printre ei, n-au o parere unitara la nivel teoretic.
Draga Ioana, este evident ca Religia este ceva ce se cladeste, ca baza, pe perfecta libertate a omului care considera ca acea religie e apta sa il reuneasca cu Tatal sau. Fara o relatie intre Creator si creatura, construita si desavarsita pe libertate nu ar mai fi iubire si nici viata.
Pentru mine este din start evident ca orice pedeapsa din cadrul unei religii nu isi are rostul, caci ea nu ar reusi cel mult decat sa instaureze un respect venit din teama, ce ar duce pe adeptii ei la frica, si astfel nu s-ar mai numi oameni, ci niste animale supuse sub amenitarea pedepsei.
Iata si motivul din care am optat sa pun acest articol la stiri. Am considerat mai potrivit.
Dezbaterile erau evidente.
Domnul Iisus, prin faptele si cuvantarile sale, arata in mod clar ca, chiar si acele scrieri si indemnuri ale profetilor si conducatorilor sprituali de dinaintea sa,in care apareau indemnuri la pedepse, nu au avut un sens stric, literar, ci unul spiritual, care sa conduca, prin intuitie pe adeptii religiei la rolul lor temoporar si pregatitor pentru ce urma sa vina.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religia pentru prescolari Lilith23 Sectiune dedicata profesorilor de religie 52 12.08.2011 20:08:50
Ruga pentru un suflet tanar ancaperluta Umanitare 5 09.03.2011 17:30:51
Ruga pentru un suflet tanar!!!! ancaperluta Intamplari adevarate 4 09.03.2011 10:34:27
Ruga pentru un suflet tanar!!! ancaperluta Rugaciuni 0 08.03.2011 19:30:03
Romanii doresc puscarie pentru cei ce critica religia crestin ortodoxa hmiron Generalitati 35 07.04.2010 18:12:16