Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.01.2010, 22:32:43
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Conisder a fi o dorinta extrem de egoista lucrul asta...Femeia vrea sa faca copilul pentru binele ei, dar nu se gandeste daca e bine si pentru copil...A creste fara unul din parinti e o mare povara, care nu va disparea niciodata...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.01.2010, 22:38:47
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Totusi, ce ziceti de o femeie care se hotaraste sa aiba un copil desi sotul ei este bolnav condamnat la moarte de medici intr-un viitor apropiat?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.01.2010, 22:43:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Totusi, ce ziceti de o femeie care se hotaraste sa aiba un copil desi sotul ei este bolnav condamnat la moarte de medici intr-un viitor apropiat?
Femeia aceea fiind deja gravida sau dorind sa ramana cu o amintire de la sotul ei? Sunt doua lucruri diferite. In primul caz, nu are ce face, trebuie sa pastreze copilul, in al doilea caz... mi s-ar parea un gest de egoism... si eu am crescut numai cu un parinte (si cu doi bunici, din fericire) si e greu... Mi se pare un act de bravura prost inteles.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.01.2010, 22:47:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Totusi, ce ziceti de o femeie care se hotaraste sa aiba un copil desi sotul ei este bolnav condamnat la moarte de medici intr-un viitor apropiat?
Nu este acelasi lucru.
1. Antiqu s-a referit la o relatie intamplatoare (=curvie), dar mai mult, la ignorarea/desconsiderarea ordinii firesti a lucrurilor.. a voii lui Dumnezeu, Care a hotarat facerea de copii in cadrul casatoriei.

2. Moartea vine cand vrea Dumnezeu, nu cand stabilesc medicii. Am pe cineva in familie care in tinerete a fost diagnosticat cu o boala, s-a estimat ca va trai cam 10 ani etc.. Ar fi trebuit sa astepte sa moara? Sa nu-si intemeieze familie, sa nu aiba copii? Dar cum am mai spus.. nu medicii stiu!

Last edited by anna21; 15.01.2010 at 22:56:53.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.01.2010, 23:02:23
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
Conisder a fi o dorinta extrem de egoista lucrul asta...Femeia vrea sa faca copilul pentru binele ei, dar nu se gandeste daca e bine si pentru copil...A creste fara unul din parinti e o mare povara, care nu va disparea niciodata...
Exact la acelasi lucru ma gandeam si eu.
Aceat gen de mame sunt extrem de egoiste, gandindu-se doar la nevoile lor, fara sa se gandeasca ca priveaza dreptul bietului copil de a creste avand si un tata.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.01.2010, 23:04:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ei, eu cred ca totusi exagerezi. Eu cand eram necasatorita la varste din astea nu as fi dorit sa am copil fara barbat. .

Inteleg, insa banuiesc ca tu esti draguta si arati bine deci ai avut cu ce sa negociezi altele insa nu au cu ce, copii insa vor si ele.
Crezi ca ele la 20 de ani nu visau la fel ca si tine si nu se tineau CU DINTII de principii ca si tine, insa timpul si realitatea CRUDA le-a arata cu totul altceva. Visul cavalerului pe cal alb s-a spulberat. Acum deci ce-i de facut?
Nu toate femeile vor sa intre la minastire pentru a fi implinite NUMAI dpdv duhovnicesc
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.01.2010, 23:07:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melb26 Vezi mesajul
Exact la acelasi lucru ma gandeam si eu.
Aceat gen de mame sunt extrem de egoiste, gandindu-se doar la nevoile lor, fara sa se gandeasca ca priveaza dreptul bietului copil de a creste avand si un tata.
Nu mi se pare adevarat ce spui. Cind te nasti fara tata este ca si cum te nasti fara o mina si te intrebi toata viata cum ede restul au doua miini cind normal este sa ai doar una.
,,iar pe post de tata il poti pune pe bunic... oricum ete mai bine decit nimic
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.01.2010, 23:13:18
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit gresit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu mi se pare adevarat ce spui. Cind te nasti fara tata este ca si cum te nasti fara o mina si te intrebi toata viata cum ede restul au doua miini cind normal este sa ai doar una.
,,iar pe post de tata il poti pune pe bunic... oricum ete mai bine decit nimic

Nici eu nu sunt de acord cu tine, dar una e sa fii bunic, unchi, prieten...etc.
Mie mi se pare un mare handicap din start sa te nasti si sa nu ai un tata langa tine.
Si chiar daca s-ar naste fara o mana, ar observa ca ceilalti au 2 maini, si copilul intreaba de ce el nu e la fel cu ceilalti.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''

Last edited by melb26; 15.01.2010 at 23:19:05.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.01.2010, 23:20:20
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
,,iar pe post de tata il poti pune pe bunic... oricum ete mai bine decit nimic
Nimeni nu poate lua locul tatalui natural...
Daca femeile alea nu au gasit niciun barbat cu care sa faca copii pana la o anumita varsta, ori au pretentii prea mari, ori nu au cautat destul de mult, ori trebuie sa schimbe ceva la persoana lor...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.01.2010, 23:22:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu este acelasi lucru.
1. Antiqu s-a referit la o relatie intamplatoare (=curvie), dar mai mult, la ignorarea/desconsiderarea ordinii firesti a lucrurilor.. a voii lui Dumnezeu, Care a hotarat facerea de copii in cadrul casatoriei.

2. Moartea vine cand vrea Dumnezeu, nu cand stabilesc medicii. Am pe cineva in familie care in tinerete a fost diagnosticat cu o boala, s-a estimat ca va trai cam 10 ani etc.. Ar fi trebuit sa astepte sa moara? Sa nu-si intemeieze familie, sa nu aiba copii? Dar cum am mai spus.. nu medicii stiu!
Ai dreptate, nu este acelasi lucru. Si intr-adevar medicii nu sunt Dumnezeu si speranta ramane si atunci cand ei condamna pe cineva.
Eu am scris asta pentru ca cineva zicea ca este egoist sa vrei sa cresti bun copil fara tata. Pentru ca in acest caz, statistic vorbind, sunt foarte putine sanse pentru copil sa isi vada tatal sau sa creasca cu el.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ati face daca ati afla mai aveti putin de trait ory Stiri, actualitati, anunturi 63 17.02.2011 21:40:47
ati trait astfel de stari? raisa2006 Pocainta 32 23.11.2010 19:13:33
Ce ziceti de asta? kiralina Generalitati 121 06.06.2010 22:29:47
Daca ar fi trait... silverstar Generalitati 32 10.03.2009 00:15:08
Cat credeti ca mai are biserica de trait? ColdFusion Preotul 41 16.03.2007 01:49:50