Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.11.2013, 19:08:23
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iuliu46, o fi teologie de recycle bin, dar vezi...de asta crezi ca, poate, nu s-au mantuit cuviosi, din perioada moderna si contemporana, care nu au fost, cel putin manifest, geocentristi!? Citeste-ti cu atentie postarile anterioare: cumva, pui o cauzalitate, daca nu echivalenta, intre ateism si helio/acentrism. Nu e cazul, crede-ma... Pe noi Dumnezeu nu ne-a asezat aici ca sa credem ca suntem speciali. Probabil ai uitat ca Pamintul, dupa alungarea protoparintilor, e locul de ispasire-spre-mantuire al speciei noastre, si nicidecum locul nostru cel important, menit noua cu toate drepturile (cum altfel? suntem in centru!). bogdan81 a spus-o mult mai clar decit mine.
Inca ceva: a propos de ideea de centru, poate stii cine locuieste in centrul Pamintului... Cum scrie in Acatist? "Iisuse, pierzatorul celor de dedesubt".
Asa ca nu e foarte fericita ideea asta de centru-cu-orice-pret-ca-altfel-ateismul/apostazia-ne-da-tircoale.

Last edited by Barsaumas; 24.11.2013 at 19:12:56.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.11.2013, 19:55:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
iuliu46, o fi teologie de recycle bin, dar vezi...de asta crezi ca, poate, nu s-au mantuit cuviosi, din perioada moderna si contemporana, care nu au fost, cel putin manifest, geocentristi!? Citeste-ti cu atentie postarile anterioare: cumva, pui o cauzalitate, daca nu echivalenta, intre ateism si helio/acentrism. Nu e cazul, crede-ma... Pe noi Dumnezeu nu ne-a asezat aici ca sa credem ca suntem speciali. Probabil ai uitat ca Pamintul, dupa alungarea protoparintilor, e locul de ispasire-spre-mantuire al speciei noastre, si nicidecum locul nostru cel important, menit noua cu toate drepturile (cum altfel? suntem in centru!). bogdan81 a spus-o mult mai clar decit mine.
Inca ceva: a propos de ideea de centru, poate stii cine locuieste in centrul Pamintului... Cum scrie in Acatist? "Iisuse, pierzatorul celor de dedesubt".
Asa ca nu e foarte fericita ideea asta de centru-cu-orice-pret-ca-altfel-ateismul/apostazia-ne-da-tircoale.

Mai omule cine a vorbit despre centru cu orice pret ?
Daca stam amandoi pe marginea unui lac si eu zic ca am 300m adancime si tu imi zici ca e fara fund pentru ca asa ai vazut tu ca spun unii pe National Geographic si te apuci sa-mi faci teologia lacului fara fund si imi zici cum ii pun eu limite lui Dumnezeu e normal ca ma enervez. Hai sa masuram lacul intai, sa vedem daca are 300m sau 2000m sau e fara fund. Pe urma avem timp si de teologie, hai sa nu intram intr-o turma doar pentru ca ni se pare noua ca berbecii aia din frunte sunt mai destepti.

Daca pamantul ar fi in centrul universului asta inseamna ca exista cineva care l-a pus acolo. De asta se ascunde aceasta ipoteza din start, nu pentru ca le place unora modestia. Eu nu zic ca e dar cinstit ar fi ca ei sa spuna ca pe baza informatiilor pe care le avem e posibil sa fie. Pe urma o sa stau sa ascult si la teologia ta.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.11.2013, 19:58:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ba tocmai că noi suntem speciali, cununa Creației, singurii făcuți după chipul și asemănarea lui Dumnezeu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.11.2013, 20:00:58
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ba tocmai că noi suntem speciali, cununa Creației, singurii făcuți după chipul și asemănarea lui Dumnezeu.
Bravo, ai pus punctul pe i.
Suntem speciali si tocmai in acest sens e adevarat geocentrismul : in sensul ca suntem speciali, NU neaparat in sensul fizic.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.11.2013, 20:05:13
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Sau cu alte cuvinte, daca spun ca mama mea e centrul vietii mele, ma refer la valoarea si importanta ei pentru mine.
Acesta este singurul sens profund si autentic.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.11.2013, 20:44:11
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ba tocmai că noi suntem speciali, cununa Creației, singurii făcuți după chipul și asemănarea lui Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Bravo, ai pus punctul pe i.
Suntem speciali si tocmai in acest sens e adevarat geocentrismul : in sensul ca suntem speciali, NU neaparat in sensul fizic.
Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Sau cu alte cuvinte, daca spun ca mama mea e centrul vietii mele, ma refer la valoarea si importanta ei pentru mine.
Acesta este singurul sens profund si autentic.
Eu sunt de acord si sper ca si voi ati inteles ce am vrut sa spun. In rest, sa filozofam despre motivele pentru care nu l-a asezat Dumnezeu in centru, fireste ca o putem face...dar daca l-a asezat in centru ? :) Asa si cu Ken Miller stie el ce nu stia Dumnezeu.Altul, Ayala spune ca sigur Dumnezeu nu are treaba cu creatia ca altfel nu ar mai fi atatea lucruri rele in lume. De parca un dumnezeu care e surd si orb e mai bun decat unul care se amesteca. Din nou, teologie de recycle bin. Exista pe youtube o dezbatere F. Ayala - W. L. Craig in care unul vorbeste pertinent iar celalalt bate campii dar o face intr-un mod pervers incercand sa-i faca pe oameni sa empatizeze cu ideile lui.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.11.2013, 20:44:18
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Sau cu alte cuvinte, daca spun ca mama mea e centrul vietii mele, ma refer la valoarea si importanta ei pentru mine.
Acesta este singurul sens profund si autentic.
Exact, bogdan81, in sens spiritual sunt si eu geocentrist (presupun ca suntem cu totii astfel). Fizic, eu NU.
Iuliu, nu te enerva asa..:) Nu te-am insultat pe tine, credinta ortodoxa, sau orice altceva conteaza. Acum, a propos de "lacul infinit de adinc": parerea mea e urmatoarea: daca am avea la dispozitie resusrse ingineresti de dimensiuni planetare si am fi de meserie (nu stiu ce domeniu ai, eu nu sunt inginer, dar zic si eu un exemplu) am putea face ceva maret, eventual un planetoid artificial, sau ceva de genul, dar acel ceva, oricit de maret, ar fi doar ceva finit. Ei, Cineva Care e nesfirsit ca puteri si posibilitati, nu e logic sa fi facut ceva pe masura Lui? Acentrism = ateism? Nu la mine, cel putin. Un Univers-stirpitura, sa ii zic asa, ar fi stimulator spre scaderea smereniei si evlaviei fata de Domnul, nu unul infinit. Crezi ca El are nevoie de asezari spatiale centrale pentru a fi pretutindeni, pentru a fi toate in atentia Lui? Nici macar locuitorii Iadului nu isi fac iluzia ca El nu e si acolo. Deci ce incerc eu sa exprim este ca El nu are nevoie sa puna Pamintul in centru. Oriunde este Domnul, este centrul. Pamintul e locul de ispasire al speciei noastre. Nu ar fi si simbolic aiurea ca un loc de exil sa fie in centrul tuturor vizibilelor?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.11.2013, 21:17:18
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Exact, bogdan81, in sens spiritual sunt si eu geocentrist (presupun ca suntem cu totii astfel). Fizic, eu NU.
Iuliu, nu te enerva asa..:) Nu te-am insultat pe tine, credinta ortodoxa, sau orice altceva conteaza. Acum, a propos de "lacul infinit de adinc": parerea mea e urmatoarea: daca am avea la dispozitie resusrse ingineresti de dimensiuni planetare si am fi de meserie (nu stiu ce domeniu ai, eu nu sunt inginer, dar zic si eu un exemplu) am putea face ceva maret, eventual un planetoid artificial, sau ceva de genul, dar acel ceva, oricit de maret, ar fi doar ceva finit. Ei, Cineva Care e nesfirsit ca puteri si posibilitati, nu e logic sa fi facut ceva pe masura Lui? Acentrism = ateism? Nu la mine, cel putin. Un Univers-stirpitura, sa ii zic asa, ar fi stimulator spre scaderea smereniei si evlaviei fata de Domnul, nu unul infinit. Crezi ca El are nevoie de asezari spatiale centrale pentru a fi pretutindeni, pentru a fi toate in atentia Lui? Nici macar locuitorii Iadului nu isi fac iluzia ca El nu e si acolo. Deci ce incerc eu sa exprim este ca El nu are nevoie sa puna Pamintul in centru. Oriunde este Domnul, este centrul. Pamintul e locul de ispasire al speciei noastre. Nu ar fi si simbolic aiurea ca un loc de exil sa fie in centrul tuturor vizibilelor?
Nu am zis ca motivul tau ar fi ateismul, am zis ca motivul pentru care o asemenea teorie e exclusa din start este ateismul majoritatii oamenilor de stiinta.
"Oamenii trebuie sa inteleaga ca exista multe modele ale universului care pot explica observatiile. De exemplu, eu pot construi un univers sferic, simetric, cu Pamantul in centrul lui, si nimeni nu poate spune ca modelul meu e gresit pe baza observatiilor. Se poate exclude acest model doar pe principii filozofice. Din punctul meu de vedere nu e nimic in neregula cu asta ( geocentrismul ). Ceea ce vreau sa aduc in atentia publicului este faptul ca folosim criterii filozofice in alegerea modelelor. Cosmologia actuala incearca sa ascunda asta." - George Ellis

http://www.mth.uct.ac.za/~ellis/

Are un CV impresionant ? Putem accepta de la inaltimea distinctiilor noastre ca omul stie despre ce vorbeste ? Sau spunem si despre el ca se baga unde nu-i fierbe oala ?

Nici macar nu vreau sa dezvolt partea teologica unde ti-am spus ca nu ma pricep asa de bine, eu am vrut doar sa subliniez unul din lucrurile pe care le inghitim pe nemestecate desi ar trebui sa stam si sa-l mestecam. Nu sunt eu in masura sa decid daca Dumnezeu ar fi pus sau nu pamantul in centru, motivele pentru care ar fi facut asta sau nu.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.11.2013, 21:42:08
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Sigur, o putem accepta ca ipoteza.
La urma urmei, cine stie ?
Numai Dumnezeu.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.11.2013, 22:29:28
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt lumea nu se imparte in credinciosi si atei, ateii au aparut in epoca moderna abia in perioada iluminista. Nu e niciun avantaj daca un necredincios incepe sa creada si devine atras de paranormal, pentru ca de obicei un ateu de asta se apuca atunci cand devine credincios, daca cerceteaza pe cont propriu, si nu ii spune cineva despre crestinism.
de fapt sunt din Antichitate. exista un ateism grec antic, unul vechi testamentar(aia cu a zis nebunul). Dar toate au mutatii specifice epocii.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde