Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.08.2010, 14:08:25
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Există Biserica lui Iisus Hristos și credința ei:

Cred întru Unul Dumnezeu, Tatăl Atoțiitorul, Făcătorul cerului și al pământului, văzutelor tuturor și nevăzutelor.
Și întru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Născut, Care din Tatăl S-a născut mai înainte de toți vecii. Lumină din Lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, născut, nu făcut; Cel de o ființă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut.
Care pentru noi, oamenii, și pentru a noastră mântuire, S-a pogorât din ceruri și S-a întrupat de la Duhul Sfânt și din Maria Fecioara, și S-a făcut om.
Și S-a răstignit pentru noi în zilele lui Ponțiu Pilat și a pătimit și S-a îngropat.
Și a înviat a treia zi, după Scripturi.
Și S-a înălțat la ceruri și șade de-a dreapta Tatălui.
Și iarăși va să vină cu slavă, să judece viii și morții, a Cărui împărăție nu va avea sfârșit.
Și întru Duhul Sfânt, Domnul de viață Făcătorul, Care din Tatăl purcede, Cel ce împreună cu Tatăl și cu Fiul este închinat și slăvit, Care a grăit prin prooroci.
Întru una, sfântă, sobornicească și apostolească Biserică.
Mărturisesc un botez întru iertarea păcatelor.
Aștept învierea morților.
Și viața veacului ce va să fie.
Amin!

Domnule dumneata ai citit prima postare?

Păi tocmai despre valabilitatea simbolului de Credință e vorba și nu despre cei ce s-au autoîntronat peste oameni în Numele Lui ca să osândească cu tupeu pe frații lor creștini mai mici... zicând ei ca tine căci tu ești glasul lor:

''Biserica Universală Creștină - altă rătăcire,''

păi eu am scris aici exact despre:
''...Întru una, sfântă, sobornicească și apostolească Biserică.
Mărturisesc un botez întru iertarea păcatelor.
Aștept învierea morților.
Și viața veacului ce va să fie.
Amin!''

și nu despre alea ce se autoîntronează unele deasupra altora de parcă ar exista ceva privilegii ale unora asupra altora... ca să poată osândi care mai de care, care pe care, de pe poziții tot mai înalte... ca apoi să se unească ele într-un tort de ciocolată...

Deci tu afirmi că noi ortodoxia, de aia ne numim ortodoxie că suntem mai cu moț doar pentru că suntem din Biserica Ortodoxă? Și cine ne-a dat nouă privilegiul de a putea osândi fără jenă pe alții chiar din mijlocul ei după ce ne-am autoîntronat pe noi înșine la butoane? Ca vrednici șefi de șefi...

Sau nu este scris:

''Cel ce se înalță pe sine se va smeri și cine se smerește pe sine va fi înălțat''..?



Deci dumneata pentru ce te arăți că știi să scrii Simbolul de Credință dacă îl aplici exact viceversa osândind tu ceea ce nici măcar n-ai priceput cu ce se mănâncă?

Te iert că nici tu nu știi ce faci... dar iată și tu zici că eu sunt rătăcit.

Mulțumesc că măcar ai avut curaj să mă contrazici, că doar nici eu nu-s mai bun ca tine cu nimic, și dacă nu mă contraziceai rămâneam cu falsa impresie că-s mai bun ca tine... și nu-s mai bun fiindcă eu nici Simbolul nu-l știu scrie, iar acolo la Simbolul Credinței, unde este scris despre Iisus Hristos, mereu îmi vine să mă mărturisesc numai și numai pe mine... Tu măcar pare că îi mărturisești și pe alții... pe mai marii tăi... ăia din gLume care te conduc spre prăpastie, tot e ceva... că pe părinți și sfinți și pe prooroci precis i-ați uitat să-i mai luați în serios, că așa aud mereu că doar până la Ioan e proorocia... dar atunci Apocalipsa ce este? Și oare nu au mai proorocit sfinții părinți în timpul celor 1000 și încă 1000 de ani după Hristos? Și ce este scris că se va întâmpla după cei 1000 și încă 1000 de ani, despre duhul proorociei? Cui îi este dată puterea de îndreptare? Mie?

Nu vă mai chinuiți căci Domnul este proorocul și învățătorul. Și iată ce spune prin unul din slujitorii Săi.

Deci nu vă mai rătăciți crezând că alții sunt rătăciți... mereu alții.

Eu recunosc că sunt rătăcit dar și mărtirisesc neîndoielnic cum că Domnul m-a cam cules din baaltă și m-a găsit... pe când voi văd că vreți cu oricepreț să rămâneți rătăciți până la sfârșit... pentru că v-ați lăsat înșelați de amăgitorii veacului acestuia viclean și desfrânat... de gLumia cea mare... care v-a dat iluzia că sunteți mari... și tari.

Păi viceversa trebuia să creșteți... la a nu intra la judecată cu Dumnezeu și a nu osândi pe fratele vostru... dar se vede că pofta ochiului, trufia vieții și răzbubunarea lenii a înghițit pe toți creștinii ortodocși... da pe toți, căci nu mai este nici unul care să facă binele... afară de poBorul Cuvântului lui Dumnezeu și vre-o câțiva preoți care s-au pocăit și vreo 7 stele care au mai rămas netrase la pământ de desfrânata ce călărește pe balaurele cel cu copite la unghii și cu cioc de erete la gură...

Dar mai nou s-a suit balaurele pe desfrânată... pe femeie... și ea bea mereu din toate necurățiile și otrâvile și vrăjitoriile paharului de șampanie în beția cu care beată se distrează până cade pe spate... Nu mai e mult și de atâta mătreață va rămâne complet cheală...

Nu vă mai aprindeți de mânie... căci întinarea din voi și din gLume vă aprinde, pentru ea... ca să fiți a ei... nu vă lăsați înșelați de scumpeturile ei... căci nici o poftă a trupului nu va intra în Împărăție... și nici un păcat și nici o mîndrie și nici o aristocrație a fărădelegilor...

La nuntă se intră numai cu haină de nuntă... având și cămășuță și rochiță fără pată! Nu așa etalând simbolul ca să ai cu ce să osândești pe altul...

Ai norocul că eu nu m-am supărat ci-ți mulțumesc... că oricum meritam, că și mie mi se părea că e o trimitere spre ceva ce ar fi cam ciudat în mintea unora... dar era vorba de diferența dintre Biserica gLumească și cea Cerească. Aia născută de sus din apă și din Duh Sfânt, nu numai din apă cum a botezat Ioan numai cu apă chioară ci e vorba de aia născută din Apă și din Duh Sfânt! Primind un botez cu Duh Sfânt și cu Foc...

Deci să ne pocăim ca să nu mai osândim ci să luăm aminte căci Împărăția Cerurilor s-a tot apropiat... iar unii nici n-au observat. Fiindcă prea se distrau la baal mascat...

Last edited by vsovivi; 26.08.2010 at 14:16:39.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Post in Biserica universala achimovjan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 06.05.2010 14:53:11
Care e adevarat Biserica Crestina?Ne arata istoria aceasta mihailt Generalitati 15 09.12.2009 15:00:47
BISERICA UNIVERSALA mara2008 Generalitati 8 06.08.2008 06:07:57