Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #16  
Vechi 02.10.2010, 18:09:28
Scimitar's Avatar
Scimitar Scimitar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 17
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Scimitar
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Hmm eu stiam ca serviciul militar era obligatoriu pe timp de razboi, exceptiile fiind foarte putine in acest sens si nu se refera la statutul material ci la anumite dizabilitati. Dar oricum imi scapa ce vrei sa spui prin cei care se duc la razboi sunt saraci. Cei care se duc la razboi numai pt bani nu sunt soldati sunt mercenari si asta este cu totul altceva.



Interesant dar daca exportam atat de mult de ce ni se mai taie din salarii ca asta inseamna ca Romania are capital berechet. Este adevarat ca termenul de granar se refera la perioada interbelica dar si pe vremea lui ceasca nu se punea problema sa importam grane sau paine.



Sunt 6 romane scrise de Frank Herbert, ce-o mai fi scris si fratisu e mai putin relevant, le gasesti aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Seria_Dune
De altfel am precizat ca acestea sunt interesante atata timp cat ramn literatura SF, deci nu neg valoarea lor literara, chit ca personal am citit carti si mai bune.

Serviciul militar nu e obligatoriu decat daca esti militar. Aici depinde de perioade istorice, popoare, etc. In cazul in care il luam ca obligatoriu teza ta cade. Ma rog, e o discutie prea generala si trebuie sa recunosti ca nimeni nu se duce in focul inamic fara speranta ca va scapa viu.


Ni se taie din salarii pentru ca avem un guvern retardat care se infrupta din buget de parca ar fi fieful lor personal. Nu au ajuns cu forta la putere si d-asta o meritam. Suntem un popor de retardati daca in turul doi am avut de ales intre Mircea Geoana si Traian Basescu, drept urmare avem reprezentanti potriviti. Cu toate astea, e teribilist sa afirmi ca avem acelasi nivel de trai ca acum 20 de ani.


Si eu m-am luat dupa cartile mele, de la editura Nemira, unde primul Dune este impartit in doua volume distincte si relativ stufoase.

@Traditie : Imi pare rau ca am scris "ati" in forma respectiva la 5 dimineata. Cuvantul "abominatie" e construit prin derivare. Bineinteles, inchipuitele greseli semnifica faptul ca argumentul meu e invalid.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Implicarea Bisericii in politica , un aspect deloc de neglijat ! cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 319 09.04.2016 22:41:23
Noul an Bisericesc cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 6 02.09.2010 16:11:42
De ce toate acele activități grotești... ca aspect Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 8 10.01.2010 18:26:35
Noul Valaam Saurian Muzica Bisericeasca 2 10.03.2009 14:35:09
Noul Patriarh mihaela_dadp Generalitati 166 21.08.2007 13:39:04