Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.02.2008, 16:06:21
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Pana la urma am tras concluzia ca bunicile noastre si ale voastre au fost femei mult mai puternice decat femeile pretentioase de acum. Si eu sunt de acord ca nu poti trai cu un betiv in casa, dar mie imi pare tare ciudat cum de majoritatea femeilor sunt asuprite chiar atat de rau fara nici un motiv! Oare voi nu aveti nici o vina? Oare cata credinta aveti, de Dumnezeu nu va aude rugaciunile? Nu se poate ca sa te rogi lui Dumnezeu sa iti aduca linistea in casa si El sa nu iti asculte rugaciunea! Dar normal ca Dumnezeu nu asculta rugaciunile unei femei, ea dand vina numai pe sotul ei! Rugaciunea poate face minuni, dar minunea nu poate avea loc din cauza pacatelor facute inainte si dupa casatorie nemarturisite, atat din partea sotiei cat si a sotului. Ganditi-va foarte bine, ca de plans ne place la toti sa ne plangem. Oare nu a spus Dumnezeu in pildele din Biblie ca fericita este familia care pastreaza patul curat inainte de casatorie? Avand in vedere aceasta, de ce ne mai miram ca apar mereu probleme atat de grave de se ajunge la violenta? Cum oare de exista familii in care nu are loc nici macar violenta verbala? Da, stiu ca nu crede-ti ca exista asa ceva, dar totusi exista, pentru ca putine cupluri reusesc cu adevarat sa traiasca in credinta, si sa isi duca viata normal, chiar daca mai apar certuri, dar macar nu se ajunge la violenta si scandaluri din cauza bauturii!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.02.2008, 16:57:30
steffiy steffiy is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

O fi.....dar e valabila si reciproca "femeia necredincioasa se sfinteste prin barbatul credincios"
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.02.2008, 17:28:26
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

eu cred ca daca am fi mai credinciosi si nu numai ci traitori cuvantului lui Dumnezeu atunci cu siguranta nu s-ar ajunge la asa pr incat sa se puna in discutie de divort, sau violenta verbala, sau dragostea dintre cei doi sa scada. Si casatoriti fiind tot pot fi pacate grave pe care le fac cei doi "crestini" fiind. Si Dumnezeu are rabdare dar pana la urma daca nu ne indreptam ajungem la tot felul de pr de ne intrebam ca "prostii" de ce ne da Dumnezeu astfel de situatii. Unii oameni cred ca daca sunt casatoriti au dreptul sa se destrabaleze unul cu altul, dar pedeapsa nu intarzie sa para din partea lui Dumnezeu. E fff clar daca in casa nu e un betiv si violent pe langa asta merita sa lupti pt familia ta si sa cazi noaptea in genunchi si sa te rogi la Dumnezeu pt binecuvantarea familiei tale. Fara rugaciune nu putem rezista. Ce-i drept cum se spunea mai sus, te poti casatori cu un crestin/crestina dar in timp el/ea se poate schimba in rau. Dar nu cred ca trebe sa cedam atat de repede si sa fugim la divort, numai daca e in pericol viata familiei. Daca eu ca sotie ii raman credincioasa lui Dumnezeu e imposibil ca Dumnezeu sa nu lucreze in familia mea. Sa nu ne asteptam ca primim totul peste noapte, numai prin chin si rugaciune, smerenie, dragoste putem primi rasplata de la Dumnezeu. Trebe luptat pt familie pana la capat chiar daca simti uneori ca o iei razna si spui ca nu mai ai resurse pt lupta. Eu mereu ma gandesc la fericitul Iov cat de credincios a fost el si Dumnezeu l-a lasat pe diavol sa-i ia tot ce avea mai de pret dar Iov nu s-a lasat prabusit de nimic, stia ca e incercarea lui pt mantuire. Nimeni nu se poate atinge de sufletul nostru. Din fericire noi traim putini ani de incercare in comparatie cu cei din vechime. Merita sa luptam lupta cea buna pt mantuirea sufletului nostru chiar daca suntem nevoiti sa suferim. Daca am discuta cu prietenii mai mult despre credinta si ne-am zidi unul pe altul am putea invata cum sa trecem peste incercari, ca gandul nostru si inima noastra ar fi plina de bucurie pt o lupta pt Dumnezeu.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.02.2008, 17:30:25
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Fiecare sa-si vada mai intai viata lui cum traieste si sa ne gandim ca daca si-ar face fiecare partea lui pt mantuire lumea asta ar deveni un pic mai buna.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.02.2008, 17:48:39
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Cat de frumos gandesti tu parascheva, dar putine femei sunt convinse de acest lucru, putine cred si multe nu vor sa accepte acest adevar, ci arunca mereu vina pe sot si sotul pe sotie, iar in acest mod nu ajungi decat in indreptatiri de sine si false concluzii cum ca celalalt are totusi vina cea mai mare. Cu greu se obtine linistea in viata familiala.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.02.2008, 20:13:18
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Totusi...considerati normala situatia in care cineva ia asupra lui tot,chiar daca poate nu este numai el vinovat...numai asa ca sa se linisteasca apele...mi s-a intamplat sa recurg la asa ceva,iar...remarca unei persoane care vazuse ca am dat inapoi fara sa mai comentez a fost...ce persoana fraiera esti...Mie nu imi pare rau pt situatiile in care reactionez asa...in fine lumea poa sa spuna multe...dar noi nu tre sa aplecam urechea...
Si stefan sper ca nu te-ai suparat dar nu am avut ceva cu tine ci cu simplul fapt ca mie greu sa inteleg ca un barbat percepe la fel ca o femeie violenta in familie alaturi de toate celelalte evenimente conexe...Daca stau sa ma gandesc bine orbesc din afara pt ca la mine nu s-a intamplat asa ceva in familie,doar spun ce au marturisit altii ca traiesc...eii..dar ce sa ne batem capul cu ce e in casa altora...in casele noastre sa fie liniste...:)
si inca ceva,numele meu este cu q nu cu g(quasar=obiect cosmic...) :):)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.02.2008, 20:19:06
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

oamenii sint atei sau crestini calduti si pt ei nu mai conteaza ca nu respecta TAINA CUNUNIEI .Si de aici vin toate relele in casnicie!Relatiile sexuale ante casatorie nu mai permit O CUNOASTERE OBIECTIVA a pritenului[prietenei],se cade in inselare .Evitarea se face dc duci o viata cu post ,rugaciune si spovedanie cu ascultare de duhovnic.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.02.2008, 18:18:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Totusi...considerati normala situatia in care cineva ia asupra lui tot,chiar daca poate nu este numai el vinovat...numai asa ca sa se linisteasca apele...mi s-a intamplat sa recurg la asa ceva,iar...remarca unei persoane care vazuse ca am dat inapoi fara sa mai comentez a fost...ce persoana fraiera esti...
nu stiu cat e de normal, dar pot sa spun din experienta proprie ca de multe ori aceasta atitudine e mai eficienta in aplanarea conflictelor decat purtarea unor discutii interminabile.

cat despre remarcile altora, pana acum nimeni n-a indraznit sa imi spuna ca sunt fraiera, desi poate au gandit-o. dar si daca mi-ar fi spus-o, nu m-ar fi afectat prea mult.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.02.2008, 18:27:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Pana la urma am tras concluzia ca bunicile noastre si ale voastre au fost femei mult mai puternice decat femeile pretentioase de acum.
:) Stefane, sa stii ca si femeile din ziua de azi sunt puternice si nu sunt chiar asa pretentioase. Cine se simte iubit nu mai cauta in alta parte!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.02.2008, 19:07:21
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Totusi...considerati normala situatia in care cineva ia asupra lui tot,chiar daca poate nu este numai el vinovat...numai asa ca sa se linisteasca apele...mi s-a intamplat sa recurg la asa ceva,iar...remarca unei persoane care vazuse ca am dat inapoi fara sa mai comentez a fost...ce persoana fraiera esti...Mie nu imi pare rau pt situatiile in care reactionez asa...in fine lumea poa sa spuna multe...dar noi nu tre sa aplecam urechea...
cel mai destept cedeaza intotdeauna, asta nu inseamna ca persoana respectiva este fraiera, ci ca a constientizat greselile pe care le-a facut el/ea sau partenerul/a sau/sa si este dispus sa ierte si sa mearga mai departe

exact noi nu trebuie sa retinem ce zice lumea pentru ca doar un cuplu stie ce se intampla intre ei, iar lumea poata sa zica multe si proaste, de aceea e bine sa nu intervenim intre ei si sa-i lasam sa-si rezolve singuri problemele

dar despre consiliere matrimoniala ce parere aveti? si ma refer la un psiholog si nu un preot
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA saccsiv Homosexualitatea 170 06.03.2012 14:51:43
CUM AR TREBUI SA MOARA UN OM ! mara2008 Generalitati 43 14.08.2011 20:26:24
Se pregateste un nou sinod ecumenic? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 10.11.2008 23:28:33
Articol - Sa moara un Rege in locul meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 30.10.2008 16:28:21