Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.03.2010, 15:26:21
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

wow !..." este nevoie de un nou botez..."
Acum nu mai stiu de ce sa ma-nspaimant, caci nu prea am auzit sa fie nevoie de un nou botez fizic pentru nici unul dintre pacatele cunoscute, daca botezul a fost savarsit initial, asa cum trebuie.
Deci, pana la urma ajungem sa ne invartim in jurul pacatelor si al principiilor religioase, pana ce ne desfiintam botezul intr-un mod fizic, nu doar spiritual, botezul atat de puternic care ne-a absolvit de pacatul stramosesc.
Mare este gradina Ta Doamne !....si multe presupuneri in ea.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 16.03.2010 at 15:30:44.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.03.2010, 15:33:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu nu prea cred că e vreun risc de contaminare diabolică folosind "tratamente energetice" pe care le practică feluriți escroci sub acoperirea de "bioenergeticieni". În schimb, există un risc de a rămânea cu buzunarele goale și de a pierde un timp care ar putea fi prețios pentru tratament.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.03.2010, 15:38:42
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
wow !..." este nevoie de un nou botez..."
Acum nu mai stiu de ce sa ma-nspaimant, caci nu prea am auzit sa fie nevoie de un nou botez fizic pentru nici unul dintre pacatele cunoscute, daca botezul a fost savarsit initial, asa cum trebuie.
Deci, pana la urma ajungem sa ne invartim in jurul pacatelor si al principiilor religioase, pana ce ne desfiintam botezul intr-un mod fizic, nu doar spiritual, botezul atat de puternic care ne-a absolvit de pacatul stramosesc.
Mare este gradina Ta Doamne !....si multe presupuneri in ea.
Ory, eu am scris de mirungere, nu de botez, nu e nevoie de exagerare si de dat ochii peste cap :)
Sunt pacate foarte mari astea, dar nu trebuie sa ma credeti pe mine, ca nu eu vi le dezleg si iert. Intrebati-va duhovnicii ce parere au despre reiki si yoga, care-s undeva pe aceeasi treapta cu vrajitoriile.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.03.2010, 15:47:34
tailgunner4A
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Am tot auzit zvonuri cum ca exista o serie de persoane care vindeca anumite afectiuni ale organismului prin bioenergie.
Am auzit si eu; bioenergia pare sa fie un lucru grozav, pacat ca nimeni nu stie sa spuna ce-i aia :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.03.2010, 16:01:14
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu vreau sa dau argumente , dar google ne e deschis tuturor.
Ne putem da seama de natura unui lucru dupa roadele pe care le aduce. Eu sunt de parere ca la fel de bine ne putem da seama de natura unui lucru studiindu-i radacinile. Nimic nu apare din neant, nici macar tehniciile de bioterapie, si daca un lucru nu are explicatie stiintifica - pentru ca bioterapia nu are - si e totusi popular, catchy pentru mase, inseamna ca are alt appeal si alta explicatie, din sfera spirituala.

Iar faza cu lucrurile spirituale e ca sunt intotdeauna mai mult decat par la prima vedere, si ca daca te adancesti chiar si pentru cateva minute in vreun articol pe tema asta, sub toata pojghita de la suprafata, cum ca nu-s afiliati nicicarei religii si nicicarei rase, zace tristul adevar ca isi au originea in religiile orientale, cu energii cosmice si dumnezei impersonali care nu au nici o legatura cu realitatea.

Era bine sa fi fost barem placebo. Dar uite ca nu e, si ca atunci cand ne lasam "prelucrati" de toate energiile alea, ne facem, cu sau fara stiinta noastra, insa in mod sigur voluntar, subiectii unor practici nici mai mult nici mai putin decat religioase.

Pe mine nu ma intereseaza ce fac altii, sunt liberi sa faca si sa creada fix ce doresc, dar cred ca in calitate de ortodocsi nu avem nici o scuza pentru amestecul in chestiuni de genul acesta, in afara de, bineinteles, "nu am stiut" :) Dar in secolul 21, cu atata internet si forumuri, nici pretextul asta nu mai e ce a fost :)

(Nu-mi prea place sa-l mentionez pe mikidutza asa ca in textul asta el straluceste prin absenta)
Ce radacini are medicina moderna? Partial atee, ca stiinta secolului al 19-lea in general.
Ce radacini are calculatorul pe care il folosim acum?
Eu zic ca trebuie sa stim sa discernem cand folosim ceva, nu sa condamnam in masa orice medicina traditionala.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.03.2010, 16:03:41
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ce radacini are medicina moderna? Partial atee, ca stiinta secolului al 19-lea in general.
Ce radacini are calculatorul pe care il folosim acum?
Eu zic ca trebuie sa stim sa discernem cand folosim ceva, nu sa condamnam in masa orice medicina traditionala.
Eu nu am condamnat in masa orice medicina traditionala, doar am scris despre bioterapie si bioenergie, ca unele ce nu tin de medicina ci de domeniul spiritual.
Iar faptul ca m-am interesat de subiectul asta pana la a ajunge in religiile orientale (ceea ce nici macar n-a fost un traseu asa de lung), cred ca e un lucru laudabil, nu? E intotdeauna bine sa te informezi, ca la ce am mai avea discernamant daca nu am avea si toate datele, nu? :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 16.03.2010 at 16:10:44.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.03.2010, 17:32:11
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ceea ce pot sa va spun si sa adaug ca aceasta este si parerea mea , este sa il cititi pe marele gheron Cleopa care numeste aceste practici : BIODRACI. Cititi in cartile lui si veti afla singuri . Cine crede cu adevarat in Hristos si il iubeste ducindu-si crucea in urma Sa va descoperii ca pt. orice boala trupeasca sau sufleteasca a fost lasata taina sf. maslu. Mai exista odoare auxiliare : sf. aghiasma, sf. moaste. Credeti cu toata puterea , cu toata taria, cu toata virtutea si cu tot cugetul in Hristos si in tainele sale , in puterea de viata facatoare si curatitoare a Duhului Sfint singura energie necreata din univers care poate vindeca in mod cert si nu va dati pe mina altor energii pe care nu le cunoasteti, care pot intra astazi in trup si se pot manifesta pe fata dupa multe zeci de ani. Credeti ca un ,,terapeut energetic" este mai bun, mai mare sau mai tare decit sf. taina a maslului ? Niciodata !!! Dar sa nu uitam de fiecare data ce spune sf. Vasile cel mare : ,,...bolile noastre sunt pacatele noastre" si inca sa nu uitam ce spunea de obicei Mintuitorul cind venea la el cite cineva pt. tamaduire :,, fie tie dupa credinta ta " Chiar in duminica aceasta , a vindecarii copilului lunatic,a vorbit Hristos graitor ... pai atunci la ce luam seama daca la biserica si a sale sfinte taine nu ? la biodraci ? ca la evanghelie dupa cum se vede ,,nu prea" ! Adica, sa ne cunoastem pacatele , precum se spune in molitva de dupa a doua evanghelie de la maslu, adica sa le constientizam bine, sa ne spovedim, sa facem canon , sa credem cu tot sufletul in Hristos si apoi sa mergem la maslu cu toata increderea pt. ca ne va fi noua : dupa credinta noastra !

Multe nebunii sunt in lumea aceasta dar desi totul ne este permis nu totul ne foloseste cu adevarat si mai ales nici nu zideste ! In principiu sa ne ferim de toate energiile necunoscute precis dar sa ne predam in mina Duhului Sfint !!!
Deci iisus lucra cu biodraci cand vindeca cu energiile din palmele sale!Eu am darul punerii palmelor-nu ii spun bioenergie,ca toti o avem,altfel am crapa!-de 10 ani,primit in postul pastelui,rugandu-ma in genunchi in fata icoanei,din psaltire!atunci am simtit ca imi zvacnesc palmele si de atunci tot asa mi-s!si unde pun eu mana pe un loc dureros,pune si Dumnezeu vindecarea!cleopa nu este un reper in aceasta chestiune,nu e nici alfa ,nici omega.el isi dadea cu parera ,ce spunea nu are valoare de adevar universal valabil!is altii mai pertinenti pe tema!cei ce trec prin asta,in primul rand!eu in cazul de fata!in zece ani,nici eu nu am murit,si nici altii nu au dat ortu ca i-am scapat de diverse dureri!asa ca incetati sa spuneti ca bioenergia e de la draci!la unii e,ca si dracu lucra,dar exista o categorie restransa unde darul e de la Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.03.2010, 17:36:33
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Deci iisus lucra cu biodraci cand vindeca cu energiile din palmele sale!Eu am darul punerii palmelor-nu ii spun bioenergie,ca toti o avem,altfel am crapa!-de 10 ani,primit in postul pastelui,rugandu-ma in genunchi in fata icoanei,din psaltire!atunci am simtit ca imi zvacnesc palmele si de atunci tot asa mi-s!si unde pun eu mana pe un loc dureros,pune si Dumnezeu vindecarea!cleopa nu este un reper in aceasta chestiune,nu e nici alfa ,nici omega.el isi dadea cu parera ,ce spunea nu are valoare de adevar universal valabil!is altii mai pertinenti pe tema!cei ce trec prin asta,in primul rand!eu in cazul de fata!in zece ani,nici eu nu am murit,si nici altii nu au dat ortu ca i-am scapat de diverse dureri!asa ca incetati sa spuneti ca bioenergia e de la draci!la unii e,ca si dracu lucra,dar exista o categorie restransa unde darul e de la Dumnezeu!
Textul asta e material didactic ontopic :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.03.2010, 17:40:10
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Textul asta e material didactic ontopic :)
Nici cu tine nu mi-e rusine!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.03.2010, 17:41:23
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Nici cu tine nu mi-e rusine!
!!!!!!!!!!!!! :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bioterapie, înșelare demonică

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 14:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 18:01:23