Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 25.06.2010, 14:28:36
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Hristos e tulpina vitei iar toti ceilalti mladitele. nici o mladita nu poate inlocui tulpina.
au curs pagini intregi de veacuri pe tema asta.

eu intreb ce relatie vrea Hristos sa avem cu Maica Domnului?

s-o iubim, s-o respectam dar sa nu o bagam in seama? vrem o relatie buna cu tulpina vitei care e Hristos dar nu ne coboram la nivelul celorlalte mladite ?

pai Ea nu face parte din familia lui Dumnezeu? Ea nu e mladita cea mai apropiata de tulpina vitei care e Hristos?

si noi daca vrem sa fim mladitele vitei, cum putem sa nu fim legati si cu Ea inca de pe acum?

tocmai asta-i definitia mladitei, ca fiecare comunica cu fiecare si toate la un loc cu tulpina de unde-si trage fiecare seva.
Nepotrivit exemplu ai dat... Păi dacă și Maria este tot o mlădiță ca și noi (e drept: mai roditoare), cum poate fi un intermediar? Nu tot din Aceeași Viță ne extragem toți seva? Mai mult decât atât, lipsa "comunicării" (comunicarea nici nu e posibilă având în vedere distanța în timp și spațiu) nu este un impediment, seva curgând la fel în mlădițe. Poți tăia suficiente mlădițe din viță, nu se va usca nici vița nici mlădițele rămase.
  #632  
Vechi 25.06.2010, 14:35:55
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
asa va invata la voi la adventisti?
Nu ne învață așa, ci cu italice, așa cum am postat eu.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
uiti ca aici sunt ortodoxi si nu adventisti
Serios? credeam că sunt ortodocși și adventiști.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
apropos, helenuta ce mai face?
Bine mersi, moartă ca și Măriuca.

Iertare, că am răspuns cu aceeași malițiozitate.
  #633  
Vechi 25.06.2010, 14:38:43
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit @topic: ce are in comun intunericul cu lumina

"- Amin părinte! Mie îmi place cum a spus’o George Florovsky: unirea creștinilor înseamnă întoarcerea la Ortodoxie!

- El, dar cât s’a luptat sfântul Atanasie cel Mare – care a spus că „împărtășania de la eretic înstrăinează pe om de Dumnezeu și îl predă diavolului” – sau sfântul Chiril al Alexandriei, alții și alții, ca să pună temelia asta ortodoxă – de credință dreaptă – ș’acuma dintr’o dată nu mai sunt bune părerile și credința lor! Mai mult chiar! Acuma ni se spune că și credința noastră e bună și credința lor și’a celorlați e bună! Toate sunt bune! Dar nu în totalitate: adică la toate le lipsește ceva!

- Adică se încearcă a se spune că nici una nu deține plinătatea Adevărului! Păi am schimbat noi ortodocșii vreun cuvânt din ce ne’a lăsat Hristos? Și nu El este Adevărul și Viața?

- Măi, uite ce’i, am să’ți aduc aminte de o istorioară din Pateric: un bătrân l’a trimis odată pe ucenicul său pe cale cu oarecare treabă. Și mergând el s’a însoțit la drum cu niște eretici. Și ascultând învățăturile lor pe drum și nevrând să le strice inima a spus că „poate ș’a voastră’i bună” când l’au întrebat ce crede despre credința lor. Și când a voit a se întoarce, din depărtare i’a strigat bătrânul său: „Ereticule! Să te depărtezi de la mine ereticule”! Văzător cu duhul, a cunoscut bătrânul ce zisese ucenicul pe cale și l’a pus la canon, după ce acesta s’a pocăit. Poate ș’a voastră’i bună, asta’i o vorbă tare periculoasă. Nici nu’ți dai seama cât de ușor te’nsoțești cu erezia! Ce zic Scripturile? Stați neclintiți și țineți predaniile pe care le’ați învățat!(2Tes 2,15). Ce zic canoanele ? Episcopul, presbiterul sau diaconul, dacă numai s-ar ruga împreună cu ereticii, să se afurisească…(Canonul 45 Apostolic).

- Spunea cineva părinte că în ecumenismul ăsta dragostea pentru interes este mult mai mare decât interesul pentru dragoste!

- Da. Vasăzică tu mă recunoști pe mine ca ortodox că sunt bun. Și zici că și tu ești bun. Și că și învățătura protestantă e bună. Păi ei legalizează căsătoriile între homosexuali. O fi și asta bună? Învățăturile acestea sunt bune, dar nu mai sunt buni Sfinții Părinți care spun să nu te însoțești cu ereticii!"

De aici: http://pelerininathos.wordpress.com/...ry/interviuri/
  #634  
Vechi 25.06.2010, 14:44:23
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu ne învață așa, ci cu italice, așa cum am postat eu.

Serios? credeam că sunt ortodocși și adventiști.

Bine mersi, moartă ca și Măriuca.

Iertare, că am răspuns cu aceeași malițiozitate.
vad, ca in afara de analiza pe text...praf in ochi.
eu scriu ortodoxi, fie ca-ti place fie ca nu, si sunt sunt crestin ortodox, iar fie ca-ti place sau nu.
mariuca e vreo adventista? imi pare rau pentru ea Dumnezeu s-o ierte, nu mai zic de helenuta, cred ca deja s-a obisnuit cu caldura.
lasa nu te jena, malitiozitatea ta merge mana-n-mana cu sectaria, asa ca stai linistit.... e lesne de inteles.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #635  
Vechi 25.06.2010, 14:45:58
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nepotrivit exemplu ai dat... Păi dacă și Maria este tot o mlădiță ca și noi (e drept: mai roditoare), cum poate fi un intermediar? Nu tot din Aceeași Viță ne extragem toți seva? Mai mult decât atât, lipsa "comunicării" (comunicarea nici nu e posibilă având în vedere distanța în timp și spațiu) nu este un impediment, seva curgând la fel în mlădițe. Poți tăia suficiente mlădițe din viță, nu se va usca nici vița nici mlădițele rămase.

tricesimusquintus

exemplul asta "nepotrivit" l-a dat Hristos in Evanghelie. eu doar l-am preluat.

daca tie ti se pare nepotrivit, ce-ar fi sa-L intrebi chiar pe El? sugerezi cumva ca ar fi fost in vreo pana de inspiratie?

si mai intreaba-L referitor la ultima ta propozitie. ca parca El a zis altfel.
e adevarat, nici vita nici mladitele ramase nu se vor usca, doar cele ce se taie din tulpina-Hristos, legata de mladita-Maria.

"Dacă cineva nu rămâne în Mine se aruncă afară ca mlădița și se usucă; și le adună și le aruncă în foc și ard". Ioan15,6
  #636  
Vechi 25.06.2010, 15:02:55
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

[quote=delia31;262746]tricesimusquintus

exemplul asta "nepotrivit" l-a dat Hristos in Evanghelie. eu doar l-am preluat.[quote=delia31;262746] Doar că l-ai preluat defectuos, în sensul că unele mlădițe ar fi intermediare pentru alte mlădițe și că necesarmente ar trebui să comunice între ele. Comunicarea se face doar prin intermediul Viței. Nu există comuniune fără Hristos.
  #637  
Vechi 25.06.2010, 15:03:37
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
lasa nu te jena, malitiozitatea ta merge mana-n-mana cu sectaria, asa ca stai linistit.... e lesne de inteles.
Într-adevăr e lesne a înțelege că faci parte tot din "sectărie"
  #638  
Vechi 25.06.2010, 15:12:10
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
tocmai am spus ce intelege BO prin inchinare care se cuvine fara nici o exceptie DOAR lui Dumnezeu.
si atunci NP de ce sunt acuzati ca nu se inchina la sfinti, la moaste etc dc inchinarea e a lui Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Hristos e tulpina vitei iar toti ceilalti mladitele. nici o mladita nu poate inlocui tulpina.
au curs pagini intregi de veacuri pe tema asta.
Asa e, viata noastra e doar in Hristos, separarea de vita duce la moarte.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
eu intreb ce relatie vrea Hristos sa avem cu Maica Domnului?
Dumnezeu vrea sa avem o relatie cu El si cu cei din jurul nostru care sa vada in noi dragostea lui Dumnezeu. Cu fecioara Maria vom avea o relatie cand vom fi in Cer, la fel cum vom avea relatii cu toti care vor fi acolo.
Porunca care Dumnezeu a dat-o este sa il iubim pe El din toata inima si pe aproapele nostru ca pe noi insine.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
s-o iubim, s-o respectam dar sa nu o bagam in seama? vrem o relatie buna cu tulpina vitei care e Hristos dar nu ne coboram la nivelul celorlalte mladite ?
Crezi ca are nevoie sa fie bagata in seama? Important e ca Dumnezeu o baga in seama , restul nu mai conteaza.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
pai Ea nu face parte din familia lui Dumnezeu? Ea nu e mladita cea mai apropiata de tulpina vitei care e Hristos?
Face parte din familia lui Dumnezeu. Ce te face sa crezi ca e cea mai aproape? Si dc ar fi cea mai aproape seva tot de la vita mi-o iau nu de la mladita.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
si noi daca vrem sa fim mladitele vitei, cum putem sa nu fim legati si cu Ea inca de pe acum?
mladitele isi iau viata din vita nu din alte mladite. Ce intelegi prin "sa fim legati cu Ea inca de pe acum"? Mie asta imi spune ca pt tine adevarata vita nu e Hristos ci Maria.
  #639  
Vechi 25.06.2010, 15:28:36
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Într-adevăr e lesne a înțelege că faci parte tot din "sectărie"
ehe, ce ti-ar mai placea tie sa ne stii c-am fi cu tine de-un leat. din fericire pentru noi, ortodoxii nu-s sectari, adventisti da.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #640  
Vechi 25.06.2010, 15:37:42
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

[quote=tricesimusquintus;262752][quote=delia31;262746]tricesimusquintus

exemplul asta "nepotrivit" l-a dat Hristos in Evanghelie. eu doar l-am preluat.
Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Doar că l-ai preluat defectuos, în sensul că unele mlădițe ar fi intermediare pentru alte mlădițe și că necesarmente ar trebui să comunice între ele. Comunicarea se face doar prin intermediul Viței. Nu există comuniune fără Hristos.

tu ai citit ceva din ce am scris pana acum?
vezi in postarile anterioare parerea BO despre raportarea la Creator si raportarea la creatura .

iti sugerez sa lasi deoparte ideile preconcepute cu intermediarii.
aici e vorba de relatia noastra cu creatura cea mai apropiata de Creator --Maica Domnului care nu poate fi decat VIE de vreme ce nu poate fi altundeva decat langa Cel-ce-este-Viata.

intr-o postare pentru doriana, chiar spuneam cam ce inteleg eu prin mladita.
fiecare mladita comunica una cu alta si toate la un loc cu tulpina de la care isi trag seva . pe principiul vaselor comunicante.

o mladita care nu comunica si cu celelalte mladite crescute deja in vita (Maica Domnului si sfintii), cum comunica numai cu tulpina?

aia nu mai e vita, ci o planta singuratica.

be blessed
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42