Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.07.2019, 05:14:43
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
...

Proprietatea este comuniunea iar nivelele ei sunt dezbinarea sau unitatea deplina...
Dezbinarea nu poate fi o proprietate a comuniunii, ci opozitie a comuniunii. Ca si cum ai spune ca ura ar fi un nivel al iubirii.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.07.2019, 14:45:33
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
...satana caută să te readucă mereu la nivelul supraviețuirilor elementare trupești făcându-te să renunți la viața superioară...
Nu-mi vine-a crede sau poate nu-nteleg eu "tâlcul" tau; eu cred ca tocmai viata superioara(adica duhul) imi cere sa reduc prin post viata trupeasca la nivel de supravietuire.
N-am citat mai mult (si nici n-am mai citit) fiindca deviaza de la aceasta... "perla", fara clarificari.
Nu e niciun tâlc și nicio perlă în cele ce am scris care să te-mpiedice să înțelegi ... dar se pare că mărturisești chiar tu însuți ce a stat împotriva propriei tale capacități de înțelegere, citez: ''N-am citat mai mult (si nici n-am mai citit)''.

Deci e clar: eu sunt prostul care dă perle și ''tâlcuri''. Așa este, trebuia tot eu și să-ți citesc căci altfel dacă nu citești ce scriu, nici n-ai cum să înțelegi ce am scris din moment ce tu știi mai bine ce e postul și că eu scriam acolo contra postului care te face să reduci totul până la cele necesare supraviețuirii așa precum afirmi despre tine că: ''eu cred ca tocmai viata superioara(adica duhul) imi cere sa reduc prin post viata trupeasca la nivel de supravietuire..''

Da, așa face postul, te ajută să renunți la toate interesele trupești până la nivel de supraviețuire dar spre a te putea preocupa de cele veșnice, de cele ale vieții divine superioare, de cele ce țin de împărăția cerurilor și de dreptatea ei, dar nicidecum de a te rezuma în decursul vieții tale doar la cele ce țin de supraviețuire ta și atât așa cum ne învață satana Baloo în cartea junglei, având grijă de Moogli!

Dar analizând doar fraza respectivă pe care ai citat-o ca pe o perlă suficientă pentru a mă declara pe dos și de necitit mai departe, totuși nu prea văd cum ai putut din ea înțelege pe dos?

''...satana caută să te readucă mereu la nivelul supraviețuirilor elementare trupești făcându-te să renunți la viața superioară... ''

Cred că nici fraza asta n-ai citit-o complet căci nu puteai s-o citezi ca pe o perlă decât dacă înțelegeai din ea doar atât că aș fi scris: ''...satana caută să te readucă mereu la nivelul supraviețuirilor elementare trupești....''

Dacă ai fi citit-o complet, măcar așa cum ai citat-o atunci ți-ai fi dat seama că e o frază cât se poate de clară. Ție, dacă fraza citată ți se pare o perlă atunci înseamnă că chiar crezi că viața duhovnicească vrea să te facă să ajungi un ascet supraviețuitor care își reduce totul la nevoile elementare de supraviețuire trupească nu pentru altceva ci ca să renunțe la viața superioară adică la ascultarea de Dumnezeu.

Cred că practic nici nu ai vrut să înțelegi măcar o propoziție, o frază, o postare care sunt cât se poate de clare ci tu am ipresia că vrei doar să condamni deci atunci mi-e clar că nu ai cum să înțelegi drept, corect, bine ceea ce am scris. Dar și dacă ai fi vrut să condamni ce am scris, te-ar fi obligat această dorință să citești și să înțelegi corect întregul text... ca să ai ce condamna pe drept dar iată că tu nu procedezi așa deci practic rezultă că tu nu vrei să mă condamni pe drept ci pe nedrept... iar asta se cheamă cruzime.

Păi acolo am vrut să spun că dacă nu te preocupă decât supraviețuirea trupească la nivelul nevoilor elementare și dacă te lași crescut de satana care ''te ajută'' să-ți asiguri cele mai elementare nevoi de supraviețuire în timp ce neglijezi viața superioară duhovnicească atunci o să ieși astfel din ascultarea de Dumnezeu și din dreptatea împărăției cerurilor făcându-te rob justiției trupului tău satanizat care-ți cere mereu să supraviețuiască și să te stăpânească și o să ajungi treptat ca tu doar atât să slujești și să împlinești în viața ta: ascultarea ta de trupul tău satanizat care ar vrea să te stăpânească împreună cu satana ca tu supraviețuind împreună cu el să-i faci toate plăcerile lepădării de Dumnezeu înșelându-te singur că cică îți asiguri supraviețuirea ta și a trupului tău ajutat de satana și nicidecum de Dumnezeu.

E simplu, e vorba de ''mântuirea'' satanică și de ''justiția'' păgână care îți dau ele ''libertatea'' să te sinucizi imediat sau în mod păgân pe termen cât mai lung ajungând în chinuri. Iar dacă te reduci la a fi robul aceste ''justiții'' atunci nu poți fi pecetluit de viața pe care o duci decât ca un fraierit, ca un înșelat care toată viața a slujit minciunii și nu lui Dumnezeu... supraviețuirii trupești dar nu ca Adam ascultând de Dumnezeu ca să lupte cu neghina, pălămidele și spinii ci doar ca un supraviețuitor blestemat care s-a preocupat să supraviețuiască așa ca o neghină, ca un spin, ca o pleavă supunându-se cu strictețe justiției acestei supraviețuiri în dauna ascultării de Dumnezeu.

Deci ''justiția'' fiarei e problema și iată că omul benevol toată viața o slujește prin orice!

Sigur n-ai ajuns cu cititul până aici așa că nu am pretenția că ai fi putut pricepe ce nici măcar nu ai citi însă ai judecat, denigrat și condamnat... că cică aș fi condamnat postul prin ceea ce am postat anterior.

Deci perla cred că îți aparține pe deplin. Dacă nici nu citești ce scrie un om și-l condamni și-l judeci pripit batjocurindu-l că cică de aia nu i-ai citi mesajul până la sfârșit atunci nu te mira că vei purta tu însuți numele de Demetrius- Perlă- ''Tâlc''... căci numele omului se trage și din propriile sale fapte.

Îmi pare rău că a trebuit să mă apăr căci prin asta... poate că fratele Demetrius se supără tot pe mine din pricina Cuvântului după ce iar m-a batjocurit în loc să-și dea seama cine îl va pecetlui pe el cu supraviețuirea pe dos.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.07.2019 at 16:13:33.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.07.2019, 21:38:29
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu e niciun tâlc și nicio perlă în cele ce am scris care să te-mpiedice să înțelegi ... dar se pare că mărturisești chiar tu însuți ce a stat împotriva propriei tale capacități de înțelegere, citez: ''N-am citat mai mult (si nici n-am mai citit)''.

Deci e clar: eu sunt prostul care dă perle și ''tâlcuri''. Așa este, trebuia tot eu și să-ți citesc căci altfel dacă nu citești ce scriu, nici n-ai cum să înțelegi ce am scris din moment ce tu știi mai bine ce e postul și că eu scriam acolo contra postului care te face să reduci totul până la cele necesare supraviețuirii așa precum afirmi despre tine că: ''eu cred ca tocmai viata superioara(adica duhul) imi cere sa reduc prin post viata trupeasca la nivel de supravietuire..''

Da, așa face postul, te ajută să renunți la toate interesele trupești până la nivel de supraviețuire dar spre a te putea preocupa de cele veșnice, de cele ale vieții divine superioare, de cele ce țin de împărăția cerurilor și de dreptatea ei, dar nicidecum de a te rezuma în decursul vieții tale doar la cele ce țin de supraviețuire ta și atât așa cum ne învață satana Baloo în cartea junglei, având grijă de Moogli!

Dar analizând doar fraza respectivă pe care ai citat-o ca pe o perlă suficientă pentru a mă declara pe dos și de necitit mai departe, totuși nu prea văd cum ai putut din ea înțelege pe dos?

''...satana caută să te readucă mereu la nivelul supraviețuirilor elementare trupești făcându-te să renunți la viața superioară... ''

Cred că nici fraza asta n-ai citit-o complet căci nu puteai s-o citezi ca pe o perlă decât dacă înțelegeai din ea doar atât că aș fi scris: ''...satana caută să te readucă mereu la nivelul supraviețuirilor elementare trupești....''

Dacă ai fi citit-o complet, măcar așa cum ai citat-o atunci ți-ai fi dat seama că e o frază cât se poate de clară. Ție, dacă fraza citată ți se pare o perlă atunci înseamnă că chiar crezi că viața duhovnicească vrea să te facă să ajungi un ascet supraviețuitor care își reduce totul la nevoile elementare de supraviețuire trupească nu pentru altceva ci ca să renunțe la viața superioară adică la ascultarea de Dumnezeu.

Cred că practic nici nu ai vrut să înțelegi măcar o propoziție, o frază, o postare care sunt cât se poate de clare ci tu am ipresia că vrei doar să condamni deci atunci mi-e clar că nu ai cum să înțelegi drept, corect, bine ceea ce am scris. Dar și dacă ai fi vrut să condamni ce am scris, te-ar fi obligat această dorință să citești și să înțelegi corect întregul text... ca să ai ce condamna pe drept dar iată că tu nu procedezi așa deci practic rezultă că tu nu vrei să mă condamni pe drept ci pe nedrept... iar asta se cheamă cruzime.

Păi acolo am vrut să spun că dacă nu te preocupă decât supraviețuirea trupească la nivelul nevoilor elementare și dacă te lași crescut de satana care ''te ajută'' să-ți asiguri cele mai elementare nevoi de supraviețuire în timp ce neglijezi viața superioară duhovnicească atunci o să ieși astfel din ascultarea de Dumnezeu și din dreptatea împărăției cerurilor făcându-te rob justiției trupului tău satanizat care-ți cere mereu să supraviețuiască și să te stăpânească și o să ajungi treptat ca tu doar atât să slujești și să împlinești în viața ta: ascultarea ta de trupul tău satanizat care ar vrea să te stăpânească împreună cu satana ca tu supraviețuind împreună cu el să-i faci toate plăcerile lepădării de Dumnezeu înșelându-te singur că cică îți asiguri supraviețuirea ta și a trupului tău ajutat de satana și nicidecum de Dumnezeu.

E simplu, e vorba de ''mântuirea'' satanică și de ''justiția'' păgână care îți dau ele ''libertatea'' să te sinucizi imediat sau în mod păgân pe termen cât mai lung ajungând în chinuri. Iar dacă te reduci la a fi robul aceste ''justiții'' atunci nu poți fi pecetluit de viața pe care o duci decât ca un fraierit, ca un înșelat care toată viața a slujit minciunii și nu lui Dumnezeu... supraviețuirii trupești dar nu ca Adam ascultând de Dumnezeu ca să lupte cu neghina, pălămidele și spinii ci doar ca un supraviețuitor blestemat care s-a preocupat să supraviețuiască așa ca o neghină, ca un spin, ca o pleavă supunându-se cu strictețe justiției acestei supraviețuiri în dauna ascultării de Dumnezeu.

Deci ''justiția'' fiarei e problema și iată că omul benevol toată viața o slujește prin orice!

Sigur n-ai ajuns cu cititul până aici așa că nu am pretenția că ai fi putut pricepe ce nici măcar nu ai citi însă ai judecat, denigrat și condamnat... că cică aș fi condamnat postul prin ceea ce am postat anterior.

Deci perla cred că îți aparține pe deplin. Dacă nici nu citești ce scrie un om și-l condamni și-l judeci pripit batjocurindu-l că cică de aia nu i-ai citi mesajul până la sfârșit atunci nu te mira că vei purta tu însuți numele de Demetrius- Perlă- ''Tâlc''... căci numele omului se trage și din propriile sale fapte.

Îmi pare rău că a trebuit să mă apăr căci prin asta... poate că fratele Demetrius se supără tot pe mine din pricina Cuvântului după ce iar m-a batjocurit în loc să-și dea seama cine îl va pecetlui pe el cu supraviețuirea pe dos.
7. Când vă rugați, nu spuneți multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.(Mt6,7)



P.S. De ce sa citesc mai mult; nu ma pasioneaza decat perlele scolarilor.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.07.2019, 17:52:05
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Urmați calea evanghelie care este stramta si îngustă si cere toate sacrificiile posibile ca Domnul să aibă încredere în tine. Loialitate! Dacă vrei sa fii în comuniune cu lumea cum fac bisericile, la promit marea cu sarea si salvarea pentru bani treaba ta. Cei care trăiesc în spirit sunt in lume dar separat de ea. Loialitate!
"bisericile" se zbat* să adune cât mai mulți "credincioși" pentru bani, poziție socială si recunoaștere. Detinatoarele "adevărului " vor să fie privite cu respect ca vezi doamne la ele în adunare si in sân se petrec "minunile". Cât mai mulți asa ziși credincioși nu contează câți sunt să fie la număr. Sa facem o paella, o salată, o ciorbă adică o adunătură de fierturi obosite care nu știu ce e aia spiritul Domnului sublim animat de integritate, loialitate si separare de această lume infectată de prostie crasă care mereu cauta minunea abject contrafăcută pentru a determina credinta grosolană și imatură a acestor opăriți de soartă. Nu e nevoie de inteligență e nevoie de un gram de demnitate să observi ca Dumnezeu* mereu a vrut parfumul ținut în sticluță nu găleata de drojdie, a căutat mereu puritatea, rafinamentul si delicatețea pentru a putea trăi in spiritul Său maiestuos.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.07.2019, 14:01:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
"bisericile" se zbat* să adune cât mai mulți "credincioși" pentru bani, poziție socială si recunoaștere. Detinatoarele "adevărului " vor să fie privite cu respect ca vezi doamne la ele în adunare si in sân se petrec "minunile". Cât mai mulți asa ziși credincioși nu contează câți sunt să fie la număr. Sa facem o paella, o salată, o ciorbă adică o adunătură de fierturi obosite care nu știu ce e aia spiritul Domnului sublim animat de integritate, loialitate si separare de această lume infectată de prostie crasă care mereu cauta minunea abject contrafăcută pentru a determina credinta grosolană și imatură a acestor opăriți de soartă. Nu e nevoie de inteligență e nevoie de un gram de demnitate să observi ca Dumnezeu* mereu a vrut parfumul ținut în sticluță nu găleata de drojdie, a căutat mereu puritatea, rafinamentul si delicatețea pentru a putea trăi in spiritul Său maiestuos.
Exista o singura Biserica, restul s-au autodenumit biserici (evident, e vorba de Biserica Ortodoxa). Iar Biserica a lasat-o Iisus cu un scop, fiind singura cale prin care se poate mantui cineva. Nu are importanta doar credinta, asta e o invatatura gresita lansata de Luther, degeaba crezi daca esti in afara Bisericii si nu beneficiezi de Sfintele Taine. Nu se poate mantui cineva doar prin credinta (cum spune Luther), fara Botezul in Sfanta Biserica nu se poate mantui cineva.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.07.2019, 15:33:57
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi ai luat o povară de pe inimă. Si eu care credeam ca Dumnezeu nu e limitat de clădiri dogme și oameni. Dar uite ce sa vezi se supune Bisericii Ortodoxe . Cand Biserica Ortodoxă* vorbește Dumnezeu asculta si se supune slujitorilor Bisericii si voii lor. De asta a lăsat Dumnezeu Biserica Ortodoxă* ca sa fie cineva în stare să mantuiasca că El singur nu poate. M ai convins gata! Vin acu să mă închin...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.07.2019, 17:22:52
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
7. Când vă rugați, nu spuneți multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.(Mt6,7)

P.S. De ce sa citesc mai mult; nu ma pasioneaza decat perlele scolarilor.
N-are legătură răspunsul meu spre lămurirea ta și a eventualeilor tăi prieteni de pe forum cu citatul tău din scriptură despre rugăciunile fariseilor.

Am fost nevoit să mă apăr și să-ți răspund și să mă explic poate prea lung pentru că asta ai cerut în postarea ta batjocoritoare la adresa mea, în plângerea ta depusă înaintea cititorilor. Acolo în răspuns ți-am dăruit tot ceea ce aveai nevoie pentru a-ți clarifica ceea ce am scris și puteai fi apoi cinstit față de mine și față de ceea ce am scris și încă mai scriu. În loc de asta ai venit iată cu o confuzie monumentală, ai confundat rugăciunle cele lungi ale fariseilor și pline de vorbărie făcute de ei înaintea oamenilor cu apărarea mea lungă spre clarificarea cerută de tine.

Dar tu dând citatul scripturistic poate crezi că mă rog ție în loc să mă rog Domnului, ''bună'' poanta'.

Păi de aia trebuie să citești mai mult din ceea ce am postat căci necitind complet nici măcar fraza citată de tine și denigrând-o, făcând-o perlă cu ''tâlc'', ai aruncat apoi bârfa compromițătoare pe toată postarea mea că cică aș fi scris ceva greșit sau ce nu are rost să citești. Deci pentru că ai urât tot ceea ce am scris în postarea respectivă doar pe baza unei fraze neînțelese de tine era nevoie măcar să fi citit absolut tot ceea ce am scris. Pentru a critica cinstit tot e nevoie să citești tot căci altfel comportamentul tău lasă de dorit... caută tu citate scripturistice care ți se potrivesc ție și caracterului tău conform exemplului de față dat de tine!

Deci de asta ar fi trebuit să citești, ca să-ți schimbi părerea... căci a fii tare la cerbice sau a o ține langa danga la nesfârșit că cică fraza mea citată de tine e o perlă sau că în text o să găsești alte perle care nu te pasionează fără să citești apărarea mea sau tot textul criticat de tine, asta e foarte ciudat la tine și te mai faci și că plouă ca să-ți aperi dreptatea ta... păi nu ai cum să mai susți ''perla'' găsită în ciuda răspunsului meu care te dovedește pe tine ca având un comportament de perlă-''tâlc'' căci ai preschimbat o frază corectă în pelă pentru că nici măcar ceea ce ai citat nu ai citit complet, adică până la capătul citatului dat de tine. Dacă ai fi citit măcar atât nu avea cum să ți se mai pară o perlă... decât dacă... dar mă abțin să te analizez.

Înțelegi oare că nu mai poți să-ți susți părerea greșită la nesfârșit oricâte citate nepotrivite vei da fără a te umple de un ridicol și un penibil absolut odată ce ți-am dovedit absurditatea celor exprimate de tine la adresa frazei mele, a textului meu și la adresa mea?

Chiar dacă negi și refuzi să citești apărarea mea la ''neînțelegerea'' ta, asta nu te absolvă de ridicolul situație în care te-ai băgat singur.

Oare vrei să mă frustrezi și să-mi faci în ciudă? Nu mă supăr... sunt obijnuit.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.07.2019 at 17:30:37.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.07.2019, 17:45:27
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exista o singura Biserica, restul s-au autodenumit biserici (evident, e vorba de Biserica Ortodoxa). Iar Biserica a lasat-o Iisus cu un scop, fiind singura cale prin care se poate mantui cineva. Nu are importanta doar credinta, asta e o invatatura gresita lansata de Luther, degeaba crezi daca esti in afara Bisericii si nu beneficiezi de Sfintele Taine. Nu se poate mantui cineva doar prin credinta (cum spune Luther), fara Botezul in Sfanta Biserica nu se poate mantui cineva.
Trist dar așa susțineau și mai marii siniedrului și sinagogilor de pe vremea lui Iisus, dar nu pentru a chema la mântuire pe tot omul chinuit, bolnav și amărât arătându-le Sfânta Cale și Dreapta Credință ci pentru a-i exclude din biserică după bunul lor plac dacă nu se supun să le facă lor închinăciuni prin piețe și pe la ospețe... iar dacă le mai și spuneau ceva drept criticându-i spre îndreptarea lor nu mai puteau suporta și cu viclenie îi omorau pe trimiși... așa cum a pățit Ioan Botezătorul sau Domnul Iisus Hristos... sau mulți alții după ei.

Biserica, da, Biserica Ortodoxă da, dreapta credință, învățătura curată și neamestecată da... însă nu poți s-o folosești pentru a teroriza neamurile sau proprii credincioși. Nu-i poți silnicii ca să se supună maimarilor corupți ce țin de puterea lor folosită pentru viața lor mai mult păgână decât creștină.

Nu poți folosi pe Dumnezeu sau biserica Lui la viața ta păgână unde vrei să fi tu însuți șef peste toate și peste toți.

Dacă ascultare de Dumnezeu nu e și nici iubire sfântă și cuvincioasă între frați nu e atunci nimic nu e și nu se poate numi biserică ci ispită, e ispită orice formă de adunare cu nume de biserică unde numai omul vorbește și stăpânește.

Sigur că Biserica ortodoxă, din loc în loc e valabilă, nu neg însă și ''acolo unde doi sau trei se adună în Numele Meu sunt și Eu Domnul cu ei'' e la fel de valabil și pot liniștit aceia să-și găsească ascultarea de Dumnezeu și Mântuirea...
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.07.2019 at 18:01:22.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare