Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.05.2010, 04:14:03
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit diavolul cica cere permisiunea lui Dzeu

Nu stiu daca am inteles bine sau nu, dar se zice ca diavolul nu face nimic fara permisiunea lui Dumnezeu, este adevarat? Adica ce inseamna asta .....e ca si cum ai spune ca Dzeu e de vina ptr ce se intampla, cine imi explica si mie sa ma luminez?

va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.05.2010, 06:25:28
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Vezi Dreptul Iov!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.05.2010, 06:35:53
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu cred ca nimic nu se intampla fara voia divina,nici macar cresterea unui fir de iarba.
Cred ca Dumnezeu ingaduie sa fim incercati in functie de puterile noastre si de ceea ce avem de invatat aici.Se zice ca nu ne da mai mult decat putem duce.
Dar,asta nu trebuie inteles gresit:el ne-a dat,totusi,liberul arbitru,deci,AVEM DE ALES intotdeauna intre bine si rau si suntem responsabili in mod direct de alegerile noastre.
Suferim aici,atat noi,cat si firea care ne inconjoara,nu datorita lui Dumnezeu,ci datorita noua,care nu stim sa iubim cu adevarat.
Nu Dumnezeu ne indeamna sa ne lacomim,sa ne trufim,sa provocam razboaie in care sa moara copii,sa distrugem planeta ca si cum noi am fi creat-o,NU!Totul este alegerea omului si omenirea sufera din pricina acestor alegeri bazate pe anumite instincte primare,as putea spune.
Am uitat de Dumnezeu,am uitat de noi,am uitat sa iubim,sa pretuim valorile familiei,sa respectam natura,creatia Tatalui Ceresc,ne credem atotputernici,desi in fiecare zi ni se demonstreaza cat de slabi si "nebuni" suntem sa traim in stilul asta.
Probabil este necesar sa trecem printr-un adevarat purgatoriu ca sa ne trezim in sfarsit si sa incepem aceasta transformare,fiecare dintre noi si astfel sa schimbam si stadiul in care omenirea se afla in prezent.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.05.2010, 08:56:07
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu cred ca nimic nu se intampla fara voia divina,nici macar cresterea unui fir de iarba.
Cred ca Dumnezeu ingaduie sa fim incercati in functie de puterile noastre si de ceea ce avem de invatat aici.Se zice ca nu ne da mai mult decat putem duce.
Dar,asta nu trebuie inteles gresit:el ne-a dat,totusi,liberul arbitru,deci,AVEM DE ALES intotdeauna intre bine si rau si suntem responsabili in mod direct de alegerile noastre.
Suferim aici,atat noi,cat si firea care ne inconjoara,nu datorita lui Dumnezeu,ci datorita noua,care nu stim sa iubim cu adevarat.
Nu Dumnezeu ne indeamna sa ne lacomim,sa ne trufim,sa provocam razboaie in care sa moara copii,sa distrugem planeta ca si cum noi am fi creat-o,NU!Totul este alegerea omului si omenirea sufera din pricina acestor alegeri bazate pe anumite instincte primare,as putea spune.
Am uitat de Dumnezeu,am uitat de noi,am uitat sa iubim,sa pretuim valorile familiei,sa respectam natura,creatia Tatalui Ceresc,ne credem atotputernici,desi in fiecare zi ni se demonstreaza cat de slabi si "nebuni" suntem sa traim in stilul asta.
Probabil este necesar sa trecem printr-un adevarat purgatoriu ca sa ne trezim in sfarsit si sa incepem aceasta transformare,fiecare dintre noi si astfel sa schimbam si stadiul in care omenirea se afla in prezent.
Exista nenumarati copii care nu mor din cauza razboaielor sau pentru ca planeta e distrusa. Mor pur si simplu de foame, cu viteza de 1/5 secunde. Probabil numai ca sa te trezeasca pe tine in sfarsit si sa incepi transformarea...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.05.2010, 11:10:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Exista nenumarati copii care nu mor din cauza razboaielor sau pentru ca planeta e distrusa. Mor pur si simplu de foame, cu viteza de 1/5 secunde. Probabil numai ca sa te trezeasca pe tine in sfarsit si sa incepi transformarea...
Si de ce este foamete in tarile acelea?De ce mor de foame acei copii?Din cauza lui Dumnezeu?
Cine ne impiedica sa mergem sa ajutam copii infometati,abandonati,saracii,animalele chinuite,natura devastata?Dumnezeu?
Nu trebuie sa ajungem pana in nu stiu ce tara a lumii a treia ca sa facem asta,e suficient sa ne coboram privirea si la ceea ce se petrece in Romania.
Cine te impiedica sa bati la portile orfelinatelor si sa duci copilasilor hainutze si jucarii?
Si cine te impiedica sa aduci pe buze un zambet un fapturi nefericite?Un zambet adus pe fata cuiva sau o raza de lumina in ochii unui animalutz lipsit de afectiune cantareste mai mult decat o bucata de paine,uneori...pentru ca nu doar foametea trupului ne macina,ci mai ales cea a sufletului,omule.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 20.05.2010 at 11:19:03.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2010, 11:19:29
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Parerea

Draga mea,

Dar nu doar satana este dusmanul omului !
Cel mai mare dusman al omului este razboiul dintre oameni ! Reaua-vointa si rautatea de tot felul ! Si vorbirea in desert !

Totusi eu am mai spus ca de satana scapa prea putini. Singura nadejde este in Sfanta Biserica care ne invata tot ce trebuie sa stim.
Iar Sfintii Parinti spun ca daca n-ar mai fi satana nu s-ar mai mantui nimeni !

Last edited by Florin Liviu; 20.05.2010 at 11:21:48.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.05.2010, 11:27:50
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Dar nu doar satana este dusmanul omului !
Cel mai mare dusman al omului este razboiul dintre oameni ! Reaua-vointa si rautatea de tot felul ! Si vorbirea in desert !
In spatele fiecarui razboi sau a rautatii sunt demoni care le provoaca. Exista un singur dusman, satan. El si ingerii lui se ocupa cu tot raul din lume. Treaba crestinului este sa se ocupe cu iubirea lui Dumnezeu si sa nu-l lase pe cel rau sa acapareze nici macar o particica din fiinta lui. In momentul in care cineva face voia celui rau trebuie sa-si asume si riscul de a sfarsi la fel cum va sfarsi satan: in iazul care arde cu foc si pucioasa. Pe de alta parte, Dumnezeu e intotdeauna aproape de noi sa ne sustina in lupta cu pacatul, sa ne ajute sa ne sfintim si sa ne duca in raiul sau cand alergarea noastra pe acest pamant se va fi sfarsit.

Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Iar Sfintii Parinti spun ca daca n-ar mai fi satana nu s-ar mai mantui nimeni !
Daca n-ar mai fi satan nici nu ar mai avea lumea de ce sa se mantuiasca, deoarece nu ar mai fi existat pacatul si ispitirea din Eden.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.05.2010, 11:34:25
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Si de ce este foamete in tarile acelea?De ce mor de foame acei copii?Din cauza lui Dumnezeu?
Cine ne impiedica sa mergem sa ajutam copii infometati,abandonati,saracii,animalele chinuite,natura devastata?Dumnezeu?
Nu trebuie sa ajungem pana in nu stiu ce tara a lumii a treia ca sa facem asta,e suficient sa ne coboram privirea si la ceea ce se petrece in Romania.
Cine te impiedica sa bati la portile orfelinatelor si sa duci copilasilor hainutze si jucarii?
Si cine te impiedica sa aduci pe buze un zambet un fapturi nefericite?Un zambet adus pe fata cuiva sau o raza de lumina in ochii unui animalutz lipsit de afectiune cantareste mai mult decat o bucata de paine,uneori...pentru ca nu doar foametea trupului ne macina,ci mai ales cea a sufletului,omule.
Pe mine sigur nu Dumnezeu ma impiedica.
Nu stiu ce va impiedica pe voi, mai ales ca Hristos va spune clar ce sa faceti.
Iar ca sa iti raspund la prima intrebare, am sa te rog sa imi spui daca consideri ca e un lucru rau ca acei copii sufera si mor de foame. Nu stiu in care tabara esti si deci nu stiu in ce fel sa iti raspund.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.05.2010, 11:41:48
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
Iar ca sa iti raspund la prima intrebare, am sa te rog sa imi spui daca consideri ca e un lucru rau ca acei copii sufera si mor de foame. Nu stiu in care tabara esti si deci nu stiu in ce fel sa iti raspund.
Da, e un lucru rau. Pentru care suntem responsabili toti care avem de unde si nu dam, ca sa ii scapam de foame.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.05.2010, 15:13:41
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Vezi Dreptul Iov!
Da, din cartea Iov rezulta clar faptul ca diavolul nu poate face nimic daca nu ii ingaduie Dumnezeu si faptul ca Dumnezeu ingaduie aceste ispitiri o face pentru intarirea credintei noastre... La urma urmei, diavolul ne face un serviciu; prin aceste ispitiri ne ajuta sa ne apropiem mai mult de Dumnezeu, asta daca intelegem rostul pedagogic al necazurilor...!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
M-am saturat ca Dzeu sa nu auda si sa nu vada! FireSpirit Generalitati 128 23.09.2011 12:45:46
permisiunea de a fuma justine Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 19 06.07.2010 19:07:06
Daca fumezi, Dzeu nu te ajuta? annajanette Generalitati 12 22.06.2010 02:16:23
De ce nu ni se arata Dzeu? annajanette Generalitati 90 02.04.2010 09:01:52
Minunile facute de Dzeu annajanette Generalitati 58 18.02.2010 21:43:57