Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2013, 23:40:42
NMaryan NMaryan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Crucifixul...

Hristos a inviat ! ...Acum cativa ani, pe cand ma aflam la o manastire ortodoxa ( Hurezi din cate tin eu minte...) am fost atras de un o cruce comercializata inafara incintei manastiri...undeva la 50 m distanta de intrarea in curtea asezamantului monahal...era dintr-un material asemanator rigipsului...foarte, foarte fragila... in pimul rand, pot spune ca Iisus era iesit foarte mult in relief..era ca o statuie...nu stiam ca era ceva foarte important, insa lucrul care mi-a atras atentia in mod deosebit era acela ca Mantuitorul avea picioarele unul peste altul, strapunse de un singur cui...am cumparat-o fara sa mai iau in seama aceste lucruri si am dus-o preotului meu duhovnic spre a o sfinti... in mod surprinzator, acesta m-a oprit, zicandu-mi: "Noi, ortodocsii, nu folosim astfel de cruci in cultul nostru... crucile cu Iisus iesit in relief, asemenea unei statui sunt folosite doar de catolici si unii protestanti...nu o pot sfinti!". Nu ma puteam impaca deloc cu decizia sa deoarece el insusi folosea pentru binecuvantare o cruce cu Iisus "iesit foarte mult in relief" ... pe deasupra, mai vazusem si o troita care avea o cruce in acest stil, si cele mai multe magazine online cu obiecte de cult vindeau si vand crucifixe "catolice" , asa cum le considera preotul meu duhovnic. Si ce e asa de important ca sunt folosite in special de romano-catolici?... Intrebarea mea este: astfel de cruci sunt intr-adevar interzise de Biserica Ortodoxa, sau pur si simplu nu a fost parintele de acord sa o sfinteasca? Este gresit sa am un crucifix in casa? Si daca intr-adevar sunt interzise de Biserica Ortodoxa, de ce sunt comercializate online de magazine cu articole religioase apartinand cultului ortodox?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.05.2013, 03:08:29
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NMaryan Vezi mesajul
Hristos a inviat !
...
Intrebarea mea este: astfel de cruci sunt intr-adevar interzise de Biserica Ortodoxa, sau pur si simplu nu a fost parintele de acord sa o sfinteasca? Este gresit sa am un crucifix in casa?...
Adevărat a înviat!

Este o binecuvântare să ai un crucifix în casă cât mai expus la vedere, iar atitudinea ta socială să fie în armonie cu acea expunere.

Nu există nici un argument ortodox ca acele crucifixe să fie interzise în BO. Probabil că părintele pur și simplu nu a fost de acord să o sfințească; multe fețe bisericești au convingerea că domeniul obiectelor de cult este(și din punct de vedere moral) monopolul lor.

Last edited by Demetrius; 12.05.2013 at 03:12:54.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.05.2013, 13:40:00
NMaryan NMaryan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Multumesc mult pentru raspuns! :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.05.2013, 14:12:19
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NMaryan Vezi mesajul
Intrebarea mea este: astfel de cruci sunt intr-adevar interzise de Biserica Ortodoxa, sau pur si simplu nu a fost parintele de acord sa o sfinteasca? Este gresit sa am un crucifix in casa? Si daca intr-adevar sunt interzise de Biserica Ortodoxa, de ce sunt comercializate online de magazine cu articole religioase apartinand cultului ortodox?
E vorba de "statuie" si "Iisus iesit foarte mult in relief" - ortodocsi nu folosesc asa ceva. E specific catolicilor. La ei in biserici sunt statui. La noi ai vazut vreuna? Deci avea dreptate preotul care a refuzat sa il sfinteasca. E bine sa ai crucifix ortodox, nu catolic. Biserica e una, magazinele cu articole religioase sunt alta.

Last edited by klamath; 14.05.2013 at 14:14:30.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.05.2013, 15:30:05
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
E vorba de "statuie" si "Iisus iesit foarte mult in relief" - ortodocsi nu folosesc asa ceva. E specific catolicilor. La ei in biserici sunt statui. La noi ai vazut vreuna?
Am impresia că nu cunoașteți foarte multe lucruri despre biserica dumneavoastră.

Despre ortodocșii de rit latin ați auzit vreodată ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.05.2013, 19:46:31
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Am impresia că nu cunoașteți foarte multe lucruri despre biserica dumneavoastră.

Despre ortodocșii de rit latin ați auzit vreodată ?
Vrei sa spui greco-catolici?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.05.2013, 20:16:11
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Vrei sa spui greco-catolici?
Nu. Greco-catolicii sunt catolici de rit bizantin.

Eu v-am întrebat dacă ați auzit despre ortodocși de rit latin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.05.2013, 20:23:11
andreit andreit is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NMaryan Vezi mesajul
Hristos a inviat ! ...Acum cativa ani, pe cand ma aflam la o manastire ortodoxa ( Hurezi din cate tin eu minte...) am fost atras de un o cruce comercializata inafara incintei manastiri...undeva la 50 m distanta de intrarea in curtea asezamantului monahal...era dintr-un material asemanator rigipsului...foarte, foarte fragila... in pimul rand, pot spune ca Iisus era iesit foarte mult in relief..era ca o statuie...nu stiam ca era ceva foarte important, insa lucrul care mi-a atras atentia in mod deosebit era acela ca Mantuitorul avea picioarele unul peste altul, strapunse de un singur cui...am cumparat-o fara sa mai iau in seama aceste lucruri si am dus-o preotului meu duhovnic spre a o sfinti... in mod surprinzator, acesta m-a oprit, zicandu-mi: "Noi, ortodocsii, nu folosim astfel de cruci in cultul nostru... crucile cu Iisus iesit in relief, asemenea unei statui sunt folosite doar de catolici si unii protestanti...nu o pot sfinti!". Nu ma puteam impaca deloc cu decizia sa deoarece el insusi folosea pentru binecuvantare o cruce cu Iisus "iesit foarte mult in relief" ... pe deasupra, mai vazusem si o troita care avea o cruce in acest stil, si cele mai multe magazine online cu obiecte de cult vindeau si vand crucifixe "catolice" , asa cum le considera preotul meu duhovnic. Si ce e asa de important ca sunt folosite in special de romano-catolici?... Intrebarea mea este: astfel de cruci sunt intr-adevar interzise de Biserica Ortodoxa, sau pur si simplu nu a fost parintele de acord sa o sfinteasca? Este gresit sa am un crucifix in casa? Si daca intr-adevar sunt interzise de Biserica Ortodoxa, de ce sunt comercializate online de magazine cu articole religioase apartinand cultului ortodox?
Crucea ortodoxa are patru cuie si nu trei ca si cea catolica si deci picioarele nu sunt suprapuse unul peste altul cel putin asa stiu eu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.05.2013, 20:56:43
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreit Vezi mesajul
Crucea ortodoxa are patru cuie si nu trei ca si cea catolica si deci picioarele nu sunt suprapuse unul peste altul cel putin asa stiu eu.
Crucea nu are cuie, decât eventual cuiul cu care se atârnă de perete.

Faceți o gravă confuzie între cruce și crucifix. Sunt două lucruri diferite.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.05.2013, 20:58:12
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu. Greco-catolicii sunt catolici de rit bizantin.

Eu v-am întrebat dacă ați auzit despre ortodocși de rit latin.
Nu stiu despre ce vorbiti. Nici nu cred ca exista asa ceva. Dar ascult ce aveti de spus inainte de a da o replica.
Reply With Quote
Răspunde