Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #471  
Vechi 31.01.2017, 22:49:11
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Geniala relica, de genul "ba tu esti". Daca as fi la fel de genial as continua si eu cu "ba tu".
Nu ai continua nimic. Acesta e un comportament tipic pt tine, n-ar fi ceva nou. L-ai folosit de foarte multe ori cu multi useri, te caracterizeaza.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #472  
Vechi 31.01.2017, 22:55:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Evident! Unii atrași de erezii tind spre cei care susțin erezii, fie și ele fabicate și puse în gura marilor duhovnici sau chiar a unor sfinți. Pentru tine, liturghia, la modul cum se ține acum, nu are nimic de îndreptat, pentru că, evident, ești spectator. Și dacă vin unii teologi preocupați de adevăr și nu așa după capul lor, ci ancorați bine în învățătura Bisericii, se trezesesc pseudo-tradiționaștii să spună că au venit și teologii ăștia să ne spună nouă lucruri pe care noi le știm mai bine. Și, bineînțeles, nu omit să amintească mereu de ecumenism. Dar așa cum demonstrezi și tu, cei preocupați de antiecumenism sunt mai periculoși și mai discructivi decât cei preocupați cu adevărat de ecumenism.
Sunt de acord, unii de aproape 500 de ani afirma aceste lucruri si au atras atentia ca dupa 300 de ani lucrurile s-au inrautatit si trebuie sa se intoarca la ceea ce era la inceput. Nu intamplator si acestia spun acelasi lucru, ca doar ecumensimul are la sorginte protestatismul. Cartea cea mai des citata de la acea editura pe forum a fost cea despre evolutionismul teist a lui Kalomiros.
Edificatoare a fost explicatia cu drumul gresit pe care l-a luat Biserica dupa 300 de ani (pare aceasi perioada ca in cazul protestantilor), cand au introdus spovedania particulara si s-a rarit impartasania. Fara sa aminteasca si faptul ca la inceput postul era negru sau doar cu paine, dupa aceea s-a dat dezlegare la un post mai putin aspru, dar si spovedanie inaintea impartasirii.
Reply With Quote
  #473  
Vechi 31.01.2017, 22:58:38
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Repet, nu-ți împărtășesc multe puncte de vedere pentru că, recunosc, sunt adeptul teologilor "moderniști" și nu a pseudo tradiționaliștilor. Noi putem să teoretizăm până mâine, eu te invit să participăm împreună la două liturghii diferite, a celor două școli de care vorbim. Diferența va fi izbitoare, nici nu sunt termeni de comparație, iar diferențele ți le-aș face cunoscute puctual în fiecare moment cheie din liturghie. Ai să vezi că teologii "moderniștii" nu spun prostii, ci chiar au dreptate.

Last edited by simpllu; 31.01.2017 at 23:41:26.
Reply With Quote
  #474  
Vechi 31.01.2017, 23:09:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Am renunțat la o discuție care nu ducea la nimic, ci doar pierdere de timp. Tu susține-ți în continuare erezia, dea Domnul să întâlnești un om care să te lumineze, eu unul recunosc că nu sunt în stare și nu am atâta răbdare.
P.S. Știi ce-ți doresc: să te vindeci de erezie și apoi să-l îndrepți pe altul, la fel de încăpățânat ca tine. :))
Dupa ce ai vazut ca nu ai dreptate continui sa afirmi aceleasi lucruri, ca si cum ti-a murit ratiunea. Chiar si oita ti-a scris ca se picteaza si scrie si in Erminie. Eu am discutat si cu atei, evrei, protestanti, catolici, etc. Dar cel mai putin m-am inteles cu cei cu conceptii ecumeniste (si, partial, zeloti), pare ca acestia urasc cel mai mult dintre toti adevarul si pe cei ce il afirma.
Reply With Quote
  #475  
Vechi 31.01.2017, 23:20:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Nu ai continua nimic. Acesta e un comportament tipic pt tine, n-ar fi ceva nou. L-ai folosit de foarte multe ori cu multi useri, te caracterizeaza.
E firesc ce spui, dar sunt doar resentimente si frustrari ce apar din faptul ca nu sunt de acord cu conceptiile tale, ce tin de ecumenism. Unii din cei cu aceste conceptii sunt foarte fanatici, ajung la un fel de ura fata de cei ce sunt impotriva ecumensimului. Deci stai linistita, nu e doar cazul tau. Era cineva pe aici mai demult care spunea ca ii iubeste pe toti, in afara de cei ce nu sunt partizanii ecumenismului. Iar acestia se inteleg cel mai bine cu cei cu aceleasi conceptii, indiferent de cult.
Reply With Quote
  #476  
Vechi 31.01.2017, 23:34:39
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar cel mai putin m-am inteles cu cei cu conceptii ecumeniste (si, partial, zeloti), pare ca acestia urasc cel mai mult dintre toti adevarul si pe cei ce il afirma.
Iar faci afirmatii nechibzuite.
1. Tu ai conceptii ecumeniste din moment ce propovaduiesti si te inchini la o imagine catolica.
2. Adevarul?!? Ca tu detii adevarul, da. Dar pe Adevarul il cunosti oare?
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #477  
Vechi 31.01.2017, 23:43:32
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

...:)) Cum să fie catolică, din moment ce e pictată în biserica unde merge el? :))

Last edited by simpllu; 31.01.2017 at 23:49:00.
Reply With Quote
  #478  
Vechi 31.01.2017, 23:46:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Iar faci afirmatii nechibzuite.
1. Tu ai conceptii ecumeniste din moment ce propovaduiesti si te inchini la o imagine catolica.
2. Adevarul?!? Ca tu detii adevarul, da. Dar pe Adevarul il cunosti oare?
Nu fac niciodata afirmatii nechibzuite. Stiu ce conceptii ai din mesajele pe care le-ai scris pana acum pe forum. Pana la discutia despre icoane. Iar punctul 2 e tipic pentru cei ce au aceste conceptii, am intalnit des aceasta exprimare. Adevarul este cel propovaduit de Biserica, pentru ca este stalp si temelie a adevarului.
Reply With Quote
  #479  
Vechi 31.01.2017, 23:46:37
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Geniala relica, de genul "ba tu esti". Daca as fi la fel de genial as continua si eu cu "ba tu".
Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Nu ai continua nimic. Acesta e un comportament tipic pt tine, n-ar fi ceva nou. L-ai folosit de foarte multe ori cu multi useri, te caracterizeaza.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E firesc ce spui, dar sunt doar resentimente si frustrari ce apar din faptul ca nu sunt de acord cu conceptiile tale, ce tin de ecumenism. Unii din cei cu aceste conceptii sunt foarte fanatici, ajung la un fel de ura fata de cei ce sunt impotriva ecumensimului. Deci stai linistita, nu e doar cazul tau. Era cineva pe aici mai demult care spunea ca ii iubeste pe toti, in afara de cei ce nu sunt partizanii ecumenismului. Iar acestia se inteleg cel mai bine cu cei cu aceleasi conceptii, indiferent de cult.
Ce faci, Catalin2? Ce ziceai? Hai ca s-au impartit pijamalele, mai bine du-te de-ti fa rugaciunile daca nu le-ai facut inca ori du-te de citeste o carte, s-ar putea sa-ti fie mai cu folos decat sa te joci cu noi de-a "cine zice ala e".
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #480  
Vechi 31.01.2017, 23:51:17
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu fac niciodata afirmatii nechibzuite. Stiu ce conceptii ai din mesajele pe care le-ai scris pana acum pe forum. Pana la discutia despre icoane. Iar punctul 2 e tipic pentru cei ce au aceste conceptii, am intalnit des aceasta exprimare. Adevarul este cel propovaduit de Biserica, pentru ca este stalp si temelie a adevarului.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Geniala relica, de genul "ba tu esti". Daca as fi la fel de genial as continua si eu cu "ba tu".
Despre ce vorbeai? cu cine vorbeai?
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
Răspunde