Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 11.01.2018, 17:17:50
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta spune tot, inseamna ca tu crezi ca nu ai gresit niciodata si nu poti gresi vreodata. Asta explica tot.
...:))) Întrebarea ta a fost una cât se poate de tâmpă, iar eu ți-am răspuns conform prejudecăților tale înguste.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 11.01.2018, 17:43:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
...:))) Întrebarea ta a fost una cât se poate de tâmpă, iar eu ți-am răspuns conform prejudecăților tale înguste.
Intrebarea mea era o ironie, ca raspuns la intrebarea de acelasi gen pe care mi-ai pus-o. Dar eu chiar cred ca tu nu poti recunoaste niciodata ca ai sustinut ceva gresit, nu te-am vazut sa faci asta pe forum. E si singura explicatie ca ai sustinut aceleasi lucruri, fara sa schimbi nimic, desi dovezile erau clare.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 11.01.2018, 17:54:40
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sunt bucuros ca ai gasit abia acum cartea despre care tot vorbim de ceva timp, din care ai si citat fara sa stii (de la parintele Pruteanu) si despre care am spus inca de acum aproape patru ani ca e gresita.
Ai dezvoltat o adevărată obsesie pentru Părintele Pruteanu. În trecut când am dialogat pe tema acestui subiect cred că nici nu știam de Pr. Pruteanu.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
si despre care am spus inca de acum aproape patru ani ca e gresita.
Am pozat pagina în care se vede că este este editată cu binecuvântarea unui episcop. În loc să faci pe deșteptul, mai bine i-ai scrie Pr. Constantin Jinga să te lămurești ce e cu cartea asta sau ești prea deștept să stai de vorbă cu el?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E cartea pe care au sters-o cei de pe razboi intru cuvant. Eu ti-am spus ca tu nu stii despre ce vorbim, eu nu inteleg de ce, sunt lucruri care tin de intelegerea unor fraze simple in romana, nu tine numai de teologie.
...:)) Știu foarte bine despre ce vorbim. Am postat cartea pentru cine vrea să se informeze.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 11.01.2018, 18:01:17
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Intrebarea mea era o ironie, ca raspuns la intrebarea de acelasi gen pe care mi-ai pus-o.
Întrebare generată de tine și pe care o repeți ca pe o mantră.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 12.01.2018, 21:42:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Am pozat pagina în care se vede că este este editată cu binecuvântarea unui episcop. În loc să faci pe deșteptul, mai bine i-ai scrie Pr. Constantin Jinga să te lămurești ce e cu cartea asta sau ești prea deștept să stai de vorbă cu el?
Nici macar preotul nu stiu daca stia ca acea carte este scrisa de niste stilisti, pentru ca pe versiunea in engleza scrie ca e o manastire ortodoxa din SUA (doar n-o sa spuna ca sunt stilisti). Cu atat mai mult episcopul care, probabil, da binecuvantarea bazandu-se pe incredere in cel ce o cere. Ii pot scrie preotului doar ca sa ii spun ca acea carte e scrisa de stilisti si ca acel capitol e gresit, sfintii sustinand altceva. Nu pot sa ma mai lamuresc de un lucru pe care l-am aflat deja. Dar sunt curios ce dovada ti-ar trebui tie ca sa te lamuresti, pare ca acest lucru e imposibil sa se intample. De exemplu, daca Pr. Jinga si-ar da seama ca e gresita cartea si ar confirma asta te-ai convinge? Sau ai continua sa crezi zceleasi lucruri, gasind un motiv pentru care si Pr. Jinga s-ar insela. Cum ai facut si cu stergerea articolului de pe cuvantul-ortodox.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 12.01.2018, 22:00:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Ca tot a dat penticostalul ce spune un teolog ortodox, am gasit ca e de la manastirea din Essex, pe care o tot dadea simpllu de exemplu. Acesta spune ca penticostalii au primit darul vorbirii in limbi. Ce ti-e si cu ecumenismul asta. Pentru simpllu, link-ul cu articolul: https://www.crestinortodox.ro/sfatur...bi-145409.html
Reply With Quote
  #107  
Vechi 12.01.2018, 22:05:09
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Scrie-i părintelui Jinga și eu sunt curios. Ceea ce tu nu înțelegi că sunt și alte argumente...au fost scrise chiar pe forum, dacă vrei îți fac o selecție.

Last edited by simpllu; 13.01.2018 at 00:31:29.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 12.01.2018, 22:15:34
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ca tot a dat penticostalul ce spune un teolog ortodox, am gasit ca e de la manastirea din Essex, pe care o tot dadea simpllu de exemplu. Acesta spune ca penticostalii au primit darul vorbirii in limbi.
Incep sa cred ca atunci cand esti nervos spui, fara scrupule, minciuni cu nemiluita.
Teologul ortodox nu scrie absolut nimic despre vreun penticostal. Sunt doar fantasmele tale.
Omul este echilibrat, informat si are har scriitoricesc.

Eu cred ca el insusi e plin de Duhul Sfant, de aceea scrie in mod avizat.
Cei care nu au aceasta experinta a Duhului, se vede din avion ca scriu habarnist.

Last edited by Penticostalul Traditional; 13.01.2018 at 07:53:56.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 13.01.2018, 00:19:27
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acesta spune ca penticostalii au primit darul vorbirii in limbi. Ce ti-e si cu ecumenismul asta.
Sau mai greu este să înțelegi un om care gândește liber în Domnul.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 14.01.2018, 18:15:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Incep sa cred ca atunci cand esti nervos spui, fara scrupule, minciuni cu nemiluita.
Teologul ortodox nu scrie absolut nimic despre vreun penticostal. Sunt doar fantasmele tale.
Omul este echilibrat, informat si are har scriitoricesc.

Eu cred ca el insusi e plin de Duhul Sfant, de aceea scrie in mod avizat.
Cei care nu au aceasta experinta a Duhului, se vede din avion ca scriu habarnist.
Iar eu incep sa observ ca daca incepe sa te bage cineva in seama si sa discute cu tine, nu dureaza mult sa-ti arati adevaratul caracter, pe care il stiu din trecut. Ma acuzi din nou gratuit de ceva fals, cand e vorba doar de prostia ta. Spre deosebire de tine, desi tu ai citat din acest calugar, eu m-am uitat peste tot articolul. Acolo scrie: "Acesta poate sa le dea din nou darul vorbirii in limbi. Faptul ca acest dar a reaparut in Occident in vremurile noastre."
P.S. E a doua oara cand faci asta, in mod gratuit, am raportat ambele mesaje. Pentru ca ai zis ca nu-ti pasa si poti sa faci ce vrei pe forum, pentru ca adminul nu are ce sa iti faca, ultima data ai fost banat tot pentru ca am raporat mesajul tau.
Reply With Quote
Răspunde