Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.09.2006, 22:44:30
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Bine spunea cineva ca singura carte de care are nevoie omul in viata este Biblia.
Cu cat citesc mai multe carti ajung la aceeasi concluzie. :thumbsup:
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.09.2006, 23:11:03
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Si prin cartile alea necitite si neimportante s-au transmis cunostintele prin care s-au realizat progresele moderne.
Dar intradevar spiritual vorbind daca vrem sa devenim niste legume cu opinii limitate rau despre lume, nici nu avem nevoie de mai mult de o carte...totusi va recomand o a doua carte: abecedarul...s-ar putea sa fie util din moment ce daca nu stii sa citesti nu poti sa citesti Biblia.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.09.2006, 23:22:43
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Pentru a duce o viata crestina poti sa te lipsesti de cartile prin care s-au realizat progresele moderne.
Legumele cu opiniile limitate rau despre lume, deci cei care au citit doar Biblia, vor fi regi in Imparatia Domnului, deci depinde ce preferi.
Poti sa citesti toate cartile din lume, dar sa nu te lasi ispitit de ceea ce scrie acolo, daca e cazul.
Nu sunt adeptul inculturii, ci al mantuirii, ceea ce iti doresc si tie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.09.2006, 10:16:51
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Bazile, corect, asta e si culmea, sa citesti doar o carte, acum in era bibliotecilor ambulante (Laptop) si firesc ca nici n-o pricepi, ca n-ai cum si nici nu are rost, dar esti foarte destept si aproape mantuit prin propria ignorantza fatidica... pai Biblia nici nu este o carte pentru a o citi ca pe o carte ci pentru a face cate ceva de acolo... deci daca ramai cu o singura carte la activ care nici carte nu se poate numi ci altceva mai profund, deci e clar ca este altceva si inseamna ca la viatza ta n-ai citit nimic din moment ce nu se poate numi doar carte, acuma nu ca ar fi o problema, ca pana la Gutemberg oamenii chiar n-au citit nimic si nici macar Biblia ca doar era citita in latina ori slava ori alta limba... si au trait mai bine ca noi, chiar asha goi si plini de nevoi... deci Bazile sunt in asentimentul tau desi mi-a cam trecut vremea cand mai aveam fortza sa citesc o carte cap-coada... fie ea si tehnica...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.09.2006, 10:33:22
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

sovidiu nu te dezminti. esti acelasi simpatic sovidiu.
eu am regasit forta de a citi de la capat la coada o carte, dorinta care am pierdut-o dupa facultate. probabil ca m-am linistit. probabil din cauza rugaciunilor pe care le fac mai mult ca inainte. sincer de abia astept sa ajung acasa sa iau o carte sa citesc. nu citesc foarte mult dar o fac cu drag. sunt carti duhovnicesti, mai greu de citit sau mai usor totdeauna am incepute 2 sau 3 carti pe care le lecturez in functie de gradul de oboseala in care ma aflu. nu poti avea pretentia ca te poti corija si educa singur. nu suntem noi atata de induhovniciti sau inteligenti sa o putem face singuri. de ce credeti ca ne plac citatele? pentru ca ele deseneaza viata in cuvinte pe care noi nu le avem. de aceea avem nevoie de un Cleopa, Paisie, de un Pateric, chiar de cuvinte din Biblie. avem nevoie de cei care s-au retras din rugaciune ca sa lase o mostenire dupa ei, noua celor ce nu avem timp dragoste, iubire si speranta.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.09.2006, 11:02:12
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor
Pentru a duce o viata crestina poti sa te lipsesti de cartile prin care s-au realizat progresele moderne.
Legumele cu opiniile limitate rau despre lume, deci cei care au citit doar Biblia, vor fi regi in Imparatia Domnului, deci depinde ce preferi.
Poti sa citesti toate cartile din lume, dar sa nu te lasi ispitit de ceea ce scrie acolo, daca e cazul.
Nu sunt adeptul inculturii, ci al mantuirii, ceea ce iti doresc si tie.
Eu consider ca a te limita numai la o carte citita inseamna si limitare intelectuala...si de aici fanatismul religios si neputinta de a intelege si tolera pe cel de langa tine...si daca stau sa ma gandesc nicaieri Hristos nu spune ca iubeste limitatii...sau ca doar astia se mantuiesc.
Poti duce o viata crestina si daca ai o bogata cultura generala,iar dupa parerea mea cred ca altfel vezi si intelegi ceea ce se intampla in jurul tau si cu tine vis-a-vis de Dumnezeu,in momentul in care citesti si te documentezi in tot ce se poate omeneste vorbind,dupa putinta si capacitatea de a asimila si intelege...desigur ca este important sa si intelegi ceea ce citesti,nu sa citesti doar de dragul lecturii sau sa citesti pt a arata altora ca altceva nu mai stii sa faci.
Iar in ceea ce priveste mantuirea,nu are legatura cu nr.de carti citite ci cu nr de fapte bune si cu un comportament civilizat si permanent treaz.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.09.2006, 23:19:33
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Eu consider ca a te limita numai la o carte citita inseamna si limitare intelectuala...si de aici fanatismul religios si neputinta de a intelege si tolera pe cel de langa tine...si daca stau sa ma gandesc nicaieri Hristos nu spune ca iubeste limitatii...sau ca doar astia se mantuiesc.
Poti duce o viata crestina si daca ai o bogata cultura generala,iar dupa parerea mea cred ca altfel vezi si intelegi ceea ce se intampla in jurul tau si cu tine vis-a-vis de Dumnezeu,in momentul in care citesti si te documentezi in tot ce se poate omeneste vorbind,dupa putinta si capacitatea de a asimila si intelege...desigur ca este important sa si intelegi ceea ce citesti,nu sa citesti doar de dragul lecturii sau sa citesti pt a arata altora ca altceva nu mai stii sa faci.
Iar in ceea ce priveste mantuirea,nu are legatura cu nr.de carti citite ci cu nr de fapte bune si cu un comportament civilizat si permanent treaz.
Nu am zis ca Hristos iubeste limitatii sau ca doar astia se mantuiesc. Am zis ce ai zis si tu: "nu are legatura cu nr.de carti citite ci cu nr de fapte bune si cu un comportament civilizat si permanent treaz". Deci poti sa faci doar fapte bune si sa nu citesti prea multe carti si la fel poti sa citesti si multe carti si sa faci si multe fapte bune si sa te mantuiesti. - criteriul de mantuire nu este bazat pe nivelul de inteligenta, dar daca a fi inteligent te ajuta e foarte bine, daca nu te ajuta si devii prizonier al ratiunii, atunci mai bine nu.
Deci nu mai interpreta in plus ceea ce am zis ca acelasi lucru ai zis si tu. ;)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.09.2006, 15:50:46
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

THEODOR
"Deci nu mai interpreta in plus ceea ce am zis ca acelasi lucru ai zis si tu. "

Am inteles...sa traiti! :p :D :D
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.09.2006, 16:05:54
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor
criteriul de mantuire nu este bazat pe nivelul de inteligenta, dar daca a fi inteligent te ajuta e foarte bine, daca nu te ajuta si devii prizonier al ratiunii, atunci mai bine nu.
Domnii mei...aveti o viziune foarte interesanta asupra ratiunii. Sa devii prizonierul ratiunii?? Draga theodor, iti respect opiniile, dar ca fapt divers tu ce crezi ca este ratiunea?? Nu e o boala sau un demon ce poseda pe cei inteligenti... E procesul prin care gandesti inainte de a actiona si nu mergi pe baza instinctelor. Daca inseamna altceva...anunta-ma, pentru ca eu chiar sunt curios sa aflu ceva nou.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.09.2006, 22:59:17
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Domnii mei...aveti o viziune foarte interesanta asupra ratiunii. Sa devii prizonierul ratiunii?? Draga theodor, iti respect opiniile, dar ca fapt divers tu ce crezi ca este ratiunea?? Nu e o boala sau un demon ce poseda pe cei inteligenti... E procesul prin care gandesti inainte de a actiona si nu mergi pe baza instinctelor. Daca inseamna altceva...anunta-ma, pentru ca eu chiar sunt curios sa aflu ceva nou.
Am aceeasi definitie pentru ratiunii ca si tine si recunosc ca am exagerat putin. Nu consider ratiunea sau inteligenta un demon, dar in anumite cazuri poate deveni. Prizonier al ratiunii = un om care nu crede in Dumnezeu pentru ca nu poate sa-l gaseasca pe calea ratiunii si in acest caz este orbit - parerea mea si asta nu inseamna ca daca cineva e foarte inteligent e si un prizonier al ratiunii ;)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum / cand citim un acatist? coralina Rugaciuni 42 29.11.2014 18:25:31
Cum citim Biblia? Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 28 31.08.2012 17:52:36
cum citim un acatist steliana-steli Generalitati 32 15.08.2011 21:48:35
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 22:01:59
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00