Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #611  
Vechi 24.06.2010, 22:46:28
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Wink De ce sa n-avem si noi falitii nostrii ?

Citat:
În prealabil postat de stroie cosmin Vezi mesajul
Apropo de botez , parca Isus s-a botezat pe la 30 ani, oare de ce nu l-au botezat cum ne boteaza pe noi Satana ne i-a fasa cu japca. Pacatosule te-ai gandit vreodata la acesta anomalie, sau iti place sa tot indrugi din cartile tale Satanice , in loc sa ai argument de baza Biblia, de ce nu scri public nu cititi Biblia sau scrie Biblia este o parcarie, citit cartile cutare si cutare. Apucate si citeste Biblia si lasane cu sfinti tai care sunt morti.
Auzi mai Cosmine, macar ca spui prostii fara numar, eu cred ca tu esti o unealta in mana Domnului.
Ca sa ne mai smereasca pe unii din noi, neoprotestantii de pe forum :)))

Last edited by penticostalulmantuibil; 24.06.2010 at 23:14:41.
  #612  
Vechi 24.06.2010, 23:37:19
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Delia e o fata deosebita, inteligenta si inteleapta, dar asa vede ea lucrurile, cel putin deocamdata. Nu e cazul sa fiti atat de aspru, probabil si noi am merita uneori sa ni se zica asa si inca mai suntem iertati.

draga Doriana

merci, dar nu e cazul sa ma pui pe un piedestal inexistent.
daca ai sesizat vreo urma de intelepciune in postarile mele, asta se datoreaza faptului ca preiau din scrierile prietenilor lui Hristos care imi explica Scriptura cu mintea lor neintinata.

si eu cred cu tarie ca fiecare trebuie sa se straduiasca sa se roage cat mai mult, dar pentru ca in realitate lucrurile nu stau chiar asa, iti spun cam cum inteleg eu.

in faza in care sunt eu, credinta mea e cam anemica, prin urmare si ravna si rugaciunea si toate celelalte sunt cam ca flacara de la bricheta cand e data la minim.(asta ca sa ma laud - ca nici macar atata nu e).

eu inteleg rugaciunea ca un foc si credinta la fel. daca nu-l intretii, se stinge.

credinta nu e o insusire oarecare, nu e un sentiment sau o simpla virtute morala, ci e putere, e dinamica spirituala care se manifesta cantitativ. rugaciunea si credinta poate fi multa, putina sau putintica, iar efectele ei sunt pe masura acestor cantitati.

Daca e totala, poate muta muntii din loc. Daca e putina, si rezultatul lucrarii ei va fi modest. Pentru ca ea sa produca un anumit efect e necesar ca ea sa aiba o putere corespunzatoare.

un mic exemplu. Dupa cum se stie, metalele au grade de topire specifice. Sa zicem ca un metal se topeste la o temperature de 1250 de grade.

Furnalul dezvolta o caldura din ce in ce mai ridicata, care ajunge la 1000, 1100, 1200 de grade – sau chiar ceva mai mult - dar dintr-un motiv oarecare (combustibilul nu e de cea mai buna calitate, sa zicem) se opreste aici.

Temperatura e foarte mare, dar nu destul de mare, deci putina.

Daca nu atinge 1250 de grade, metalul nu se topeste; si, daca nu se topeste, caldura e inutila, fiindca nu si-a atins scopul; de fapt, e ca si cum n-ar fi.

ei, cam asa inteleg eu focul rugaciunii. daca e slab ca cel de la bricheta, e mai greu sa-si faca efectul, sa dobandesc cainta adevarata care sa arda zgura de pacate din sufletul meu.

dar aici intervin prietenii lui Hristos, in special maica Lui, care nu se joaca cu brichete de 2 lei, ci cu focul rugaciunii adevarate ca o faclie mare aprinsa.

zicem intr-o rugaciune din Paraclisul Maicii Domnului " nimeni din cei ce alearga la tine Nascatoare de Dumnezeu nu iese rusinat ", adica pentru toti pune o vorba buna la Hristos ca atunci demult la Cana Galileii.

sa nu intelegi ca ma bazez in exclusivitate pe asta si ca eu nu mai trebuie sa fac nimic. doar ca imi recunosc micimea si neputinta si ca am nevoie de ajutor.
si unde-s mai multe faclii si focul e mai mare.
  #613  
Vechi 24.06.2010, 23:49:44
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
draga Doriana

merci, dar nu e cazul sa ma pui pe un piedestal inexistent.
daca ai sesizat vreo urma de intelepciune in postarile mele, asta se datoreaza faptului ca preiau din scrierile prietenilor lui Hristos care imi explica Scriptura cu mintea lor neintinata.

si eu cred cu tarie ca fiecare trebuie sa se straduiasca sa se roage cat mai mult, dar pentru ca in realitate lucrurile nu stau chiar asa, iti spun cam cum inteleg eu.

in faza in care sunt eu, credinta mea e cam anemica, prin urmare si ravna si rugaciunea si toate celelalte sunt cam ca flacara de la bricheta cand e data la minim.(asta ca sa ma laud - ca nici macar atata nu e).

eu inteleg rugaciunea ca un foc si credinta la fel. daca nu-l intretii, se stinge.

credinta nu e o insusire oarecare, nu e un sentiment sau o simpla virtute morala, ci e putere, e dinamica spirituala care se manifesta cantitativ. rugaciunea si credinta poate fi multa, putina sau putintica, iar efectele ei sunt pe masura acestor cantitati.

Daca e totala, poate muta muntii din loc. Daca e putina, si rezultatul lucrarii ei va fi modest. Pentru ca ea sa produca un anumit efect e necesar ca ea sa aiba o putere corespunzatoare.

un mic exemplu. Dupa cum se stie, metalele au grade de topire specifice. Sa zicem ca un metal se topeste la o temperature de 1250 de grade.

Furnalul dezvolta o caldura din ce in ce mai ridicata, care ajunge la 1000, 1100, 1200 de grade – sau chiar ceva mai mult - dar dintr-un motiv oarecare (combustibilul nu e de cea mai buna calitate, sa zicem) se opreste aici.

Temperatura e foarte mare, dar nu destul de mare, deci putina.

Daca nu atinge 1250 de grade, metalul nu se topeste; si, daca nu se topeste, caldura e inutila, fiindca nu si-a atins scopul; de fapt, e ca si cum n-ar fi.

ei, cam asa inteleg eu focul rugaciunii. daca e slab ca cel de la bricheta, e mai greu sa-si faca efectul, sa dobandesc cainta adevarata care sa arda zgura de pacate din sufletul meu.
Frumoasa analogia credinta-foc si sunt intru totul de acord cu ea. Si cred ca nu e copy-paste din vreun prieten . :)
Problema mea e aici: "dar aici intervin prietenii lui Hristos, in special maica Lui, care nu se joaca cu brichete de 2 lei, ci cu focul rugaciunii adevarate ca o faclie mare aprinsa."

Nu pot sti ce fac sfintii dincolo; posibil sa se roage, de ce nu? Nu-i opreste nimeni sa se roage si daca sunt atat de interesati de binele meu eu le dau voie sa o faca :)
Problema e la mine. Eu am o anumita credinta si o anumita putere spirituala; limitata. Ma gandesc cum o voi folosi mai eficient. Voi inalta rugaciunea mea catre Singurul care poate sa ma izbaveasca, Cel ce nu e om si a Carui putere depaseste cu mult puterea tuturor sfintilor la un loc, sau voi apela la intermediari? Mie mi se pare mai practic , daca tot depun o cerere, sa o depun la director si nu la subalterni [scuzati comparatia cam nepotrivita]:)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #614  
Vechi 25.06.2010, 00:02:54
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stroie cosmin Vezi mesajul
Atat spun "Piei Satana"


cosmin, pentru ca esti o faptura creata de Dumnezeu, nu mi-as permite sa vad in tine altceva.

iar cel care face rau altuia (cu cuvantul sau fapta), il zgarie pe acela dar se sfasie pe el insusi si prin asta raneste chipul lui Dumnezeu care e si in unul si in altul.

ca suntem mai mult sau mai putin influentati de cel rau, asta nu e al nostru a da verdicte.

o neclaritate.

poate ne explica cineva, de unde reiese din invatatura lui Hristos atitudinea asta dusmanoasa fata de sfinti, El cel ce a zis sa-i iubim chiar si pe vrajmasii nostri si pe cei care ne blesteama ?

ce sa intelegem, sa-i iubim pe vrajmasi? dar pe prietenii lui Hristos nu?
o sa ziceti, da, da ii respectam si basta ya.

dar a respecta pe cineva inseamna a fi intr-o relatie. iar relatiile evolueaza in bine sau rau, spre iubire sau spre ura.

de ce dar fata de sfinti, respectul pe care il avem sa nu evolueze spre iubire ci spre sfidare?

iar iubirea inseamna comuniune si comunicare.
asta intelegem noi prin relatia cu sfintii. sa comunicam cu ei pe principiul - toti suntem mladite ale aceleiasi vite care e Hristos.

cum putem face parte din familia lui Dumnezeu daca nu vrem sa vorbim cu ceilalti membri ai familiei?
  #615  
Vechi 25.06.2010, 00:11:54
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Frumoasa analogia credinta-foc si sunt intru totul de acord cu ea. Si cred ca nu e copy-paste din vreun prieten . :)
Problema mea e aici: "dar aici intervin prietenii lui Hristos, in special maica Lui, care nu se joaca cu brichete de 2 lei, ci cu focul rugaciunii adevarate ca o faclie mare aprinsa."

Nu pot sti ce fac sfintii dincolo; posibil sa se roage, de ce nu? Nu-i opreste nimeni sa se roage si daca sunt atat de interesati de binele meu eu le dau voie sa o faca :)
Problema e la mine. Eu am o anumita credinta si o anumita putere spirituala; limitata. Ma gandesc cum o voi folosi mai eficient. Voi inalta rugaciunea mea catre Singurul care poate sa ma izbaveasca, Cel ce nu e om si a Carui putere depaseste cu mult puterea tuturor sfintilor la un loc, sau voi apela la intermediari? Mie mi se pare mai practic , daca tot depun o cerere, sa o depun la director si nu la subalterni [scuzati comparatia cam nepotrivita]:)
draga doriana

nu e vorba de intermediari, ci de comunicare si cu ceilalti membri ai familiei lui Dumnezeu. Subliniez la nesfarsit, Dumnezeu depaseste orice puteri ale tuturor. dar El ne vrea pe toti in relatie de comuniune unii cu altii.

tu in familia ta (si in comunitatea din care faci parte) comunici numai cu seful?
pe ceilalti prieteni ai directorului ii sfidezi? sunt convinsa ca nu.
pai si atunci de ce tocmai lor, celor din familia lui Dumnezeu le dam ignore?
  #616  
Vechi 25.06.2010, 00:24:14
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
draga doriana

nu e vorba de intermediari, ci de comunicare si cu ceilalti membri ai familiei lui Dumnezeu.
Daca e vorba de comunicare e mai grav, din punctul meu de vedere. Caci Dumnezeu a interzis categoric comunicarea cu cei trecuti dincolo tocmai pentru a pastra o granita intre lumea de aici si cea de dincolo. Pedeapsa pentru acest e fapte era moartea fara discutii.
Imi vei zice ca ei sunt vii. Si Samuel era viu cand a fost chemat de vrajitoare, dar Saul a fost aspru pedepsit pentru ca poruncise aceasta. A murit chiar a doua zi impreuna cu fiii sai.

Eu stiu ca ortodoxul este foarte precaut si sceptic. Refuza sa creada in vise, vedenii, caci pot veni de la cel rau. Ma mira cum de are incredere sa vorbeasca cu spiritele celor trecuti dincolo. De unde stie ca nu va fi amagit? Lumea sprituala e mult mai complexa decat lumea noastra, satan e spirit si e expert in inselari. Tocmai de aceea Dumnezeu a interzis comunicarea cu lumea spirituala. In cele mai multe cazuri vom fi amagiti la cat de slabi suntem.

In alta ordine de idei, daca nu comunic cu fratii morti nu ar fi un pacat. Doar nici cu cei din Grecia nu comunic, sau cu cei din Filipine. Sunt doar un om limitat, nu pot sa am partasie cu toata Biserica din toate timpurile.

In concluzie, te rog sa ma crezi ca mi-e frica sa trec peste ce a spus Dumnezeu. Prefer sa-i supar pe sfinti [desi sfintii nu se supara] sau pe oricine altcineva decat pe Dumnezeu.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 25.06.2010 at 00:27:03.
  #617  
Vechi 25.06.2010, 00:30:20
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Comunicare cu cei morti este gresit, suna a spiritism. Comuniune de rugaciune, da. Ne putem ruga pentru cei plecati, ei se pot ruga pentru noi.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #618  
Vechi 25.06.2010, 00:35:43
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Comunicare cu cei morti este gresit, suna a spiritism. Comuniune de rugaciune, da. Ne putem ruga pentru cei plecati, ei se pot ruga pentru noi.
Si mie imi suna a spiritism. Una e sa te rogi pentru ei sau ei pentru tine, alta e sa te rogi lor. Asta deja inseamna sa comunici.
Imi cer iertare daca v-am suparat cu ceva, probabil voi v-ati obisnuit cu ideea, dar din afara pare foarte ciudat sa te rogi [vorbesti, comunici] cuiva care nu mai e in lumea asta...
Sa aveti o noapte binecuvantata!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #619  
Vechi 25.06.2010, 00:57:36
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Daca e vorba de comunicare e mai grav, din punctul meu de vedere. Caci Dumnezeu a interzis categoric comunicarea cu cei trecuti dincolo tocmai pentru a pastra o granita intre lumea de aici si cea de dincolo. Pedeapsa pentru acest e fapte era moartea fara discutii.
Imi vei zice ca ei sunt vii. Si Samuel era viu cand a fost chemat de vrajitoare, dar Saul a fost aspru pedepsit pentru ca poruncise aceasta. A murit chiar a doua zi impreuna cu fiii sai.

Eu stiu ca ortodoxul este foarte precaut si sceptic. Refuza sa creada in vise, vedenii, caci pot veni de la cel rau. Ma mira cum de are incredere sa vorbeasca cu spiritele celor trecuti dincolo. De unde stie ca nu va fi amagit? Lumea sprituala e mult mai complexa decat lumea noastra, satan e spirit si e expert in inselari. Tocmai de aceea Dumnezeu a interzis comunicarea cu lumea spirituala. In cele mai multe cazuri vom fi amagiti la cat de slabi suntem.

In alta ordine de idei, daca nu comunic cu fratii morti nu ar fi un pacat. Doar nici cu cei din Grecia nu comunic, sau cu cei din Filipine. Sunt doar un om limitat, nu pot sa am partasie cu toata Biserica din toate timpurile.

In concluzie, te rog sa ma crezi ca mi-e frica sa trec peste ce a spus Dumnezeu. Prefer sa-i supar pe sfinti [desi sfintii nu se supara] sau pe oricine altcineva decat pe Dumnezeu.


draga Doriana
in ortodoxie nu vorbim de comunicare cu orice om care a murit fie in Filipine sau aiurea, ca doar nu ne ocupam de spiritism, ci cu cei pe care Dumnezeu i-a preaslavit si prin care lucreaza minuni in lume.

daca tu crezi ca Maica Domnului e o fiinta oarecare moarta si sufletul ei e nu stiu unde si nu impreuna cu Hristos, ce pot sa zic?

nu negam prin asta atotputernicia lui Hristos? nu-L negam prin asta tocmai pe El care l-a dus pe un nenorocit de talhar in rai si tocmai pe Maica Lui a lasat-o de izbeliste in alta dimensiune gen matrix?

nu negam prin asta invatatura lui Hristos care ne cere noua sa-i iubim pe vrajmasi ?
si cum tocmai Cel care cere iubirea vrajmasilor, El Insusi chiar pe mama Lui o sfideaza? sau care crezi ca e relatia dintre Hristos si maica Lui?

pai ce invatatura mai e si asta?

Pe Hristosul din invatatura ortodoxa nu mi-L pot imagina sfidandu-si mama.
si pe un om care are o relatie buna cu Hristos nu mi-L pot imagina intr-o relatie proasta cu Maica Lui Hristos.

e la mintea cocosului.
  #620  
Vechi 25.06.2010, 08:25:55
micutul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
pai ce invatatura mai e si asta?

Pe Hristosul din invatatura ortodoxa nu mi-L pot imagina sfidandu-si mama.
si pe un om care are o relatie buna cu Hristos nu mi-L pot imagina intr-o relatie proasta cu Maica Lui Hristos.

e la mintea cocosului.
Nici un crestin nu o sfideaza pe Maica Domnului. Dar, cred ca nu este bine sa nascocim un fel de "relationare" pe care nu l-au practicat nici Sfintii Apostoli, care au fost contemporani cu Domnul Iisus Hristos. Acestia (Sfinti Apostoli) nu ne-au invatat sa o slavim pe Maica Domnului, sa ne inchinam ei sau sa-i aducem rugaciuni. Toata slava si toata inchinarea se cuvine lui Dumnezeu, prin Domnul Iisus Hristos si puterea Duhului Sfant. Asta ne-au invatat Sfintii Apostoli, a caror epistole (in care nu este scris nimic despre Maica Domnului) le gasim in Sfanta Scriptura.

Eu merg "pe mana" Sfintilor Apostoli si a tot ceea ce ne invata Sfanta Scriptura.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42