Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 26.09.2010, 20:56:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
..Ma numesc .X
Doresc in aceste cateva randuri sa va relatez o mica intamplare personala care a avut ecouri profunde la nivel sufletesc.
In primavara acestui an (2008) am hotarat sa imi fac un CARD de cumparaturi pe internet.
Cred ca este destul de limpede pentru orice crestin cu o doza de discernamant ca problema respectivului nu era cardul ci boala shoping -ului desi scopul in care e promovata este exact invers.

Dar ma rog, pentru fanii saccsiv&apologeticum nu poti sa ai astfel de pretentii sunt si raman masa de manevra.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 27.09.2010, 03:05:38
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul



Nici un cip nu-ti poate ingradi libertatea spirituala "ca si crestin", in ceea ce priveste libertatea fizica, crestin sau nu, nu ti-o garanteaza nimeni, depinde de cum traiesti si sub ce vremuri traiesti.
S-ar putea ca prin cip sa ti se ingradeasca si libertatea spirituala,ba cred ca acesta este si scopul lui ultim.

Anumite cuvinte gen:Iisus Hristos,Doamne,miluieste-ma,pe mine,pacatosul,Fiul Lui Dumnezeu,Maica Domnului,Fecioara,Marie,ortodox,cruce,bucura-te,etc. sau expresii de genul ...In numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh... ( cind noi ne facem cruce ) sa fie ca niste triggere ( declansatoare ) descarcarii in noi al unor unde de joasa frecventa,care sa ne provoace durere acuta,paralizii temporare,bruiaje,etc...pentru a ne impiedica sa mai facem semnul Sfintei Cruci,sa ne mai rugam sau sa mai gindim cele in duh crestin.

Cipul ar functiona in ambele sensuri, pe de o parte ar citi activitatea creierului`iar in clipa cind oscilatiile specifice ( forma,amplitudine...) se potrivesc cu cele corespunzatoare cuvintelor interzise ( stocate in memoria sa )...sa genereze undele de joasa frecventa perturbatoare.

Sau cu mult mai rau decit atit,dupa cum le inventeaza mintile lor diabolice.Evident ca aceste cipuri se pot upgrada cu software,dupa modelul computerelor noastre,in spatele nostru,fara ca noi sa stim ce se intimpla.

O parere...

PS.ma refer aici la cipul implantabil in corpul omului

Da-ti skip peste reclama de inceput sau asteptati pina se incarca pagina:

http://www.computerworlduk.com/news/...-control-chip/

sau video aici:

http://www.youtube.com/watch?v=qOXTnNPgAX0
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici

Last edited by sherlock_holmes; 27.09.2010 at 06:45:57.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 27.09.2010, 11:10:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
ma refer aici la cipul implantabil in corpul omului
Am vazut clipuri pe youtube in care oamenilor le erau induse comenzi de a merge intr-o directie sau alta, prin intermediul unor casti purtate pe cap. Au testat mai multe persoane si toate se comportau ca niste somnambuli care merg fara sa-si dea seama de ce prefera o directie sau alta. Suna SF, dar tehnologia exista. Nu mai am linkul din pacate.

Am mai vazut mai demult cum o persoana paralizata total a acceptat sa faca un experiment de a controla un program de calculator printr-o interfata conectata la cap (senzorial, nu direct). Dupa multa rabdare, omul a reusit sa mute miste patratele pe ecran dintr-o parte in alta cu destul de multa precizie.

Acum problema se pune in ce fel pot sa miniaturizeze aceste aparate de control al mintii si cum sa faca aceste lucruri fara fire. Dar, vorba cuiva care a comentat articolul, noua nu ni se spune unde a ajuns cu adevarat tehnologia in momentul actual. Cred ca cei care vor accepta injectia cu implantul vor face o mare greseala, renuntand la libertatea proprie si la claritatea ratiunii lor fara sa-si dea seama.

PS: Ieri am fost la Belgrad, unde am stat o zi intreaga. De cum am ajuns acolo, pe nevasta-mea a inceput sa o doara capul, iar pe mine m-a apucat nu dupa mult timp o stare apasatoare de inconfort, de parca eram mahmur. Aceasta stare ne-a tinut toata ziua. Spunea un prieten ca americanii au testat acolo bombe radioactive, care si-au lasat evident amprenta asupra mediului pentru urmatorii ~ 50 de ani.

Doamne, ajuta-ne.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 27.09.2010, 13:22:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am vazut clipuri pe youtube in care oamenilor le erau induse comenzi de a merge intr-o directie sau alta, prin intermediul unor casti purtate pe cap. Au testat mai multe persoane si toate se comportau ca niste somnambuli care merg fara sa-si dea seama de ce prefera o directie sau alta. Suna SF, dar tehnologia exista. Nu mai am linkul din pacate.
Este deschis un topic aici
Sa zicem totusi ca youtube nu e chiar ce mai de incredere sursa de informare.

Citat:
Am mai vazut mai demult cum o persoana paralizata total a acceptat sa faca un experiment de a controla un program de calculator printr-o interfata conectata la cap (senzorial, nu direct). Dupa multa rabdare, omul a reusit sa mute miste patratele pe ecran dintr-o parte in alta cu destul de multa precizie.
Da, in directia asta exista anumite progrese sa nu uitam de protezele actionate prin electrozii conectati la nervii ramasi ai organului amputat dar aici e vorba de om care controleaza masina si nu invers.

Citat:
Acum problema se pune in ce fel pot sa miniaturizeze aceste aparate de control al mintii si cum sa faca aceste lucruri fara fire. Dar, vorba cuiva care a comentat articolul, noua nu ni se spune unde a ajuns cu adevarat tehnologia in momentul actual. Cred ca cei care vor accepta injectia cu implantul vor face o mare greseala, renuntand la libertatea proprie si la claritatea ratiunii lor fara sa-si dea seama.
Ma intreb ce motivatie poate avea cineva ca sa se panicheze de exemplu privind 'progresul tehnologic' din Startrek si sa-si inchipuie ca ceea ce vede acolo ii va pune in pericol viata spirituala.

Oare pentru ca se crede infailibil si mai presus de orice greseala in prezent - diavolul saracu' a epuizat toate metodele spirituale prin care incearca sa-l deturneze de la drumul mantuirii si i-a ramas doar solutia 'implantului'?

Citat:
PS: Ieri am fost la Belgrad, unde am stat o zi intreaga. De cum am ajuns acolo, pe nevasta-mea a inceput sa o doara capul, iar pe mine m-a apucat nu dupa mult timp o stare apasatoare de inconfort, de parca eram mahmur. Aceasta stare ne-a tinut toata ziua. Spunea un prieten ca americanii au testat acolo bombe radioactive, care si-au lasat evident amprenta asupra mediului pentru urmatorii ~ 50 de ani.

Doamne, ajuta-ne.
Bombe atomice detonate la Belgrad? Pe ascuns, nu-i asa?
Cat de naiv poti sa fii sa crezi asta?
Reply With Quote
  #95  
Vechi 27.09.2010, 13:31:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
S-ar putea ca prin cip sa ti se ingradeasca si libertatea spirituala,ba cred ca acesta este si scopul lui ultim.

Anumite cuvinte gen:Iisus Hristos,Doamne,miluieste-ma,pe mine,pacatosul,Fiul Lui Dumnezeu,Maica Domnului,Fecioara,Marie,ortodox,cruce,bucura-te,etc. sau expresii de genul ...In numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh... ( cind noi ne facem cruce ) sa fie ca niste triggere ( declansatoare ) descarcarii in noi al unor unde de joasa frecventa,care sa ne provoace durere acuta,paralizii temporare,bruiaje,etc...pentru a ne impiedica sa mai facem semnul Sfintei Cruci,sa ne mai rugam sau sa mai gindim cele in duh crestin.
Haha, asta incepe sa semene cu obsesia adventista pentru 'vremea duminicala' cand, zic ei, se va da o lege care ii va impiedica sa tina Sabathul evreiesc.

Chiar te crezi atat de 'tare' spiritual incat diavolul sa nu aiba ce sa-ti faca decat o operatie pe creer ca sa-ti pierzi mantuirea?

Am totusi pretentia ca cineva care se pretinde ortodox sa stie mai multe despre bazele credintei lui.

Poate ar trebui sa stii ca batalia pentru sufletul omului se da in jurul libertatii lui de alegere.
Daca libertatea lui de a alege este suprimata, omul nu poate fi facut responsabil pentru faptele sale, diavolul nu ii poate cere sufletul.

Mai pune matale mana pe Catehism si lasa SF -urile 'ortodoxe' imprumuate de la fratiorii eretici ca nu-ti fac bine la sufletel ca sa nu mai vorbim ca duc in directii care iti pericliteaza mantuirea chiar fara metode 'high-tech'.

Si pune mana nitel si pe Apocalipsa ca sa vezi ca pecetluirea este precedata de inchinarea la Fiara, deci omul trebuie in libertate si cunostinta de cauza sa se lepede de Dumnezeu pentru a fi pecetluit.

Caz in care nu cred ca se mai pune problema sa-l impiedice cineva sa se roage cu cine stie ce tehnologie SF din moment ce el insusi a ales sa-si piarda sufletul.

Uite si despre acelasi lucru aici:
http://blog.pustniculdigital.info/articole/297/

Last edited by AlinB; 27.09.2010 at 13:33:52.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 27.09.2010, 15:23:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Este deschis un topic aici
Sa zicem totusi ca youtube nu e chiar ce mai de incredere sursa de informare.
Mi-e greu sa cred ca acei japonezi au facut niste clipuri false ca sa... ce? Par oameni seriosi, dar la urma urmei se poate verifica validitatea informatiei.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, in directia asta exista anumite progrese sa nu uitam de protezele actionate prin electrozii conectati la nervii ramasi ai organului amputat dar aici e vorba de om care controleaza masina si nu invers.
Am vrut sa subliniez evolutia stiintei in acest domeniu, al interactiunii dintre om si masina.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma intreb ce motivatie poate avea cineva ca sa se panicheze de exemplu privind 'progresul tehnologic' din Startrek si sa-si inchipuie ca ceea ce vede acolo ii va pune in pericol viata spirituala.

Oare pentru ca se crede infailibil si mai presus de orice greseala in prezent - diavolul saracu' a epuizat toate metodele spirituale prin care incearca sa-l deturneze de la drumul mantuirii si i-a ramas doar solutia 'implantului'?
Oho, pai al' rau e mai josnic decat ne imaginam noi, insa nu-l lasa Dumnezeu sa faca chiar tot ce vrea. Niciodata nu va fi multumit cu cat rau face. Insa este un loc la Apocalipsa care spune ca in vremea lui Antihrist lanturile celor decazuti vor fi dezlegate si va fi atat de mult rau cum niciodata nu a mai fost, incat aproape ca nu va mai fi posibila nici macar credinta. Asa ca, nu subestima nici vremurile, nici spiritele.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bombe atomice detonate la Belgrad? Pe ascuns, nu-i asa?
Cat de naiv poti sa fii sa crezi asta?
Eu nu am zis de bombe atomice, ci de bombe radioactive, adica deseuri radioactive amestecate cu bombe clasice, care dupa explozie raman acolo pentru a polua mult timp viata din zona exploziei. Cum am mai zis, nu subestima rautatea celui rau. Mie mi-e si frica sa caut pe net detalii despre asa ceva.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 27.09.2010, 23:35:21
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nici un cip nu-ti poate ingradi libertatea spirituala "ca si crestin", in ceea ce priveste libertatea fizica, crestin sau nu, nu ti-o garanteaza nimeni, depinde de cum traiesti si sub ce vremuri traiesti.
Stii stau si ma gandesc ca UE-ul s-a declarat solidara cu homosexualii in privinta oficierii casatoriilor intre cei cu acelasi sex. s-a declarat pro legalizarea prostitutiei dar nu poate fi solidara cu crestinii care nu doresc un buletin in care sa fie inclus 666, lucru pe care UE-ul nu-l neaga, rezolvare ce ar putea fi foarte simpla prin inlocuirea numarului 6 din barele de demarcatie cu un altul. Prin urmare prin faptul ca ni se vor impune niste buletine cu un astfel de numar este o ingradire a libertatii de a fi crestin.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
mai sigure' nu inseamna infailibile.
Poate fi un progres insa asa cum e orice progres, mai binele poate fi dusmanul binelui.
Foarte adevarat dar daca ar fi sa pui in balanta avantajele si dezavantajele introducerii unui astfel de buletin cu cip fata de buletinul cu inscriptii grafice cred ca dezavantajele sunt coplesitoare si nu justifica necesitatea unui buletin RFID. Si in privinta asta cred ca emisiunea Nasul unde s-a discutat despre aceste cipuri a fost foarte graitoare.

http://www.youtube.com/watch?v=0gOM5...eature=related
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #98  
Vechi 28.09.2010, 03:29:56
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Se zice acolo (la emisiunea de pe nasul partea 4,minutul 2:40 http://www.youtube.com/watch?v=c4RY6f401I4&NR=1;continuarea partii I a postate de fratele Delirul in postul anterior) ca s-a dat o lege sa nu se mai taie lemne pentru toate tarile lumii.
Unde e legea aia mai fratilor?
Eu nu vad ca s-ar fi dat inca acea lege,ca emisiunea e din 2009.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 28.09.2010, 18:46:25
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Pentru cei interesati, http://www.petitiononline.com/NU666/petition.html aici puteti semna IMPOTRIVA actelor biometrice.

Veti primi un e-mail pentru confirmarea petitiei. Nu trebuie sa dati date personale de identificare ci numai numele, adresa de E-mail si eventual un comentariu daca doriti.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 28.09.2010, 18:54:57
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Se zice acolo (la emisiunea de pe nasul partea 4,minutul 2:40 http://www.youtube.com/watch?v=c4RY6f401I4&NR=1;continuarea partii I a postate de fratele Delirul in postul anterior) ca s-a dat o lege sa nu se mai taie lemne pentru toate tarile lumii.
Unde e legea aia mai fratilor?
Eu nu vad ca s-ar fi dat inca acea lege,ca emisiunea e din 2009.
Proiectul de legiferare a buletinelor cu cip are mai bine de 20 ani si este pe cale sa se implineasca. Maine poimaine de ce te mira faptul ca nu se va da si o astfel de lege ?
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari despre actele biometrice elena20 Generalitati 1247 11.01.2014 16:29:38
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30
Cat de responsabili suntem de actele noastre? victor.r Nunta 8 17.04.2008 19:12:35