Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 27.05.2012, 21:46:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am vazut si la tv pe cineva odata care venise la preot sa ii dea socoteala ca a fost botezat de mic. Ar fi trebuit sa i se raspunda ca nu se mai poate face nimic, din punct de vedere ortodox botezul nu mai poate fi sters, poate fi doar facut inactiv. Asta ca sa fie si mai iritat. :)
Nu aceasta este tema principala , si am raspuns mai sus !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #92  
Vechi 27.05.2012, 22:06:54
tikkun_olam tikkun_olam is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Asa este , nu neaga nimeni , dar tema principala este abuzul sexual asupra unor minori ,PEDOFILIA , savarsita nu de un oarecare Costache din coltul satului !
Din câte am înțeles este vorba chiar de mai mult decât pedofilie. Pedofilia este doar una dintre perversiunile sexuale pe care le practică unii clerici catolici. Însă din datele pe care le-ați dat reiese și patima nu doar după copile, ci și după puștoaice cu vârste în jur de 15 ani, după prospături un pic mai coapte și care încep să prindă "formă și culoare". Ar fi totuși o soluție pentru acești dezorientați și corupători de fete neprihănite, anume aceea de a sta în afara clerului catolic și de a se ocupa cu lucruri mai folositoare pentru mântuirea lor, pentru că am înțeles că nu vor să renunțe la celibatul prezbiterilor.
  #93  
Vechi 27.05.2012, 22:25:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tikkun_olam Vezi mesajul
pentru că am înțeles că nu vor să renunțe la celibatul prezbiterilor.
Este o mare problema aceasta si am scris despre ea in acest thread , am amintit in treacat ! Se dau "lupte"interne in b.c. pe tema asta , dar inca nu a fost gasita rezolvarea ! Rezolarea este in acest desmat fara margini despre care ai scris si tu . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #94  
Vechi 27.05.2012, 22:54:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tikkun_olam Vezi mesajul
Unii poate se simt mai bine, mai îmbogățiți sufletește de pe urma acelor postări. Nu întotdeauna expunerea unor decadenți este sănătoasă dar uneori îți crește stima și respectul de sine.
Mie nu, poate ție; dar să știi că nu e stimă și respect de sine, ci ORGOLIU în toată regula.

Citat:
În prealabil postat de tikkun_olam Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Incredibil dar adevarat!
Adevărat este dar nu este chiar atât de incredibil pe cât poate părea la prima vedere. Nu este incredibilă existența în rândului clerului catolic a celor care se autosatisfac sexual indiferent că o fac cu poze sau filme cu femei sau cu băieței și fetițe inocente, nici a celor homosexuali, ori pedofili, ori curvari și clienți fideli ai unor bordeluri discrete cu prostituate de lux. Nu înțeleg de ce unii se uimesc atâta, doar "fiecare pădure are uscăturile ei".
Încep să fie uimitoare asemănarea punctelor voastre de vedere, dar nu și incredibil că brusc apare un susținător nou înscris "alături" de cristiboss56; până acum, din totalul de 5(cinci) postări personale, 3 le-ai scris pe acest topic.

36. Va spun Eu voua ca pentru orice vorba desarta pe care o vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii. (MT 12:36)

Last edited by Demetrius; 27.05.2012 at 22:59:23.
  #95  
Vechi 27.05.2012, 22:54:44
Magda M. Magda M. is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Iar postarile mele nu sunt in nici un caz vreu soi de atac tintit la duhovnici, fereasca Dumnezeu! Vorbesc, daca mi-ati urmarit postarile care ma caracterizeaza, de anumite fenomene foarte raspandite in lumea noastra, mai mult sau mai putin imbisericita. O parte dintre acestea le cunosc din propria experienta si din experientele impartasite ale fratilor de credinta.
Consider ca suntem cu totii prinsi in ispitele si caderile mentionate, cu foarte rare exceptii, se pare. Nadejde insa eu am, desigur, numai ca pe masura ce ma cunosc pe mine si pe altii incep sa constientizez tot mai bogat ce fel de lupte si ce fel de piedici sunt in noi. Despre acestea vorbesc, cele dinlauntru, intrucat bag de seama ca sunt cam aceleasi in tot omul si ca tendinta generala este de a ne pierde vremea cu lucruri secundare, poate cu rost intrucatva dar in nici un caz decisive pentru lucrarea noastra duhovniceasca.
Domnul sa ne miluiasca!
Va multumesc pentru lamurire. Doamne-ajuta!
  #96  
Vechi 27.05.2012, 23:01:00
tikkun_olam tikkun_olam is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mihnea, de ce nu răspunzi subiectului acestui thread , ci joci rolul de moderator ? Joci dublu, triplu, domnule , iar rolul dumitale pe acest forum este bine stabilit de superiorii dumitale , dar puțin îmi pasă ! Vrei să dezbini , te rog , ai greșit adresa . Calitatea ta de musafir te obligă, așa că te rog să fi vertical , cât îți permite misiunea dumitale de aici .
Cred că aici ați lovit unde doreați de fapt să loviți de la bun început. Și nu sunteți lipsit de dreptate. După cum bine ați sesizat unii sunt pre(a)ocupați cu tentativele de prozelitism viclean pe care ți-l pasează cu politețe și cu zâmbetul pe buze în loc să fie preocupați cu întoarcerea atâtor catolici prăpădiți și înglodați în tot felul de păcate și de perversiuni. Spunea cineva că cel mai mare păcat al catolicilor este lipsa de Dumnezeu, creștinismul lor fals, ipocrit, și cu tendința de a îi controla pe alții (nu pe ei înșiși) de orice păcat, de orice abatere, de orice ieșire din normele trasate de la centru. După cum vedeți ei în loc să se ocupe cu cancerul și cu infecția care roade de mult timp corpul lor ecleziastic, ei se ocupă cu trâmbițări ieftine și care mai și sună al dracului de rău în fața celorlalți. Există unii care au o pasiune bolnavă pentru numerologia catolică (200 și nu știu câți de papi, etc) și pentru trâmbițarea în gura mare, pe toate ulițele și ca să îi audă cât mai mulți oameni (și dacă se poate cât mai mulți care nu sunt din tribul lor catolic unde pe post de mare guru și șef de trib este papa) de cât sunt ei de străluciți dar nu au umilința să își mai vadă și de mizeria și de pospaiul de creștinism care îi caracterizează până în măduva oaselor. Pentru ei, catolicii, nu știu dacă ați observat, întotdeauna sunt alții cei care trebuie să se schimbe, să intre în standarde; fariseismul, falsitatea, "zgomotul" fals, lătratul împotriva celorlalți care, vezi Doamne, nu vor să îi înțeleagă că ei le vor binele cu forcepsul, toate astea sunt pentru ei ca o a doua natură. Cu cît sunt mai lipsiți de mântuire interioară, cu atît sunt mai lătrăi și mai agresivi în afară (dar o fac cu falsă politețe și cu zâmbetul pe buze ca să nu se vadă pofta nemăsurată, moștenită de la romanii imperialiști, de a sta cu bocancii pe gâtul altora spunându-le că așa le este cel mai bine pentru "mântuire"); nu știu dacă și pe acest forum lucrurile stau așa pentru că sunt foarte recent, dar în general știu atitudinea de "gură mare" a catolicilor "rupți în fund".

Citat:
Acum îți ascult pledoria despre rușinea și dezastrul în care se află b.c.
Dar nu este vorba despre nici un dezastru în Biserica Catolică. Ați văzut cumva ca vreun catolic să vorbească despre vreun dezastru? Nu. Atunci înseamnă că nu este nici o problemă iar marmota poate în continuare să înghită orice este ambalat cu pricepere într-un staniol strălucitor.
  #97  
Vechi 27.05.2012, 23:07:34
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu cred că argentinienii au năzuit dintotdeauna să treacă în masă la ortodoxie. Ei sunt un popor ortodox, dar în secret. Toate încercările de a-și ridica biserici ortodoxe s-au lovit de uneltirile Fiarei din Apocalipsă, Bisericia Catolică. Se spune că au existat mai multe încercări prin care ortodocșii argentinieni au început, în cursul nopții, să își ridice biserici, dar au fost dejucate de comandourile iezuite: armata neagră a Papei le-au demolat cu boldozerul dimineața, în pauza dintre două orgii sexuale.
Si, desigur, cardinalii, care sunt toti niste Dansatori-Fata tleilaxu, inflitrati de Marea Loja Pestrita, au supravegheat actiunea dintr-un infiltrator geonosian, construit de "papistasii" de pe forum. Balaurienii lu' Fortuna erau, insa, absenti. Erau in mintile neofascistilor cerularoizi d epe bloguri extremiste... acolo unde sunt intotdeauna, asociati cu toate spaimele, furiile si himerele obisnuite fanaticilor.
Hai sa va zic ceva, la toti: Cineva, a Carui Inaltare tocmai am sarbatorit-o de putina vreme, a zis: "Cu ce masori, cu aceea ti se va masura". Barfa infecta (da, asta e cuvantul) si jubilatia de pitipoance masculine care "orneaza" acest topic isi are plata, pe alte topice, in veninul dronelor adventiste (despre care incep sa cred ca sunt perfect egale initiatorilor unui topic in care se scuipa in ograda vecinului, si se proiecteaza pe plasma, la zoom maxim, paiul din ochiul aproapelui heteroconfesional...adica, pe intelesul manelistilor credintei, de alta confesiune). Asa cum cei care au sustinut si realizat, multe secole in urma, arderea de opere "eretice" nu au dreptul moral, daca ar trai acum, sa scrasneasca macar cd s-au ars biblii, de exemplu.
Stiti ce spune etologia? (Sunt de meserie biolog, asa ca nu ma abureste nimeni). Subiectivismul (care este, atentie, caricatura credintei) este ceva pur animal. Nu, nu cred in evolutie, dar omul care Il lasa pe Dumnezeu intr-un plan...secund, tert, etc. devine din ce mai animal, nu doar dupa trup. Scarpinatul la primate si ureltul lupilor in haita (acest "noi-suntem-haita-noastra-hau-hau-tinem-cu-ai-nostri-hau-hau-cuseful-nostru-si-ne-aparam-teritoriul) sunt exact acelasi lucru cu ce s-a petrecut aici, pe acest topic, si multe altele similare: o explozie de animalism, in cazul de fata cat se poate de penibil, mai ales ca e human-made si cu pretext spiritual. Stiu, oamenii in genere (adica cei multi si low-level) gandesc "x si y sunt ai nostri, deci sunt buni". Eu gandesc INVERS: daca sunt buni, sunt potriviti sa invat de la ei, si sa le impartasesc credinta. Mi se rupe de solidaritati artificiale de confesiune/breasla/gasca/scara de bloc/whatever (vedeti atitudinea mea fata de penticostali si calvinisti), dar chiar si pe mine, m-a scos din colierul de andocare topicul de fata. Ceea ce dovedeste cat e de infect. Si, inainte sa sara fanaticii de serviciu in sus, banarea mea sau a altora care raspundem mai dur nu rezolva problema decat tocmai la nivelul "bagarii gunoiului sub pres" Adica exact de ce este acuzata BC.
In una din operele importante, intitulata "Contra Errores Graecorum", un mare Sfant al Bisericii lui Cristos (aflati singuri cine este, daca tot va plac sapaturile pe goagla, n-am chef sa scriu si asta), NU insulta pe nimeni din credinciosii/ierarhii/teologii ortodocsi, ci doar prezenta, cu o acuratete perfecta, niste erori..si NU spunea "ereticii/schsimaticii aia", ci, cu o delicate care pare astazi alien de-a dreptul, "sfintii greci". Ce spune bunul-simt/logica, chiar si aia vestigiala cum a ramas a unora de pe-aci? Intre cineva care iti vorbeste curtenitor, chiar cand iti prezinta ce considera el ca iti sunt greselile, si iti intinde mana, si cel care "scuipa"/vitupereaza, care se poarta cu adevarat, nu zic crestineste, ci pur si simplu spiritual/autentic uman?
Tot pentru campionii aichiuului subzero/subiectivismului superincins, precizez ca intrebarea e retorica.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 27.05.2012 at 23:23:24.
  #98  
Vechi 27.05.2012, 23:08:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ce spun marii nostri Duhovnici !

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
36. Va spun Eu voua ca pentru orice vorba desarta pe care o vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii. (MT 12:36)

Cum trebuie să ne purtăm cu copiii ca să nu-i smintim? Ce ne învață Fiul lui Dumnezeu despre aceasta?Atît părinții trupești și rudele, cît și părinții sufletești, adică preoții și nașii de botez, ca de altfel toți creștinii, sînt datori să se poarte cu copiii mici și cu elevii de școli ca și cu niște îngeri și copii ai lui Dumnezeu, îndemnîndu-i la rugăciune, la biserică și la fapte bune, ca nu cumva să-i smintească cu ceva, pentru că vor da greu răspuns la judecată. Căci zice Mîntuitorul: Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți, căci a unora ca aceștia este Împărăția lui Dumnezeu (Marcu 10, 14). În alt loc zice: De nu va veți întoarce și nu veți fi precum pruncii, nu veți intra în Împărăția cerurilor. Cine se va smeri pe sine ca pruncul, acela este cel mai mare în Împărăția cerurilor (Matei 18, 3-4). Iar despre cei care smintesc și ucid sufletește pe copii prin faptele lor – părinți, rude, femei îmbrăcate necuviincios, etc. – zice Domnul: Cine va sminti pe unul dintr-aceștia mai mici care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui să i se atîrne de gît o piatră de moară și să fie afundat în adîncul mării (Matei 18, 6).
Iată cît de mare este păcatul smintelii, față de copii! Ei sînt măsura iubirii, a credinței, a smereniei și a mîntuirii noastre. Vai de părinții care-și ucid sufletește proprii copii! Vai de femeile rele și desfrînate, care smintesc pe tineri și pe copii, cu îmbrăcămintea lor necuviincioasă, trăgîndu-i la desfrînare, căci vor fi aruncate în adîncul mării, adică în adîncul iadului, unde nu mai este iertare!
(extrase din: Calauza Ortodoxa in Familie si Societate II – Arhim Ioanichie Balan, Ed. M.M.B. 1993)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #99  
Vechi 27.05.2012, 23:10:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Încep să fie uimitoare asemănarea punctelor voastre de vedere, dar nu și incredibil că brusc apare un susținător nou înscris "alături" de cristiboss56; până acum, din totalul de 5(cinci) postări personale, 3 le-ai scris pe acest topic.
36. Va spun Eu voua ca pentru orice vorba desarta pe care o vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii. (MT 12:36)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #100  
Vechi 27.05.2012, 23:24:13
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

S-a intors pe forum Aletheia ?

Evident. A fost dat afara de pe forumul ortodox teologie.net si acum cauta un loc nou in care sa-si deverseze frustrarile...

Last edited by MihaiG; 27.05.2012 at 23:29:06.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un virus ciudat bântuie Biserica Ortodoxă Română: Andreescu (noi dezvăluiri!) stoianov Despre Biserica Ortodoxa in general 40 06.09.2015 17:03:42
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29