Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.08.2007, 00:06:08
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Iti multumesc inca odata Mirela.Am gasit tot ce imi trebuia.Dumnezeu sa te binecuvanteze.:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.10.2007, 17:10:58
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilma
Doamne ajuta.Mi-am cumparat zilele trecute o icoana cu Maica Domnului si cu Pruncul,absolut superba in opinia mea.Am vazut ca Sfanta Fecioara are reprezentata o taietura in partea dreapta a fetei,din care picura sange.As vrea sa stiu ce sugereaza de fapt aceasta imagine.Va multumesc!
SI DIN ICOAN MAICII DOMNULUI NUMITA portarita PICURA SINGE,DUPA CE A FOST INTEPATA CU SULITA.oCPIE A FOST ADUSA LA MANASTIREA portarita DIN SATUL prolog DE LINGA satu mare.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.12.2007, 16:42:55
yo_mama_cool yo_mama_cool is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2007
Mesaje: 4
Implicit

Putem vedea imagini cu aceasta icoana?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.06.2008, 15:05:15
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Exista multe icoane cu Maica Domnului. As vrea sa ma refer la acea icoana, gasita in mormantul Mantuitorului, in care Maica Domnului clipeste din ochi. Stiti ceva de ea?
Am vazut aceasta icoana aici un USA la biserica greceasca , a fost adusa de un grup de calugari de la Muntele Athos in scopul de a stringe bani pentru a repara o minastire de acolo.
Asa am inteles ca un turc a injungheat-o si a inceput sa curga singe,dupa care turcul sa convertit la ortodoxie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.04.2010, 10:27:30
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de ancah Vezi mesajul
Exista multe icoane cu Maica Domnului. As vrea sa ma refer la acea icoana, gasita in mormantul Mantuitorului, in care Maica Domnului clipeste din ochi. Stiti ceva de ea?
am vazut-o intradevar la mormantul Domnului. in icoana e reprezentata Maica Domnului dar din icoana nu se mai vede decat partea superioara si anume doar capul si asta din cauza ca un turc a inceput sa taie icoana cu sabia{icoana e pictata pe panza pe suport de lemn} de jos in sus. si cand a ajuns aproape sa "taie" capul Maicii Domnului s-a auzit o voce din icoana care i-a spus ca AJUNGE....turcul s-a convertit iar icoana se pastreaza si acum.
icoana e pastrata intr-un mic paraclis protejata de un grilaj de fier iar in spatele grilajului arde o candela. prin grilajul de fier ne-am chinuit sa facem fotografii dar la fiecare fotografie ochii aveau aceeasi pozitie cu toate ca privind cu ochiul liber vedeai chipul Maicii Domnului cu ochii inchisi si apoi intredeschisi.
mi-ar fi placut sa va pot arata foto facute de noi dar cd cu poze e in tara si noi nu.totusi am o iconita cu aceasta icoana si ma sa incerc sa fac poze cu tel.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.04.2010, 10:37:14
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

iconita care o am e un pic roasa ca o poarta sotul in portofel dar se poate observa pe lemn urma sabiei-in josul icoanei
Attached Images
File Type: jpg IMG_0177.jpg (36,6 KB, 12 views)
File Type: jpg IMG_0178.jpg (28,9 KB, 9 views)
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana Maicii Domnului Portarita Simply_me Generalitati 5 30.06.2012 20:38:05
Icoana Maicii Domnului - Potirul Nesecat CelMandru Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 14.02.2012 08:40:24
Icoana Maicii Domnului din Smolensk - Indrumatoarea Marian Rusu Intrebari utilizatori 0 25.01.2011 17:01:22
Luna ... icoana Maicii Domnului !?! luchian Generalitati 6 13.07.2009 23:56:02
Un nou semn divin: Icoana Maicii Domnului Laurentiu Generalitati 18 11.06.2008 20:50:22