Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.08.2010, 10:45:08
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit cum sa fac?

Buna ziua,

Nu stiu de ce, dar de ieri tot culpabilizez. Sa va explic situatia... Discut cu cineva despre situatia din familia mea, fratele care se cearta cu mama, deoarece aceasta din urma nu vrea sa-i dea masina noua pe care tocmai si-a cumparat-o. Persoana respectiva ma sfatuieste sa fac pe mediatoru' (deja ca nu-mi place sa ma bag) si sa-l ajut pe fratele meu (mai mare ca mine cu 9 ani) sa-si ia masina...
Eu studiez in strainatate de doi ani si pot spune ca ma descurc binisor cu banii, primesc bursa si mai lucrez pe ici pe colo, cat imi permite programul de la facultate.
Acum ma tot gandesc ca sunt o sora rea pentru ca nu ii dau fratelui decat cadouri cand vin prin tara si ca ar trebui sa-i dau ceva bani, dat fiind ca am mai mult decat el. Stiu ca pare ciudat, dar nu stiu de ce ma simt egoista sa tin banii pentru mine (mai cumpar familiei cate ceva, dar ma ganesc ca ar trebui sa le dau mai mult).
Fratele meu a fost totusi un copil amarat, crescut de bunicala tara, mama fiind in Bucuresti cu mine si cu tatal meu, care nu e si tatal lui biologic) .
Voi ce credeti, in ce masura ar trebui sa-l ajut?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2010, 11:04:31
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Buna ziua,

Nu stiu de ce, dar de ieri tot culpabilizez. Sa va explic situatia... Discut cu cineva despre situatia din familia mea, fratele care se cearta cu mama, deoarece aceasta din urma nu vrea sa-i dea masina noua pe care tocmai si-a cumparat-o. Persoana respectiva ma sfatuieste sa fac pe mediatoru' (deja ca nu-mi place sa ma bag) si sa-l ajut pe fratele meu (mai mare ca mine cu 9 ani) sa-si ia masina...
Eu studiez in strainatate de doi ani si pot spune ca ma descurc binisor cu banii, primesc bursa si mai lucrez pe ici pe colo, cat imi permite programul de la facultate.
Acum ma tot gandesc ca sunt o sora rea pentru ca nu ii dau fratelui decat cadouri cand vin prin tara si ca ar trebui sa-i dau ceva bani, dat fiind ca am mai mult decat el. Stiu ca pare ciudat, dar nu stiu de ce ma simt egoista sa tin banii pentru mine (mai cumpar familiei cate ceva, dar ma ganesc ca ar trebui sa le dau mai mult).
Fratele meu a fost totusi un copil amarat, crescut de bunicala tara, mama fiind in Bucuresti cu mine si cu tatal meu, care nu e si tatal lui biologic) .
Voi ce credeti, in ce masura ar trebui sa-l ajut?
Dar fratele nu munceste?
iti spun cum e la mine: sotul meu are o sora in Germania, si , tot asa, ea i-a ajutat f mult, cu bani si obiecte. Dar.......el s-a obisnuit sa primeasca, adica are impresia ca ea mereu are obligatia sa il ajute chiar daca poate nici la ea nu e roz, si mai ales acum, ca avem si copil, ea trebuie sa ne ajute mai mult. Nu mi se pare ok. Daca zici ca ai banuti, nu trebuie neaparat sa ii strici, pune-i deoparte, chiar daca ii pui pt frate, sau pt familie, si vreodata chiar poti sa ii ajuti substantial. Nu zic sa nu ii dai, daca el are nevoie stringenta de bani, dar nu il invata prost. Si faptul ca tu esti pe picioarele tale si familia nu trebuie sa te sustina cu bani, deja este un ajutor pt ei.
Cat despre cearta in familie, asta tu stii ce mai e pe acolo. cateodata e bine sa fii mediator, dar alteori nu, depinde de istoric.

Numai bine!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.08.2010, 11:15:03
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Buna ziua,

Nu stiu de ce, dar de ieri tot culpabilizez. Sa va explic situatia... Discut cu cineva despre situatia din familia mea, fratele care se cearta cu mama, deoarece aceasta din urma nu vrea sa-i dea masina noua pe care tocmai si-a cumparat-o. Persoana respectiva ma sfatuieste sa fac pe mediatoru' (deja ca nu-mi place sa ma bag) si sa-l ajut pe fratele meu (mai mare ca mine cu 9 ani) sa-si ia masina...
Eu studiez in strainatate de doi ani si pot spune ca ma descurc binisor cu banii, primesc bursa si mai lucrez pe ici pe colo, cat imi permite programul de la facultate.
Acum ma tot gandesc ca sunt o sora rea pentru ca nu ii dau fratelui decat cadouri cand vin prin tara si ca ar trebui sa-i dau ceva bani, dat fiind ca am mai mult decat el. Stiu ca pare ciudat, dar nu stiu de ce ma simt egoista sa tin banii pentru mine (mai cumpar familiei cate ceva, dar ma ganesc ca ar trebui sa le dau mai mult).
Fratele meu a fost totusi un copil amarat, crescut de bunicala tara, mama fiind in Bucuresti cu mine si cu tatal meu, care nu e si tatal lui biologic) .
Voi ce credeti, in ce masura ar trebui sa-l ajut?

Că-l ajuți sau nu-l ajuți n-ai nici un folos, căci numai milostenia făcută săracior, străinilor, handicapaților, orfanilor, văduvelor, copiilor e răsplătită... în Cer... făcută în taină ca să nu primești laude, făcută pentru slava Lui Dumnezeu...

În familei nu ești datoare cu nimic și nu ai nici un câștig Ceresc, decât așa ca în familie, eventual doar dacă ajung și ei la fel cu ceilalți năpăstuiți... abea atunci ai datorie și față de ei ca și de ceilalți... dar totuși trebuie să iubești și să respecți pe familia ta care te-a născut și crescut dar pe Dumnezeu trebuie să-L asculți și să-l iubești mult mai mult căci numai El poate să te scape din necaz și din păcate.

Iar cu banii tăi și munca ta, nimeni nu poate avea pretenții, dai cui vrei cât vrei... este voia ta complet liberă, căci Dumnezeu nu a obligat pe nimeni și nici nu a șantajat moral ca să târască pe cineva să ajungă să facă ceea ce nu e sigur că voiește...

De exemplu sunt mulți sfinți martiri care au pătimit de multe ori aceleași cazne mai mici sau mai mari și mereu au fost vindecați și mereu au primit martirajul cu seninătate din dragoste de Dumnezeu, și unii puteau fugii din pricina durerilor sau altor lucruri chiar fără să se lepede de Hristos... deci liberi fiind și-au ales mărturisirea martirică la modul repetat și asta demonstrează că singuri, cu liberă voință și-au ales să urmeze pe Hristos...

Deci tu singură ești stăpâna intereselor tale. Dar e bine să nu ți se suie la cap minteresul baban al buzelor vicLene.

Să nu te judec!.. cu nici un chip... și să mă smeresc tainic cu oricechip.

Last edited by vsovivi; 13.08.2010 at 11:22:24.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.08.2010, 11:23:39
georgetug georgetug is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2010
Mesaje: 20
Implicit intrebare

cred ca ar fi interesant sa-l intrebi chiar pe el ce asteptari are de la tine,
poate vei auzi lucruri neasteptate.
succes
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.08.2010, 11:37:30
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Masina este un capriciu.....Este bine sa-l ajuti daca este la anaghie sau cu cele spirituale. Nu-i un gest crestinesc sa-i cumperi masina!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.08.2010, 11:43:09
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Acum ma tot gandesc ca sunt o sora rea pentru ca nu ii dau fratelui decat cadouri cand vin prin tara si ca ar trebui sa-i dau ceva bani, dat fiind ca am mai mult decat el. Stiu ca pare ciudat, dar nu stiu de ce ma simt egoista sa tin banii pentru mine (mai cumpar familiei cate ceva, dar ma ganesc ca ar trebui sa le dau mai mult).
Fratele meu a fost totusi un copil amarat, crescut de bunicala tara, mama fiind in Bucuresti cu mine si cu tatal meu, care nu e si tatal lui biologic) .
Voi ce credeti, in ce masura ar trebui sa-l ajut?
Uneori este bine sa recitim ce am scris.
Daca tu simti ca esti egoista si ca ar trebuii sa faci mai mult pentru fratele tau...inseamna ca asa este!
Fiecare dintre noi are un vierme neadormit numit constinta ....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.08.2010, 12:38:17
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit o parere....

Eu zic sa mai ai putintica rabdare, continua sa oferi familiei mici cadouri, asa cum ai facut si pana acum, iar bani care crezi ca-ti prisosesc pune-I deoparte intr-un cont, iar la momentul oportun, ii vei oferi ca imprumut, pe un termen mai nelimitat, nu stiu, gasesti tu un pretext…..poate pana atunci ii trece dorinta asta arzatoare de a avea masina noua si v-a gasi ceva mai bun de facut cu bani…..daca nu……
p.s.Ce bine era pe vremuri…acu’ o mie si ceva de ani….se mergea mult pe jos si omu’ nu mai avea timp de alte prosti….
Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Buna ziua,

Nu stiu de ce, dar de ieri tot culpabilizez. Sa va explic situatia... Discut cu cineva despre situatia din familia mea, fratele care se cearta cu mama, deoarece aceasta din urma nu vrea sa-i dea masina noua pe care tocmai si-a cumparat-o. Persoana respectiva ma sfatuieste sa fac pe mediatoru' (deja ca nu-mi place sa ma bag) si sa-l ajut pe fratele meu (mai mare ca mine cu 9 ani) sa-si ia masina...
Eu studiez in strainatate de doi ani si pot spune ca ma descurc binisor cu banii, primesc bursa si mai lucrez pe ici pe colo, cat imi permite programul de la facultate.
Acum ma tot gandesc ca sunt o sora rea pentru ca nu ii dau fratelui decat cadouri cand vin prin tara si ca ar trebui sa-i dau ceva bani, dat fiind ca am mai mult decat el. Stiu ca pare ciudat, dar nu stiu de ce ma simt egoista sa tin banii pentru mine (mai cumpar familiei cate ceva, dar ma ganesc ca ar trebui sa le dau mai mult).
Fratele meu a fost totusi un copil amarat, crescut de bunicala tara, mama fiind in Bucuresti cu mine si cu tatal meu, care nu e si tatal lui biologic) .
Voi ce credeti, in ce masura ar trebui sa-l ajut?

Last edited by Samy02; 13.08.2010 at 12:41:00.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.08.2010, 15:19:45
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Uneori este bine sa recitim ce am scris.
Daca tu simti ca esti egoista si ca ar trebuii sa faci mai mult pentru fratele tau...inseamna ca asa este!
Fiecare dintre noi are un vierme neadormit numit constinta ....
Multumesc toturor pentru raspunsuri. Poti detalia rationamentul tau, bmd ? Ca poate ajung la concluzia ca asa este.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.08.2010, 15:47:07
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

si eu am, de fapt am avut aceasta problema cu fratele meu. eu in germania, el acasa in romania. considera mereu, ca eu tb sa-i trimit lui pachete, de la adidadi puma, nike si adidas daca se poate, la multe dulciuri (de care el nu a avut parte in copilarie, pentru ca acestea sunt din germania), la echipamnet cu bayern munchen, la treninguri, ca sa nu mai zic ca visa la o mashina. la un mom dat am avut o discutie foarte serioasa cu el, evident s-a suparat, dar a trebuit sa inteleaga ca nu tot timpul sunt bani pentru mofturile lui. Vrea adidasi? Sa munceasca ! si munceste multumesc Bunului Dumnezeu. Acu se multumeste cu ce-i aduc cand merg acasa.

Doamne ajuta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.08.2010, 16:02:27
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Multumesc toturor pentru raspunsuri. Poti detalia rationamentul tau, bmd ?
Ce vreau eu sa-ti spun este ca doar tu sti care-i situatia la voi in familie. Tu simti cind este destul ce faci pentru fratele tau si cind este prea putin. Tu sti cit de mult il iubesti, cit de mult ii esti datoare, pentru ce ii esti datoare, cit de mult l-ar bucura ceva sau nu, samd.
Nimeni dinafara nu te poate ajuta cu un sfat, pentru ca fiecare vedem lumea prin ochelarii nostrii ai fiecaruia nu prin ai tai!
Dar daca sufletul tau simte ca-i prea putin nu lasa ca mintea sa-i acopere strigatul.
Mintea, logica, neuronii tin de partea materiala, in timp ce multumirea ta si a lui (a fratelui) nu!
Cind sufletul tau o sa fie multumit ca ai facut fratelui o bucurie mai mare decit merita ("merita" asta iarasi nu tine de suflet) o sa fi rasplatita cu virf si indesat ("rasplatita" asta desi tine de material, de data asta se potriveste si sufleteste)
Reply With Quote
Răspunde