Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.08.2009, 19:24:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Felul de a privi un eveniment tine de altceva, de psihologie, de profunzimea fiecaruia, de diferentele intre perspectiva fiecarui om insa in mare toti trebuie sa vada acelasi lucru.

Last edited by andreicozia; 06.08.2009 at 19:31:28.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.08.2009, 19:28:25
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit pentru andreicozia

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este interesant Costel cum tu din citeva cuvinte ai reusit sa creezi un mic tratat de filozofie a minunii.
Deci conform a ce spui tu cuvint cu cuvint pentru a percepe o minune trebuie sa fim dusi "pe alte meleaguri", sa fim intr-un fel hipnotizati si sa nu o "cautam ca pe un obiect" Deci asta trebuie sa NU UITAM??
Oare de ce este nevoie conform teoriei TALE de aceste proptele hipnotice pentru a vedea ceva ce clar si fara scamatorii ar trebui sa se prezinte CLAR, DIRECT, IN VAZUL TUTUROR!!! si fara hipnotizari in masa, omului de rind pentru intarirea credintei in Dumnezeu la modul realist nu visator.

Intotdeauna m-am intrebat de ce oare(din nou,conform unora) Dumnezeu este asa de selectiv si secretos(conform scamatorilor) si nu permite vederea minunilor decit citorva alesi de catre sinod si deci alesi si clar POLITIC

DIn cite inteleg eu despre credinta Dumnezeu nu lasa loc ambiguitatilor!
Domnule, cind a inviat un mort, mortul ala nu a fost tinut ascuns de catre Patriarh in nu stiu ce ascunzis ci era in vazul tuturor, sau cind Ilie a facut minunea rugului ars nu numai ca nu l-a facut in ascuns de popor si de necuratii preoti ai lui Baal, dara A RUGAT POPORUL PACATOS SA UDE rugul cu apa de multe ori pentru CLARITATEA FENOMENULUI si a savirsit minunea IN FATA TUTUROR, Costele, nu i-a luat cu abureli de genul, vai nu priviti direct ca nu este la fel cum te-ai uita la urs ci trebuie sa-ti inchpui in capul tau ca se petrece

Oare ma intelegi unde gresesti la modul FUMNDAMENTAL?
Dumnezeul lui Ilie si al nostru nu este un Dumnezeu rusinos asa cu il fac sa para scamatorii MODERNI, NOI il facem ca si cum este SFIOS SI RUSINOS.
Sa ne fie rusine ca am ajuns in halul asta!

Te-ai gindit vreodata de ce oare la minunea venirii luminii cei alesi trebuie sa se bage intr-o vagauna pazita cu strasnicie de jandarmi evrei si calugari solizi care deseori se bumbacesc pe rupte cu cei de acolo care vor sa vada ce se intimpla in spatele usilor inchise?

Oare este asa de dificil pentru Dumnezeu sa trimita lumina in vazul tuturor? sau sa trimita scinteie DIRECT in fiecare biserica Ortodoxa din lume in care se mii de ani isi face datoria cu credinta fata de El?
..sau acum imi vei replica ca nu suntem destul de vrednici pentru o asa onoare si doar Arhiereii Ierusalimului sunt cei mai puri si apropiati de Dumnezeu... ca nu o sa o cred pe asta oricit te-ai stradui!
Un crestin adevarat nu permite nimanui sa-i suceasca mintile, acestia sunt cei saraci cu duhul. Cei la care nu TIN SCAMATORIILE! si care-i si scuipa in fata pe cei care incearca sa-i ia cu vrajeala teologhisita bine, deoarece nu stiu multe. Asa este hristianinul rus(taranul simplu), credincios!
Ori este minune,ori este fenomen.Trebuie sa va hotarati.CLARITATEA POGORARII LUMINII(nu fenomene meteo-naturale)se savarseste in FATA TUTUROR,armeni ,evrei,musulmani,crestini.Pricepi Andrei?Crestin adevarat?Minte sucita?Frumoasa autobiografie.Te-ai lasat prins in cursa "celui ales",unde este marturisirea pentru Hristos,unde este statornicia in credinta dreapta?Frumoasa este ortodoxia dar si grea.Duhovnicia se dobandeste prin multa smerenie.Spovedania sincera,curata la un duhovnic bun ne poate pune pe calea cea dreapta si vom avea si statornicie.Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.08.2009, 19:38:40
liviu_breahna liviu_breahna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2009
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
asta cu aparitia crestinismului de unde ai scos-o bre, din documentarul Zeitgeist 8-) pune mana si studiaza ...
De ce este nevoie si in mesaje sa fiti acizi.Este suficienta stare de ura din intreaga lume la ora asta.
Incercati sa iubiti pe aproapele orice confesiune ar avea.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.08.2009, 19:39:55
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit Pentru andreicozia

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu stiam ca simpla prezenta a lui Iisus Hristos fiul lui Iosif si al Mariei pe un drum reprezinta o minune.
Nu am auzit in evenghelii sa fie mentionata ca minune.
Sa nu incepem sa punem vorbe si actiuni acolo unde nu-s, numai din dorinta de proslavire. Proslavirea se face si fara exagerari! scurt si la obiect!
("simpla prezenta a lui Iisus Hristos fiul lui Iosif si al Mariei").Am mai spus-o si alta data,TU NU ESTI CRESTIN ORTODOX , ESTI UN DIVERSIONIST!!!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 06.08.2009, 19:45:17
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit ???

Citat:
În prealabil postat de liviu_breahna Vezi mesajul
De ce este nevoie si in mesaje sa fiti acizi.Este suficienta stare de ura din intreaga lume la ora asta.
Incercati sa iubiti pe aproapele orice confesiune ar avea.
Iubim pe aproapele asa cum ne invata Iisus Hristos si dreapta credinta.Marturisim pe Hristos si dreapta credinta,unde gresim?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 06.08.2009, 19:45:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
Ori este minune,ori este fenomen.Trebuie sa va hotarati.CLARITATEA POGORARII LUMINII(nu fenomene meteo-naturale)!
Serios?
O minune poate fi denumita si fenomen, care este nelamurirea ta ca doar nu traim in epoca de piatra si avem si alte cuvinte decit arhaismele si primitivismele. Iar partea adaugarii de cuvinte care nu-mi apartin... "meteo-naturale" este tipica omului care le foloseste din lipsa argumentelor dar cu dorinta arzatoare sa invinga cu pretul exagerarii si minciunii de sine si stii tu forte bine de unde ai invatat aceste strategii.

Eu il marturisesc pe Hristos cu toata inima, insa se pare ca o fac altfel decit tine. Tu tii sa o fac cum vrei tu, si nu tine... Eu unul o fac la modul clar, pragmatic, a taranului simplu dar practic, nu fac jocul scamatorilor care-mi pun miinile la ochi si desi eu incerc sa dau din cap si sa vad ce se intimpla ei i-mi spun ca eu NU AM VOIE SA VAD minunea ci NUMAI ALESII, adica Ei.
Deci scuteste-ma... si te sfatuiesc prieteneste asa ca preotel tinerel ce esti, ca se vede, sa te duci la superiorul tau duhovnic si sa te spovedesti tu mai curat, si mai SINCER de pacatul minciunii si parerii bune de sine, al exagerarii orbesti al puterilor personale de a fi o fiinta deosebita cu puteri speciale.
Gindeste-te bine la ce ti-am spus mai sus!

Last edited by andreicozia; 06.08.2009 at 19:48:20.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 06.08.2009, 19:58:04
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Serios?
O minune poate fi denumita si fenomen, care este nelamurirea ta ca doar nu traim in epoca de piatra si avem si alte cuvinte decit arhaismele si primitivismele. Iar partea adaugarii de cuvinte care nu-mi apartin... "meteo-naturale" este tipica omului care le foloseste din lipsa argumentelor dar cu dorinta arzatoare sa invinga cu pretul exagerarii si minciunii de sine si stii tu forte bine de unde ai invatat aceste strategii.

Eu il marturisesc pe Hristos cu toata inima, insa se pare ca o fac altfel decit tine. Tu tii sa o fac cum vrei tu, si nu tine... Eu unul o fac la modul clar, pragmatic, a taranului simplu dar practic, nu fac jocul scamatorilor care-mi pun miinile la ochi si desi eu incerc sa dau din cap si sa vad ce se intimpla ei i-mi spun ca eu NU AM VOIE SA VAD minunea ci NUMAI ALESII, adica Ei.
Deci scuteste-ma... si te sfatuiesc prieteneste asa ca preotel tinerel ce esti, ca se vede, sa te duci la superiorul tau duhovnic si sa te spovedesti tu mai curat, si mai SINCER de pacatul minciunii si parerii bune de sine, al exagerarii orbesti al puterilor personale de a fi o fiinta deosebita cu puteri speciale.
Gindeste-te bine la ce ti-am spus mai sus!
Fenomenul se intampla, iar minunea este vointa lui Dumnezeu.Sa nu amestecam lucrurile.D-tra asta incercati sa faceti.Esti" simpatic" aici.Nu sunt preotel,nici preot ci un simplu crestin care doreste sa se mantuiasca.Am o parere proasta despre mine,sunt un pacatos si nu o fiinta deosebita,dar merg cu Dumnezeu inainte.Nu trebuie sa fii preot ca sa fii crestin,cu totii suntem chemati la mantuire.Acum e timpul sa ne vedem de cele duhovnicesti,pirderea asta de timp nu aduce nici un folos.Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.08.2009, 20:31:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
.Nu sunt preotel,nici preot ci un simplu crestin care doreste sa se mantuiasca.!
Tu poti spune orice, insa nu uita ca eu sunt un om simplu, care nu crede orice se vintura pe Internet ca frunza-n vint. Sa nu crezi ca m-am nascut noaptea trecuta. Cuvintele si felul superior( ca fiinta speciala desi spui ca esti mic, haha!) in care pui problema te dau de gol.
Stim foarte bine ca forumul este plin de absolventei, la care de abia le mijesc tuleiele,insa cu clantau cit sura,... insa sa nu uite!... ca mai au multa mamaliga de mincat pina ajung sa aibe si jumatate din experienta de viata pe care o au altii si printre care si Moshe la care ar trebui sa apleci cu respect urechea si sa intelegi cit bun simt are acest om si ce lucruri interesante povesteste fara sa-l jignesti si sa-l ocarasti pe motiv ca nu-l cunoaste pe Hristos, si el evident sa riposteze in autoaparare.

Nu crezi ca asta este problema lui Hristos si nu a ta, SALVATORULE AL OMENIRII!!! asa cum te crezi in mintea ta incorect spovedita!
Daca Hristos vrea cu adevarat sa-i deschida ochii lui Moshe crezi ca El in maretia Sa se impiedica de Iudaismul in care a crescut Moshe.
Deci raspunsul este ca Moshe in cultura sa se va mintui dupa ALTE legi nu ale tale.

Pe tine de exemplu Hristos te-a vazut mai taiat sub limba si de aceea ti-a dat o sarcina mai grea....CEA DE A DEVENI CRESTIN !............dar cu adevarat ne-a spus ca grea este aceasta cruce!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 07.08.2009, 08:06:41
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Aiurelile care scri cu Rabin care "nu poate citi acei psalmi din VT care se refera la Iisus si se plang de asta".Ia spune care sunt acele psalmuri ca sa le citim noi, sa vedem daca este Mantuitorul tau amintit acolo.Ar fi cam straniu deoarece VT a fost scris cam 2000 de ani inaintea nasterii lui Iisus.Poate ai dumneata un VT special.Si inca ceva: unde ai citit tu ca evreii l`au rastignit pe Iisus Hristos? Sau poate ai citit asta in ziar ?
Am numai o intrebare la tine: Cati ani ai?
N-am citit niciodata Biblia intreaga (vechiul nici noul testament.... ) si niciodata Isaia, dar parca la Isaia nu erau deloc psalmi. Daca am dreptate nici tu n-ai citit-o.(sa ma corecteze careva daca gresesc).
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.08.2009, 08:15:55
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Asculta baiete,de la sfarsit la inceput: uite care este traducerea din versia originala a Vt in ebraica de catre Google la ce a declarat Isaia capitolul 9, de exemplu:
Mda... daca traduci cu google.... sau cu orice alt translator... s-ar putea sa iasa ca Hitler e Dumnezeu si nu stiu ce-o sa faci atunci.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evreii din viata mea cristipuiu Intamplari adevarate 100 26.11.2011 02:24:19
o intrebare oarecum stupida->Obiceiurile pagane cristina.c Generalitati 5 09.04.2010 13:04:38
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 10:48:28
Evreii in Romania. Evreulcelales Iudaismul 2 02.10.2009 17:42:50
evreii jezisovi_pivo_nelej Iudaismul 28 14.07.2009 19:07:27