Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.07.2010, 23:15:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu cred ca vrea nimeni de aici, cel putin dintre crestini, sa-i arda pe rug.
Nu suntem de acord cu definirea homosexualitatii ca si normalitate, vad ca ne intelegem aici.

Deci nu suntem de acord nici cu ofensiva homosexuala pe canalele media/educatie, prin care se incearca spalarea creerelor si inducerea ideii ca este perfect normala.

Esti de acord ca definitia homosexualitatii trebuie sa se centreze in jurul ideii de deviatie de la normalitate, asa cum boala este o deviatie de la normalitate(sanatatea)?

Last edited by AlinB; 19.07.2010 at 23:17:56.
  #42  
Vechi 19.07.2010, 23:23:55
Dai lanu Dai lanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 6
Implicit

Diavolul are o mare mreaja cu care trage lumea spre pierzare si multi se prind intr-ansa,dar putini scapa.Si se bucura inima lui (a diavolului) pentru vanatul cel mult cel face cu aceasta si o tamaiaza ca ia prins multe bucate si multe suflete-precum zice Avacum:"El i scoate pe toti cu undita,i trage in mreaja sa,si-i aduna pe toti in navodul sau,pentru aceasta se bucura si se veseleste,drept aceea el aduce jertfa mrejei sale si tamaieri navodului sau,caci cu ajutorul lor partea lui este mai grasa si mancarurile lui mai ingrasate"
  #43  
Vechi 19.07.2010, 23:39:44
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Bisexualitatea

Bineinteles ca poate fi considerat un pacat
numaidesfarnarea dintre sot sisotie e deja pacat dar apoi asa ceva
ce este peste firea omeneasca dat de la dumnezeu e pacat
ca si homosexualitatea si lesbienele la fel
care zice ca nu epacat nu are minte
cum am maizis si in alte comentrii intrebatiduhovnicul si cititi vietile sfintilor
doamne ajuta
  #44  
Vechi 27.07.2010, 22:57:38
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sekhmet Vezi mesajul
exista vreo religie care acceapta bisexualitatea?
Am vazut un documentar despre asta. In cultul hindusilor, cei cu multi zei, se accepta, si chiar se considera persoana sacra o persoana care are infatisare si de femeie si de barbat (sau care isi ajusteaza singura propriul trup pentru a arata asa), ba mai mult, pot avea si relatii sexuale cu persoane de ambele sexe. Si persoana respectiva, considerata sacra, este supusa, in cadrul unui ritual, unui fel de posedare, in care un duh (diavolul), practic isi bate joc de trupul acelei persoana, o schiminoseste, o danseaza intr-un fel ciudat, Doamne fereste!
Si mai sunt asa numitii "hijra", care sunt barbati ce umbla imbracati in femei (la noi travestitii), care sunt considerati un al treilea gen, ca si hermafroditii.

Deci vedeti unde duce idolatria? si cultul diavolilor, ca pana la urma asta este, in fiecare idol salasluieste un diavol.

Insa atentie! Icoanele nu sunt idoli, ele sunt ferestre catre Dumnezeu, catre Maica Domnului, catre Sfinti si catre Ingeri.

<<Icoanele nu sunt idoli pentru ca nu ne inchinam lemnului si culorilor, ci celor care sunt reprezentati pe ele>> (Catehismul Ortodox)
Cum un om nu arunca o poza a cuiva drag, asa nici noi nu trebuie sa aruncam icoanele, care ne sunt foarte folositoare, deoarece avem imaginea lui Dumnezeu (sau a Sfintilor...) in fata noastra, si astfel nu savarsim pacatul de a ni-l imagina pe Dumnezeu, dupa mintea noastra, cum fac ereticii (ceea ce este un mare pacat).

Parerea mea despre bisexualitate, este ca este cam acelasi lucru cu homosexualitatea, numai ca, s-ar putea sa se vindece mai usor acest pacat.
  #45  
Vechi 27.07.2010, 23:36:43
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Cool

Acest lucru este un mare pacat, poate fi considerat ca fiind o boala ce poate fi vindecata cu ajutorul Bisericii
__________________
Creare site - beone.ro
  #46  
Vechi 28.07.2010, 06:34:35
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Este un pacat mare. Departeaza-te de el!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #47  
Vechi 14.08.2010, 23:13:23
freespirited's Avatar
freespirited freespirited is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 13
Implicit de ce?

Cum va puteti considera crestini cand treceti cu vederea cea mai importanta lectie a crestinismului?
Iubeste-ti aproapele.
Sunteti niste oameni plini de ura si rautate, ura care nu e nici macar justificabila. Mi-ar fi rusine in locul vostru.
__________________
Nothing of me is original. I am the combined effort of everyone I’ve ever known.
  #48  
Vechi 14.08.2010, 23:50:05
georgetug georgetug is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2010
Mesaje: 20
Implicit Charles Darwin

Citat:
În prealabil postat de Sekhmet Vezi mesajul
Bisexualitatea (a se indragosti si de femei si de barbati) este un pacat?
salve,
nu stiu daca aceasta problema chiar te macina - sau ai pus-o doar de dragul discutiei, dar asa, ca moft, pot sa-ti spun ca nu este de acord cu ea nici macar Charles Darwin.
salutari
  #49  
Vechi 15.08.2010, 14:22:25
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
Cum va puteti considera crestini cand treceti cu vederea cea mai importanta lectie a crestinismului?
Iubeste-ti aproapele.
Sunteti niste oameni plini de ura si rautate, ura care nu e nici macar justificabila. Mi-ar fi rusine in locul vostru.
Imi pare sincer rau sa te anunt, dar crestini nu sunt decat ortodocsii si catolicii, pentru ca cei de alta confesiune s-au rupt singuri de noi. Si, daca nu te superi, da-mi exemplu de o invatatura crestin ortodoxa care sa spuna sa nu-ti iubesti aproapele. Sau da-mi exemplu de cate un mesaj de la fiecare user crestin ortodox (sau catolic) de pe acest forum in care s-a exprimat cu acea ura si rautate de nedescris despre care vorbesti.
Eu nu vreau sa te jicnesc, dar cred ca-ti imaginezi atat de multe lucruri rele si rautacioase despre noi, incat ai ajuns sa le crezi.

Iar "crestinii" care sunr rai, aceia sunt doar crestini cu numele, nici aceia nu se pot considera crestini adevarati. Dar eu nu am gasit pe acest forum vreun mesaj "plin de rautate" precum spui, de la vreun crestin ortodox.

Sa te lumineze Dumnezeu!
__________________
"Gandurile Domnului nu sunt ca si gandurile omului" (Parintele Arsenie Boca)
  #50  
Vechi 15.08.2010, 20:03:03
freespirited's Avatar
freespirited freespirited is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
Imi pare sincer rau sa te anunt, dar crestini nu sunt decat ortodocsii si catolicii, pentru ca cei de alta confesiune s-au rupt singuri de noi. Si, daca nu te superi, da-mi exemplu de o invatatura crestin ortodoxa care sa spuna sa nu-ti iubesti aproapele. Sau da-mi exemplu de cate un mesaj de la fiecare user crestin ortodox (sau catolic) de pe acest forum in care s-a exprimat cu acea ura si rautate de nedescris despre care vorbesti.
Eu nu vreau sa te jicnesc, dar cred ca-ti imaginezi atat de multe lucruri rele si rautacioase despre noi, incat ai ajuns sa le crezi.

Iar "crestinii" care sunr rai, aceia sunt doar crestini cu numele, nici aceia nu se pot considera crestini adevarati. Dar eu nu am gasit pe acest forum vreun mesaj "plin de rautate" precum spui, de la vreun crestin ortodox.

Sa te lumineze Dumnezeu!

Nu ma 'jicnesti' in nici un fel, doar imi interpretezi gresit mesajele.
Daca citeai mai cu atentie, am zis ca, tocmai, crestinismul ne invata sa fim buni, sa ne iubim aproapele, iar felul in care va comportati voi cu homosexuali de parca ar fi bolnavi si/sau sub influenta diavolului numai pentru ca sunt diferiti de ceea ce percepeti voi a fi normal, numai asta nu denota.
__________________
Nothing of me is original. I am the combined effort of everyone I’ve ever known.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 09:45:59
Poate fi considerat pentru ea un pacat sau o fapta buna? miti29 Botezul 4 16.12.2011 23:50:40
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
Divortul- poate fi considerat pedeapsa a lui Dumnezeu?! leonard78 Generalitati 37 24.05.2011 21:19:44
Antena1 vede in 666 doar o superstitie,(considerat de unii ca fiind numarul satanei) tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 11 03.02.2009 08:57:00