Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 17.08.2010, 12:40:09
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Deci dumneavoastra nu credeti Biblia, care sustine existenta lui Dumnezeu, dar sunteti convins de existenta sectantului dintr-o productie literara fara valoare.

Va indemn sa nu mai fiti asa credul.
Nu a fost fraierit nimeni. E o simpla poveste. Sectantul cu pricina nu exista.
Stiu ca-i o poveste.
Adevarata sau nu, sectantul o fost fraierit, s-o lasat batut usor.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 17.08.2010, 13:27:45
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
nu poti compara un vaccin cu un botez.
Poti sa supravietuiesti fara botez (nu mori) dar fara protectie vaccinala, ori mori, ori ramai cu daune permanente. Deci sectantul o fost fraierit usor.
Si oricum nici nu se stie daca exista Dumnezeu. Lipsa de dovezi.
Poți să supraviețuiești și fără protecție vaccinală și încă bine (vorba lui Bas-elu). Există milioane de dovezi, ba poate miliarde. Și oricum, îmi răcesc tastatura de pomană: nu există Bast-et. Zât!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 17.08.2010, 13:58:27
georgetug georgetug is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2010
Mesaje: 20
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Asta s-a vrut a fi o glumă. Cred că posed întrucâtva simțul umorului, însă consider chestiunea botezului cât se poate de serioasă, așa că vă rog reveniți cu argumente pe măsură pentru îndepărtarea "păcatului strămoșesc" prin botez. Termenul nici măcar nu este de sorginte biblică.
salutare,
spune-mi te rog ce te-a suparat la aceasta povestire ?
partea cu ereticul ? botezul ?
astept un raspuns din partea ta - si sper sa-l si gasesc prin hatisurile acestui site.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 17.08.2010, 15:47:36
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Mai de folos ii este pana si trupului Botezul decat vaccinul, daramite sufletului. Daca noi nu botezam copiii de mici, mai vinovati ne facem in fata lui Dumnezeu (in caz ca acel copil moare) de moartea lui vesnica, decat daca nu-i face un vaccin (ca in exemplu), murind doar cu trupul. Bineinteles, la sectari se poate aplica asta cu alegerea Botezului, pentru ca botezul lor nu este valabil, dar daca noi oprim copilul de la Botezul cel adevarat, cel cu apa si cu Foc (Duhul Sfant). Si nu este o "minciunica" pentru ca eu am auzit de multe ori preoti care i-au contrazis pe sectari, iar acestia nu au mai avut ce sa le raspunda. Dar cine nu vrea sa creada, e alegerea lui.

Iar in legatura cu sectarii, Mantuitorul a spus: "In vremea de apoi vor iesi prooroci mincinosi si "hristosi" mincinosi si pe multi vor insela", va recomand sa vedeti aceasta cuvantare a Parintelui Cleopa: http://www.youtube.com/watch?v=bMGsuG2I2e4&NR=1
__________________
"Gandurile Domnului nu sunt ca si gandurile omului" (Parintele Arsenie Boca)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 17.08.2010, 16:14:33
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgetug Vezi mesajul
salutare,
spune-mi te rog ce te-a suparat la aceasta povestire ?
partea cu ereticul ? botezul ?
astept un raspuns din partea ta - si sper sa-l si gasesc prin hatisurile acestui site.
Salutare și pace!
Dacă te referi la povestea cu "păcatul strămoșesc" spălat de apa botezului (la care văd ca ai dat reply), nu m-a supărat deloc.
Dacă te referi la povestirea cu care începe acest topic:
- partea cu ereticul n-a avut cum să mă supere deoarece eu nu mă consider eretic (cum de altfel niciun ortodox nu se consideră eretic).
- partea cu botezul, nu înțeleg de ce să mă supere. Fiecare confesiune are dreptul să practice (chiar dacă e incorect biblic) botezul așa cum consideră.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 17.08.2010, 16:19:08
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
Daca noi nu botezam copiii de mici, mai vinovati ne facem in fata lui Dumnezeu (in caz ca acel copil moare) de moartea lui vesnica, decat daca nu-i face un vaccin
Faceți cum vă dictează conștiința, însă nu-i mai acuzați de erezie pe cei ce înțeleg valoarea botezului biblic. Mai întreb o dată: la cei folosește fostului prunc că a fost botezat și el a ales la maturitate să trăiască o viață păcătoasă? Dacă moare nepocăit în păcatele lui, botezul lui infantil este egal cu 0 (zero).
Reply With Quote
  #67  
Vechi 17.08.2010, 16:36:13
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Faceți cum vă dictează conștiința, însă nu-i mai acuzați de erezie pe cei ce înțeleg valoarea botezului biblic. Mai întreb o dată: la cei folosește fostului prunc că a fost botezat și el a ales la maturitate să trăiască o viață păcătoasă? Dacă moare nepocăit în păcatele lui, botezul lui infantil este egal cu 0 (zero).
Multumesc pentru intrebare, ca tocmai asta uitasem sa scriu in mesajul de mai sus.
In primul rand botezul nu este egal cu zero, chiar daca "pruncul" a trait o viata pacatoasa, daca a facut macar o fapta buna in viata lui, cat de mica, sau daca a avut credinta in Dumnezeu macar o data in viata lui, el are posibilitatea de a fi scos din iad prin slujbele Bisericii.

In al doilea rand, folosul Sfantului Botez este foarte mare. Daca el nu se boteaza, nu are putere sa pazeasca Cuvantul lui Dumnezeu, sa respecte poruncile Lui, si nu are voie sa primeasca celelalte Sfinte Taine, mai cu seama Taina Euharistiei, pentru ca fara Aceasta, mantuirea nu este posibila. Mai mult, un om care moare nebotezat cu Botezul crestin, acela moare la fel ca un sinucigas, pentru ca pacatele lui nu pot fi iertate (si mai ales pacatul stramosesc) decat prin Sfanta Taina a Botezului, si mai apoi prin Sfanta Taina a Spovedaniei (care nu se poate face decat daca este precedata de Botez). Iar sufletul lui nu poate fi scos din iad.

Si daca ii va sta cuiva pe limba sa intrebe daca cei nebotezati, fara vina lor ajung in iad, gasiti raspunsul in cartea "Ne vorbeste Parintele Cleopa 2" la: Legile dupa care va judeca Dumnezeu lumea. Dar pana la sfarsitul lumii, cei nebotezati nu pot iesi din iad. Cele patru legi despre care vorbeasm sunt: legea constiintei, legea zidirii, Vechiul Testament si Noul Testament. Le gasiti mai pe larg in cartea despre care am amintit mai sus.

Doamne ajuta!
__________________
"Gandurile Domnului nu sunt ca si gandurile omului" (Parintele Arsenie Boca)

Last edited by georgiana.gabriela; 17.08.2010 at 16:39:45.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 17.08.2010, 18:23:38
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit Ieremia respinge botezuri false talcuirea Sfintilor Parinti

Sfantul Ciprian face referire la Cartea lui Ieremia falsul botez al ereticilor:"Sunt deosebiri enorme in credinta lui Marcion,si inca si mai mari credintele celorlalti eretici;nu,nimic alta nu aflam la ei,decat numai viclesug,cuvinte de hula,samanta de discordie-tot ce este mai potrivnic sfinteniei si adevarul.Prin urmare,cum ar putea cineva care a fost botezat intre unii ca acestia sa dobandeasca iertarea pacatelor,harul si sa se bucure de milostivire,daca el nu are si nu marturiseste credinta cea adevarata?[...]Profetul Ieremia respinge fatis ideea aceasta,a botezului in necunostinta de adevar si strain de credinta:[Ieremia 15:18]Duhul Sfant ne arata,prin mijlocirea profetului,apa cea inselatoare si izvorul cel amagitor.Ce sunt,asadar,izvorul amagitor si apa inselatoare?De buna seama,ceea ce in chip mincinos ia infatisarea botezului si opreste harul credintei printr-o intunecata prefacatorie.Daca cineva s-ar putea boteza fara toate acestea,doar marturisind o credinta pervertita,iar prin aceasta ar dobandi iertarea pacatelor,potrivit aceleiasi credinte,unul ca acesta ar putea dobandi si Sfantul Duh,fie unul ca aceasta s-ar bucura de toate darurile,fara marturisirea adevarului,fie cel care marturiseste adevarul nu dobandeste nimic."

deci lasati-va voi de botezul vostru cel fals veniti in BO unde acolo totul este plin de adevaruri,asa ca noroc,fiindca atat am de vorbit.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #69  
Vechi 17.08.2010, 18:27:31
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
Multumesc pentru intrebare, ca tocmai asta uitasem sa scriu in mesajul de mai sus.
In primul rand botezul nu este egal cu zero, chiar daca "pruncul" a trait o viata pacatoasa, daca a facut macar o fapta buna in viata lui, cat de mica, sau daca a avut credinta in Dumnezeu macar o data in viata lui, el are posibilitatea de a fi scos din iad prin slujbele Bisericii.
În Scriptură nu găsim o atare erezie cu "o faptă bună cât de mică" care să te scoată din iad. Dimpotrivă, iată ce zice Hristos despre apostaziați ce au făcut fapte mari (chiar minuni), nu mici:

22. "Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut?
23. Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea." (Matei 7)

Botezul lor a fost făcut egal cu zero din cauza fărădelegilor de la urmă. Și dacă Hristos îi trimite în focul veșnic, nu-i va scoate de acolo nici un sobor de 1.000.000 de preoți!

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
In al doilea rand, folosul Sfantului Botez este foarte mare. Daca el nu se boteaza, nu are putere sa pazeasca Cuvantul lui Dumnezeu, sa respecte poruncile Lui, si nu are voie sa primeasca celelalte Sfinte Taine, mai cu seama Taina Euharistiei, pentru ca fara Aceasta, mantuirea nu este posibila.
Și mă rog frumos, cum ar putea pruncușorul să primească Taina căsătoriei și Taina spovedaniei? Că celelalte "taine" am înțeles că le poate primi cu forța ca și botezul.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 17.08.2010, 18:37:44
mesagerul mesagerul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul

Iar in legatura cu sectarii, Mantuitorul a spus:
In legatura cu botezul, Mantuitorul a spus: " Mergeti în toatã lumea si propovãduiti Evanghelia la toatã fãptura. Cel ce va crede si se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi."(Marcu 16:15,16).

Mantuitorul ne vorbeste despre propovaduirea Evangheliei, credinta in cele propovaduite si apoi botezul.

Spuneati pe un alt topic (inchis, de curand) ca biserica ortodoxa pastreaza toate invataturile Mantuitorului. Aratati-ne, unde a spus Mantuitorul ca se poate boteza cinva care nu crede, si apoi, peste ceva timp (chiar peste ani) poate urma credinta. Sau, poate ne aratati unde vorbeste Mantuitorul despre marturisirea unora (nasii) si botezul altora.

P.S. Daca nu va convine subiectul botezului, puteti alege orice alt subiect la care puteti spune ca respectati intocmai invataturile Mantuitorului (asa cum va laudati). Dar, pentru asta, va trebui sa cunoasteti bine invataturile Domnului Iisus Hristos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34