Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.06.2012, 23:37:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Ajutor umanitar pentru Geanina, o profesoara de religie

Stiu ca sunteti bombardati cu tot felul de apeluri umanitare, dar redirectionez si eu ce am primit pe mail de la o persoana care cunoaste cazul, in speranta ca se va gasi cineva care sa ofere un mic ajutor - pana la urma, 6000 de euro nu este chiar o suma exorbitanta, la cati membri ai forumului sunt inregistrati, ma gandesc ca daca ar pune 600 de oameni inimosi cate 50 lei sau cate 300 de oameni si mai inimosi cate 100 lei, s-ar strange toata suma necesara...


http://helpgianina.blogspot.ro/


Numele meu este Tanase Gianina Camelia, am 34 de ani și sunt din Galați, România.
Sunt profesoară de religie, am o fetiță de 3 anișori pe nume Maria. Sunt o mămică împlinită și datorită fetiței mele am curajul să pot spera în ziua de mâine și sâ lupt cu necazul care mă încearcă de la vârsta de 10 ani. Am fost diagnosticată cu maladia Lobstein (boala oaselor de sticlă) și de la 10 ani am avut fracturi multiple, viața mea schimbându-se, dintr-o lume de basm, într-o lume a durerii și a lipsei de speranță în vindecare.

Medicii pe care i-am consultat au dat negativ din cap atunci când erau întrebați de un tratament posibil. Cele mai afectate de maladie mi-au fost picioarele, deși au fost fracturate de nenumărate ori, nu am renunțat să mă ridic și să reîncerc să merg, în ciuda durerilor de oase. Bineînțeles că erau momente de bucurie scurtă, când îmi era lumea mai dragă atunci se întâmpla necazul.

In vara anului trecut, pe 29 iulie (2011), am avut o noua fractură la femurul drept care s-a soldat și cu ruperea tijei pe care o aveam de un an și jumătate pentru fixarea unei alte fracturi. Datorită deselor intervenții pe femur și a schimbării materialelor de osteosinteză osul nu se consolidează și este puternic demineralizat.

Din iulie și până în prezent nu am mai reușit să merg fără susținere fiind nevoită să mă pensionez pe caz de boală. Vreau să lupt cu boala și să duc o viață cât de cât normală să-mi reiau activitatea pentru a-mi putea crește fetița.

Există în țară posibilitatea unui tratament pentru boala mea cu Aredia 15mg, însă acest tratament este foarte scump, urmează în august, anul acesta, să trec printr-o nouă intervenție pe femur pentru îndreptarea unei erori medicale. Pentru un tratament complet am nevoie de 6000 de euro. Insă posibilitațile mele financiare foarte reduse (pensia de boală, divorțul de soțul meu), fac ca acest vis să fie irealizabil. Speranța mea este la cei ce mă pot ajuta fie cu bani fie cu medicamentul în sine.


Din cauza faptului că mă deplasez foarte greu, rog pe cei care vor dori să facă donații să o facă în conturile bancare în lei și în euro ale mamei mele deschise la Banca Transilvania din Galați pe numele Ganea Maria:


In lei: RO04BTRL01801201A60453XX
In euro: RO76BTRL01804201A60453XX
SWIFT: BTRLRO22GLA

Sau pe adresa mea din: Str. Maramureș nr.3, Bl. CF2, Ap. 5, Galați, România
Telefon: 0721268118
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.06.2012, 23:46:39
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://helpgianina.blogspot.ro/
http://helpgianina.blogspot.ro/p/poz...-medicale.html
http://amprenteliterare.ning.com/pro...gianinacamelia
http://listmyurl.net/story.php?title...ianina-camelia

Cateva informatii si documentele care atesta boala.
Poate reusim ceva si pentru ea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.06.2012, 23:55:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Sa-si faca si cont PayPal.
Pt romanii din strainatate,acesta functioneaza instant,scuteste de drumuri la banca,formulare si mai stiu eu ce alte caracatite birocratesti. I love tech
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.06.2012, 23:59:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sa-si faca si cont PayPal.
Pt romanii din strainatate,acesta functioneaza instant,scuteste de drumuri la banca,formulare si mai stiu eu ce alte caracatite birocratesti. I love tech
Yasmina, vad ca are si Paypal pe blogul ei. E undeva sus in dreapta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.06.2012, 00:00:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Yasmina, vad ca are si Paypal pe blogul ei. E undeva sus in dreapta.
Atunci este perfect!
Scuze,ca eu sunt mai impulsiva din fire...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.06.2012, 09:42:21
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Yasmina, vad ca are si Paypal pe blogul ei. E undeva sus in dreapta.
dar cat costa intretinerea acelui cont "paypal" ? poate ca la un moment dat nu va dori sa-l mai foloseasca, comisioanele cat de mari sunt?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.06.2012, 10:14:27
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
dar cat costa intretinerea acelui cont "paypal" ? poate ca la un moment dat nu va dori sa-l mai foloseasca, comisioanele cat de mari sunt?
Comisioanele PayPal se percep doar in momentul mutarii banilor din PayPal in contul bancar asociat.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.06.2012, 11:36:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Comisioanele PayPal se percep doar in momentul mutarii banilor din PayPal in contul bancar asociat.
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
dar cat costa intretinerea acelui cont "paypal" ? poate ca la un moment dat nu va dori sa-l mai foloseasca, comisioanele cat de mari sunt?
Comisioane sunt peste tot domnule;toata lumea traieste din comisioane!
Important este sa alegi comisionul cel mai mic!
De ex. banii trimisi prin Wire direct din contul bancar te costa $50 indiferent de suma trimisa(deci nu se preteaza pt sume mici:trimiti cuiva $50, si platesti inca tot pe atat comision).
Comisionul pt Western Union,pt aceiasi suma de $50 este cuprins intre$10 si $25- in functie de cat de repede doresti sa-i trimiti.

Fata de acestea,Paypal are comisioane minuscule si avantajul ca platile se fac instant!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.08.2015, 00:00:03
Flori92 Flori92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2015
Mesaje: 1
Implicit Caz umanitar!

Ma numesc Moise Florentina, am 23 de ani , sunt din judetul Buzau. Povestea mea incepe cam asa: Eu sunt operata de scolioza, mai toata copilaria mea am petrecut-o numai prin spitale. Pana in prezent am avut efectuate 5 operatii la spitalul Grigore Alexandrescu din Bucuresti. Ultimele doua le-am avut in 2010. Am stat la tractiune cu halou timp de 7 luni fara a merge acasa nici macar o zi, stateam doar in scaun si in pat si din cand in cand mai ieseam afara pentru a lua aer. Nici eu nu mai stiu cum am putut in tot acest timp sa rezist ...prefer sa nu mai imi imaginez. A urmat interventia, care a fost pe coloana, singura, din toate cate am suferit, celelalte au fost doar la muschi, datorita coloanei au inceput si ei sa se atrofieze, am mai stat 2 saptamani in spital si dupa m-au externat. Am purtat si corsete, am facut si fizioterapie, dar nimic nu a dat rezultate. Medicii mi-au spus ca au facut ce a depins de ei, dar nu m-am dat batuta, si am hotarat impreuna cu familia mea sa mai incerc o alta opinie medicala intr-o clinica din strainatate, de data aceasta. Mi-a ajuns cat am suferit. Mi-am zis ca daca ar fi sa mai urmeze o alta interventie macar sa fie una cu un rezultat mai ''multumitor'' . Am luat legatura cu cei de la Vipmed International, le-am trimis cazul meu . Raspunsul nu a intarziat sa apara, in 48 de ore am primit opinia medicala pe email de la clinica Florence Nightingale din Istanbul . Cazul meu a fost evaluat de domnul prof. Azmi Hamzaoglu, dansul a mai operat cazuri similare ca al meu, si am fost nespus de fericita cand am primit raspunsul ca se mai poate o alta interventie, deoarece nu mai aveam sperante, medicii din tara nu mi-au mai dat niciun raspuns pozitiv, in legatura cu o posibila interventie. In Decembrie anul trecut am primit raspunsul si anul acesta in Martie am reusit cu ajutorul celor de la Vipmed sa imi fac programarea. M-au ajutat cu cazarea la hotel, cu raportul medical si scrisoarea medicala venite de la clinica .In cele doua zile petrecute in Istanbul, am facut investigatiile necesare: EOS si MR,, in urma acestor investigatii, domnul profesor mi-a recomandat tipul de interventie potrivit pentru afectiunea mea. Acum cel putin am o speranta, ca intr-o zi voi fi alta persoana, voi avea mai multa incredere in mine si imi voi continua si studiile, deoarece am pierdut foarte mult, imi voi lua si permisul auto, dar sanatatea e pe primul loc. Acum ma mai tin pe loc banii, operatia care mi-ar putea schimba viata, costa in jur de 72,500 euro, o suma foarte mare pentru mine. Apelez la oamenii cu suflet mare care vor sa faca o fapta buna celor aflati in suferinta, o suma cat de mica, conteaza foarte mult. Va rog din suflet sa ma ajutati sa imi pot indeplini visul si sa incep o viata noua. Consider ca merit ... nu mai vreau sa sufar! Vreau sa am si eu o viata normala fara dureri! De la un timp am inceput sa am probleme in special dimineata si seara, ma infund pe nas, deoarece nu primesc destul oxigen, e foarte greu...
Mai jos gasiti numerele de cont in care oricine poate dona, cat doreste, deschise pe numele mamei mele.



Raiffeisen BANK : RO16 RZBR 0000 0600 1757 6796 (EUR)



: RO76 RZBR 0000 0600 1757 6783 (LEI)


COD SWIFT RZBRROBU


INTESA SANPAOLO BANK: RO44WBAN001024861573EU01 (EUR)



:RO87WBAN001024861573RO01 (RON)

COD WIBANRO22XXX

Titular: Moise Marcela



Pentru mai multe detalii nu ezitati sa ma contactati :

Număr de tel: 0764 481 710

Email: just_flory_4u@yahoo.com


Va multumesc si Dumnezeu sa va binecuvanteze!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Campanie umanitara pentru doamna profesoara Adela Rogojinaru glykys Umanitare 1 20.09.2012 21:19:21
Ajutor umanitar Danielbucur Umanitare 0 19.08.2011 17:25:04
Ajutor umanitar 88PELERINUL88 Umanitare 0 07.09.2010 22:04:24
Ajutor umanitar pentru 6 copiii si tatal lor... nutzy Umanitare 297 07.10.2009 21:05:47