Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 18.08.2010, 23:54:46
licorcrist licorcrist is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
"Norma mea de credință" scripturală în privința botezului este aceasta: "Cine va crede și se va boteza, va fi mântuit" Dacă respectivul nu crede, nu solicită botezul, nu se pocăiește și nu este învățat și nu efectuează liber consimțit botezul, botezul lui nu este valabil. Este aceasta și concepția dvs? Ori dvs nu vă ghidați după Scriptură, ci după păreri nefundamentate, personale și subiective?
Norma mea de credinta nu e asta. Insa nu discutam norma mea, pentru ca nu eu am facut imprudenta sa arunc pareri personale despre credinta ca Dumnezeu mintuieste pruncii care mor nebotezati. Dvs ati aruncat aceasta parere care nu se sustine cu citate explicite din Scriptura, si tot Dvs sustineti ca exista un principiu care solicita celui care se boteaza sa creada in prealabil si sa fie adut constient cind afirma credinta ca sa se mintuiasca.

Eu nu am a va explica nimic despre norma mea, nu eu ma contrazic, afirmind in celasi timp si credinta ca pruncii pot sa se mintuiasca fara botez, si obligativitatea credintei, a pocaintei, a consimtamintului constient pentru botez; cele doua situatii se contrazic, desi nu vreti sa o recunoasteti.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 18.08.2010, 23:57:04
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de licorcrist Vezi mesajul
Ba se pune problema mintuirii lor. Ati afirmat negru pe alb ca ei sunt mintuiti , chiar daca nu sunt botezati. Inca ne-ati spus ca trebuie sa avem incredere ca sunt mintuiti. Acuma o faceti pe-a smeritul si lasati mintuirea lor in mina Domnului. Hai ca nu tine.
Iar m-ați interpretat deformat, și veți spune că nu e rea voință. În mâna Domnului rămâne mântuirea pruncilor (așa am afirmat și atunci, și acum), nu în mâna preotului oficiant.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 18.08.2010, 23:57:55
licorcrist licorcrist is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul

Întreaga noastră discuție arată că v-ați ferit continuu să discutați problema reală a topicului. Eu dacă renunț la "părerea mea personală subiectivă", dvs. o să vă feriți în continuare să abordați problema nebiblică a nașilor de botez ori a mântuirii cuiva pe baza declarației altcuiva. Aș putea pune pariu.
Strategie ieftina de eschiva. Eu nu am a aborda problema nasilor de botez, pentru ca eu nu am sustinut nimic despre nasi, insa Dvs ati sustinut ca pruncii se pot mintui fara botez. Ati scos porumbelul, justitificati-l ci citate explicite, sau retrage-ti-l.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 19.08.2010, 00:01:24
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de licorcrist Vezi mesajul
Norma mea de credinta nu e asta. Insa nu discutam norma mea, pentru ca nu eu am facut imprudenta sa arunc pareri personale despre credinta ca Dumnezeu mintuieste pruncii care mor nebotezati. Dvs ati aruncat aceasta parere care nu se sustine cu citate explicite din Scriptura, si tot Dvs sustineti ca exista un principiu care solicita celui care se boteaza sa creada in prealabil si sa fie adut constient cind afirma credinta ca sa se mintuiasca.

Eu nu am a va explica nimic despre norma mea, nu eu ma contrazic, afirmind in celasi timp si credinta ca pruncii pot sa se mintuiasca fara botez, si obligativitatea credintei, a pocaintei, a consimtamintului constient pentru botez; cele doua situatii se contrazic, desi nu vreti sa o recunoasteti.
Se contrazic doar în concepția dvs. care sunteți adeptul teoriei nebiblice a botezului infantil. Și vă înțeleg bine că nu doriți a discuta despre aceasta, ați făcut prea mare tam-tam pentru a vă permite riscul expunerii acestei teorii.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 19.08.2010, 00:02:10
licorcrist licorcrist is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Iar m-ați interpretat deformat, și veți spune că nu e rea voință. În mâna Domnului rămâne mântuirea pruncilor (așa am afirmat și atunci, și acum), nu în mâna preotului oficiant.
Mintiti, nu ati spus ca mintuirea pruncilor ramine in mina Domnului, ati avansat asta ca o convingere: "Încrederea consistă în convingerea că Dumnezeu mântuiește pe pruncii creștinilor și fără a fi botezați. Dovedim neîncredere când suntem torturați de ideea că vai să nu moară copilul nebotezat!".

Una e sa spui "sunt convins ca Dumnezeu mintuieste pruncii fara a fi botezati" si alta e sa spui "mintuirea pruncilor nebotezati e in mina Domnului".

Hai, Tricesimus, ce e asa de rusinos in a recunoaste ca ati avansat pareri despre mintuirea pruncilor nebotezati care n uaveau fundament explicit in Scriptura?
Reply With Quote
  #166  
Vechi 19.08.2010, 00:02:42
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de licorcrist Vezi mesajul
Strategie ieftina de eschiva. Eu nu am a aborda problema nasilor de botez, pentru ca eu nu am sustinut nimic despre nasi, insa Dvs ati sustinut ca pruncii se pot mintui fara botez. Ati scos porumbelul, justitificati-l ci citate explicite, sau retrage-ti-l.
Nu doar pruncii, ci și adulții (ambele categorii în imposibilitatea practicării botezului biblic).
Reply With Quote
  #167  
Vechi 19.08.2010, 00:05:00
licorcrist licorcrist is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Se contrazic doar în concepția dvs. care sunteți adeptul teoriei nebiblice a botezului infantil. Și vă înțeleg bine că nu doriți a discuta despre aceasta, ați făcut prea mare tam-tam pentru a vă permite riscul expunerii acestei teorii.
Cind o sa me vedeti sustinind teoria botezului infantil, atunci sa imi cereti argumente. Ati avut ghinionul azi ca Dvs ati fost in situatia de a avansa pareri neacoperite explicit de Scriptura. Asta e, duceti-va crucea pina la capat si alegeti: ori se poate mintuire fara botez (a copiilor mici) si atunci "principiul invariabil" cade, ori principiul e invariabil si atunci copii care mor nebotezati nu au nici o sansa la mintuire, niciodata, pentru ca nu au crezut si nu s-au botezat, deci nu pot intra in Imparatia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 19.08.2010, 00:09:12
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

[quote=licorcrist;279407]Mintiti, nu ati spus ca mintuirea pruncilor ramine in mina Domnului, ati avansat asta ca o convingere: "Încrederea consistă în convingerea că Dumnezeu mântuiește pe pruncii creștinilor și fără a fi botezați. Dovedim neîncredere când suntem torturați de ideea că vai să nu moară copilul nebotezat!".[quote=licorcrist;279407] Depoziția dvs. anterioară era alta, și mă acuzați tot pe mine de minciună... frumos...

Citat:
În prealabil postat de licorcrist Vezi mesajul
Una e sa spui "sunt convins ca Dumnezeu mintuieste pruncii fara a fi botezati" si alta e sa spui "mintuirea pruncilor nebotezati e in mina Domnului".
Da, sunt cuvinte diferite, folosite de persoane diferite. Însă ideea e aceeași.

Citat:
În prealabil postat de licorcrist Vezi mesajul
Hai, Tricesimus, ce e asa de rusinos in a recunoaste ca ati avansat pareri despre mintuirea pruncilor nebotezati care n uaveau fundament explicit in Scriptura?
Nu e deloc rușinos. Precis că am păreri personale eronate și sunt dispus să mă corectez. Mă ajutați să mă corectez în privința nașilor de botez?
Reply With Quote
  #169  
Vechi 19.08.2010, 00:16:41
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de licorcrist Vezi mesajul
Cind o sa me vedeti sustinind teoria botezului infantil, atunci sa imi cereti argumente.
Asta ați mai spus-o, am reținut.

Citat:
În prealabil postat de licorcrist Vezi mesajul
Ati avut ghinionul azi ca Dvs ati fost in situatia de a avansa pareri neacoperite explicit de Scriptura.
"Neacoperite explicit de scriptură" sunt mai toate cele 7 Taine ale ortodoxiei, înseamnă că ortodoxia e de 7 ori ghinionistă (cifra "ghinionismului" desăvîrșit)?
Reply With Quote
  #170  
Vechi 19.08.2010, 00:18:00
licorcrist licorcrist is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Mesaje: 55
Implicit

[quote=tricesimusquintus;279411]
Citat:
În prealabil postat de licorcrist Vezi mesajul

Da, sunt cuvinte diferite, folosite de persoane diferite. Însă ideea e aceeași.
1. Asta o spuneti Dvs ca sa va acoperiti. Cind afirm "cred ca se va petrece faptul X" si "Daca se va petrece faptul X, asta e in mina Domnului", nu e acelasi lucru, oricit ati crede asta.

Tricesimus, eschiva asta e a nu stiu cita modalitate de a va "spala" teza asta personala despre mintuirea pruncilor nebotezati.


2. "Nu e deloc rușinos. Precis că am păreri personale eronate și sunt dispus să mă corectez. Mă ajutați să mă corectez în privința nașilor de botez?".

Nu am calitatea de va corecta, si nici nu vreti sa va corectati. Rational se numeste omul care ingaduies sa fie indreptat cind greseste. Dupa o zi de postari nu ati recunoscut deloc ca "da, am afirmat fara temei explicit scripturistic ca Dumnezeu mântuiește pe pruncii creștinilor și fără a fi botezați. M-am inselat".

Daca ati recunoaste ca v-ati inselat, ar insemna sa va expuneti observatiei ca si alte dati e posibil sa fi facut la fel cind discutati pe marginea Scripturii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34