Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 17.08.2010, 23:17:03
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Dragul meu, rătăciți sunt miile de ortodocși ce mor nepocăiți (cărora botezul infantil nu le-a slujit la nimic). Rătăciți chiar față de Biserica Ortodoxă. De asta nu te mai miri?
ar trebuie sa te preocupe oile negre care isi fac veacul pe la voi prin adunari. lasati-ne pe noi ortodocsii ca are Dumnezeu grija de toti. hai sa ne vedem fiecare de ograda noastra.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 17.08.2010, 23:20:47
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
ar trebuie sa te preocupe oile negre care isi fac veacul pe la voi prin adunari. lasati-ne pe noi ortodocsii ca are Dumnezeu grija de toti. hai sa ne vedem fiecare de ograda noastra.
Asta am și făcut. Îl motivam pe ionut stefan să se preocupe de ortodocșii din ograda lui. :)
Reply With Quote
  #83  
Vechi 17.08.2010, 23:28:25
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Asta am și făcut. Îl motivam pe ionut stefan să se preocupe de ortodocșii din ograda lui. :)
puteai sa te rezumi numai la persoana lui (la fel cum a facut si el - s-a legat numai de tine) nu sa faci referire la mii de ortodocsi - el nu s-a referit la mii de adventisi.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 17.08.2010, 23:34:19
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
puteai sa te rezumi numai la persoana lui (la fel cum a facut si el - s-a legat numai de tine) nu sa faci referire la mii de ortodocsi - el nu s-a referit la mii de adventisi.
Ah, m-am liniștit! Dintre miile de adventiști eu sunt singurul rătăcit, și încă rău de tot. Să-mi ajute Domnul să mă îndrept!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 17.08.2010, 23:38:45
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ah, m-am liniștit! Dintre miile de adventiști eu sunt singurul rătăcit, și încă rău de tot. Să-mi ajute Domnul să mă îndrept!
unde dai si unde crapa.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 17.08.2010, 23:44:59
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
unde dai si unde crapa.
Unde nu te aștepți
Reply With Quote
  #87  
Vechi 17.08.2010, 23:46:41
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Unde nu te aștepți
exact :)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 18.08.2010, 00:30:58
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În momentul când Dumnezeu dă un verdict: la dreapta sau la stânga, nu mai există instanță în Universul acesta care să facă "recurs", ba mai mult să "conteste" și chiar să schimbe "încadrarea". Dacă omul a murit, nu se mai poate face nimic în dreptul mântuirii lui, cât trăiește omul are datoria să asculte de Dumnezeu și să se îngrijească de sufletul său. Dacă Sfânta Tradiție contrazice Scriptura, am mari dubii că mai poate fi numită "sfântă". Ce-ai zice de Scriptură dacă ar conține 99% Cuvântul lui Dumnezeu și 1% minciună?

Nu se referă la păcatul mândriei, ci textual la păcatul "fărădelegii". Și chiar de ar fi păcatul mândriei, cu ce ar schimba situația? Hristos se exprimă clar în dreptul lor: "Depărtați-vă de la Mine!". În ciuda faptului că au fost creștini (și încă din cei buni), botezați, botezul lor nu le va ajuta să fie feriți de focul veșnic. Păcatul lor (fie mândrie, fie o fărădelege) îi va trimite în Iad!

Era doar o figură de stil. Cred că ești convinsă de faptul că Dumnezeu are o putere [de decizie] mai mare decât 1.000.000 de preoți... Sau nu?

Dacă aceasta contrazice Sfânta Scriptură, ce încredere mai poți avea în ea?

Iar cand am spus "pruncul" m-am referit la fostul prunc ce a primit Botezul (de accea am scris in ghilimele), pentru ca Spovedania Si Cununia de exeplu nu le poate primi decat ca om cu o anumita varsta (spovedania in general de la sapte ani). Deci nu am vrut sa spun ca pruncul are nevoie de ele, pentru ca pruncul nu are pacate cum au oamenii mari, dar pe masura ce creste, cu atat mai mult are nevoie de Taina Sfintei Spovedanii.
Aici te-am înțeles. Ceea ce pare absurd, e faptul că [botezul] nu mai poate aștepta acea vârstă a înțelegerii de care vorbești, când să aibe acceptul deplin al credinciosului și să nu pară un act făcut forțat fără consimțământul lui. Dumnezeu Însuși nu forțează o decizie bună, de ce ar proceda altfel omul/preotul/nașul ?

Mi se pare penibilă justificarea preotului de la știri în legătură cu tragedia din Maternitatea Giulești: "să nu moară nebotezat". Uite că sărmanii prunci au murit în chiar ziua nașterii lor. Ce ar trebui să facă Biserica Ortodoxă în asemenea cazuri? să boteze pruncii în ziua 1-a? Dar dacă mor la naștere? Să-i boteze în ziua -1? Dar dacă va avea loc o pierdere de sarcină... Absurd![/quote]

Mai omule, eu am zis ca Sfanta Traditie explica Sfanta Scriptura, nu ca o contrazice, cum ai inteles tu.
Cuvantul lui Dumnezeu nu este estimat in procente, dar daca o fi sa o luam asa, este 100% adevarat, numai in Biserica Ortodoxa (Dreptcredincioasa).
Abia acum am inteles la ce se referea acel citat. Ei bine, se referea la voi, la eretici. Si stii de ce? pentru ca si voi tot "in Numele lui Dumnezeu" spuneti ca faceti toate, dar defapt minciuna este arma voastra ascunsa, pe care o credeti fara sa faceti diferenta intre ea (minciuna) si adevar.

Si eu nu am spus ca preotii sau cei care se roaga pentru suflete hotarasc soarta celui decedat, dar ei mijlocesc cu rugaciunile lor la Dumnezeu, la fel cum si Maica Domnului si Sfintii o fac (in care voi nu credeti, si de aceea nu crezi ca mai este vreo nadejde pentru cei din iad)...
__________________
"Gandurile Domnului nu sunt ca si gandurile omului" (Parintele Arsenie Boca)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 18.08.2010, 08:44:23
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
Mai omule, eu am zis ca Sfanta Traditie explica Sfanta Scriptura, nu ca o contrazice, cum ai inteles tu.
Eu n-am spus că o contrazice, am spus "dacă" o contrazice. Și e cazul botezului infantil cu care se ocupă topicul de față.

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
Cuvantul lui Dumnezeu nu este estimat in procente, dar daca o fi sa o luam asa, este 100% adevarat, numai in Biserica Ortodoxa (Dreptcredincioasa)
. Toate confesiunile creștine spun la fel că e 100% adevărată. Diferența o face dogma care poate contrazice, să zicem în procente...

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
Abia acum am inteles la ce se referea acel citat. Ei bine, se referea la voi, la eretici. Si stii de ce? pentru ca si voi tot "in Numele lui Dumnezeu"
Ai fost nostimă introducând conjuncția aceea, probabil involuntar...

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
Maica Domnului si Sfintii o fac (in care voi nu credeti, si de aceea nu crezi ca mai este vreo nadejde pentru cei din iad)...
Asta cu "voi nu credeți în maica Domnului și în sfinți" e o lozincă. Credem, însă nu credem că iau locul singurului Mijlocitor din cer: Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 18.08.2010, 10:46:43
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Eu n-am spus că o contrazice, am spus "dacă" o contrazice. Și e cazul botezului infantil cu care se ocupă topicul de față.

. Toate confesiunile creștine spun la fel că e 100% adevărată. Diferența o face dogma care poate contrazice, să zicem în procente...

Ai fost nostimă introducând conjuncția aceea, probabil involuntar...

Asta cu "voi nu credeți în maica Domnului și în sfinți" e o lozincă. Credem, însă nu credem că iau locul singurului Mijlocitor din cer: Iisus Hristos.
Domnule, dumneata care ești mare învățat în limba greacă și în scripturi etc, poți să ne spui dacă altcineva în afară de apostolii rânduiți de Hristos avea puterea și dreptul de a boteza pe cineva în numele Tatălui, al Fiului și al Duhului Sfânt ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 09:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 16:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 22.02.2012 00:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 16:34:34