Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2012, 22:55:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Faurit intru primenirea forumului

Dragi forumisti,

De fiecare data cand merg pe Lipscani, vad un container de gunoi, a carui aparitie ma face mereu sa zambesc, caci el este un autocolant pe care scrie "Faurit intru primenirea cetatii". In urma micului sfatu forumistic care s-a organizat in Bucuresti, am ajuns la concluzia unanima ca asa ceva nu se mai poate! Avem nevoie de o primenire urgenta pe acest forum, transformat de ceva vreme in balci politic (dupa spusa unei forumiste: "antena 3 se bate cu b1 pe forum") si in camp de desfasurare a micilor orgolii personale, in care fiecare se bata sa isi apare propriul eu si unde abunda subiectele de can-can, in care se concluzioneaza inevitabil ca "barbati e porci" si "femeile e curve". Or cred ca avem cu totii TV, chioscuri de ziare si mult balci in jurul nostru, nu avem nevoie si de cel de pe crestinortodox. Unde sunt subiectele si postarile ziditoare cu care ne-am obisnuit din anii trecuti, subiectele cu miez duhovnicesc, care sa aiba legatura macar cat de cat cu religia ortodoxa, lucrurile care se gasesc cu anevoie in lume si nu la colt de strada?

Dupa cum observa si Cristiboss, veteranul forumului, avem un talmes-balmes de "generalitati", dar ceea ce ar trebui sa fie pilonii forumului si ai vietii noastre, topicurile "pocainta" si "Biserica Ortodoxa" sunt inexistente. Iata constatarea sa de pe topicul dedicat Maicii Domnului:

"Ce forum este acesta , si mai ales ce Forum Ortodox , unde Preasfanta Fecioara este pomenita , amintita atat si atat de rar , dar in schimb politica si trambitarea de sine este pe primul loc , ura si judecata si alte asemenea sunt aici mai la tot pasul .
Unii se mai mira ca n-au sanatate , sau o casnicie fericita , sau n-au copii , sau raman fara serviciu , sau viata este un sir lung de ghinioane de la un cap pana la altul , ca viata este nedreapta cu ei . . . , uitand ca toate acestea sunt rodul involutiei noastre spirituale si nu numai . Cu adevarat Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu este singura noastra salvare , caci ea nu inceteaza sa mijloceasca pentru noi in fata Fiului ei si Dumnezeului nostru , dar cu o singura conditie : sa n-o uitam , sa-i adresam cereri , sa ne spunem oful , si atunci cand este cu putinta , sa varsam cate o lacrima in fata icoanei ei .
Doamne ajuta !"

Fratilor ortodocsi, trebuie sa luam masuri intru primenirea forumului nostru, care, din pacate, si mi se pare ca reflecta foarte tare si starea noastra sufleteasca decazuta. La intalnirea forumistica s-au propus urmatoarele:

- revigorarea unor topice si a anumitor threaduri ziditoare, cum ar fi "Pocainta", "Biserica Ortodoxa", "Rugaciuni" si altele care sa aduca un oarecare folos decat vorbaraia desarta manifestata pe topicurile actuale, care sunt in voga.
- infiintarea unor noi topicuri pe aceste threaduri, in care fiecare sa isi aduca experienta si contributia personala si care sa distraga atentia de la celelalte.
- scrierea unor articole pe site.
- intalniri cu forumisti.


Stiu ca sunt multi forumisti buni, care aveau ceva de impartasit pe acest forum si care, din varii motive, au plecat si sunt o pierdere iremediabila. Insa cred ca, de dragul unor ani de zile petrecuti pe forum, ani in care am invatat multe lucruri, am impartasit experiente, ganduri si cunostinte, in care ne-am sfatuit si ne-am ciondanit unii cu altii, merita ca noi, cei care, la fel, din varii motive, am ales sa ramanem, sa facem ceva cu acest forum, sa ramana un spatiu de discutii cu specific crestin-ortodox.


In speranta ca si voi sunteti in asentimentul meu, si ca va doriti un forum "mai proaspat, mai curat", de spiritualitate ortodoxa si nu de TV, tabloide sau de lumea larga si "chipul acestui veac", v-as ruga sa comentati putin, sa oferiti sugestii "de primenire". Dar, mai ales, va rog sa facem ceva concret fiecare, in functie de disponibilitatea sa sifleteasca. pentru a nu ramane, si de data aceasta, la nivelul bunelor intentii cu sanse aproape nule de punere in practica.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2012, 23:26:04
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frumoasa initiativa ta glykys , trebuie sa facem ceva, incepand cu un regulament al forumului nu cred ca exista asa ceva, daca exista scuze, apoi spamul e la el acasa la fel si dublu post, o sa ziceti ca nu sunt importante dar sunt, ne ajuta f mult, eu una imi doresc un forum curat si organizat. Ar fi multe de spus ....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2012, 23:30:58
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Ar fi bine sa ne abtinem, macar aici, sa ne dam cu parerea despre politica. Oricum nu convingem pe nimeni, fiecare pleca din ce in ce mai convins de ceea ce credea si inainte. Si ne scade, nu ne creste duhovniceste. Poate ca si zavera asta e o ispita prin care trebuie sa trecem: cata importanta ii vom acorda oare? cum va sta ea in sufletul nostru? oare cui ne inchinam? Sa ne rugam sa aiba Dumnezeu grija de neamul nostru si cand vom fi la Judecata- noi romanii sa nu fim osanditi pentru ce am facut sau pentru ce ar fi trebuit sa facem si nu am facut. Asta avem noi de facut!
E perioada de vara si vacante; urez calor care pleaca / vin sa fie intr-adevar perioada de linistire sufleteasca si de sporire a resurselor de rabdare, creativitate si intelegere!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.07.2012, 00:35:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Un alt thread, din 2009 - vreme in care, totusi, calitatea discutiilor mi se pare incomparabila celei de acum - deschis de Geonektarios cam pe aceeasi tema:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=reguli+forum (asta tot incercand sa caut regulile de pe forum, care stiu sigur ca erau pe undeva, insa acestea conteaza mai putin, fiindca administratia a intervenit numai in cazuri extreme, ceea ce, pe de o parte, este bine, fiindca nu limiteaza libertatea de exprimare, in conditii de bun simt).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.07.2012, 02:20:49
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa cum receptez acum initiativa, inclusiv postarea bunului GeoNektarios (de care imi este dor, intrucat el a fost, intr-un fel, nashul meu pe forum), va spun de la bun inceput ca inteleg nevoia unui anumit nivel al dezbaterilor, inteleg si dorinta de a anima din plin anumite topicuri, inteleg, inteleg.

Totusi mie nu imi place cum s-a pus problema.
Voi fi sec: chestii din astea nu se cuvine sa vorbeasca decat un om care si-a luat iarasi nasul cam pe sus si i se pare ca e datoria lui sa puna ordine intre semeni! Pototliti-va fratilor, ca incepeti sa semanati iarasi cu activistii de partid de la sedintele UTC sau PCR!

Va rog frumos sa luati in calcul si alte variabile:

1) forumul e format din oameni; caurmare, cum sunt oamenii e si forumul. Asadar ce voiti? Sa eliminati oameni? Sa ii ciopliti voi (hai sa zic ca si eu, asadar sa ii cioplim noi) pe semeni? Pai cum vine asta?... Cam cine ne credem? Oare ce duh v-a animat pe voi la intalnirea aceea la care daca veneam saream din pom in pom prin Titan de auzeam asa ceva...

2) Omiteti faptul ca pe acest forum se petrece un lucru extraordinar: oamenii se exprima liber, fara teama, uneori cu folos alteori, ce-i drept, fara folos pesonal sau pentru semeni. De ce voiti iarasi, in virtutea aceleiasi tendinte maladive pe care eu am tot penalizat-o, sa va impuneti libertatea voastra in detrimentul libertatii semenilor?

3) In afara unor oameni care au fost bannati pentru incalcari flagrante si repetate ale regulamentului forumului, pentru denigrarea credintei ortodoxe (in fond aceasta este intr-adevar un lucru cu greu admisibil aici), pentru hulire si altele, altii ce au gresit in fond? Ca nu au repatat la nesfarsit aceleasi formule stereotipe? Ca si-au permis luxul de a gandi, resimti, formula in felul lor o serie de teme?

4) Cine ne opreste sa revigoram un topic sau altul? Iata, chiar acum cateva minute Glykys a redeschis topicul cu intrebari si raspunsuri pe teme de istorie a Bisericii. Bun lucru! iar eu m-am alaturat imediat. Deci se poate! Iata si calea! Unde e interes real, topicul se anima de la sine,iar unde nu e interes, topicul moare, firesc, sau isi ia o vacanta.

5) Imi amintesc ca Scotianul se tot scremea sa nasca un topic-cheie, cel de Patrologie, dar nimeni nu il sustinea. Voi, organizatori teribili ce sunteti, unde erati? Chiar va parea nedemn de forumistul crestin acest topic? Iar acum unde sunteti cand, in sfarsit, a deschis topicul Pelerinul?...

6) Iar topicul cu Sfantul Apostol Pavel, de ce oare bate pasul pe loc? Voi chiar ati gasit nedemn acest topic? Eu nu il pot sustine deocamdata insa intentionez sa o fac, macar ca am la tara o carte exceptionala pe epistolele pauline, mai exact o monografie privind una dintre Epistole. Si o voi folosi imediat ce ajung in posesia ei. Voi ce pozitie aveti fata de acest demers?

Imi exprim inca o data dezamagirea ca oameni care se vor aici model duhovnicesc, factori de echilibru crestin intre semeni, stalpi de baza ai comunitatii forumului, se ocupa de lucruri pe care eu le calific drept regretabile.
Am unele banuieli, pe care sper sa le verific cuajutorul participantilor la intrunire, cam de unde a batut vantul asta si ce uragan de mandrie si de slava desarta (ca sa ma exprim a la CristiBoss, care cred ca acum e gata sa ma lichideze - te rog nu face asta, frate!) s-a cam infiripat printre cuviosi.

Fratilor si surorilor!
Daca vreti sa primeniti forumul, atunci haideti sa ne primenim noi mai intai, pana nu ne luam osanda de farisei salbatici. Va rog frumos!

P.S. As fi onorat sa va exprimati clar pozitia TOTI cei care ati elaborat "miscarea de primenire". Daca nu sunteti lasi, va rog, ca s-a deschis subiectul, sa o faceti! Pentru inceput, poate ne spune careva, mai curajos si onest, cine sunt autorii frumosei initiative de "primenire" (parca si KGBul facea primeniri si epurari, parca si PCR-ul, parca si toate guvernele postdecembriste ajunse la PUTERE s-au ocupat cu primenirile. VOI NU SESIZATI CONSECINTELE???)
Nu de alta, dar un gentleman, urmas al lui Hristos, Care pe toate le-a rostit deschis, precum a si afirmat cand a fost prins "ca pe un talhar", spune deschis ce are de spus, la vedere. Nu din culise unde mai degraba mi-l inchipui pe Becali sau pe Bin Laden, decat pe-un forumist de-al nostru, imbisericit... Aud miscari de sisuri, stralucit de sabii pe dupa perdelele grele... De ce a iesit la inaintare purtatorul de cuvant Glykys? Asa a fost tras la sorti? Sau te-ai oferit, te pomenesti, singura Ana-Maria, sa faci pe intruchiparea virtutii. Regret ca ai facut gestul asta.
Iar ne bagam pumnii-n gura, prieteni? oh, facatori de pace..., fericitilor...

Last edited by ioan cezar; 19.07.2012 at 02:42:36.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.07.2012, 02:30:22
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Fratilor si surorilor!
Daca vreti sa primeniti forumul, atunci haideti sa ne primenim noi mai intai, pana nu ne luam osanda de farisei salbatici. Va rog frumos!
Bine zis, Cezar ! Subscriu la tot demersul tău.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.07.2012, 02:50:19
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
trebuie sa luam masuri intru primenirea forumului nostru, care, din pacate, si mi se pare ca reflecta foarte tare si starea noastra sufleteasca decazuta
Ridica-te, surioara!


Iar cand spui cu regret ca au plecat "forumistii buni", sa inteleg ca ai in maini cantarul masurarii oamenilor?
Si ca ai ramas prigonita printre forumistii rai?

De cand, crestina mea sora, imparti tu forumistii in buni si rai?...
Si cum oare, ai devenit, exact in clipa cand ai impartit calificativele?

Primeneste-te, surioara!
Haideti sa ne primenim cu totii, mai intai fiecare, forumistilor!

Domnul sa ne miluiasca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.07.2012, 06:21:35
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu prea inteleg ce se "faureste" aici, si n-am inteles niciodata ce rol au oamenii care vor sa transforme cadrul virtual intr-o casa de confesiune, care vor sa faca curatenie pe un site administrat de cineva care, deja, are acest rol. Nu inteleg de ce nu ne limitam la propriile opinii, astfel incat sa ne exprimam gandul, lasand la o parte ceea ce ne convine, sau nu, la un site sau altul, la un forum sau altul, atata timp cat nu ni se ofera decat un spatiu public, gratuit si vast pentru exprimarea gandurilor de viata.
Si, cam atat! Aici nu suntem la biserica, suntem in lumea maaaare a internetului, atata timp cat avem bun simt, putem sa ne exprimam cum dorim, nu doar sa spunem: "Doamne, Doamne!"...si nu este nimeni in masura sa faca ordine dupa bunul plac, atata timp cat suntem doar membri si vizitatori.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.07.2012, 06:30:22
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce inseamna forumist bun, si ce inseamna forumist rau, ca nu inteleg?
Aici doar vorbim, vorbele sunt doar vorbe, Dumnezeu stie care suntem buni sau rai in viata de zi cu zi. Uneori, oamenii care vorbesc de duh, sunt oameni destul de rai in societate, sunt oameni care nu fac decat sa manipuleze prin vorbe, sa impresioneze, sa castige, ori sa-si manifeste frustrarile propriilor neputinte, prin vorbe. Asadar, nu are rost sa ne innarmam doar cu cuvinte atunci cand dorim sa demonstram cu adevarat, ceva, fiindca cuvintele pot fi foarte inselatoare, iar discursul a reprezentat arma manipularii sociale, inca din cele mai vechi timpuri, folosindu-se de el dictatorii, armata, puterea politica si biserica.
Doar faptele pot face diferenta intre bine si rau, cuvintele, desi folosite abuziv, mai ales de anumite civilizatii, ele nu exprima decat o parte infima a realitatii.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.07.2012, 07:36:58
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
dragi forumisti,

de fiecare data cand merg pe lipscani, vad un container de gunoi, a carui aparitie ma face mereu sa zambesc, caci el este un autocolant pe care scrie "faurit intru primenirea cetatii". In urma micului sfatu forumistic care s-a organizat in bucuresti, am ajuns la concluzia unanima ca asa ceva nu se mai poate! Avem nevoie de o primenire urgenta pe acest forum, transformat de ceva vreme in balci politic (dupa spusa unei forumiste: "antena 3 se bate cu b1 pe forum") si in camp de desfasurare a micilor orgolii personale, in care fiecare se bata sa isi apare propriul eu si unde abunda subiectele de can-can, in care se concluzioneaza inevitabil ca "barbati e porci" si "femeile e curve". Or cred ca avem cu totii tv, chioscuri de ziare si mult balci in jurul nostru, nu avem nevoie si de cel de pe crestinortodox. Unde sunt subiectele si postarile ziditoare cu care ne-am obisnuit din anii trecuti, subiectele cu miez duhovnicesc, care sa aiba legatura macar cat de cat cu religia ortodoxa, lucrurile care se gasesc cu anevoie in lume si nu la colt de strada?

Dupa cum observa si cristiboss, veteranul forumului, avem un talmes-balmes de "generalitati", dar ceea ce ar trebui sa fie pilonii forumului si ai vietii noastre, topicurile "pocainta" si "biserica ortodoxa" sunt inexistente. Iata constatarea sa de pe topicul dedicat maicii domnului:

"ce forum este acesta , si mai ales ce forum ortodox , unde preasfanta fecioara este pomenita , amintita atat si atat de rar , dar in schimb politica si trambitarea de sine este pe primul loc , ura si judecata si alte asemenea sunt aici mai la tot pasul .
Unii se mai mira ca n-au sanatate , sau o casnicie fericita , sau n-au copii , sau raman fara serviciu , sau viata este un sir lung de ghinioane de la un cap pana la altul , ca viata este nedreapta cu ei . . . , uitand ca toate acestea sunt rodul involutiei noastre spirituale si nu numai . Cu adevarat preasfanta fecioara nascatoare de dumnezeu este singura noastra salvare , caci ea nu inceteaza sa mijloceasca pentru noi in fata fiului ei si dumnezeului nostru , dar cu o singura conditie : Sa n-o uitam , sa-i adresam cereri , sa ne spunem oful , si atunci cand este cu putinta , sa varsam cate o lacrima in fata icoanei ei .
Doamne ajuta !"

fratilor ortodocsi, trebuie sa luam masuri intru primenirea forumului nostru, care, din pacate, si mi se pare ca reflecta foarte tare si starea noastra sufleteasca decazuta. La intalnirea forumistica s-au propus urmatoarele:

- revigorarea unor topice si a anumitor threaduri ziditoare, cum ar fi "pocainta", "biserica ortodoxa", "rugaciuni" si altele care sa aduca un oarecare folos decat vorbaraia desarta manifestata pe topicurile actuale, care sunt in voga.
- infiintarea unor noi topicuri pe aceste threaduri, in care fiecare sa isi aduca experienta si contributia personala si care sa distraga atentia de la celelalte.
- scrierea unor articole pe site.
- intalniri cu forumisti.


Stiu ca sunt multi forumisti buni, care aveau ceva de impartasit pe acest forum si care, din varii motive, au plecat si sunt o pierdere iremediabila. Insa cred ca, de dragul unor ani de zile petrecuti pe forum, ani in care am invatat multe lucruri, am impartasit experiente, ganduri si cunostinte, in care ne-am sfatuit si ne-am ciondanit unii cu altii, merita ca noi, cei care, la fel, din varii motive, am ales sa ramanem, sa facem ceva cu acest forum, sa ramana un spatiu de discutii cu specific crestin-ortodox.


In speranta ca si voi sunteti in asentimentul meu, si ca va doriti un forum "mai proaspat, mai curat", de spiritualitate ortodoxa si nu de tv, tabloide sau de lumea larga si "chipul acestui veac", v-as ruga sa comentati putin, sa oferiti sugestii "de primenire". Dar, mai ales, va rog sa facem ceva concret fiecare, in functie de disponibilitatea sa sifleteasca. Pentru a nu ramane, si de data aceasta, la nivelul bunelor intentii cu sanse aproape nule de punere in practica.
adminul este vinovat pt ce se intampla pe acest forum.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Folosirea optima a functiilor forumului tabitha Reguli generale de utilizare a forumului 50 22.02.2024 11:30:12
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Reguli de folosire a forumului. admin Reguli generale de utilizare a forumului 1 14.01.2011 18:08:27