Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.06.2007, 23:49:36
Apollyon Apollyon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2007
Mesaje: 3
Implicit

Sunt nou pe acest forum, am citit un pic despre discutiile de aici si ma bucura sa stiu ca exista un mediu virtual in care pot sa imi postez intrebarile legate de spiritualitate.
Probabil toti care sunteti pe formul asta sunteti mai buni ca mine in ceea ce privesc faptele, insa recent am citit cartea "MARII INITIATI AI INDIEI SI PARINTELE PAISIE" de pe sfaturiortodoxe.ro (site la care am ajuns intamplator)
La inceput ma interesa mai mult partea cu marii initiati ai Indiei sa spun drept insa pe masura ce am citit mi-am schimbat parerea despre yoga, reiki, qi-qong, vindecare bioenergetică si altele pe care le-am studiat foarte indeaproape.

De ceva timp mi-am dat seama de prostia demostrata clar de faptele mele de pana atunci.
Daca ar fi vorba doar de mine ar fi fost bine caci sper in ami rascumpara greselile,inspre a fi iertat in timp prin rugaciuni.

Dar mai imi vine gandul din cand in cand in care ma gandesc oare ce v-a fi de cei pe care i-am trimis pe alte carari pe care i-am indemnat sa persevereze in prostiile in care eu credeam? ... sunt eu oarecum raspunzator pt ei?

Sa ma explic putin mai concret. Cand eram mai tanar prin scoala eram f timid si retras motiv pentru care nu prea aveam succes cu fetele. (la varsta aia in mediul meu social de atunci asta era tot ce conta Dumnezeu pt noi se limita la ora de religie de la care probabil chiuleam sa jucam fotbal).

Asa ca in naivitatea si prostia mea mi-am facut un scop din a avea cat mai multe femei, care sa ateste ce mare si tare sunt eu. Am inceput sa invat despre seductie sa invat tactici, rutine (rutinele fiind un fel de poezii pe care le zici cand vrei sa obtii ceva anume) de exemplu sunt rutine pt a face pe cineva sa se simta atrasa de tine, sunt rutine pt conexiune, confort, etc...

In ignoranta mea eu asta consideram ca este puterea, si ca nu e nimic rau in a fi puternic. Prietenii ma respectau mai mult si le placea sa stea in jurul meu datorita "calitatilor" mele.

Am invatat si pe altii nu direct insa le-am zis: Citeste aia si aia studiaza aia si aia ...unii m-au ascultat si au facut altii nu prea...

Si de la disperarea si frustrarea sexuala pe care o simte un tanar atat de presat de mediul toxic in care traieste ca este f important sa fii o persoana atractiva pt sexul opus odata ce ajungi sa poti sa ai femeile care ti le-ai dorit pe ascuns ca rezultat al frustrarilor cu greu lasi ceea pt care ai muncit atata.

Stiu ca ortodoxi au un cuvant pentru asta "curvari" insa eu ii vad ca si pe rezultatul inevitabil al unui mediu infect.

Consider ca am explicat problema in destule detalii pt o imagine de ansamblu ...si totusi ce e cu cei care acuma au femeile visurilor lor ... cum sa le zici ca tot ceea ce si-au dorit este gresit?.. poate nu toti o sa aiba norocul meu... eu raspund pt ei? .. eu nu am intelepciunea necesara sa descos ce am facut...

Sa ai orice femeie doresti se poate dak ai inteligenta si curaj indiferent ca esti gras mic urat balbait sau mai stiu eu, iti trebe numai inteligenta si curaj.

Insa cu inteligenta si curaj nu am reusit sa fac pe nimeni sa vada lucrurile dintr-un punct spiritual, sa isi analizeze poftele trupesti sau sa se gandeasca de 2 ori inainte de a perverti si ei pe altii la randul lor.

apollyon.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.06.2007, 06:53:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

draga apollyon, bine ai venit! acuma ca te-ai spovedit pe forum, poate iti faci curaj sa te duci si la preot care sa te spovedeasca cu adevarat si sa iti dea si sfaturile necesare (si probabil un canon). cred ca fiecare avem momentele noastre cand realizam ce rau am facut, ideea este sa gasim drumul drept de intoarcere la starea initiala, sau cat mai aproape de ea!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.06.2007, 08:54:38
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Bine ai venit Apollyon.Intr-adevar trebuie sa mergi si la un preot sa te spovedesti,dar sa cauti sa gasesti unul potrivit pt tine,pt sufletul tau pt. putintele si neputintele tale.Si curaj nu stiu daca iti trebuie ca nu te duci la taiere.Iti trebuie o inima deschisa,pt ca pana la urma omul acela nu este acolo ca sa te pedepseasca ci ca sa iti intinda o mana pe drumul asta nou al tau.Deci mergi cu INIMA DESCHISA,si nu te speria de cuvantul canon. :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.06.2007, 11:58:13
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

Salut!
Si eu mi-am pus aceasta intrebare de multe ori si cred ca fiecare dintre noi macar o data in viata am dat un sfat gresit care a avut consecinte mai mult sau mai putin grave, cat de raspunzatori suntem vom afla, cred, la judecata...cred ca doar Dumnezeu poate sa ne judece corect, El stie daca ce am facut am facut din ignoranta sau care au fost intentiile noastre si tot El poate sa ne traga la raspundere...oricum important e, asa cum zice si mirelat, ca ai realizat ca ceea ce faceai tu era gresit, acesta e doar inceputul, un inceput frumos care duce spre un final mai mult decat frumos, un final pe care toti ni-l dorim in inima noastra desi cateodata nu realizam asta....depinde cum spuneai si tu de anturajul in care invartim, ne influenteaza mai mult decat ne dam noi seama, uneori preluam de la altii atitudini, pareri fara sa ne dam seama, dar vine un moment in care ne trezim la realitate, asa cum s-a intamplat si in cazul tau (si nu numai, toti trecem prin asta intr-un fel sau altul, intaresc si eu ce a spus mirelat), Dumnezeu nu ne lasa in voia sortii, are grija sa puna in fata noastra oameni, fapte, carti cum a fost in cazul tau care sa ne deschida ochii, mai trebuie noi sa fim dispusi sa vedem ceea ce ni se arata, si tu ai facut asta... si mai adaug ceva, faptul ca ai trecut prin aceste experiente iti poate fi de ajutor, acum iti e mai usor sa-i intelegi pe altii si marturia ta are cu atat mai multa valoare tocmai datorita faptului ca nu spui vorbe in vant, ci spui ceea ce ai vazut, simtit TU ... asa ca parerea mea, spun asta ca o parere personala, nu ca un sfat pt ca nu ma simt indreptatita sa dau sfaturi (sincer, nu ma cred mai buna decat tine, si eu am intrat de curand pe acest forum :) ), este ca tu poti sa faci ceva pentru cei din jur, poti sa le spui povestea ta, poti sa spui ceea ce simti tu, ceea ce ai trait, cum ti s-au deschis tie ochii si sa-i lasi pe ei mai departe sa decida daca iau aminte la ce le-ai spus sau nu ... din experienta mea de pana acum am invatat ca unui om nu poti sa-i impui sa creada un lucru, are libertatea de a alege, poti doar sa-i spui care e credinta ta si sa-i aduci argumentele tale...daca el nu vrea sa creada, poti sa-i aduci oricate argumente vrei, ca nu-l convingi....asa ca parerea mea este asta, si mai mult decat sa le spui credinta ta, un lucru foarte important, poate cel mai important, sa te rogi pt ei, rugaciunea noastra pt semenul nostru are mare putere si eu cred ca Lui Dumnezeu ii place sa ne aratam astfel dragostea fata de aproapele, rugandu-ne pt el/ea ... oricum numai Dumnezeu poate schimba un om, noi nu avem puterea asta....si eu cred ca ai facut bine sa ii indrumi si pe ceilalti spre carti care pe tine te-au schimbat, si eu fac asta de multe ori, mai mult decat atat daca stiu o persoana care ar avea nevoie de ajutor, incerc sa o indrum spre un preot, spre un om care e mult mai avizat decat mine sa dea sfaturi si are mai multa experienta, mai multe cunostinte decat mine.
Toate lucrurile pe care le-am spus nu diminua importanta unui duhovnic bun, asa cum au scris si mirelat si quasar... cel mai important la inceput de drum si pe parcurs deopotriva e sa ai un indrumator bun, iar duhovnicul e cel mai in masura sa te sfatuiasca si sa te ajute in problemele ale.....sa te ajute Dumnezeu sa-ti gasesti duhovnicul potrivit, sa ai incredere si rabdare ca-l vei gasi :)

Sper ca gandurile mele iti vor fi de ajutor, repet nu sunt sfaturi, sunt niste pareri personale care sper sa te ajute intr-un fel :)

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.06.2007, 12:42:46
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Apollyon, acum foloseste-ti tacticile invatate pt a-i readuce pe ceilalti pe calea cea dreapta. ;)
dak nu ii poti readuce pe cei pe kre i-ai pierdut... ii poti readuce pe altii.
dak iti pare rau de ce-ai facut si demonstrezi k iti pare rau... fii sigur k Dumnezeu te va ierta!
succes, esti pe drumul bun!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.06.2007, 15:04:20
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Oricine il cauta pe Dumnezeu. Cautand Il descoperi. Esti pe un drum gresit? Cautandu`L ti se va darui calea care te aduce la Lumina. Dumnezeu ti`a dat acum o noua cale. Va fi greu dar va merita.

Veniti si gustati ca bun este Dumnezeu!

Mergi la un duhovnic. Si eu am cam fost ca tine. Am cochetat cu bagajul pacatelor cca 4 ani pana am ajuns la biserica. Si Dumnezeu era acolo, si slujitorul lui era si el acolo.

Mergi spre Lumina. Spre Lumina necreata. Sufletul tau stie drumul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.06.2007, 20:09:47
Apollyon Apollyon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2007
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

@ mirelat si quasar de spovedit nu m-am spovedit niciodata, dar am sa o fac.

@ Ioana_D sa te ajute Dumnezeu sa-ti gasesti duhovnicul potrivit, sa ai incredere si rabdare ca-l vei gasi
Intuiesc ca rolul unui duhovnic este de a unui preot-indrumator. (inca nu stiu si nu am un duhovnic insa o sa imi gasesc unul daca ziceti voi toti ca asta e asa de important.)
Pana sa gasesc un Duhovnic o sa citesc atent sfaturile voastre.
ps. pe prietena mea o cheama Ioana D.



@ispita_ta Ceea ce eu stiu atat de bine se rezuma la un cuvant "manipulare".
Presupun ca nu am voie sa incalc nimanui dreptul de a alege liber, nici daca este vorba de dreapta credinta.

@krabu Mergi spre Lumina. Spre Lumina necreata. Sufletul tau stie drumul.
Momentan il resuscitez ... poate poate...

Cat despre duhovnic ideea este sa ma duc la biserica unde sa vorbesc cu parintii de acolo sa incerc sa ii cunosc si sa rog pe cineva sa imi fie duhovnic?
Voi cum ati facut?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.06.2007, 20:56:39
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

M`am tot gandit sa ma spovedesc dar nu am facut`o. Cand ma pregateam de casatorie m`am dus sa vorbesc cu preotul unde doream eu si cu sotia mea sa ne casatorim pentru a stabili data. L`am abordat apoi si l`am intrebat ce trebuie sa fac ca sa ma spovedesc. Si mi`a zis. El este si acum duhovnicul nostru si este un dar de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.06.2007, 21:52:05
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

depinde din ce punct de vedere presupui... nu cred k e pacat dak incerci sa aduci pe cineva pe calea dreapta... indiferent de mijloace. :)

poti incerca chiar si fara manipulare ;)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.06.2007, 21:55:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Apollyon
@ mirelat si quasar de spovedit nu m-am spovedit niciodata, dar am sa o fac.
m-am gandit eu ca asa trebuie sa fie... de-asta am zis sa iti faci curaj ;)

da, eu zic sa mergi sa vorbesti cu un preot de la biserica unde te duci la slujba duminica, asa poti avea o legatura armonioasa, fara sincopea, ajungi sa il cunosti mai bine - si el pe tine! - si poti sta de vorba cu el oricand ai nevoie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A arunca vina unii pe altii! cristiboss56 Din Vechiul Testament 43 07.06.2011 19:40:27
De ce nu avem dreptul sa judecam pe altii florina_drossu Generalitati 28 29.04.2010 22:02:00
Unii pentru altii sa ne rugam! LapetiteMoc Umanitare 13 08.08.2009 16:34:44
Ce zic altii despre Apocalipsa? euflorin Generalitati 10 09.01.2008 00:01:16
Cazul Seraphim Rose si altii veilur Intamplari adevarate 15 14.12.2007 22:38:12