Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.02.2009, 13:02:47
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

offff,ce m-a manhit parerea ta.Sa zicem ca chemam protectia copilului,ii ia copiii,ii duce in centru de plasament unde asteapata sa fie incredintati unor asistenti maternali doi cate doi sau cate unul,ii desparte ,se fac mari si la 18 ani se intorc acasa .Unde ? in niste ruine?Daca tatal se va sinucide in urma ,(asa cum spunea ca daca ii va lua copiii el se spanzura),daca va lua alte cai gresite ramanand de unul singur ?Sa traiesc in fiecare zi cu gandul ca in dorinta de a ajuta am facut mai rau?
Incercarea de a-i ajuta ,,sa isi refaca casa,sa aiba lumina,apa de baut,strictul necesar in casa,mi s-a parut si mie si celor care m-au sfatuit sa fac asa, cel mai potrivit lucru in acest moment.Toate astea le-ar imbunatati considerabil situatia.Ar trai si ei in conditii mai bune!
Nu li se darama casa renovata ,nu se surpa o fantana facuta,nu se rup firele de curent electric, sa aiba nevoie de ajutoare/bani pe timp nelimitat.
Care e primul gand al unui om cand vede pe altul cazut la pamant?
Sa il ajute ?Sau sa cheme pe altii ?Sau sa il lase acolo?
  #42  
Vechi 17.02.2009, 03:34:43
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ganduri despre milostenie

Sunt sase fapte bune ale milosteniei pe care le citeaza Mantuitorul in Sfanta Evanghelie, si anume :

Atunci va zice Imparatul celor de-a dreapta Lui : Veniti, binecuvantatii Tatalui Meu, mosteniti imparatia cea gatita voua de la intemeierea lumii. Caci flamand am fost si Mi-ati dat sa mananc, insetat am fost si Mi-ati dat sa beau; strain am fost si M-ati primit; gol am fost si M-ati imbracat; bolnav am fost si M-ati cercetat; in temnita am fost si ati venit la Mine.

Atunci dreptii vor raspunde, zicand : Doamne, cand Te-am vazut flamand si Te-am hranit ? Sau insetat si Ti-am dat sa bei ? Sau cand Te-am vazut strain si Te-am primit ? Sau gol si Te-am imbracat ? Sau cand Te-am vazut bolnav sau in temnita si am venit la Tine ?

Iar Imparatul, raspunzand, va zice catre ei : Adevarat zic voua, intrucat ati facut unuia dintr-acesti frati ai Mei, prea mici, Mie Mi-ati facut. Amin.
  #43  
Vechi 17.02.2009, 20:04:03
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne miluieste!

„Să nu te înfățișezi înaintea Mea cu mâna goală (deșert)” (Ieșirea 23, 15), zice Moise, și băgați de seamă că el spunea acestea iudeilor.

Dar cu cât mai vârtos nu ni s-ar putea spune nouă! De aceea stau săracii înaintea ușilor bisericii, ca astfel nimeni să nu intre înaintea Domnului deșert, ca să intre o dată cu milostenia.

Intri ca să fii miluit; miluiește tu mai întâi.

Cel ce vine după aceea, trebuie să dea mai mult; căci, când începem noi, cel de-al doilea dă mai mult. Fă-ți mai întâi datornic pe Dumnezeu, și după aceea cere și tu; împrumută-L, și după aceea cere, ca să iei înapoi împrumutul cu procente. Dumnezeu o voiește aceasta și nu se dă în lături.

Dacă tu ceri împreună cu milostenia, vei dobândi; dacă vei cere, zic, astfel, vei primi și procente. Așa, vă rog, să faceți.

Nu prin ridicarea mâinilor suntem auziți. Întinde-ți mâinile tale nu spre cer, ci spre mâinile săracilor.
  #44  
Vechi 19.02.2009, 22:50:27
cristina8787 cristina8787 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Mesaje: 1
Unhappy mda

Nu te supara draga scrabble dar casa de copii zici tu ca nu e o rezolvare.de acord!!!multa tristete ,teluri neindeplinite in viata,singuratate etc
Insa,zici ca marea rezolvare o reprezinta asistentii maternali.Eh,aici nu mai sunt de acord cu tine.Cati asistenti maternali nu au facut viata un calvar unor micuti nevinovati si cati nu "le-au luat viata",cunoastem noi multe cazuri si de la tv.Tu daca ai copii ar trebui doar sa-ti inchipui o despartire de ei si atunci vei intelege.Eu una ca si "copil ", ca nu sunt inca pe picioarele mele si tot copilul lu' mama sunt momentan ,nu mi-as vedea viata alaturi de alta familie,indiferent de cat de greu ar fi.
Imi pare rau ca gandesti asa,si sincer nu as fi vrut sa fiu copilul tau.
  #45  
Vechi 22.02.2009, 02:34:30
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragii mei, in cazul in care nu aveti cui da de pomana, aveti aceste 7 suflete, care s-ar bucura de orice: niste zahar, ulei, paste fainoase, sau orice vreti voi...
c/v poate fi virata in contul afisat de nutzy pe 1. pagina a acestui topic. Orice banut conteaza!
Dumnezeu sa va rasplateasca pentru gandul vostru bun!
  #46  
Vechi 22.02.2009, 03:33:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu merita sa faci transfer bancar ptr sume minore ptr ca taxa de tranzactie este de $30.
  #47  
Vechi 22.02.2009, 11:52:28
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intr-adevar nu se merita sa facem transfer bancar pentru sume mici; dar nu ne impiedica nimeni si nimic sa facem transfer bancar pentru sume mai mari, Mirela, caci pentru noi, care avem bani in banca, ar fi de toata jena sa trimitem c/v unui Kg de zahar sau a unui litru de ulei. Dar ceea ce pentru noi inseamna putin, pentru acesti copii inseamna mancare, din care duc acum lipsa, hranindu-se in mod normal doar cu lapte si mamaliga.
Mai sus scrisesem pentru cei, care NU au bani, avand in vedere ca multi sunt studenti sau elevi. Se stie, ca de multe ori cei fara bani sunt mai milostivi cu cei care nu au; de aici si indemnul meu.
Milostenie inseamna a da; numai cei, care nu au bani, se pot rezuma la a se ruga.
Sa nu uitam, ca daca putem si nu dam, se adauga la pacatele noastre, ca fapta pe care am fi putut-o face si nu am facut-o.
  #48  
Vechi 22.02.2009, 17:30:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit transferurile bancare

da, asa este Anca (apropo, ma asteptam la acest raspuns din partea ta :), dar eu una nu dispun de sume mari si nici nu cred ca voi dispune, cel putin in viitorul apropiat.
  #49  
Vechi 22.02.2009, 17:57:36
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
da, asa este Anca (apropo, ma asteptam la acest raspuns din partea ta :), dar eu una nu dispun de sume mari si nici nu cred ca voi dispune, cel putin in viitorul apropiat.
Poti scrie versete din biblie cate vrei, daca nu crezi si nu actionezi ca atare, tot degeaba.
Faptele vorbesc!
Vom plati si pentru faptele pe care am fi putut sa le facem, dar nu le-am facut.
In privinta celor 6 copii, care nu au de mancare, nu-ti fa griji; s-or gasi niste suflete caritabile sa-i ajute!
  #50  
Vechi 22.02.2009, 18:17:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

draga mea, fiecare le stie mai bine pe ale sale... faptul ca tu ai impresia ca eu invart bani cu lopata si nu vreau sa dau si la altii, este o problema de perceptie.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor umanitar pentru Geanina, o profesoara de religie glykys Umanitare 8 01.08.2015 00:00:03
O familie cere ajutor pentru copiii lor Adriana Cluj Umanitare 0 28.05.2012 17:42:54
Ajutor umanitar Danielbucur Umanitare 0 19.08.2011 17:25:04
Sa dam o mana de ajutor pentru copiii din Glodeanu addavv Stiri, actualitati, anunturi 1 13.04.2011 12:47:46