Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 07.08.2009, 19:19:54
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mai adolescentilor, iar incepeti cu prostii?
Ce v-am rugat eu, aici pe Iudaism?
Daca aveti ceva de comentat in legatura cu VT nu cu citi evrei au omorit pe alti evrei si alte gunoaie inventate de genul asta.
Pentru asta duceti-va copii pe skinhead.com , homolegionarius.org sau ceva asemanator.
Aici se discuta pasaje din Vechiul testament evreiesc, obiceiuri si traditii evreiesti, intelegeti oare?.
Daca aveti vre-o nelamurire in legatura cu aceste aspecte bine, daca nu, si e normal sa nu aveti inca, deoarece necesita un efort intelectual special, mai bine mucles!
domnule intelectual ne iertati pe noi astia mai redusi ca ne bagam in seama aiurea.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 08.08.2009, 12:09:27
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Asculta si cateva fraze destepte,baietelule,

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
ia si citeste aici sa vezi cum cei mai mari dintre evrei au omorat o multime de evrei simpli in www.saccsiv.weblog.ro

Am mai scris eu la cineva inainte cu doua zile ca istoria se invata la scoala nu la carciuma.
Internetul este o sursa colosala de informatii insa, din pacate informatile astea contin foarte multe disinformatii care sunt camumflate ca informatii autentice. Poate nu ai inteles, am sa-ti dau un exemplu ca sa intelegi: Daca voi cauta pe Inernet informatii despre ,sa spunem, "Romania iapoiata",vei primi o intrega categorie dupa care se intelege ca Romania este o tara inapoiata. Daca voi cauta pe Internet informatii despre "Romania moderna" vei citi cat de inaintata e tara ta.
Care este adevarul? Adevarul se afla undeva la mijloc dar nu asta este important.
Cine primeste informatii de pe Internet trebuie sa fie suspicios si sa controleze ce primeste .La noi se spune: Primeste insa suspecteaza.
Cu alte cuvinte, situl rahat care ai adus tu este clar antisemit. Am gasit acolo articole si teorii antisemite care au fost inventate de catre politia secreta a Tzarului rus...
Ai inghitit momeala si ti s`a sucit capul de cum arata situl, ingrijit si frumos prezentat..
Ce iti ramane sa faci? Ia o carte buna de istorie si citeste. O sa intelegi ca evreii sunt popor ca si altii.Nu sunt criminali si nu au coada.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 08.08.2009, 12:28:24
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Am mai scris eu la cineva inainte cu doua zile ca istoria se invata la scoala nu la carciuma.
Internetul este o sursa colosala de informatii insa, din pacate informatile astea contin foarte multe disinformatii care sunt camumflate ca informatii autentice. Poate nu ai inteles, am sa-ti dau un exemplu ca sa intelegi: Daca voi cauta pe Inernet informatii despre ,sa spunem, "Romania iapoiata",vei primi o intrega categorie dupa care se intelege ca Romania este o tara inapoiata. Daca voi cauta pe Internet informatii despre "Romania moderna" vei citi cat de inaintata e tara ta.
Care este adevarul? Adevarul se afla undeva la mijloc dar nu asta este important.
Cine primeste informatii de pe Internet trebuie sa fie suspicios si sa controleze ce primeste .La noi se spune: Primeste insa suspecteaza.
Cu alte cuvinte, situl rahat care ai adus tu este clar antisemit. Am gasit acolo articole si teorii antisemite care au fost inventate de catre politia secreta a Tzarului rus...
Ai inghitit momeala si ti s`a sucit capul de cum arata situl, ingrijit si frumos prezentat..
Ce iti ramane sa faci? Ia o carte buna de istorie si citeste. O sa intelegi ca evreii sunt popor ca si altii.Nu sunt criminali si nu au coada.
evreule nu v-a facut nimeni criminali...vorbeam de bogatii evrei..cei care conduc lumea asta...tu crezi ca ei dau doi bani pe voi ca popor, sau pe celelalte popoare? ei vor doar sa conduca lumea si atat.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 08.08.2009, 12:39:12
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Uite, prima ta lectie de istorie,pe gratis.

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Ai inteles gresit, nu sunt replici antisemite, sunt replici la ce zicea "alesul" (ei oricum se cred toti alesi...) ca in iudaism baza este in poporul lor. I s-a aratat ca nu e asa.


Ai gresit inca odata, nu se discuta obiceiuri evreiesti, pentru ca forumul este despre ortodoxism, el a venit aici ca sa.... si a primit ce a cautat, fiindca a inceput sa runce cu gunoi in ce credem noi!
Da, e o reactie violenta, dar se pare ca daca suntem prea buni, incetul cuincetul suntem dusi de nas. Eu prefer ofensiva....

Toate cele bune!
Cine a numit poporul evreu Poporul Ales a fost Dumnezeu si nu evreii. Daca ai ceva impotriva, dute la biserica si depune plangere la Dumnezeu ca a ales evreii si nu pe tine.
Judaismul este religia evreilor exact cum Crestinismul este religia crestinilor. Asa ca este de asteptat ca la Judaism sa se discute despre religia evreilor. Nu prea inteleg ce ai scris ca" mi s-a aratat ca nu e asa". De obicei scri aiureli sau numai asta este ce sti.
In nici o replica ce am scris nu am aruncat cu gunoi in ce cred altii.
Este foarte bine ca tu preferi ofensiva.Eu ti as propune ca sa faci ofensivile tale inca cam o luna cand te vei intoarce la scoala ,sa navalesti si sa inveti istoria si chiar religia ta...
Apropo:ai stiut ca si Mantuitorul tau a facut parte din Poporul Ales ? Ca si El a fost evreu si ca asa a fost rastignit? Ai stiut ca Crestinismul este legat de Judaism prin VT ?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 08.08.2009, 12:49:06
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Cine a numit poporul evreu Poporul Ales a fost Dumnezeu si nu evreii. Daca ai ceva impotriva, dute la biserica si depune plangere la Dumnezeu ca a ales evreii si nu pe tine.
Nu cred ca Dumnezeu a ales un popor anume. El a ales toata omenirea ca pentru toti s-a jertfit.


Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Apropo:ai stiut ca si Mantuitorul tau a facut parte din Poporul Ales ? Ca si El a fost evreu si ca asa a fost rastignit? Ai stiut ca Crestinismul este legat de Judaism prin VT ?
:) deci s-a ajuns exact la titlul topicului :) Nu stiu daca tu te mandresti cu asta...
Iar a spune ca Ortodoxia este similara cu iudaismul doar pentru ca au VT in comun sper ca nu a vrut sa insemne:
-toate sectele aparatute, si toate religiile sunt la fel.
-sau Ortodoxia este o secta rezultata din iudaism.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 08.08.2009, 12:56:40
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Gresesti copilule

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
evreule nu v-a facut nimeni criminali...vorbeam de bogatii evrei..cei care conduc lumea asta...tu crezi ca ei dau doi bani pe voi ca popor, sau pe celelalte popoare? ei vor doar sa conduca lumea si atat.
ca noi evreii suntem totii bogati.Noi suntem bogati ca nu ne iese ochii daca cineva reuseste sa fie bogat ca a invatat si a muncit greu. Noi nu ne asteptam la pomana de doi bani de la nimeni.
Am sa-ti desvaluiesc secretul cum evreii ajung sa fiu asa bogati ca uneori se crede ca vot sa stapaneasca lumea. Spune ce iti scriu la toti prietenii si prietele tale.
Invata,invata si inca o data invata. Da invataturii de tot felul importanta ca vitorul tau si a tarii tale depinde de cat inveti.
In toata lumea sunt cam 14 milioane de evrei,jumatate din ei in Israel. In cursul vremii evreii au capatat 169 de premii Nobel in toate domenile. Nu exista in lume inca o tara cu asa un record.Asta se datoreste importantei care dau evreii instruirii.
Asta a fost o lectie gratuita in speranta sa nu mai scri aci tampenii fara baza.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 08.08.2009, 13:06:53
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
ca noi evreii suntem totii bogati.Noi suntem bogati ca nu ne iese ochii daca cineva reuseste sa fie bogat ca a invatat si a muncit greu. Noi nu ne asteptam la pomana de doi bani de la nimeni.
Am sa-ti desvaluiesc secretul cum evreii ajung sa fiu asa bogati ca uneori se crede ca vot sa stapaneasca lumea. Spune ce iti scriu la toti prietenii si prietele tale.
Invata,invata si inca o data invata. Da invataturii de tot felul importanta ca vitorul tau si a tarii tale depinde de cat inveti.
In toata lumea sunt cam 14 milioane de evrei,jumatate din ei in Israel. In cursul vremii evreii au capatat 169 de premii Nobel in toate domenile. Nu exista in lume inca o tara cu asa un record.Asta se datoreste importantei care dau evreii instruirii.
Asta a fost o lectie gratuita in speranta sa nu mai scri aci tampenii fara baza.
n-ai inteles nimic...nici nu are rost sa imi mai bat capul cu tine.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 08.08.2009, 13:07:45
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Lectii de istorie eu dau cu plata nu gratis.

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Nu cred ca Dumnezeu a ales un popor anume. El a ales toata omenirea ca pentru toti s-a jertfit.



:) deci s-a ajuns exact la titlul topicului :) Nu stiu daca tu te mandresti cu asta...
Iar a spune ca Ortodoxia este similara cu iudaismul doar pentru ca au VT in comun sper ca nu a vrut sa insemne:
-toate sectele aparatute, si toate religiile sunt la fel.
-sau Ortodoxia este o secta rezultata din iudaism.
Nu conteaza ce "crezi tu". Conteaza ce este scris in Sfanta Biblie a ta.
Toate curentele Crestinismului sunt bazate in parte pe VT a Judaismului si Ortodoxia este unul din curente sau secte cum scri tu.
Daca nici asta nu iti place,ai alte posibilitati ca sa nu fi legat de Judaism, de exemplu Budhismul.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 08.08.2009, 15:44:57
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Nu conteaza ce "crezi tu". Conteaza ce este scris in Sfanta Biblie a ta.
Toate curentele Crestinismului sunt bazate in parte pe VT a Judaismului si Ortodoxia este unul din curente sau secte cum scri tu.
Daca nici asta nu iti place,ai alte posibilitati ca sa nu fi legat de Judaism, de exemplu Budhismul.
Din ceea ce scrii tu ar rezulta ca daca crestinismul are la baza si VT, gata este o facatura deviata din iudaism. Ei bine, te inseli. Daca ai avea cateva notiuni de baza despre crestinism, ai stii ca Sfanta Sarbatoare a Schimbarii la Fata tocmai asta face: impaca si aduce continuarea Legii Vechi in Legea cea Noua, conform NT.
Am citit pe parcursul thread-ului ca tu nu crezi in NT... Cu toate acestea NT este o scriere istorica concreta din primele secole ale erei crestinesti. Poti sa contesti existenta Noului Testament?
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 09.08.2009, 16:04:31
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Uite,

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Din ceea ce scrii tu ar rezulta ca daca crestinismul are la baza si VT, gata este o facatura deviata din iudaism. Ei bine, te inseli. Daca ai avea cateva notiuni de baza despre crestinism, ai stii ca Sfanta Sarbatoare a Schimbarii la Fata tocmai asta face: impaca si aduce continuarea Legii Vechi in Legea cea Noua, conform NT.
Am citit pe parcursul thread-ului ca tu nu crezi in NT... Cu toate acestea NT este o scriere istorica concreta din primele secole ale erei crestinesti. Poti sa contesti existenta Noului Testament?
Eu nu vand aci covrigi si basme.Tu, intrqaba pe preotul tau sau pe Duhovnicul tau.
La inceput au fost evreii cu ideia revolutionara ca Dumnezeu este Unu si Nevazut si totii idolii au fost aruncati la gunoi.
Dupa cam 3000 de ani,un evreu care voi crestinii stiti ca este acel Mesiah -Mantuitorul care este amintit in VT a infintat o noua religie, Crestinismul.Noi evreii,nu credem ca voi asa ca am ramas evrei si mai asteptam pe Mesiah sa vina.
In veacul VI au infintat si arabii pe baza VT o noua religie la care se pot gasi si amprente din NT. Si ei,exact ca cresinii au scris o carte specifica a lor, Coranul care ca si NT nu vine in loc VT ci IL complecteaza,dupa parerea lor .
Asa ca avem doua religii monoteiste care s`au desvoltat din Judaism.
Puiule, eu ca evreu nu cred in NT si hai sa lasam lucrurile asa. Eu nu voi fi crestin si tu nu evreu. Eu nu sunt aci sa va povestesc cat Judaismul are dreptate si tu nu esti aci sa ma convingi la crestinism.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evreii din viata mea cristipuiu Intamplari adevarate 100 26.11.2011 02:24:19
o intrebare oarecum stupida->Obiceiurile pagane cristina.c Generalitati 5 09.04.2010 13:04:38
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 10:48:28
Evreii in Romania. Evreulcelales Iudaismul 2 02.10.2009 17:42:50
evreii jezisovi_pivo_nelej Iudaismul 28 14.07.2009 19:07:27