Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.08.2007, 16:47:03
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de D.C.
Viata Sf. Teodora de la Sihla, un exemplu pentru sotiile crestine.
Care este legatura?
Eu stiu ca Sfanta n-a avut familie, deci de ce ar trebui sa fie exemplu pt mame?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.08.2007, 17:09:17
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Cristalin,Sfanta Cuvioasa Teodora de la Sihla cinstita si praznuita pe 7 august a fost casatorita impotriva vointei ei,desigur,obligata fiind de catre parintii ei,dar Prea Milostivul Dumnezeu a ingaduit la insistentele ei in rugaciune multa,sincera si adevarata ca sa il schimbe prin ea,cea credincioasa,pe sotul ei cel necredincios,cel ateu asadar,si s-au retras amandoi in final la o Sfanta Manastire din munti,iar ea chiar in sihastrie a ajuns ca pustnica,in asceza,fiind una dintre marile pustnice si schivnice ale noastre.Caci sotia cea credincioasa sfinteste pe barbatul cel necredincios si desigur e valabila chiar si viceversa.Doamne ajuta!:)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.08.2007, 17:27:29
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Si inca ceva ce am omis fara intentie,si anume acela ca numai datorita faptului ca Dumnezeu nu le-a daruit copii in casnicie,ei s-au retras fiecare la cate o Manastire Sfanta:el la una de calugari,iar ea la una de calugarite,ea ajungand astfel chiar si o mare asceta vietuind sus la munte si cu trupul dar mai ales si cu sufletul,sus pe crestele si inaltimile muntilor dar si ale cerului traind si simtind pe Dumnezeu aproape de ea prin rugaciune si post aspru,nevoindu-se foarte mult,ea fiind aproape de locuinta vulturilor si mai aproape astfel de Dumnezeu.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.08.2007, 17:35:50
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

ok, multumesc sebastiana, eu stiam cu totul altceva despre Sf.Teodora, dar se pare ca trebuie sa recitesc viata ei.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.08.2007, 18:04:30
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Cu placere Cristalin,stiu toate aceste lucruri intrucat pe nepotica mea o cheama tot Teodora ca pe Sfanta Cuvioasa Teodora de la Sihla de pe 7 sapte august,adica Sfanta zilei de maine,caci maine suntem in 7 sapte august si am fost chiar la Sihla unde s-a nevoit Sfanta,asa ca te sfatuiesc si pe tine sa ajungi la Sihastria si la Sihla intrucat,sincer vorbind,se merita efortul sa ajungi pe acolo,in locurile acelea sfinte unde a vietuit si s-a nevoit ea.Doamne ajuta!:)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.08.2007, 23:14:19
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Sf.Efrem sirul de asemenea a vut tata pagan,reprezinta pt.mine idealul ascetic.n ascet care sia- daruit viata filosofiei monastice,Sf.Antonie cel Mare si Sf.vasile cel Marenumit chiar de Sf.Efrem stalp de foc,prin a carui gura Sfantul Duh vorbeste.Cei care vreti sa va schimbati viata traita in patimi cititi rugaciunile Sf.Efrem Sirul.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.08.2007, 06:12:53
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
oricum l-ash aminti shi pe sfantul Evagrie cel preapotcnit de diavoli, pe un sfant nevoitor al pustiei care ingrijea doar de un pom shi care dind roade il mai hranea shi pe el din cand in cand... dar i-am uitat numele... sau pe cel care pentru a nu primi slava desharta de la oameni vietzuia la un adapost in padure, departe de fratzii sai calugari shi se intorcea rar intre ei probabil pentru a se mai ingriji daca se ivea vre-o nevoie, pentru cate ceva, luptand shi acesta astfel cu capeteniile patimilor sale nevoindu-se... dar din pacate nu i-am retzinut numele...
ma bucur ca ai amintit si de acesti sfinti, draga ovidiu.

din pacate, nici eu nu le stiu numele, poate ajuta vreun forumist cu memoria mai buna.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.08.2007, 13:37:30
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Eu ii apreciez pe Sfintii:Antonie cel Mare,Sfantul Macarie,Sfantul Ignatie Briancianinov Sfanta Irina
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.09.2009, 22:14:14
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit O nedumerire cu Sf. Dumitru - izvoratorul de mir

Am o nedumerire, desi am studiat subiectul, poate sunt teologi care cunosc mai bine un amanunt despre martirizarea Marelui Mucenic Dimitrie.

Unele surse spun ca in "Actele martirice" e trecut ca diacon al Sfintitului Irineu - episcop de Sirmium, martirizat la trei zile dupa acesta, respectiv 9 aprilie. Crestinii i-ar fi luat trupul (probabil Sfantul mc. Lupu) si l-au dus la Tesalonic. Odata cu descoperirea moastelor, Leontie, guvernatorul a construit o biserica in Sirmium si a schimbat denumirea cetatii in Mitrovita in anul 313, cand s-a legiferat crestinismul.

Data de 26 octombrie este data de asezare a moastelor in biserica construita de Leontie.

Alte surse, ca a fost voievod al Tesalonicului si este martirizat acolo. Am vazut filmul de pe site si arata chiar incaperea din fosta baie, unde se zice ca ar fi fost injunghiat.

Apoi Sfantul Nestor este pomenit a doua zi, martirizat la Tesalonic, ceea ce ar insemna ca contrazice "Actele martirice".

Ma poate lamuri cineva?

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pe urmele Sfintilor + cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 91 13.08.2012 21:11:56
Aura sfintilor cristiboss56 Generalitati 27 16.06.2011 08:46:48
Acatiste ale sfintilor cod_gabriel Rugaciuni 42 20.12.2008 03:34:21
Moastele sfintilor... Laurentiu Generalitati 2 06.01.2008 22:01:06
Slujbe ale Sfintilor mai noi nteo Despre Utrenie 4 15.06.2007 18:33:24