Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.07.2011, 14:31:00
marius.b.'s Avatar
marius.b. marius.b. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit o predica frumoasa

spunea parintele dupa Sfanta Liturghie de azi in predica ca nu exista rugaciune facuta catre Dumnezeu care sa nu fie ascultata.tot ceea ce conteaza e credinta,mai exact sa credem ca tot ceea ce ii cerem Lui vom si primi!la fel cum si Mantuitorul nostru i-a intrebat pe cei doi orbi care doreau vindecare:"credeti ca pot face asta?"La fel si noi crestinii trebuie sa credem ca tot ceea ce ii cerem Lui am si primit deja!Dumnezeu daca ne intarzie la rugaciune vrea doar sa insistam,post,milostenie insa o milostenie cat mai discreta!mie chiar mi-au placut aceste cuvinte ale unui preot!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.08.2011, 00:18:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Foarte frumos. Unde am fost eu, in afara de acestea de mai sus, parintele ne-a spus rostul pentru care Mantuitorul ii intreaba pe cei doi orbi daca ei cred ca poate face El asta. El oricum stia gandul omului si credinta fiecaruia, insa era necesar ca acestia sa isi marturiseasca credinta si in mod public. Hristos, din smerenie, le porunceste sa pastreze tacerea asupra vindecarii, insa Adevarul nu poate si nici nu trebuie sa fie ascuns.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O predica frumoasa din Duminica Mironositelor sophia Sfanta Liturghie 3 16.05.2013 16:07:42
Cea mai frumoasă amintire de Crăciun laurastifter Craciunul - Nasterea Domnului 4 25.12.2011 18:22:36
O primavara frumoasa! Rodica50 Generalitati 5 10.03.2011 12:42:20
cea mai frumoasa ascultare podolski_2 Generalitati 32 12.02.2010 13:11:56
O povestioara frumoasa mirelat Generalitati 0 14.04.2008 01:27:46