Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.08.2019, 17:40:01
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit Ce sens sa mai am oare în viața asta?

Ce sens sa am eu in viata daca eu niciodata mai mult ca sigur nu o sa am o prietena, o familie,copii, poate chiar nu o sa am nicio slujba, ca ma afecteaza bolile psihologice si nu pot munci din cauza intensitatii anxietatii sociale, a schizofreniei ,obsesiilor etcDeci eu sunt convins ca nu am cum sa am familie, copii, slujba niciodata, sunt prea afectat de boala, sunt prea vulnerabil...asta este cea mai mare problema, sunt prea vulnerabil, sensibil si dependent de altii, nu pot avea independenta totala fiindca sunt vulnerabil si deci analizand toate astea, ce sens sa ii mai dau vietii? Ce rost mai are viata mea? Pentru ce sa mai traiesc? Luptandu-ma cu problemele psihologice pana la sfarsitul vietii, suferind intruna si traind viata la intensitate minima? Nu vreau sa mor,vreau sa traiesc, dar asta e mai mult din inertie, din instictul de conservare, insa stiu sigur ca deja am 10 ani de suferinta psihologica si ca nu voi avea o viata ca ceilalti oameni. Si deci, ce reper, scop, sens sa ii mai dau vietii? Dumnezeu de ce nu ma vede si nu ma ajuta? Ca tratamentul isi face efectul, nu zic nu, dar doar 45-50%, nici nu poate mai mult, ca sunt niste pastile chimice atat..Eu sunt prea vulnerabil si deja afectat de anxietate sociala și de panica si schizofrenie si nu prea mai am nicio placere mare in a trai si stiu ca nu o sa fiu niciodata implinit, atunci ce sa mai fac? Incotro sa mai merg? Mi-am cumparat Biblie, o sa o citesc, dar chiar si asa tot nu am niciun sens, rost si scop, tot o sa sufar toata viata, tot o sa fiu diferit de ceilalti si tot o sa ma chinui cu anxietate maxima, obsesii, compulsii ,câteodată stări depresive ,probleme de concentrare,etc in timp ce altii sunt scutiti de astfel de suferinte si isi traiesc viata la maxim. De ce inegalitatea asta? Ce sa fac? Nu o sa fiu niciodata implinit, am argumente multe si adevarate.Se vede, de 10 ani, nu ma regasesc si sufar.

Last edited by tigeratlantic9; 23.08.2019 at 17:47:31.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.08.2019, 18:53:40
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Așa este. Ai dreptate. Tu în lumea lor nu ai cum să te integrezi. Esti diferit. Încearcă să îți găsești lumea ta. Sa cauti prieteni care au acelaș nivel cu tine. Cauta in lumea celor introvertiti, a schizofrenicilor, a celor cu sindromul down, etc. Poti sa rezonezi cu simplitatea lor, puritatea lor si poate vei realiza ca esti binecuvântat nu blestemat. Poti descoperi o lume a naivității perfecte, unde grosolănia mîndriei, vanității este spulberată de simplitatea celor săraci cu duhul. Trăind printre prunci vei deveni si tu unul. Uită de mizeria acestei lumi si refugiaza te printre cei ce nu te judecată dimpotrivă te apreciază si respectă așa cum ești tu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.08.2019, 18:59:24
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Rostul existenței este Iisus Hristos.

Senusul vieții pe care îl ai tu și pe care îl avem cu toții este Iisus Hristos.
Senusul vieții pe care îl ai tu și pe care îl avem cu toții este Iisus Hristos.
Senusul vieții pe care îl ai tu și pe care îl avem cu toții este Iisus Hristos.
Senusul vieții pe care îl ai tu și pe care îl avem cu toții este Iisus Hristos.

Senusul vieții pe care îl ai tu și pe care îl avem cu toții este Iisus Hristos.
Senusul vieții pe care îl ai tu și pe care îl avem cu toții este Iisus Hristos.
Senusul vieții pe care îl ai tu și pe care îl avem cu toții este Iisus Hristos.
Senusul vieții pe care îl ai tu și pe care îl avem cu toții este Iisus Hristos.

Senusul vieții pe care îl ai tu și pe care îl avem cu toții este Iisus Hristos.
Senusul vieții pe care îl ai tu și pe care îl avem cu toții este Iisus Hristos.
Senusul vieții pe care îl ai tu și pe care îl avem cu toții este Iisus Hristos.
Senusul vieții pe care îl ai tu și pe care îl avem cu toții este Iisus Hristos.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.08.2019, 19:48:33
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
... Mi-am cumparat Biblie, o sa o citesc, dar chiar si asa tot nu am niciun sens, rost si scop, tot o sa sufar toata viata, tot o sa fiu diferit de ceilalti si tot o sa ma chinui cu anxietate maxima, obsesii, compulsii ,câteodată stări depresive ,probleme de concentrare,etc in timp ce altii sunt scutiti de astfel de suferinte si isi traiesc viata la maxim. De ce inegalitatea asta? Ce sa fac? Nu o sa fiu niciodata implinit, am argumente multe si adevarate.Se vede, de 10 ani, nu ma regasesc si sufar.
Minunat! Ai facut foarte bine ca ti-ai cumparat o Biblie. Ai tot ce-ti trebuie ca sa nu fii si tu pacatos, la fel ca toti ceilalti. Bucura-te ca nu esti egal cu pacatosii!
N-ai deloc argumente adevarate, ci impresii gresite ca ai stari depresive si suferinte fiindca n-ai pacate cat timp esti in Lumina.
Ce vrei? Sa fii judecat si tu pentru pacate maxime savarsite in "intuneric"?
Citeste in Biblie:
19. Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume și oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele.(In3,19)

Pentru ca ai o exprimare fluenta, bogata si ingrijita iti propun sa incepi o activitate("afacere") cu povesti pentru copii, povesti pe care sa le inregistrezi pe CD chiar tu cu vocea ta, pe care apoi sa le vinzi ieftin fiindca nu sunt pe piata. Uite un exemplu postat chiar astazi aici pe forum:
https://www.crestinortodox.ro/forum/...769#post664769

Ai putea chiar, dupa ce citesti atent Biblia si inveti sa compui chiar tu niste povesti cu talcuiri din pildele biblice(cu ajutorul/indrumarea unui duhovnic) pe care sa le pui la dispozitia Episcopiei sa fie vindute duminica la biserica; sau intreaba-l pe duhovnic ce subiecte din Scriptura sa inveti ca sa compui povestile.
Doamne ajuta si spor la treaba!
Vei descoperi, poate, sensul adevarat al vietii tale.



P.S. Pune pe fiecare CD o singura poveste ca sa le vinzi foarte ieftin, iar tonalitatea sa fie foarte artistica si antrenanta pentru copii.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 26.08.2019 at 03:57:41.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare