Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 17.05.2010, 15:31:27
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Orice schita de a se inchina unor idoli si de a adopta purtarile paganilor (jertfe idolilor, orgii etc) era aspru pedepsita, adica ei vindeau Adevarul pe nimic. Pai nu meritau bataie in cazul asta? Si mereu cand se pocaiau si se intorceau la El, Dumnezeu ii cruta. Tote profetiile arata si bunatatile pe care El le da celor care se pocaiesc si cred in El.
In aceeasi ordine de idei, crezi ca nu ar merita bataie si azi?
Reply With Quote
  #202  
Vechi 17.05.2010, 15:34:32
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
In aceeasi ordine de idei, crezi ca nu ar merita bataie si azi?
Nu stiu despre ei dar eu sigur merit right here right now.
Dumnezeu ne asteapta pana la ultima suflare. Atunci poate meritau cu atat mai mult cu cat El le era prezent si vorbea cu ei, deci insulta de-a-I intoarce spatele era cu atat mai mare.
La fel cum pacatele mele ca ortodox sunt mai mari decat pacatele altuia de aiurea, pentru ca atunci cand cunosti si stii si ai partasie cu Dumnezeu, ti se si cere mai mult. Avantajul tuturor e ca exista, pana la sfarsit, posibilitatea intoarcerii reale (nu formale). Posibilitate de care profitam sau nu.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #203  
Vechi 17.05.2010, 16:46:46
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Ratiunea...iratiunii, sau cat de rationala este iratiunea...sau, hai sa dam cu mucii'n geam...
Explicatie:
Un atom de o-au se'ntalneste co doi atomi de h-s, si acestia isi zic : bai, hai s-o punem de o apa...adicatelea, tembelii de atomi irationali, rationeaza...comprende ? Da unde, ratiune la 3 tembeli, fara ratiune ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 17.05.2010 at 17:44:01.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 18.05.2010, 21:31:10
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu stiu la ce psalm te referi dar nu stiu de el asa ca explicatia ta este in zadar. Eu vorbeam despre crimele lui Dumnezeu impotriva oamenilor nevinovati ( inclusiv copii fara pic de vina : de exemplu direct(primii nascuti din Egipt), indirect prin poruncile catre evrei ), ETC. ETC. ETC. Ori nu stii la ce ma refer ori ignori toate astea. Dumnezeu nu are cum sa fie moral cand omoara oameni nevinovati, aproba SCLAVIA, ETC. ETC. ETC.. Iti dai seama ? Un Dumnezeu moral sa aprobe asemenea josnicie cum e sclavia. Stii care e pedeapsa pentru violul unei fete nelogodite in ochii lui Dumnezeu? Violatorul sa o ia de nevasta pe victima. Exemplul PERFECT de moralitate, atat de moral incat si legea actuala procedeaza la fel !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca "interzis" ?? stie cineva ceva ? irodion Generalitati 695 09.10.2014 23:59:31
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Exista "limbo" in ortodoxie? Mihaela Cristina Botezul 11 10.12.2010 20:56:32
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 18:23:12