Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1061  
Vechi 09.05.2017, 22:25:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cătălin, și oamenii de tipul Părintelui Rafail ar putea, dacă ar considera importante aspectele care te preocupă pe tine, să le caute, și le-ar găsi. Faptul că nu le caută înseamnă, după mine, că ei, de fapt, caută altceva. Sau, mai bine zis, pe Altcineva.
In primul rand, din moment ce am scris ca il cita pe acel teolog din sec. XIX, inseamna ca a cautat o explicatie. In al doilea rand, nu exista traire fara dogma, pentur ca ar fi pietism. Intotdeauna invatatura este impreuna cu trairea.
Reply With Quote
  #1062  
Vechi 09.05.2017, 22:31:08
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In primul rand, din moment ce am scris ca il cita pe acel teolog din sec. XIX, inseamna ca a cautat o explicatie. In al doilea rand, nu exista traire fara dogma, pentur ca ar fi pietism. Intotdeauna invatatura este impreuna cu trairea.
Si nu e evident ca nepomenitorii, noii stilisti, sint pietisti?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1063  
Vechi 09.05.2017, 22:34:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Ai ocolit raspunsul si ai venit cu o poveste care , sincer, nu ma impresioneaza.
Pentru atei si necrestini sunt responsabili crestinii. Unii isi asuma, altii nu.
Eu cred ca am raspuns, povestirea avea ca scop sa arate cat timp a cautat adevarul, cel putin sapte ani. Tu ai spus daca e predestinat cineva sa se nasca in alta religie, nu exista predestinare si toti au aceeasi sansa. Toti trebuie sa caute adevarul, avantajul unui ortodox e ca adevarul e chiar sub ochii lor. Dar si eu am fost botezat ortodox si apoi am devenit agnostic, deci a trebuit sa caut adevarul si eu. Tara noastra este ortoodxa pentru ca stramosii nostri nu si-au lasat credinta si si-au aparat-o cand a fost cazul. Au fost ortodocsi si turcii, si egiptenii si apusenii, etc. Trebuie sa avem mare respect fata de inaintasii nostri, care au tinut credinta cea dreapta in ciuda vicisitudinilor vremii.
Reply With Quote
  #1064  
Vechi 09.05.2017, 22:35:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Si nu e evident ca nepomenitorii, noii stilisti, sint pietisti?
Nu, la ei e opusul, ravna si exagerare, plus intelegerea gresita a invataturii.
Reply With Quote
  #1065  
Vechi 09.05.2017, 22:49:27
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu cred ca am raspuns, povestirea avea ca scop sa arate cat timp a cautat adevarul, cel putin sapte ani. Tu ai spus daca e predestinat cineva sa se nasca in alta religie, nu exista predestinare si toti au aceeasi sansa. Toti trebuie sa caute adevarul, avantajul unui ortodox e ca adevarul e chiar sub ochii lor. Dar si eu am fost botezat ortodox si apoi am devenit agnostic, deci a trebuit sa caut adevarul si eu. Tara noastra este ortoodxa pentru ca stramosii nostri nu si-au lasat credinta si si-au aparat-o cand a fost cazul. Au fost ortodocsi si turcii, si egiptenii si apusenii, etc. Trebuie sa avem mare respect fata de inaintasii nostri, care au tinut credinta cea dreapta in ciuda vicisitudinilor vremii.
Se pare ca te faci ca nu intelegi. Din moment ce tu sustii ca, sigur,nu exista mantuire dincolo de Biserica Ortodoxa, inseamna ca tu crezi ca un crestin practicant si care nu se indoieste de invataturile bisericii lui deci n-are nici un motiv sa caute in alta parte, este predestinat la osanda vesnica sau plateste pacatele parintilor/ stramosilor lui.
Reply With Quote
  #1066  
Vechi 09.05.2017, 22:53:38
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu, la ei e opusul, ravna si exagerare, plus intelegerea gresita a invataturii.
Just! Boaitele nespalate sustin erezia eclesiologica ca...nu mai este Har in Tainele savirsite in BOR! Doamne iarta-ma, era sa scriu una din alea de-ale mele care m-au facut faimos pe forum. :D
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1067  
Vechi 09.05.2017, 23:11:10
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu cred ca am raspuns, povestirea avea ca scop sa arate cat timp a cautat adevarul, cel putin sapte ani. Tu ai spus daca e predestinat cineva sa se nasca in alta religie, nu exista predestinare si toti au aceeasi sansa. Toti trebuie sa caute adevarul, avantajul unui ortodox e ca adevarul e chiar sub ochii lor. Dar si eu am fost botezat ortodox si apoi am devenit agnostic, deci a trebuit sa caut adevarul si eu. Tara noastra este ortoodxa pentru ca stramosii nostri nu si-au lasat credinta si si-au aparat-o cand a fost cazul. Au fost ortodocsi si turcii, si egiptenii si apusenii, etc. Trebuie sa avem mare respect fata de inaintasii nostri, care au tinut credinta cea dreapta in ciuda vicisitudinilor vremii.
Cataline, cind au fost turcii ortodocsi?! Pe Terra sau in Agartha? :)
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1068  
Vechi 10.05.2017, 00:06:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu cred ca am raspuns, povestirea avea ca scop sa arate cat timp a cautat adevarul, cel putin sapte ani. Tu ai spus daca e predestinat cineva sa se nasca in alta religie, nu exista predestinare si toti au aceeasi sansa. Toti trebuie sa caute adevarul, avantajul unui ortodox e ca adevarul e chiar sub ochii lor. Dar si eu am fost botezat ortodox si apoi am devenit agnostic, deci a trebuit sa caut adevarul si eu. Tara noastra este ortoodxa pentru ca stramosii nostri nu si-au lasat credinta si si-au aparat-o cand a fost cazul. Au fost ortodocsi si turcii, si egiptenii si apusenii, etc. Trebuie sa avem mare respect fata de inaintasii nostri, care au tinut credinta cea dreapta in ciuda vicisitudinilor vremii.
Adevarul adevarat este ca pana la urma caftelile au fost strict politice, nu religioase.
Sigur, cand ai o mare mardeala in fatza si mai esti si in inferioritate, sa arunci ceva religie acolo conteaza, adevarul este ca de multe ori rezultatul n-a fost tocmai cel scontat iar religia a ramas bine mersi.

Si alt tragic adevar, ca dupa atatea secole de lupta glorioasa, romanul a inchinat steagul in fata ciumei rosii, si inr-un fel sau altul, si de data asta credinta a supravietuit cat de cat, depinde din ce unghiu privesti.

Ala statistic, in care suntem > 80% ortodocsi, sau ala al prezentei bisericesti, saptamanale, in care suntem < 10%.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1069  
Vechi 10.05.2017, 00:10:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Au fost ortodocsi si turcii, si egiptenii si apusenii, etc. .
Si aztecii. Si amerindienii. Sigur.
Si elefanteii roz cu doctrine de adormit copiii ca sa doarma si ei linistiti dupa ce fiecare e trimis acolo unde merita: la mantuire garantata sau iad garantat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1070  
Vechi 10.05.2017, 00:17:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Cataline, cind au fost turcii ortodocsi?! Pe Terra sau in Agartha? :)
Pai cum bre Parintii capadocieni unde au trait ? In URSS ? :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare