Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.12.2010, 22:01:38
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Intr-adevar, parerile sunt impartite. L-am auzit pe PS Serafim Joanta spunand intr-o conferinta sa ducem mana pana la piept cand facem semnul crucii. Cred ca important e sa nu uitam esentialul cand facem cu semnul crucii, sa nu strecuram tantarul si sa inghitim camila.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.12.2010, 01:19:30
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Unii catolici, și anume cei de rit apusean, își fac, într-adevăr, semnul Sfintei Cruci de la stânga spre dreapta. Probabil că și ei trăiesc în permanentă nedumerire, întrebându-se de ce greco-catolicii și ortodocșii își fac cruce...invers.
In privinta crucii facute de ortodocsi, de la dreapta la stanga, putem f repede sa-i lamurim pe cei nedumeriti:
Citat:
În prealabil postat de ancah Vezi mesajul
Fiecare miscare, care se face de crestini pentru a-si insemna fetele lor cu semnul Sfintei Cruci isi are insemnatatea ei tainica, plina de intelepciune Dumnezeiasca:

a) Mana dreapta, aleasa pentru facerea semnului Sfintei Cruci,simbolizeaza puterea Dumnezeirii: "Dreapta Ta, Doamne, s-a preamarit intru tarie, Mana Ta cea dreapta Doamne, a sfaramat pe vrajmasi, si cu multimea slavei Tale, ai zdrobit pe cei potrivnici" (Ies.15,6; Ps.117,26)
Mana dreapta mai simbolizeaza pe Domnul nostru Iisus Hristos, puterea Tatalui. "Iisus Nazarineanul...barbat Pooroc, puternic in lucru si in cuvant, inaintea lui Dumnezeu si a tot poporul" (Lc.24,19)

b)Prin cele trei degete ale mainii drepte, cu care facem semnul Sf. Cruci, noi marturisim credinta noastra in cele trei fete Dumnezeiesti: Tatal, Fiul si Duhul Sfant.

c) Cele doua degete adunate si lipite de podul palmei simbolizeaza cele doua firi ale Domnului nostru Iisus Hristos: firwea dumnezeiasca si firea omeneasca.Acestea ne mai inchipuiesc pe Adam si Eva, stramosii nostri; iar pdul palmei:Paradisul, in care ei au fost asezati de Dumnezeu spre afi fericiti, si pamantul blestemat, in care ei au fost asezati, dupa scoaterea din Rai, spre a-l munci.

d)Ridicarea mainii drepte la cap inseamna inaltimea cerului, capul cerului sau cerul cerurilor.

e)Punerea degetelor in frunte, cu rostirea cuvintelor: "In numele Tatalui", inseamna marturisirea dreptei noastre credinte in Dumnezeu Tatal, Parintele Luminilor, de la care ne vine tot darul desavarsit (Iac.1,17) Aici noi marturisim tainic primul articol al Simbolului Credintei: "Cred intr-Unul Dumnezeu Tatal,Atottiitorul, facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor. Aceasta miscare sau o parte a semnuluisfintei Cruci, ne aminteste intotdeauna, ca precum de la capul sanatos cu o minte cultivata si luminata, izvorasc ganduri, cuvinte, scrieri, lucrari bune si sfinte; tot asa cu mult mai mult, pana la nemarginire, in ceruri si pe pamant toate lucrarile bune si darurile binefacatoare, izvorasc de la Tatal Ceresc, Parintele Luminilor. Prin miscarea si cuvintele acestea, noi ne rugam lui Dumnezeu, ca sa ne lumineze mintea si cugetele si lucrarile noastre, ca ori ce vo face sa fie bineplacut, spre Slava Lui, spre binele obstesc si spre mantuirea si fericirea noastra vremelnica. Aceasta miscare ne mai reaminteste datoria de a ne pastra mintea curata, ca lucrand dupa invataturile Dumnezeiesti, sa facem numai fapte bune, pe care vazandu-le oamenii,sa preamareasca pe Tatal nostru cel Ceresc. "Asa sa lumineze lumina voastra inaintea oamenilor, ca vazand ei faptele voastre cele bune, sa preamareasca pe Tatal vostru Care este in ceruri" (Mt.5,16; 1Petru2,12;

f) Pogorarea mainii drepte,de la frunte in jos si punerea celor trei degete la pantece cu cuvintele: "Si al Fiului" simbolizeaza Mantuitorului: Nasterea Lui din Tatal mai-nainte de toti vecii, intruparea cu corp omenesc si pantecele fecioresc al pururea Fecioarei Maria si nasterea sub vremi, activitatea Mesianica, patima de buna-voie, crucificarea, moartea, pradarea iadului, scoaterea dreptilor si Invierea Sa. Prin aceasta miscare a partii semnului sfintei Cruci, noi marturisim art.2, 3, 4 si 5 din simbolul credintei: "Cred... Si intru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-nascut, Care din Tatal S-a nascut mai-inainte de toti vecii.Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut nu facut; Cel de-o fiinta cu Tatal prin Care toate s-au facut. Care pentru noi oamenii si pentru anoastra mantuire, S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de laduhul Sfant, si din Fecioara Maria si S-a facut om. Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat, a patimit si S-a ingropat si a inviat a treia zi dupa Scripturi...". Pantecele inchipuie pamantul. Prin aceasta miscare aratam ca noi pamantenii suntem gata a iubi pe Dumnezeu din toata inima, findca El ne-a adus din nefiinta, ne tine si ne poarta pururea grija de noi.

g) Ridicarea mainii drepte de la pantece, suirea ei si atingerea umarului drept cu cele trei degete ale ei, inchipuie slavita inaltare a Domnului nostru Iisus Hristos la ceruri si starea Lui de-a dreapta Tatalui (Mc.16,19; Lc 24,50; Ap 1,9; Lc 20, 42; 22,70; F.Ap 7, 55-56; Evr 12,2; Apoc 3,21;4,2; 5,13; 7,10) Aceasta o marturisim noi crestinii in art.6 al simbolului credintei: "Si S-a suit la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui". Cuvintele "Si al Sfantului Duh", ce le pronuntam indata ce atingem cu degetele in umarul drept, ne reaminteste fagaduinta data de Mantuitorul Apostolilor pentru trimiterea Sf. Duh asupralor, si implinirea ei a zecea zi dupa inaltarea Sa la ceruri. Acestea ne-o adeveresc Dumnezeiestile Scrispuri ale Noului Testament: "Eu voi ruga pe Tatal si alt Mangaietor va va da voua, ca sa ramana cu voi in veci. Duhul Adevarului.. Iar Mangaietorul Duhului Sfant pe care il va trimite Tatal intru numele Meu, acela pe voi va va invata toate si va va aduce aminte voua toate cele ce am grait voua... Iar cand va veni Mangaietorul, pe Care eu voi trimite voua de la Tatal, Duhul adevarului, Care de laTatal purcede. Acela va marturisi pentru Mine... Acela va va povatui la tot adevarul...Voi veti lua putere venind Duhul Sfant peste voi...In ziua cincizecimii - a cincizecea dupa Invierea Domnului - erau toti Apostolii adunati in acelasi loc. Atunci deodata a venit din cer un sunet ca vajaitul unui vant puternic si a umplut casa unde stateau ei. Niste limbi de foc au fost vazute impartindu-se deasupra lor si s-au asezat cate una pe fiecare din ei. Si toti s-au umplut de Duhul Sfant si au inceput sa vorbeasca in alte limbi dupa cum le da lor Duhul a grai" (Ioan 14,16-26; 15,26; 16,13; F.Ap. 1,8; 2,1-4) Aceasta o marturisim si noi zilnic, prin cuvintele art,8 al simbolului de credinta, zicand: " Cred...Si intru Duhul Sfant Domnul de viata Facatorul, Care de la Tatal purcede, Cel ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, care a grait prin prooroci"...

h)Ducerea mainii de la umarul drept,la umarul stang, si cuvantul "Amin" arata: I. Incheierea semnului Sfintei Cruci si II. si incheierea tuturor socotelolor omenesti,adica a doua venire a Domnului nostru Iisus Hristos, Judecata Universala, rasplata faptelor si asezarea definitiva a sufletelor in locurile pe care si le-au agonisit in viata asceasta vremelnica. (MC.10,40; Mt.20,23; 25,34)

Aceaasta o marturisesc Dumnezeiestile Scrispturi, Sf, Traditie, si o marturisim si noi zilnic princuvintele art.7: " SI iarasi va sa vina cu marire sa judece vii si mortii, a Carui Imparatie nu va avea sfarsit". Prin atingerea umarului drept si stang cu cuvintele: "Si al Sfantului Duh, Amin", noi inchinam lui Dumnezeu toate puterile noastre trupesti si sufletesti, rugandu-L a ne da putere si dragoste aprinsa pentru a_l sluji spre buna placere a Lui.

i) Coborarea mainii de la umarul stang in jos catre pamant inchipuie umilinta mare pe care noi o aratam inaintea lui Dumnezeu, pentru iubirea Lui cea mare (Ioan3,16) Coborarea mainii dupa facerea Sf. Cruci mai inchipuie caderea sufletelor incarcate de pacate, neparasite si neispasite, de la infricosata Judecata in iadul intunecos, viermele neadormit...unde se vor munci in veci.

Semnul Sfintei Cruci ne reaminteste de Jertfa vie a Mantuitorului nostru Iisus Hristos, de pe Crucea infipta pe Golgota. Acest semn Dumnezeiesc ne aminteste despre ceea ce a facut Dumnezeu pentru mantuirea noastra si despre ceea ce trebuie sa facem noi pentru dragostea Lui.

Protosinghelul Nicodim Mandita "Sfaturi pentru pregatirea, mergerea so starea in SFANTA BISERICA ORTODOXA" Ed. Agapis 1997
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.12.2010, 02:47:08
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Uite o posibila varianta corecta

Semnul Crucii a variat mult in primul mileniu.
Initial, se facea pe frunte cu degetul mare, apoi s-a facut si pe buze si pe piept de la stanga la dreapta (aceasta s-a pastrat in Biserica Romano-Catolica la citirea Evangheliei).
Mai tarziu, datorita ereziilor cu privire la natura Mantuitorului a inceput sa se faca semnul Crucii cu doua degete (natura divina si umana) de la frunte la piept, si de la stanga la dreapta.
Cu timpul s-a mai adaugat un deget, ca simbol al Sfintei Treimi, cum a ramas in Rasarit.
In Apus, in secolul al XII-lea, datorita evlaviei crestinilor la cele Cinci Rani Mantuitoare (picioarele, mainile si coasta) a inceput sa se faca cu toate cele cinci degete.


Diferenta intre catolici (stanga - dreapta) si ortodocsi (dreapta - stanga) se face datorita efectului de oglinda.
Preotul, cand da binecuvantare (atat cei rasariteni, cati si cei apuseni), face semnul Crucii de la stanga la dreapta.
In rasarit, crestinii au inceput sa imite semnul in totalitate si cand preotul/episcopul isi misca mana spre stanga, credinciosii duceau mana spre dreapta si asa s-a facut diferenta (dreapta celui din fata este in dreptul partii noastre stangi).
In Apus s-a pastrat: cand clericul ducea mana in stanga, credinciosii o duceau tot in stanga.

[din raspunsul dat pe un alt forum de un preot]
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.12.2010, 12:08:22
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Semnul Crucii a variat mult in primul mileniu.
Initial, se facea pe frunte cu degetul mare, apoi s-a facut si pe buze si pe piept de la stanga la dreapta (aceasta s-a pastrat in Biserica Romano-Catolica la citirea Evangheliei).
Mai tarziu, datorita ereziilor cu privire la natura Mantuitorului a inceput sa se faca semnul Crucii cu doua degete (natura divina si umana) de la frunte la piept, si de la stanga la dreapta.
Cu timpul s-a mai adaugat un deget, ca simbol al Sfintei Treimi, cum a ramas in Rasarit.
In Apus, in secolul al XII-lea, datorita evlaviei crestinilor la cele Cinci Rani Mantuitoare (picioarele, mainile si coasta) a inceput sa se faca cu toate cele cinci degete.


Diferenta intre catolici (stanga - dreapta) si ortodocsi (dreapta - stanga) se face datorita efectului de oglinda.
Preotul, cand da binecuvantare (atat cei rasariteni, cati si cei apuseni), face semnul Crucii de la stanga la dreapta.
In rasarit, crestinii au inceput sa imite semnul in totalitate si cand preotul/episcopul isi misca mana spre stanga, credinciosii duceau mana spre dreapta si asa s-a facut diferenta (dreapta celui din fata este in dreptul partii noastre stangi).
In Apus s-a pastrat: cand clericul ducea mana in stanga, credinciosii o duceau tot in stanga.

[din raspunsul dat pe un alt forum de un preot]
asa este. multumim pentru raspunsul concis.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.12.2010, 13:14:13
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
asa este. multumim pentru raspunsul concis.
Doamne ajuta.
Cu placere!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.12.2010, 23:08:28
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Până la urmă semnul Sfintei Cruci se face până la piept sau până aproape de buric? Eu am auzit ambele variante, dar acum chiar nu știu care din ele este corectă...Poate mă ajutați voi...Doamne ajută!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.12.2010, 11:58:10
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Până la urmă semnul Sfintei Cruci se face până la piept sau până aproape de buric? Eu am auzit ambele variante, dar acum chiar nu știu care din ele este corectă...Poate mă ajutați voi...Doamne ajută!
Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Ce mă enervați, unul zice să faci cruce până la piept, altul că să faci până la buric, piept, buric... și majoritatea călugări. Ba mai mult, dacă nu-ți faci cum trebuie, se bucură necuratul. Din experiența mea personală, care mi-am făcut cruce și până la piept și până la buric, am tras concluzia că oricum este bine, dar mai bine până la piept, că dacă faci o cruce prea mare poți sminti credincioșii (asta mi-a zis-o duhovnicul și am intuit-o și eu) și parcă totuși am simțit mai mult har așa. Oricum nu îmi iese crucea răsturnată, ci cu linia orizontală la mijloc.

În acest articol n-am găsit răspunsul la întrebarea lansată.

Poate te ajută răspunsul meu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.01.2011, 23:05:45
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Mulțumesc Eugen, acum am găsit explicația, de la stânga la dreapta înseamnă că trebuie să trecem de la stricăciune, la slavă, la curăție. Culmea e că explicația a venit de la un ortodox, deși mă așteptam să-mi zică un catolic
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.01.2011, 09:55:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Smile

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Mulțumesc Eugen, acum am găsit explicația, de la stânga la dreapta înseamnă că trebuie să trecem de la stricăciune, la slavă, la curăție. Culmea e că explicația a venit de la un ortodox, deși mă așteptam să-mi zică un catolic
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.01.2011, 12:34:08
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Diferenta intre catolici (stanga - dreapta) si ortodocsi (dreapta - stanga) se face datorita efectului de oglinda.
Preotul, cand da binecuvantare (atat cei rasariteni, cati si cei apuseni), face semnul Crucii de la stanga la dreapta.
In rasarit, crestinii au inceput sa imite semnul in totalitate si cand preotul/episcopul isi misca mana spre stanga, credinciosii duceau mana spre dreapta si asa s-a facut diferenta (dreapta celui din fata este in dreptul partii noastre stangi).
In Apus s-a pastrat: cand clericul ducea mana in stanga, credinciosii o duceau tot in stanga.

[din raspunsul dat pe un alt forum de un preot]
Uite o altă explicație dată tot de un ortodox
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 05:23:25
o curiozitate roxicka Generalitati 6 13.09.2010 18:56:18
Curiozitate... zoridezi Generalitati 18 04.06.2009 20:09:46
Curiozitate... heaven Generalitati 98 13.12.2008 16:03:52
CURIOZITATE Clausemi Generalitati 26 05.07.2008 09:54:07